zetor 12145 používání násobiče žělva zajíc

Příspěvky: 3
Registrován: 13 říj 2013 06:52

zetor 12145 používání násobiče žělva zajíc

Příspěvekod tregeism » 13 říj 2013 11:37

1.jpg
1.jpg (70.66 KiB) Zobrazeno 6758 krát
2.jpg
2.jpg (55.28 KiB) Zobrazeno 6758 krát
3.jpg
3.jpg (107.83 KiB) Zobrazeno 6758 krát
Zravím: Chci se zeptat vás odborníků.
Dostali jsme traktor do fabriky na odhrnování sněhu a tahání kamionů, jelikož máme fabriku na kopci a v zimě je to kovbojka.
K traktoru jsme nedostali žádný manuál a naše znalosti jsou minimální. A proto vás prosím o radu, jak vlastně používat želvu a zajíce u tohoto typu traktoru?
A jakým způsobem a jaké rychlosti by jste použili při tahání kamionů. Předem děkuji za rady .

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: zetor 12145 používání násobiče žělva zajíc

Příspěvekod bold » 13 říj 2013 14:38

všechno na želvu a až nakonec zajíc, tahání na želvu. Zajíc nepoužívat pod 1400 otáček motoru (může klouznout a shořet)
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Příspěvky: 3
Registrován: 13 říj 2013 06:52

Re: zetor 12145 používání násobiče žělva zajíc

Příspěvekod tregeism » 13 říj 2013 15:49

U tahání kamionu na 5ti metrovém laně, mám strach řadit za jízdy aby do mě nevletěl, můžu zařadit před rozjezdem na pravé převodovce dvojku a na levé trojku želvu a jet?

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: zetor 12145 používání násobiče žělva zajíc

Příspěvekod bold » 13 říj 2013 19:13

bude trpět spojka, pořiď si tyč. Kam taháš kamiony?
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Uživatelský avatar
Příspěvky: 317
Registrován: 19 čer 2012 10:31
Bydliště: Havlíčkobrodsko

Re: zetor 12145 používání násobiče žělva zajíc

Příspěvekod Martis » 13 říj 2013 19:19

Když jiný nemůže, Zetor pomůže, řekl bych že na tahání kamionů v kopcích v zimě, či ne ?
Samí vole, ale stádo nikde ...

Uživatelský avatar
Příspěvky: 262
Registrován: 05 úno 2008 19:29

Re: zetor 12145 používání násobiče žělva zajíc

Příspěvekod K10 » 13 říj 2013 19:20

tregeism píše:U tahání kamionu na 5ti metrovém laně, mám strach řadit za jízdy aby do mě nevletěl, můžu zařadit před rozjezdem na pravé převodovce dvojku a na levé trojku želvu a jet?



Převodovka je tam jenom jedna,na levé je redukce(I),silniční rozsah(II) a zpátečka(R) a ani ve snu by mě nenapadlo na tohle sahat za jízdy :shock: .
Želva/zajíc funguje v podstatě jako půlka u náklaďáku,jen s tím rozdílem že je ovládaná hydraulicky tzn. že při poklesu otáček klesá průtok oleje a tím pádem dojde dříve nebo později(dle stavu čerpadla,které ještě ovládá přední náhon a vývodový hřídel) k rozpojení lamel násobiče a mohou se pěkně přismahnout,proto je tam na palubce ta nálepka že nesmí otáčky motoru klesnout pod uvedenou mez.
Pokud táhneš kamion/vlek/cokoliv používej silniční rozsah,redukci jen na vyproštění/zapřahání apod.,dle podmínek můžeš řadit jak je libo,nebo spíše co lano vydrží,nahoru doporučuji řadit po "půlkách" tzn. 1malá/1velká/2malá/2velká atd. samozřejmě opatrně se spojkou kvůli rázům,dolů se řadí tak že když jedeš např. na velkou 3 tak můžeš podřadit na malou 3 následně malou 2 a malou 1 nebo rovnou na velkou 2 a potom velkou 1 a následně malou 1,protože při podřazování to postupně nestíháš(leda tak na sólo),takhle jo,ještě dodám že násobič se řadí bez spojky nahoru i dolů,při podřazování na "pravé" páce je nutný meziplyn a motor nenechávej pokud něco táhneš klesnout pod 1700 ot./min.,to je ode mne vše,hodně štěstí :wink:

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: zetor 12145 používání násobiče žělva zajíc

Příspěvekod bold » 13 říj 2013 19:26

neztotožnuji se s názorem na postup řazení výše uvedeným. Jednak budeš mít zasukované ruce a jednak je běžné používání převodovky zařazená želva a řazení postupně nahoru na želvu a pak až nakonec zajíc. neskutečným způsobem šetříš násobič, který není určen pro "běžné"řazení. TZN Většinu řazení provádět na želvě!!! 8)
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Příspěvky: 3
Registrován: 13 říj 2013 06:52

Re: zetor 12145 používání násobiče žělva zajíc

Příspěvekod tregeism » 14 říj 2013 16:23

5.JPG
5.JPG (97.65 KiB) Zobrazeno 6598 krát
4.jpg
4.jpg (65.74 KiB) Zobrazeno 6598 krát
6.JPG
6.JPG (55.75 KiB) Zobrazeno 6598 krát
Chlapi díky za rady :) tak že žělvičku a nad 1400 zajíce. Tu tažnou tyč by to chtělo ta spojka opravdu dostává zabrat akorát jak jí vozit sebou.
Při tahání když kamion se chytí a udělá průvěs a člověk si toho nevšimne, tak to je škubanec jako bejk :( Kopec je dlouhej tak 300 m,na fotkách je vidět
jak nám pomáhala zdejší farma z novejma traktorama.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1826
Registrován: 04 úno 2009 21:07

Re: zetor 12145 používání násobiče žělva zajíc

Příspěvekod poulm » 15 říj 2013 18:54

Já s Krystaly nikdy dlouhodobě nepracoval,jen sem tam když jsem se k němu dostal,nicméně jeho konstrukci znám a ten násobič mi připadá na první pohled trochu nelogický.
Násobič chápu tak,že je od toho,aby zvýšil kroutící moment,když už traktor na danou rychlost nemůže ujet,podobně jak to funguje u UŘ1čky,kde se v porovnání s Krystalem jakoby pořád jezdí na zajíce a když už do kopce nemůžu,tak šlápnu po násobiči a zařadí se jakoby želva a tím se i sníží rychlost,ikdyž konstrukčně ten násobič funguje úplně jinak,ale tak by mněl funguvat,nejedná se o klasické půlky jak u Liazky atp.Takže si myslím,že by to tak mělo být i u Krystalu,resp pojedu na 4ku,přijde kopec,zvyšuje se zátěž,tak přepnu na želvu a buď to ta rychlost zvládne nebo musím podřadit na trojku a hned jít na zajíce a pokračovat tak dál.Ve skutečnosti to tak funguje,to je jasné,ale pokud střídavě řadím třeba v dopravě a měl bych se rozjíždět a zrychlovat na želvu a přijde třeba u trojky kopec,tak už nemám s násobičem kam jít a musím stejně řadit na dvě.Tento problém jsem pocítil hlavně u Krystalu s rychlou převodovkou,kde by to asi bylo lepší obráceně.Ale vše je to jenom nejspíš otázkou zvyku a používání toho násobiče ve vhodných otáčkách. :roll:
V určitém okamžiku se z každého nářadí stává kladivo
Všechno lze udělat snáz s kladivem
Nevěř na zázraky,spoléhej na kladivo
Optimista je pesimista s kladivem
Když se věci nedaří, každá snaha o zlepšení vede ke kladivu
Jedno kladivo vydá za tunu nářadí

Zpět na UŘ II

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník