Forterra 12441 jízda s násobičem

Příspěvky: 2
Registrován: 02 srp 2011 09:35

Forterra 12441 jízda s násobičem

Příspěvekod agrono » 02 srp 2011 10:35

Dobrý den,
chtěl jsem se zeptat jak správně jezdit s traktorem Forterra 12441 rv. 2007. Jde mi především o správné používání násobiče při jízdě, dosud jsem měl zkušenosti se stroji bez násobiče. Se strojem jsem najezdil jen několik hodin a rád bych se jej naučil správně používat než ho zapojím do sezonních prací.

1) Měl bych před vyřazením násobiče přidávat plyn a v okamžiku těsně před vyřazením trochu povolit a využít setrvačnosti jako u klasického řazení? Tak aby nevzniklo nepříjemné škubnutí? Nebo je to stroji jedno? A měl bych spíš držet konstantní otáčky motoru.

2) Mohu používat násobič pro brždění motorem?

3) Používáte násobič při jízdě na silnici např. do mírného kopce s naloženou 7t vlečkou? Nebo řadíte klasické rychlosti kromě rozjezdu a násobič si necháváte na polní práce?

4) Řadíte na tomto stroji tzv. polní rychlosti? Případně při jaké operaci na poli. Jaké je jejich převodové nebo rychlostní rozložení? Je 1 silniční rychlosti rychlejší než 4 polní rychlosti? Podobně jaké je rozložení rychlostí s násobičem? Je 3 bez násobiče rychlejší než 4 s II. násobičem?

Příspěvky: 40
Registrován: 02 kvě 2009 11:06

Re: Forterra 12441 jízda s násobičem

Příspěvekod BORIS-SK » 04 srp 2011 18:17

Ja by som sa chcel spýtať aký násobič maš na mysli ???? Neviem aký je na tej Forterre r.v.2007.........no asi tam bude dvojpolohový na radiacej páke či ??? Ja mám Zetor Proxima Power 105 a mám násobič dvojpolohový na radiacej páke a radím kedykolvek,akokolvek,zaťažený,dolukopcom,horekopcom........skrátka nepozerám na rýchlost,ked je treba spomaliť alebo zrýchliť tak hodím to tam alebo to vypnem.....

Příspěvky: 207
Registrován: 27 dub 2010 22:53

Re: Forterra 12441 jízda s násobičem

Příspěvekod Jarek » 04 srp 2011 22:02

agrono píše:Dobrý den,
chtěl jsem se zeptat jak správně jezdit s traktorem Forterra 12441 rv. 2007. Jde mi především o správné používání násobiče při jízdě, dosud jsem měl zkušenosti se stroji bez násobiče. Se strojem jsem najezdil jen několik hodin a rád bych se jej naučil správně používat než ho zapojím do sezonních prací.

1) Měl bych před vyřazením násobiče přidávat plyn a v okamžiku těsně před vyřazením trochu povolit a využít setrvačnosti jako u klasického řazení? Tak aby nevzniklo nepříjemné škubnutí? Nebo je to stroji jedno? A měl bych spíš držet konstantní otáčky motoru.

2) Mohu používat násobič pro brždění motorem?

3) Používáte násobič při jízdě na silnici např. do mírného kopce s naloženou 7t vlečkou? Nebo řadíte klasické rychlosti kromě rozjezdu a násobič si necháváte na polní práce?

4) Řadíte na tomto stroji tzv. polní rychlosti? Případně při jaké operaci na poli. Jaké je jejich převodové nebo rychlostní rozložení? Je 1 silniční rychlosti rychlejší než 4 polní rychlosti? Podobně jaké je rozložení rychlostí s násobičem? Je 3 bez násobiče rychlejší než 4 s II. násobičem?


Mám Forterru 125 je to to samé jako 12441 akorát s novou kapotou.Násobič můžeš používat kdy chceš a v jakýchkoliv otáčkách.
Když jedeš dokopce a motor už nemůže tak si pomůžeš násobičem dokud to jde když už není kam řadit násobičem tak pak zařaď u rychlost niž.
Můžeš to používat i při jízdě s kopce.Jen ať nepřetočíš motor.Násobič se řadí pod zatížením takže nemusíš sundávat nohu z plynu.
Jinak 4 polní je pomalejší než 1 cestovní.

Trojka bez násobiče není rychlejší než 4 se II.násobičem.

Ale 4 polní bez násobiče je stejně rychlá jako 1 cestovní s II.násobičem.

Například když lisuju a je hodně hmoty tak jezdím na 4 polní bez násobiče a na úvrati když potřebuju spomalit tak si pomůžu násobičem.
Ale když lisuju slámu nebo otavy tak jezdím na cestovní jedničku.Ale záleži jak je rovné pole.Prostě podle situace

Příspěvky: 14
Registrován: 02 čer 2011 17:24

Re: Forterra 12441 jízda s násobičem

Příspěvekod zajo6945 » 12 srp 2011 21:35

ale ak mas nasobic ako na proxime 8441 tak tam sa nasobic pouziva len do kopca a ked ho mas zapnuty tak nefunguje spojka je to ako napr 7745 lenze ti to ide laksie ... a mas pedal medzi spojkov a brzdov ?? ... lebo proxima 8441 ma tak ak nie ak mas na pake tak je to tak ako vravia kolegovia .... jazdil som par dni na new hollande a tam to nebol nasobic ale polne a cestne richlosti a radil si pod zatazov aj dohora aj dodola kopca

Uživatelský avatar
Příspěvky: 172
Registrován: 10 pro 2006 19:52
Bydliště: Dolní Dunajovice

Re: Forterra 12441 jízda s násobičem

Příspěvekod Metalica » 13 srp 2011 12:17

Ve forterrách je násobič 3°, konstruovaný,pokud vím, jinak než v Proximách, kde je jen 2°

Příspěvky: 40
Registrován: 02 kvě 2009 11:06

Re: Forterra 12441 jízda s násobičem

Příspěvekod BORIS-SK » 13 srp 2011 19:45

Máš pravdu Metalica ale dvojstupnový je v nových radách Zetorov Proxima .... u starších typov napr tá 8441 akú máme aj my tak tam je ten už spomínaný ktorý je medzi spojkou a brzdovými pedálmi a používa sa tuším len pri poklese otáčok pod 1500 a potom je nutne ho vypať ak sa nemýlim a ak áno tak sorry.....

Příspěvky: 14
Registrován: 02 čer 2011 17:24

Re: Forterra 12441 jízda s násobičem

Příspěvekod zajo6945 » 13 srp 2011 19:48

BORIS-SK píše:Máš pravdu Metalica ale dvojstupnový je v nových radách Zetorov Proxima .... u starších typov napr tá 8441 akú máme aj my tak tam je ten už spomínaný ktorý je medzi spojkou a brzdovými pedálmi a používa sa tuším len pri poklese otáčok pod 1500 a potom je nutne ho vypať ak sa nemýlim a ak áno tak sorry.....

mas pravdu

Příspěvky: 2
Registrován: 02 srp 2011 09:35

Re: Forterra 12441 jízda s násobičem

Příspěvekod agrono » 27 srp 2011 19:36

Tohle sice není otázka přímo k tématu, ale zakládat nové vlákno zakládat nebudu.

Mám forterru s kanystrovým předním závažím. Musím říci, že na silnici při vyšší rychlosti a najetí i na menší nerovnost traktor skáče jak koza. Přední náprava není odpružená a je poměrně blízko zadní. Pokud používáte traktor v dopravě tak raději se závažím nebo bez? Proximy jsou na tom prý na silnici lépe.

Příspěvky: 40
Registrován: 02 kvě 2009 11:06

Re: Forterra 12441 jízda s násobičem

Příspěvekod BORIS-SK » 27 srp 2011 20:15

Tak ja na Proxime používam predný nakladač a poviem ti že s nakladačom môžem letiet 40km/h a bez nakladača sa skoro vôbec nedá ísť na plný plyn...podotýkam že behám väčšinou po mestských komunikáciách.Tak ja by som skôr so závažím ako bez neho.

Zpět na UŘ III - Proxima, Forterra, Maxterra......

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků