Forterra 135

Příspěvky: 1
Registrován: 14 srp 2011 00:04

Forterra 135

Příspěvekod klugesny » 14 srp 2011 00:18

Zdravím, potřebuji poradit. Sháním traktor na hlavní polní práce (70 ha). Uvažuji o koupi Forterry 135 a nebo ojetiny z Německa o výkonu kolem 150 k. Raději bych novej traktor = Zetor, ale bojím se aby mě do budoucna ten výkon stačil. Otázka zní: Co největšího taháte za Forrterou? (zvládne secí kombinaci, polonesenej pluh, apod.) Díky za radu.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 142
Registrován: 17 srp 2011 13:00
Bydliště: Kutnohorsko, Polabí

Re: Forterra 135

Příspěvekod Ladislav » 17 zář 2011 14:25

Ahoj. Za tuhle bych se nebál dát obracák 5x40cm nebo 5m kompaktor, koupit si ho s čelní hydraulikou a využít ji. U pluhu se říká cca 30koní na radlici. Už je to přece traktor s 3° násobičem, kterej se v poli jen tak nezastaví. Za Z6340 tahám obracák Privat 3x40 a 3m kombinátor (disky, smyková lišta, drobící válec) - přiznávám, v jílu už se s tím pluhem zadejchá. Musím ale předek dotížit asi 250kg, aby se dal spolehlivě ovládat.
Ocelák a Konkor, nejlepší kámoši!

Příspěvky: 5
Registrován: 15 dub 2010 16:34

Re: Forterra 135

Příspěvekod mara.dol. » 05 říj 2011 22:24

Forterru 135 jsem měl zapůjčenou a tahal sem s ní pluh sukov 4*35 a výkonově to pro ten pluh bylo minimum. Hlavně záleží na tom, jaký u vás máte půdy. Pluh typu 5*40 bych opravdu nedoporučoval, nesený už vůbec ne... každopádně by se stavěl na zadní. Polones. by byl něco jinýho, ale ten traktor by to nezvládl.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Forterra 135

Příspěvekod bold » 06 říj 2011 08:16

5x40 bych tam nedával. Ten traktor je krátký a bude se zvedat. Když jsem hledal vhodný pluh pro 16145 tak mně i v Sukovu řekli že nesený obracák je těžký a bude mně převažovat, navíc trpí hydraulika. Nakonec jsem sehnal PL-6 (agronom roto) 6x30 polonesený. Dílenské zpracování Zetorů se moc nezměnilo, nemám skušenosti s výdrží nových zetorů ale mám pocit že to bude taky stejné. V žádném případě tu nechci hanit zetor, bohužel jediné co ho činí prodejným je jeho cena.
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Příspěvky: 207
Registrován: 27 dub 2010 22:53

Re: Forterra 135

Příspěvekod Jarek » 06 říj 2011 18:42

Mám forterru 125 a tahám s ním opavský pluh jupiter s páskovou odhrnovačkou.Záběr mám nastavený na 39 cm na radlici a je to tak akorát.větší bych nedoporučoval.To by asi nezvlád.Aspoň u nás ne máme spíš těžší půdy.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 142
Registrován: 17 srp 2011 13:00
Bydliště: Kutnohorsko, Polabí

Re: Forterra 135

Příspěvekod Ladislav » 14 říj 2011 12:28

Ahoj. Kolik radlic ma ten tvuj Jupiter a jak ores hluboko? Mne to staci do 20cm. Pokud s tim nebude orat 30cm, opravdu bych se nebal. ten muj pluh ma asi tunu a opravdu se to da. Forterra 135 je 2x vykonnejsi, takze kdyz bude mit siroky gumy, aby se oprel a dotizeny napravy, urcite to pujde.
Ocelák a Konkor, nejlepší kámoši!

Uživatelský avatar
Příspěvky: 142
Registrován: 17 srp 2011 13:00
Bydliště: Kutnohorsko, Polabí

Re: Forterra 135

Příspěvekod Ladislav » 14 říj 2011 12:43

mara.dol. píše:Forterru 135 jsem měl zapůjčenou a tahal sem s ní pluh sukov 4*35 a výkonově to pro ten pluh bylo minimum. Hlavně záleží na tom, jaký u vás máte půdy. Pluh typu 5*40 bych opravdu nedoporučoval, nesený už vůbec ne... každopádně by se stavěl na zadní. Polones. by byl něco jinýho, ale ten traktor by to nezvládl.

Je to porad o jednom. Kde oras_jaka puda, jak hluboko.
Ocelák a Konkor, nejlepší kámoši!

Příspěvky: 207
Registrován: 27 dub 2010 22:53

Re: Forterra 135

Příspěvekod Jarek » 14 říj 2011 20:00

Ladislav píše:Ahoj. Kolik radlic ma ten tvuj Jupiter a jak ores hluboko? Mne to staci do 20cm. Pokud s tim nebude orat 30cm, opravdu bych se nebal. ten muj pluh ma asi tunu a opravdu se to da. Forterra 135 je 2x vykonnejsi, takze kdyz bude mit siroky gumy, aby se oprel a dotizeny napravy, urcite to pujde.


Ořu 20 - 25 cm a radlice mám 4.V ideálních podmínkách by utáhla i 5 radlic ale už nemáš žádnou rezervu.Příjde mokro a jsi namydlený.Oral jsem 20ti hektarový kousek a tam jsem měl výkonnost hektar za hodinu a 15 minut.takže co víc si přát.Určitě bych za ten traktor 5 radlic nedával.Já mám na traktoře širší gumu za příplatek v předu i v zadu i závaží mám všechno v předu i vzadu a ty 4 radlice bych řekl že je strop.
Nevím ale kde jsi přišel na to že 135 forterra má dvakrát větší výkon.
Forterra 125 má výkon 130 koní a Forterra 135 má 137 koní to není dvakrát větší výkon.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1826
Registrován: 04 úno 2009 21:07

Re: Forterra 135

Příspěvekod poulm » 17 říj 2011 07:45

Myslím,že optimální nářadí za to bude takové, co se dává za Z12045.Víc určitě ne,ať to má nějakou rezervu.
Ten Jupiter pluh, kombinátor 4-6m,bránosmyk 6-8m atp. je asi optimální.Seci kombinaci bych za to nedával, známý zlomil 124ku na půl se třímetrovkou a dál to tahá starou 160kou. Samozřejmě jak bylo řečeno,záleží na konkrétních půdních podmínkách. Na pískách by to třeba zvládlo i 6radlic,na těžkých a jílovitých půdách nejvýš 4r.
Hlavně ty nové české Zetory moc nehoňte, pořád je to spíš lehčí střední traktor a není stavěný na těžké otrocké práce.
V určitém okamžiku se z každého nářadí stává kladivo
Všechno lze udělat snáz s kladivem
Nevěř na zázraky,spoléhej na kladivo
Optimista je pesimista s kladivem
Když se věci nedaří, každá snaha o zlepšení vede ke kladivu
Jedno kladivo vydá za tunu nářadí

Příspěvky: 207
Registrován: 27 dub 2010 22:53

Re: Forterra 135

Příspěvekod Jarek » 17 říj 2011 19:11

poulm píše:Myslím,že optimální nářadí za to bude takové, co se dává za Z12045.Víc určitě ne,ať to má nějakou rezervu.
Ten Jupiter pluh, kombinátor 4-6m,bránosmyk 6-8m atp. je asi optimální.Seci kombinaci bych za to nedával, známý zlomil 124ku na půl se třímetrovkou a dál to tahá starou 160kou. Samozřejmě jak bylo řečeno,záleží na konkrétních půdních podmínkách. Na pískách by to třeba zvládlo i 6radlic,na těžkých a jílovitých půdách nejvýš 4r.
Hlavně ty nové české Zetory moc nehoňte, pořád je to spíš lehčí střední traktor a není stavěný na těžké otrocké práce.


130 koní a na lehčí práce?Právě ho mám na tahání pluhu,8 metrových bran,secí kombinace,lisu na kulaté balíky,vleku na 38 kulatých balíků.Za rok u mě najede hravě 1000 hodin.

Příspěvky: 92
Registrován: 24 led 2008 08:01
Bydliště: plzeňsko

Re: Forterra 135

Příspěvekod Lukáš Tříska » 17 říj 2011 22:14

Kamarád si koupil Forterru 135 , byl jsem se naní mrknout když oral pod řepku, měl půjčený čtyrák obracák zn.Agropa , v předních ramenech měl cca 900kg betonu a ještě by to něco sneslo ,jestli za ní chce někdo 5ti radličák tak jedině polonesenej.
síla sílu zmáhá

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1826
Registrován: 04 úno 2009 21:07

Re: Forterra 135

Příspěvekod poulm » 18 říj 2011 08:31

Ono záleží na kolik hektarů těch 130koní má být a jaké práce to má dělat.Na tahání vlečky nebo práce v pícninách je to dobré a možná i moc silné,ale určitě to není traktor na orání 500ha s nějakým velkým paterákem nebo velkým kompaktorem.Na seci kombinaci raději zapomeňte,protože jsem už viděl několik pokusů zapojit českého zetora do takové soupravy a nikdy to nedopadlo moc dobře.Berte to jako radu,ale co si tam zapojíte je vaše věc.

Jedna věc je mít 130koní a druhá jsou celkové parametry traktoru.Co vím,tak při větších zatíženích na hydrauliku tam praskaly skříně,odcházely poloosy,koncové převody,při pokusu dotížit předek megalomanským závažím se zase začalo vše srát od předu atd.

Takhle nějak to vypadá,když se dá moc těžké nářadí na lehký traktor:
http://www.youtube.com/watch?v=2tFmNuEGZgc&feature=fvsr

řekl bych že tohle je optimální nářadí za Forterru:
http://www.youtube.com/watch?v=RZznowkevJ8
http://www.youtube.com/watch?v=wPDDiYOGaro&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=_YRrnKa7WSo&feature=fvsr
http://www.youtube.com/watch?v=182BJsmc3SM
V určitém okamžiku se z každého nářadí stává kladivo
Všechno lze udělat snáz s kladivem
Nevěř na zázraky,spoléhej na kladivo
Optimista je pesimista s kladivem
Když se věci nedaří, každá snaha o zlepšení vede ke kladivu
Jedno kladivo vydá za tunu nářadí

Příspěvky: 207
Registrován: 27 dub 2010 22:53

Re: Forterra 135

Příspěvekod Jarek » 18 říj 2011 19:41

poulm píše:Ono záleží na kolik hektarů těch 130koní má být a jaké práce to má dělat.Na tahání vlečky nebo práce v pícninách je to dobré a možná i moc silné,ale určitě to není traktor na orání 500ha s nějakým velkým paterákem nebo velkým kompaktorem.Na seci kombinaci raději zapomeňte,protože jsem už viděl několik pokusů zapojit českého zetora do takové soupravy a nikdy to nedopadlo moc dobře.Berte to jako radu,ale co si tam zapojíte je vaše věc.

Jedna věc je mít 130koní a druhá jsou celkové parametry traktoru.Co vím,tak při větších zatíženích na hydrauliku tam praskaly skříně,odcházely poloosy,koncové převody,při pokusu dotížit předek megalomanským závažím se zase začalo vše srát od předu atd.

Takhle nějak to vypadá,když se dá moc těžké nářadí na lehký traktor:
http://www.youtube.com/watch?v=2tFmNuEGZgc&feature=fvsr

řekl bych že tohle je optimální nářadí za Forterru:
http://www.youtube.com/watch?v=RZznowkevJ8
http://www.youtube.com/watch?v=wPDDiYOGaro&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=_YRrnKa7WSo&feature=fvsr
http://www.youtube.com/watch?v=182BJsmc3SM



A 130 koní jiné značky je snad na 500 hektarů optimální?
Do 100 hektarů orného je to idealní volba za rozumnou cenu.Na 500 hektarů si 130 koní nikdo nekoupí.Každý bude začínat někde u 160 a více koní.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1826
Registrován: 04 úno 2009 21:07

Re: Forterra 135

Příspěvekod poulm » 18 říj 2011 21:55

Otázka tu zněla, jaké nářadí za Forteru,což bylo zodpovězeno.
Komu to myslí,tak má jasno a komu ne,tak fyzikální zákony a technické možnosti traktoru stejně nepřekoná.

Co se týče pořizovací ceny Zetorů,jeho životnosti a poruchovosti,tak to je diskuze na dlouhé zimní večery.
Svůj názor na ně mám,ale v tomhle vlákně ho už raději prezentovat nebudu. :roll:
V určitém okamžiku se z každého nářadí stává kladivo
Všechno lze udělat snáz s kladivem
Nevěř na zázraky,spoléhej na kladivo
Optimista je pesimista s kladivem
Když se věci nedaří, každá snaha o zlepšení vede ke kladivu
Jedno kladivo vydá za tunu nářadí

Uživatelský avatar
Příspěvky: 142
Registrován: 17 srp 2011 13:00
Bydliště: Kutnohorsko, Polabí

Re: Forterra 135

Příspěvekod Ladislav » 19 říj 2011 21:05

Jarek píše:
Ladislav píše:Ahoj. Kolik radlic ma ten tvuj Jupiter a jak ores hluboko? Mne to staci do 20cm. Pokud s tim nebude orat 30cm, opravdu bych se nebal. ten muj pluh ma asi tunu a opravdu se to da. Forterra 135 je 2x vykonnejsi, takze kdyz bude mit siroky gumy, aby se oprel a dotizeny napravy, urcite to pujde.


Ořu 20 - 25 cm a radlice mám 4.V ideálních podmínkách by utáhla i 5 radlic ale už nemáš žádnou rezervu.Příjde mokro a jsi namydlený.Oral jsem 20ti hektarový kousek a tam jsem měl výkonnost hektar za hodinu a 15 minut.takže co víc si přát.Určitě bych za ten traktor 5 radlic nedával.Já mám na traktoře širší gumu za příplatek v předu i v zadu i závaží mám všechno v předu i vzadu a ty 4 radlice bych řekl že je strop.
Nevím ale kde jsi přišel na to že 135 forterra má dvakrát větší výkon.
Forterra 125 má výkon 130 koní a Forterra 135 má 137 koní to není dvakrát větší výkon.


Mluvím o svém traktoru, Z6340, ten má poloviční výkon než Forterra 135, omlouvám se, špatně jsem se vyjádřil. Proto věřím tomu, že když můj vezme pluh se záběrem 120cm, tak ten druhý si poradí se záběrem 200cm. O té rezervě máš pravdu. Tahal jsem ten svůj obracák v jílu zarostlém pýrem a už jsem neměl pro výkon kam sáhnout. V lehčí půdě ale můžu v klidu zařadit dvojku. Táta měl pluh 3x30, kterej tahala 5611 na 2ku, v písku na trojku. A tak jsem se nebál koupit si obracák Privat 3x40. V tom jílu to byl sice masakr, je to těžkej pluh, ale i tak jsem měl spotřebu asi 15l/ha. Zakladatel tohohle vlákna si musí sám vybrat. Jetli má lehčí půdu a chce polonesenej pluh, nemusí mít strach. Secí kombinaci 5m u nás tahali se 16245 s dvojmontáží, ale chodila i v jílu.
Ocelák a Konkor, nejlepší kámoši!

Uživatelský avatar
Příspěvky: 208
Registrován: 24 úno 2008 21:22

Re: Forterra 135

Příspěvekod Adam » 28 zář 2020 20:28

Ahoj, uvažujem o Forterre 115 z roku 2012 aj s PVH a planujem použivat čelnu kosu. Lenže vykon sa mi zda nedostačujuci a tak sa chcem opýtať ako by sa dal navýšiť vykon. Neviem či je tam RJ ktoru čipnuť alebo len väčšie turbo/čerpadlo/vstrekovače. Poradi niekto?
Aj traktor je len stroj....

Zpět na UŘ III - Proxima, Forterra, Maxterra......

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků