Jaký traktor k lisu na kulaté balíkyy s řezáním?

Příspěvky: 39
Registrován: 27 bře 2012 19:42

Jaký traktor k lisu na kulaté balíkyy s řezáním?

Příspěvekod vesan » 27 bře 2012 19:45

Jaký traktor byste si pořídili k lisu na kulaté balíky s řezáním? Uvažuju o 10540, 12145 apod, nebo jít do nového traktoru značky Belarus?

Příspěvky: 401
Registrován: 04 led 2011 15:45

Re: Jaký traktor k lisu na kulaté balíkyy s řezáním?

Příspěvekod roman7711 » 30 bře 2012 10:15

Zdravím. Za cenu nového Belarusa bych si raději nechal dovést starší traktor ze zahraničí. Traktor bude jezdit s lisem po službách nebo na rodinné farmě?

Příspěvky: 39
Registrován: 27 bře 2012 19:42

Re: Jaký traktor k lisu na kulaté balíkyy s řezáním?

Příspěvekod vesan » 30 bře 2012 14:45

Traktor pouze na rodinné farmě, do 50 ha.. Zatím máme zetor 6945 a balíkovač na malé balíky,a le to je pracné, zvažujeme přechod na veké balíky, což vyžaduje změnu techniky, i traktoru :(

Příspěvky: 56
Registrován: 03 črc 2011 10:12

Re: Jaký traktor k lisu na kulaté balíkyy s řezáním?

Příspěvekod bakus » 30 bře 2012 19:34

pokud chces vyuzivat traktor do balikovace a na takove ty letni bezne prace tak bych klidne volil i nejakou slusnou 121 11(vim ze predek je predek ale do balikovace a napr.na dopravu s navesem je traktor bez predku dobry)i je lepsi spotreba.A kdyz vidim ze traktor s predkem uz jeden mas tak bych volil i tuhle variantu-samozrejmne je to kazdeho vec.A pokud bys chtel s predkem tak bych se mozna radeji podival po 16145 prece uz je v rezerve par koniku navic.

Příspěvky: 401
Registrován: 04 led 2011 15:45

Re: Jaký traktor k lisu na kulaté balíkyy s řezáním?

Příspěvekod roman7711 » 30 bře 2012 20:47

A kolik peněz do toho chcete dát?

Příspěvky: 39
Registrován: 27 bře 2012 19:42

Re: Jaký traktor k lisu na kulaté balíkyy s řezáním?

Příspěvekod vesan » 30 bře 2012 22:44

roman7711 píše:A kolik peněz do toho chcete dát?

To je právě otázka, nejlépe co nejméně, že :) Maximum je cena nového Belarusu, za starší traktor samozřejmě méně, teď je ale otázka, jaký výkon by ten traktor musel mít minimálněa aby utáhl lis i s řezáním...

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1662
Registrován: 11 čer 2007 23:17
Bydliště: Rokycany-Radnicko

Re: Jaký traktor k lisu na kulaté balíkyy s řezáním?

Příspěvekod neznalek » 31 bře 2012 09:29

za cenu nového belarusu pořídíte tak akorat ten lis s řezáním :) taktor i s lisem...no kdyz narazíte na dobrý kup, tak se snad do pul mega vejdete.... ale dokud nevíte jaký lis konkretně (nebo traktor)... težko radit

Příspěvky: 39
Registrován: 27 bře 2012 19:42

Re: Jaký traktor k lisu na kulaté balíkyy s řezáním?

Příspěvekod vesan » 31 bře 2012 10:22

Já jen bych chtěl vědět, zda se vyplatí připlatit si například na zetor 10540, popřípadě Belarus, nebo stačí koupit řekněme ten zetor 12145, nebo jestli koupit úplně jiný stroj.

Příspěvky: 56
Registrován: 03 črc 2011 10:12

Re: Jaký traktor k lisu na kulaté balíkyy s řezáním?

Příspěvekod bakus » 31 bře 2012 11:39

pokud dobre rozzumim tak jde predevsim jen o ten lis ja bych tak bych volil jak jsem psal nejakou slusnou 121 11 nebo kdyz s predkem tak 16145...muj nazor je ten ze bych do beloruse nesel.Tu 121 11 slusnou clovek sezene do 150tiskc popr.za tu 16145 clovek neco prihodi ale porad jsem ani ne na polovicni cene-a nahradni dily sezenes bez problemu za dobry peniz!Ale je to kazdeho vec kdyz vezmes beloruse tak mas novy traktor(ale je otazka zda se vyplati a jestli se nekdy ty penize za neho vrati).My mame v praci ten fungl novou proximu 75(stala pres milion i s celni radlici na snih) ale cekal jsem od ni vetsi luxus-a to jak byly velke mrazy kolem -18 tak se ji nechtelo ani startovat) tak nevim jak je na tom ten Belurus nejel jsem snim tezko hodnotit

Příspěvky: 26
Registrován: 19 pro 2011 17:25

Re: Jaký traktor k lisu na kulaté balíkyy s řezáním?

Příspěvekod honzak 1986 » 31 bře 2012 12:08

naprosto souhlasím s bakusem. Do bělorusu bych peníze určitě nestrkal a ta 121 bude ideální za méně peněz i spolehlivější.

Příspěvky: 39
Registrován: 27 bře 2012 19:42

Re: Jaký traktor k lisu na kulaté balíkyy s řezáním?

Příspěvekod vesan » 31 bře 2012 12:37

A jak je to s ovladatelností a obratností u tohoto traktoru 121? Vzhledem k tomu, že pozemky jsou často malé, tak abych se dobře otočil. Jinak do našich kopců jedinně s předkem.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 573
Registrován: 26 pro 2006 22:54
Bydliště: Komorní Lhotka (Frýdek - Místek)

Re: Jaký traktor k lisu na kulaté balíkyy s řezáním?

Příspěvekod Ondřej Novák » 31 bře 2012 14:17

Trochu otázka možná mimo ale proč lis s řezáním? Když ho oželíš tak ti stačí 69ka a nemusíš řešit traktor... a za řekněme 300 koupíš nový, třeba Sipmu.
Když osladit, tak Crystalem...

Příspěvky: 39
Registrován: 27 bře 2012 19:42

Re: Jaký traktor k lisu na kulaté balíkyy s řezáním?

Příspěvekod vesan » 31 bře 2012 14:19

Zvažujeme senáž, proto s řezáním...

Uživatelský avatar
Příspěvky: 573
Registrován: 26 pro 2006 22:54
Bydliště: Komorní Lhotka (Frýdek - Místek)

Re: Jaký traktor k lisu na kulaté balíkyy s řezáním?

Příspěvekod Ondřej Novák » 31 bře 2012 14:30

Tráva na senáž se má sekat když má výšku pivní lahve. Balíky pak jdou rozebrat bez problémů a krávy si to stejně rozkoušou jak se jim to bude hodit. Pokud s tím nejdete do služeb kašlal bych na řezání a koupil lis bez něj.
Když osladit, tak Crystalem...

Příspěvky: 17
Registrován: 04 dub 2010 15:05

Re: Jaký traktor k lisu na kulaté balíkyy s řezáním?

Příspěvekod PETR121 » 01 dub 2012 21:10

Už 7 let tahám za traktorem 121 45 lis Welger RP 200, s řezáním, tlačím balíky skoro na maximum.Ročně asi 1500 balíků, z toho 700 senáže. Naprosto bez problémů. Máme tu hodně hrbů, polisuji všechno, se 105 nevím, v těch kopcích by to asi nebylo ono.S ovladatelností, otočením se i na malé louce nemám problémy.
121 45 můžu jen doporučit.

Příspěvky: 39
Registrován: 27 bře 2012 19:42

Re: Jaký traktor k lisu na kulaté balíkyy s řezáním?

Příspěvekod vesan » 01 dub 2012 22:21

Říkáte, že stačí k senáži koupit lis bez řezání? K čemu tedy to řezání je? Nebude to pak v těch balíkách hnít?

Uživatelský avatar
Příspěvky: 573
Registrován: 26 pro 2006 22:54
Bydliště: Komorní Lhotka (Frýdek - Místek)

Re: Jaký traktor k lisu na kulaté balíkyy s řezáním?

Příspěvekod Ondřej Novák » 02 dub 2012 13:08

Ne, je třeba balíky co nejvíc stlačit, aby se vytěsnil vzduch, to samozřejmě platí i u lisů s řezáním ale pokud se lisuje mladá tráva není to problém. Starou trávu s dlouhými stébly je pak lepší lisovat s menším tlakem na seno. Tam ani řezání nepomůže a kvalitní senáž z toho stejně nikdy nebude.
Řezání obecně umožňuje natlačit do balíku více hmoty protože jsou stébla kratší a usnadňuje jeho následné rozebírání.
Když osladit, tak Crystalem...

Příspěvky: 39
Registrován: 27 bře 2012 19:42

Re: Jaký traktor k lisu na kulaté balíkyy s řezáním?

Příspěvekod vesan » 02 dub 2012 21:37

Jak tak čtu, tak se lisuje a senážuje jen mladá tráva? Starou trávu už senážovat nelze? Lisovat se tedy dá i bez řezání. Pro mě nové poznatky, děkuju. Omlouvám se zároveň za tyto dotazy, doposud jsme pouze dělali seno, teď přemýšlíme vzhledem k nedostatku času nad změnou technologie na lisování sena/senáže.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 142
Registrován: 17 srp 2011 13:00
Bydliště: Kutnohorsko, Polabí

Re: Jaký traktor k lisu na kulaté balíkyy s řezáním?

Příspěvekod Ladislav » 03 dub 2012 11:18

Senážuje se zavadlá hmota(tráva, vojtěška) se správnou vlhkostí. Stařina by taky mohla jít sesenážovat, ale nemám dostatečnou praktickou zkušenost. Na vojtěšku je dobrý použít sekačku s kondicionérem nebo mačkač. Stébla se rozlámou a schnou skoro tak rychle jako listy a hlavně rovnoměrně-to je kouzelný slovo v zemědělství. Ke konzervaci v balíku dochází díky uvolňování CO2, proto je balík v igelitu-konzerva. Při protržení balíku to postupně shnije, jako posekaná tráva na hromadě. Takže se nesmí šetřit na fólii a musí být dostatečný počet vrstev. Jinak tě ten, komu na službu uděláš senáž, bude proklínat do 10. pokolení. Nebude mít pro dobytek dost krmení. :cry: A jestli budete sami krmit senáží, tak pozor na uložení balíků. Jsou zvědavci, kteří si do balíku jen tak pro nic za nic rýpnou prstem a udělají díru. Nebo dokonce závistivci a škodiči. Takový balík s dírou se musí rychle spotřebovat, jinak je to co? No přece bl...bý
Ocelák a Konkor, nejlepší kámoši!

Uživatelský avatar
Příspěvky: 142
Registrován: 17 srp 2011 13:00
Bydliště: Kutnohorsko, Polabí

Re: Jaký traktor k lisu na kulaté balíkyy s řezáním?

Příspěvekod Ladislav » 03 dub 2012 11:50

Zdravím. Našel jsem ti článek na wikipedii,

http://cs.wikipedia.org/wiki/Sil%C3%A1%C5%BE

Sám jsem byl překvapen rozdílem mezi tím, co jsme se učili ve škole. Naše profesorka ing. přes rostlinnou výrobu nám tvrdila, že rozdíl je díky sušině v konzervační látce. Že siláž je konzervována hlavně kyselinou mléčnou, senáž oxidem uhličitým. Prolistuju ještě zemědělský slovník, abych ti nekecal.

Tady je výňatek.:
Senáž
Původní termín pro všechna fermentovaná krmiva je siláž. Senáž je termín, který se zavedl pro siláž s vysokým obsahem sušiny, pokud obsah sušiny přesáhne 50%, obvykle se o takovém krmivu hovoří jako o senáži. Protože senáž obsahuje méně vody než siláž, dochází zde k poklesu tvorby kyseliny mléčné. Bakterie produkující kyselinu mléčnou potřebují ke své činnosti cukry. Senáž je tudíž druh konzervace, která je založena spíše na prostředí s malou přítomnosti kyslíku než na produkci kyseliny mléčné.
Ocelák a Konkor, nejlepší kámoši!

Příspěvky: 39
Registrován: 27 bře 2012 19:42

Re: Jaký traktor k lisu na kulaté balíkyy s řezáním?

Příspěvekod vesan » 04 dub 2012 09:45

Jo děkuju, jsem zase o něco chytřejší, teď stačí ještě vybrat ten správný traktor a vlastně i lis... :)

Uživatelský avatar
Příspěvky: 142
Registrován: 17 srp 2011 13:00
Bydliště: Kutnohorsko, Polabí

Re: Jaký traktor k lisu na kulaté balíkyy s řezáním?

Příspěvekod Ladislav » 06 dub 2012 22:32

A co máte doma za mašiny? Viděl jsem lis na kulaté balíky i za 70kou. Ale nevím, co to přesně bylo, jestli heston unibal či...nevím. Ale lisoval slámu. Ono se to s tou potřebou výkonu dost často přehání. Každý stroj má od výrobce uvedený příkon v kW, ale chápu to tak, že výrobcem doporučený tažný prostředek ten konkrétní stroj zvládne za každých, i trochu sci-fi podmínek.

Například http://www.nopozm.cz/zemedelske-stroje/combidisk.htm

Se Zetorem 6340 (68k) tahám polovinu tohoto stroje(doděláno doma). I v tom kusu jílu, co se na poli najde, to jde na trojku dobře. A oni doporučují 160kW. 160koní by podle mě mohlo pohodlně stačit.
Naposledy upravil Ladislav dne 06 dub 2012 23:05, celkově upraveno 1
Ocelák a Konkor, nejlepší kámoši!

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1662
Registrován: 11 čer 2007 23:17
Bydliště: Rokycany-Radnicko

Re: Jaký traktor k lisu na kulaté balíkyy s řezáním?

Příspěvekod neznalek » 06 dub 2012 22:38

polskou Sipmu jsem tahával ve slámě i za 3011 a vcelku bez problémů :)

Uživatelský avatar
Příspěvky: 142
Registrován: 17 srp 2011 13:00
Bydliště: Kutnohorsko, Polabí

Re: Jaký traktor k lisu na kulaté balíkyy s řezáním?

Příspěvekod Ladislav » 06 dub 2012 23:06

A je to tady. :wink:
Ocelák a Konkor, nejlepší kámoši!

Příspěvky: 22
Registrován: 13 čer 2011 12:37
Bydliště: Zábřeh

Re: Jaký traktor k lisu na kulaté balíkyy s řezáním?

Příspěvekod Mortivore » 07 dub 2012 01:24


Podle mě je v té tabulce překlep. Má tam být HP a né kW, protože po přepočtu Ti vyjde na 5m disky traktor o 270 koních :D

Příspěvky: 39
Registrován: 27 bře 2012 19:42

Re: Jaký traktor k lisu na kulaté balíkyy s řezáním?

Příspěvekod vesan » 07 dub 2012 13:19

Ladislav píše:A co máte doma za mašiny? Viděl jsem lis na kulaté balíky i za 70kou. Ale nevím, co to přesně bylo, jestli heston unibal či...nevím. Ale lisoval slámu. Ono se to s tou potřebou výkonu dost často přehání. Každý stroj má od výrobce uvedený příkon v kW, ale chápu to tak, že výrobcem doporučený tažný prostředek ten konkrétní stroj zvládne za každých, i trochu sci-fi podmínek.

Například http://www.nopozm.cz/zemedelske-stroje/combidisk.htm

Se Zetorem 6340 (68k) tahám polovinu tohoto stroje(doděláno doma). I v tom kusu jílu, co se na poli najde, to jde na trojku dobře. A oni doporučují 160kW. 160koní by podle mě mohlo pohodlně stačit.

No právěže zatím žádný lis ani traktor nemáme(jen Z 6945), jde mi třeba o to, jestli takový lis i s řezáním zvládne hravě traktor např se 70kW, kopečků máme dost u nás..

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1662
Registrován: 11 čer 2007 23:17
Bydliště: Rokycany-Radnicko

Re: Jaký traktor k lisu na kulaté balíkyy s řezáním?

Příspěvekod neznalek » 07 dub 2012 14:36

vesan píše:
Ladislav píše:A co máte doma za mašiny? Viděl jsem lis na kulaté balíky i za 70kou. Ale nevím, co to přesně bylo, jestli heston unibal či...nevím. Ale lisoval slámu. Ono se to s tou potřebou výkonu dost často přehání. Každý stroj má od výrobce uvedený příkon v kW, ale chápu to tak, že výrobcem doporučený tažný prostředek ten konkrétní stroj zvládne za každých, i trochu sci-fi podmínek.

Například http://www.nopozm.cz/zemedelske-stroje/combidisk.htm

Se Zetorem 6340 (68k) tahám polovinu tohoto stroje(doděláno doma). I v tom kusu jílu, co se na poli najde, to jde na trojku dobře. A oni doporučují 160kW. 160koní by podle mě mohlo pohodlně stačit.

No právěže zatím žádný lis ani traktor nemáme(jen Z 6945), jde mi třeba o to, jestli takový lis i s řezáním zvládne hravě traktor např se 70kW, kopečků máme dost u nás..


traktor máte, kupte lis, nebude stačit traktor dokoupíte nebo vyměníte traktor. 69ka neni už žádné párátko , lis by měla zvladnout i s řezáním .... nikdo neřeže senáž na plnej počet nožů ;)(jak jsem psal, lis bez řezní zvladla kratkodobě 3011 standartně bezproblemu 7745). Před časem proběhlo na FW zpravodajko s novym lisem NH s pevnou komorou a řezáním a dotyčný dobrodruh jej prý uspěšně tahá za 5211 :)

Příspěvky: 401
Registrován: 04 led 2011 15:45

Re: Jaký traktor k lisu na kulaté balíkyy s řezáním?

Příspěvekod roman7711 » 07 dub 2012 16:26

Tak ono je to o tom jak s tím potřebuju jezdit rychle. Když budu mít slabej traktor tak s tím za den moc velkej výkon neudělám, protože budu muset jezdit na redukce.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 142
Registrován: 17 srp 2011 13:00
Bydliště: Kutnohorsko, Polabí

Re: Jaký traktor k lisu na kulaté balíkyy s řezáním?

Příspěvekod Ladislav » 08 dub 2012 00:53

Mortivore píše:

Podle mě je v té tabulce překlep. Má tam být HP a né kW, protože po přepočtu Ti vyjde na 5m disky traktor o 270 koních :D


Díky za reakci.
No, možná nejde o překlep. Vím, jaký je přepočet mezi HP a kW. Sám jsem telefonicky kontaktoval tuto firmu s tím, že chci vyzkoušet kompaktor, který má doporučený tažný prostředek 50kW. Jsa si vědom, že 50kW na zadku neznamená tolik, jako 4x4. Podle telefonátu už jde o tahač 50kW s předním náhonem, tak jsem tehdy couvnul. Navíc jsem chtěl Deltakompakt a oni půjčují jen 4,5m Betakompakt(jen abych byl objektivní). Teď už píšou 60kW! Tak jsem si myslel, že jejich min 3m Delta kompakt náš traktor zvládne (Z6340 přetáhnul Crystala 8011- ten má 50kW, u nás na předku(chlubím se) radiálky 8) , Crystal prostě zhynul!) I když bych mýmu v tu rozhodující chvíli radši motor přeplňoval. Traktory stejně dotížené ne podle váhy, ale podle štítků, kolem 4500kg. Buď je to ....., anebo špatně vidím. Tahám za sebou pluh, roudnický 3x40 obracák, který váží tunu, prý pluh za Crystala(podle jezetdáků: to neutáhneš, ani nezvedneš!). Ho..no a jste kr..teni! Půda písčitohlinitá(odpor neznám), jede na dvojku téměř na plný plyn-pro oráče, před souvratí klidně uberu a neřadím(spotřeba do 15l). Nabízím i video. Soused mi napočítal s Caseem nebo se 12145 + jejich Kverneland 5x40 18l/ha. Tahám domaděl skoro kompaktor 2,7m(polské disky, smyk, drobící válec). Podle mě NOPO ZM Slatiňany chtějí pro své stroje výkon traktoru potřebný pro podmínky hvězdných válek. Dneska jsem viděl jet Fendt 936 s bránosmykem(Pouze jedna smyková lišta a brány) odhadem 8m, je to normální na ten jeho výkon? Doma se Z 6340 taháme 5m!

Tak mi řekněte, kde je pravda!

Četl jsem návod k použití, a tak(krucinál) když se mi mašina nestaví na zadní a s přípojným strojem bez trápení spojky jede obstojnou rychlostí, tak proč bych to připojit nemohl? Vždyť mi mašina sama řekne, jestli chci moc, nebo ne. Rád poslouchám zkušenosti ostatních a vím, že nikdy nejsem dostatečně chytrej. Ale někdy mám pocit, že se bavím jenom s jezetdákama, kteří nikdy nemuseli nic rozhodnout a svůj plat měli vždycky. Včetně těch, kteří jezdí s Fendtem a tahají velký stroje Horsch. Obzvlášť od těch řidičů ultra mega decimačních strojů vím, jak je fajn mít výkon. Od těch, kteří v hlíně(ne v jílu)natáhli pluh!
Ocelák a Konkor, nejlepší kámoši!

Uživatelský avatar
Příspěvky: 573
Registrován: 26 pro 2006 22:54
Bydliště: Komorní Lhotka (Frýdek - Místek)

Re: Jaký traktor k lisu na kulaté balíkyy s řezáním?

Příspěvekod Ondřej Novák » 08 dub 2012 09:30

Každý výrobce se jistí pro případ že zákazník bude mít ty nejhorší možné podmínky pro provoz daného stroje. To je proto aby pak nikdo nereklamoval mašinu, protože ač má předepsaně silný traktor tak ji prostě neutáhne...
Z toho pak vychází skutečnost že pokud máš lehčí pudu a podobně, tak ti na stroj s předepsanou potřebou výkonu tahače např 60kW bohatě stačí traktor který má třeba jen 35kW a zvládá tu mašinu bez problémů. VŽDY je třeba brát požadovaný příkon na strojích s rezervou a ideální je vyzkoušet si je před koupí na svých pozemcích a se svými traktory. :wink:
Když osladit, tak Crystalem...

Další

Zpět na Všeobecná diskuse

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník