Zetor 8045 mikročerpadlo

Příspěvky: 15
Registrován: 23 lis 2011 21:15

Zetor 8045 mikročerpadlo

Příspěvekod vojta 8011 » 06 pro 2011 22:01

Zdravím, ootřeboval bych poradit, máme 8045 a v meziskříni má právě to mikročerpadlo. Chci se zeptat jestli nevíte k čemu slouží (vim že je od něj trubka do TBZ a druhá někam do předního víka převodovky) ale pořád mi to nedává smysl k čemu by to bylo. Ještě se chci zeptat jestli je možný to mikročerpadlo "vyhodit" a jezdit bez něj. Díky za rady

Uživatelský avatar
Příspěvky: 323
Registrován: 03 pro 2007 20:33
Bydliště: Levice okolie (SR)

Re: Zetor 8045 mikročerpadlo

Příspěvekod CBS » 07 pro 2011 12:12

Tušim je označené ako pomocné čerpadlo hydrauliky, vytvára plniaci tlak pre ovládanie násobiča,spojky vývodového hriadeľa, spojky predného náhonu a trepadovím olejom primazáva hruškové koleso diferenciálu. Takže zrušiť ho nebude najlepší nápad, dá sa zrepasovať, prípadne kúpiť nové, pozor, sú minimálne 2 druhy.

Příspěvky: 15
Registrován: 23 lis 2011 21:15

Re: Zetor 8045 mikročerpadlo

Příspěvekod vojta 8011 » 07 pro 2011 16:16

Díky za informace, ale u druhýho crystala (bez předku) právě tohle čerpadlo vůbec neni tak jsem si myslel že tady by šlo taky vyndat.

Příspěvky: 126
Registrován: 07 bře 2012 19:27

Re: Zetor 8045 mikročerpadlo

Příspěvekod koprkam » 07 bře 2016 06:38

Mám problém na 16145. Když zapnu předek, tak mi klouže násobič. Takhle mi tuto závadu alespoň popsal táta. Bylo to nízkýma otáčkama (cca 1400 min-1) nebo kde mám hledat chybu? V mikročerpadle?
Když něco nejde vem kladivo,
když to pořád nejde, vem větší kladivo
a když to ani pak nejde, přečti si návod.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Zetor 8045 mikročerpadlo

Příspěvekod bold » 07 bře 2016 08:24

mikročerpadlo se montovalo na přání a je pístkové. Pokud klouže násobič tak je potřeba změřit tlaky a diagnostikovat tak špatné čerpadlo, rozvaděč a pod.
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Příspěvky: 126
Registrován: 07 bře 2012 19:27

Re: Zetor 8045 mikročerpadlo

Příspěvekod koprkam » 07 bře 2016 17:31

Násobič jde řekl bych relativně uspokojivě. Když se traktoru šlápne, tak i s 10,5t stěrku přeřadil řekněme v průběhu asi vteřiny. Problém nastal po zapnutí předku. Nebyl jsem u toho, ale táta řekl, že násobič klouhal. Myslím si, že problém bude v tom předním náhonu. Kde je nejlepší začít s kontrolou?
Když něco nejde vem kladivo,
když to pořád nejde, vem větší kladivo
a když to ani pak nejde, přečti si návod.

Příspěvky: 477
Registrován: 24 dub 2015 10:30

Re: Zetor 8045 mikročerpadlo

Příspěvekod tonik » 07 bře 2016 20:21

Ve skříni zapínání předního náhonu je manžeta , ta praskne a při zapnutí předního náhonu přes ní utíká olej kterej chybí násibiči, tak pokud nejde násobič jen při zapnutém náhonu tak je to ve skříni, oprava cca 500kč

Příspěvky: 126
Registrován: 07 bře 2012 19:27

Re: Zetor 8045 mikročerpadlo

Příspěvekod koprkam » 08 bře 2016 20:58

O víkendu to vyzkouším, pokud bude čas.
Když něco nejde vem kladivo,
když to pořád nejde, vem větší kladivo
a když to ani pak nejde, přečti si návod.

Příspěvky: 48
Registrován: 16 srp 2012 02:20
Bydliště: Břeclav

Re: Zetor 8045 mikročerpadlo

Příspěvekod Jarek.V » 09 bře 2016 00:38

tonik píše:Ve skříni zapínání předního náhonu je manžeta , ta praskne a při zapnutí předního náhonu přes ní utíká olej kterej chybí násibiči, tak pokud nejde násobič jen při zapnutém náhonu tak je to ve skříni, oprava cca 500kč


Může ta prasklá manžeta ovlivňovat i "řazení" ze Zajíce na Želvu? Popis: Jedu, předemnou křižovatka na kopečku, mám dvojku-zajíce, zpomaluji, nechám spadnout otáčky, dávám želvu a přidám trošku plynu (snažím se mírně srovnat otáčky s rychlostí), najednou, jako bych stál mírně na spojce, trošku to zabírá, ale ne úplně, pak cca po dvou vteřinách se želva chytí naplno. Největší problém při práci když (třeba) s BDT dojíždím ke kraji pole a chci dát želvu, nechytí se hned úplně, chvíli prokluzuje, v zátěži zakňučí :roll: , a pak se po těch (cca) dvou vteřinách chytí a dobrý.. :|

Ovšem řazení na zajíce je bez problému.

Z 12145

Příspěvky: 477
Registrován: 24 dub 2015 10:30

Re: Zetor 8045 mikročerpadlo

Příspěvekod tonik » 09 bře 2016 01:26

To je asi jen vada násobiče. Jinak dřív jsem měřil tlak na přívodu na zapínání náhonové hřídele. Vedle skříně zapínání náhonu (540-1000ot) jsem odpojil trubku, namontoval manometr zapnul náhon změřil tlak, poté zapnul přední náhon , pokud tlak klesl a nezvedl se tak je špatná spojka náhonu př. nápravy. Poté jsem zapnul na zajíce a opět pokud se tlak nezvedl a padl tak je vada v násibiči.

Příspěvky: 48
Registrován: 16 srp 2012 02:20
Bydliště: Břeclav

Re: Zetor 8045 mikročerpadlo

Příspěvekod Jarek.V » 09 bře 2016 06:43

S tlaky nejspíš problém nebude, jelikož zajíce dá krásně a hned, i když valím s předkem.. Spíš něco, co vrací zpátky želvu..?

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Zetor 8045 mikročerpadlo

Příspěvekod bold » 09 bře 2016 07:57

nemáš doštelovaný pás. Jsou tam 3 šroubky na vůli po obvodu a pak ještě jeden šroub na nastavení pásu. Musíš sundat dolní víčko pružiny, vyndat pružinu, poskládat to nazpět. Dotáhneš 16 šroub aby se buben nemohl otáčet (sundáš boční víko z převodovky), pak dotáhneš obvodové M10 šrouby a povolíš o 1/4 otáčky (vůle 0,20-0,30mm). Pak tu 16 šroub povolíš o 1 1/4 -1/2 otáčky a zkusíš jestli se buben volně otáčí. Pak vrátíš pružinu zpět do víčka. P.S. traktor postavit z kopce aby ti nevytekl olej.
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Příspěvky: 477
Registrován: 24 dub 2015 10:30

Re: Zetor 8045 mikročerpadlo

Příspěvekod tonik » 09 bře 2016 11:22

Jarek.V píše:S tlaky nejspíš problém nebude, jelikož zajíce dá krásně a hned, i když valím s předkem.. Spíš něco, co vrací zpátky želvu..?


zetor má hydrauliku jednočinou. to znamená zajíc bez tlaku oleje, želva tlak oleje
přední náhon vypnuto bez tlaku oleje, zapnuto tlak oleje
náhonová hřídel vypnuto bez tlaku oleje, zapnuto tlak oleje
to znamená pokud máš někde poruchu, tak se spojka nesemne nebo po delší době. Nepopírám že může být závada v násobiči , pás, lamely, atd.

Kolikrát stačilo zkontrolovat hladinu oleje.

Příspěvky: 48
Registrován: 16 srp 2012 02:20
Bydliště: Břeclav

Re: Zetor 8045 mikročerpadlo

Příspěvekod Jarek.V » 09 bře 2016 15:52

bold píše:nemáš doštelovaný pás. Jsou tam 3 šroubky na vůli po obvodu a pak ještě jeden šroub na nastavení pásu. Musíš sundat dolní víčko pružiny, vyndat pružinu, poskládat to nazpět. Dotáhneš 16 šroub aby se buben nemohl otáčet (sundáš boční víko z převodovky), pak dotáhneš obvodové M10 šrouby a povolíš o 1/4 otáčky (vůle 0,20-0,30mm). Pak tu 16 šroub povolíš o 1 1/4 -1/2 otáčky a zkusíš jestli se buben volně otáčí. Pak vrátíš pružinu zpět do víčka. P.S. traktor postavit z kopce aby ti nevytekl olej.


Díky moc, našel jsem si to i v dílenské, tak to udělám, přes "zimu" nebylo potřeba, ale teď na jaro už bude, tak na to mrknu.

tonik píše:
Jarek.V píše:S tlaky nejspíš problém nebude, jelikož zajíce dá krásně a hned, i když valím s předkem.. Spíš něco, co vrací zpátky želvu..?


zetor má hydrauliku jednočinou. to znamená zajíc bez tlaku oleje, želva tlak oleje
přední náhon vypnuto bez tlaku oleje, zapnuto tlak oleje
náhonová hřídel vypnuto bez tlaku oleje, zapnuto tlak oleje
to znamená pokud máš někde poruchu, tak se spojka nesemne nebo po delší době. Nepopírám že může být závada v násobiči , pás, lamely, atd.

Kolikrát stačilo zkontrolovat hladinu oleje.


K tomuto bych se chtěl zeptat jen na jedno - (Bolde? :D ) Pokud nepoužívám vývoďák, mám v převodovce zařazený neutrál(na páčce pod sedačkou) a na volantu je páka "dole" jakoby ukazuje doleva. Tak je to správně ne? (myslím ta páka na volantu)

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Zetor 8045 mikročerpadlo

Příspěvekod bold » 09 bře 2016 19:28

mám pocit že k sobě je spojka zapnutá a dopředu vypnutá (Mám takovou memotechnickou pomůcku, když chci vypnout motor tak musím dát ruční plyn dopředu- to samé u vývoďáku) :lol:
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Příspěvky: 35
Registrován: 21 lis 2012 19:24

Re: Zetor 8045 mikročerpadlo

Příspěvekod berdys » 09 bře 2016 20:35

Když přestane jit cerpadlo , tak to jede jenom na želvu . To znamena s tím olejem obracene, jinak bold ma pravdu s tim nahonem.

Příspěvky: 48
Registrován: 16 srp 2012 02:20
Bydliště: Břeclav

Re: Zetor 8045 mikročerpadlo

Příspěvekod Jarek.V » 09 bře 2016 20:44

Já jdu přečíst příručku.. :D :D Vím, že když je k sobě, tak je zapnutá hřídel (pokud bych měl zařazeno, tak se bude vývoďák točit), ale když jsme dělali GO převodovky, tak jsem se dozvěděl, že když je páka k sobě, tak tam nejde tlak, říkali, že při vyřazeném vývoďáku nechávat jakoby zapnuto na volantu (k sobě).. :lol: Jak jsem to nechával předtím nevím, možná jak se povedlo :lol: Od GO nechávám k sobě. Perlička na závěr, když si otec kupoval crystala, tak mu řekli, že Zajíc je jakoby základní - ten tam mít furt, želvu jen na pomoc na poli. Jezdil tak 15 let a kdoví, jak dlouho ve družstvě ještě předtím. No a násobič stejně pořád držel a fungoval :lol: :lol:

Příspěvky: 48
Registrován: 16 srp 2012 02:20
Bydliště: Břeclav

Re: Zetor 8045 mikročerpadlo

Příspěvekod Jarek.V » 09 bře 2016 20:45

berdys píše:Když přestane jit cerpadlo , tak to jede jenom na želvu . To znamena s tím olejem obracene, jinak bold ma pravdu s tim nahonem.


To mi je jasné, a když přestane jít čerpadlo a zařadím si vývoďák, bude se točit, nebo ne?

Příspěvky: 35
Registrován: 21 lis 2012 19:24

Re: Zetor 8045 mikročerpadlo

Příspěvekod berdys » 09 bře 2016 20:58

Nebude a ani tam nenameris tlak

Příspěvky: 48
Registrován: 16 srp 2012 02:20
Bydliště: Břeclav

Re: Zetor 8045 mikročerpadlo

Příspěvekod Jarek.V » 09 bře 2016 21:03

berdys píše:Nebude a ani tam nenameris tlak


No vidíš, takže mi to ti, co dělali GO řekli blbě...?? Vysvětlili mi to tak, že tlakem oleje (páka dopředu) se spojka rozepne. Což by znamenalo, že bez tlaku by byla spojka sepnutá a vývoďák by se tedy musel točit. Jaký může být problém nechávat páku dopředu, či k sobě? :D

V příručce o tom nic není, jestli hydraulický tlak rozepíná či sepíná spojku.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Zetor 8045 mikročerpadlo

Příspěvekod bold » 10 bře 2016 08:35

tak už sama konstrukce spojky nechává tušit že bez tlaku nepojede. Základ je přečíst si brožuru a nebrat ohledy na neznámé "fachmany" kteří občas neznají základní principy. Každopádně je to asi takto. Páka ti řadí ozubené kola do sebe a spojka je až úplně na konci (pod diferákem) Takže sic nemáš zařazený náhon, ale pákou pouštíš tlak do spojky a ta se sepne. Všechno do čeho jde tlak se spíná (na crystalu) pokud máš dobré O kroužky tak se nic neděje avšak pokud je to už v horším stavu tak může docházek k úniku tlaku a ten může posléze chybět v násobiči. Základní polohou je želva, tady přitáhne pás pružina umístěná právě pod výše zmíněným víčkem, jakmile zapneš zajíce tak tlakový olej přetlačí pružinu a odbrzdí pás a sepne lamely (úplně stejně jak u spojky náhonu). Možná se fachmani zabývali i UŘ-I a odvodili funkci násobiče od tohoto stroje tady je to naopak, tady zařadíš kvalt a když potřebuješ zvýšit tahovou sílu tak šlápneš na pedál násobiče, tento rozepne spojku pojezdu a přes náhonovou spojku a převod do pomala pustí krouťák na kola. Tady se násobič používá pouze ! k překonání obtížného úseku, nelze na něm stát do nekonečna, neb jede pouze přes náhonovou spojku a pojezdová je klasicky "vyšláplá" a tudíž se namáhá ložisko a pod.
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Příspěvky: 48
Registrován: 16 srp 2012 02:20
Bydliště: Břeclav

Re: Zetor 8045 mikročerpadlo

Příspěvekod Jarek.V » 10 bře 2016 09:31

Takže páku budu nechávat nahoru. A já jim tak věřil :roll: :lol: Snad se tím nic neposralo, 3 roky jsem ji měl pořád k sobě, začnu nechávat od sebe. :lol:

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Zetor 8045 mikročerpadlo

Příspěvekod bold » 10 bře 2016 14:08

pokud ti neklouzal násobič tak se nic neděje. Cokoliv co se spíná tlakem je potřeba spínat nad 1400 otáček motoru.
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Příspěvky: 48
Registrován: 16 srp 2012 02:20
Bydliště: Břeclav

Re: Zetor 8045 mikročerpadlo

Příspěvekod Jarek.V » 10 bře 2016 17:38

Ten pás želvy seřídím příští týden. Myslíš, že když si několikrát zakňučela, že bude v pořádku? :D Popřípadě na co se soustředit, když budu mít víko dole a nějaké tipy, na co si dát bacha nebo čeho si všimnout atd? Kardan k přednímu náhonu a vzduchojem budu moct nechat, nebo zavazí?

Zpět na UŘ II

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník