eko.hospodareni

Příspěvky: 83
Registrován: 06 kvě 2007 16:51
Bydliště: Jižní Morava

Příspěvekod PavelM » 17 črc 2007 21:17

Že stříkáš a hnojíš umělákem v noci :D

Příspěvky: 252
Registrován: 10 čer 2007 22:07
Bydliště: Nové Město nad Metují

Příspěvekod Peetan » 17 črc 2007 22:30

My s tím taky začínáme.
Není to nic moc jinýho akorát musíme namáčet kůly na pastvině do friťáku a ne vyjeťáku,postřikovat pod pletivem,užívat umělých hnojiv a pár dalších hloupostí.
Zatím až na ten olej nám to žádnej problém nedělá :D
Sem stavař, těžím dřevo a přitom blbnu na farmě.

Příspěvky: 252
Registrován: 10 čer 2007 22:07
Bydliště: Nové Město nad Metují

Příspěvekod Peetan » 17 črc 2007 23:54

Kámo,když tam dáš olej,tak ti to vydrží min o rok déle neshnít.
Jasně,že lepší je ty kůly nechat nasáknout,ale namočit a zarazit stačí.
Jo a jak ty kůly tlučete do země a jaký máš zkušenosti s těma plasťákama :?:
Sem stavař, těžím dřevo a přitom blbnu na farmě.

Příspěvky: 252
Registrován: 10 čer 2007 22:07
Bydliště: Nové Město nad Metují

Příspěvekod Peetan » 17 črc 2007 23:56

Jo sory za ten předminulej příspěvek,je to obráceně. :oops:
Sem stavař, těžím dřevo a přitom blbnu na farmě.

Příspěvky: 252
Registrován: 10 čer 2007 22:07
Bydliště: Nové Město nad Metují

Příspěvekod Peetan » 21 črc 2007 21:44

Tak to bohužel asi moc neporadím :(
My máme ovce a koně a toho se to asi moc netýká-myslím dotace AEO
Ale jestli chceš prodávat EKO, nebo BIO,-nebo jak-maso,a ostatní produkty,tak co vím,je to tvrdej bič a jestli se do zemědělství teprve pořádně opíráš,tak o tom pořádně dlouho vyzvídej a přemejšlej :?
Sem stavař, těžím dřevo a přitom blbnu na farmě.

Příspěvky: 252
Registrován: 10 čer 2007 22:07
Bydliště: Nové Město nad Metují

Příspěvekod Peetan » 21 črc 2007 21:46

Jo těma plasťákama jsi myslel kůly jako já,nebo ohradníky.My máme ovce v pletivu,takže mě zajímají kůly-třeba jak se vpravují do země :?:
Sem stavař, těžím dřevo a přitom blbnu na farmě.

Příspěvky: 252
Registrován: 10 čer 2007 22:07
Bydliště: Nové Město nad Metují

Příspěvekod Peetan » 21 črc 2007 23:05

10cm :?: :?: :?: :?: :?:
Tak to snad nesmí ani foukat a natož o to dokonce opřít pletivo :D :D
My boucháme dřevěný 50-60cm,podle půdy a stačí rok,dva a hýbou se.
Ty na tom asi máš fangly né?
Sem stavař, těžím dřevo a přitom blbnu na farmě.

Příspěvky: 252
Registrován: 10 čer 2007 22:07
Bydliště: Nové Město nad Metují

Příspěvekod Peetan » 22 črc 2007 20:33

Elektrice nevěřím. :(
My ji měli a vlítnul tam pes a vytloukl půl stáda a ještě ten rok tam zavítal cizí beran z polska,ten si taky z elektriky nic nedělal a našeho berana zabyl,potom sme ho sejmuly,takže elektriku už pro ovce ne.
Máme v ní koně a ty si poraděj.Pes dostane kopačku a je rád že odejde po svejch(v lepším případě) :lol: :lol:
Sem stavař, těžím dřevo a přitom blbnu na farmě.

Příspěvky: 209
Registrován: 22 říj 2006 10:46

Příspěvekod karelk » 23 črc 2007 06:19

Jeden o koze a druhej o voze. Jeden myslí silný 10 cm tlustý kůly na zatloukání zatloukačem a druhej se zase baví o zašlapovacích tyčkách silnejch 2 cm na pásky a drát :-). Pokuď chceš informace co to obnáší zajdi si na místní pobočku Ministerstva Zemědělství nebo si zjisti kdo ve vašem okolí tak hospodaří. Karel
karel

Příspěvky: 252
Registrován: 10 čer 2007 22:07
Bydliště: Nové Město nad Metují

Příspěvekod Peetan » 24 črc 2007 21:09

My máme asi 20 ovcí a 30 jehňat-menší stádečko.
A asi 4ha pastvin.Navíc to máme dost daleko od el.sítě a baterka je na.... krátkou chvíly a mužeš nabíjet.Právě o těch silnejch plasťákách sem chtěl něco vědět.Jinak máme dost lesa a zatloukáme UKTčkem,takže u nás s kůlama zatím problém není :D
Sem stavař, těžím dřevo a přitom blbnu na farmě.

Příspěvky: 252
Registrován: 10 čer 2007 22:07
Bydliště: Nové Město nad Metují

Příspěvekod Peetan » 24 črc 2007 22:09

Mě je jedno,jestli to nařežu do metrovek, čtyrek-na vyvažečku,nebo dvojek,Když máš na skládce 50 kubíků surováků, vyřežeš sortiment a domaděl. vyvažečkou odvezeš na špičkování,tak ti manipulace nevadí.
Náklady na kůl mám kolem 8Kč.Nevím jak ty,ale dávám je 2,5m od sebe a s plasťákama by mě oplocení vyšlo na cca 60000,což je docela palba a to nepočítám pletivo,ani elektriku.My je dáváme tak blízko,protože ti potom pletivo přizvednou a taky, že se s nima nemusíme tlouct.
Sem stavař, těžím dřevo a přitom blbnu na farmě.

Příspěvky: 27
Registrován: 10 led 2007 10:57
Bydliště: MB

peetan

Příspěvekod kovozemědělec » 24 črc 2007 23:15

jestli mužu poradit... Mam taky ovce, přibližně stejně kusů. Část pozemku mam oplocenou lesáckým pletivem. Kůly dávám pět metrů od sebe, první a poslední (rohové) musej mít vzpěry, napínám pletivo lehce pomocí traktoru tak že prostrčim přes oka pletiva trubku a uvážu řetěz v polovičce vejšky pletiva a našponuji. Pletivo dávám na sloupky z vnitřní strany ohrady a nechám dvě oka ležet na pastvině (ohrnutý), takhle ty potvory nepodlezou, z opačný strany ano. Časem to proroste trávou a je to tutovka, maximálně v prostředku vrazim klacek a přitáhnu aby to prorostlo trávou. Baterku nabíjim v ohradniku tak, že když tam vezu vodu tak mam kus kabelu na nabíjení sebou a nechám tam klapat deset minut traktor (zajedu přímo až k baterce, takže žádná dřina), takhle dobitá baterka vydrží ty tři až čtyři dny.

Příspěvky: 252
Registrován: 10 čer 2007 22:07
Bydliště: Nové Město nad Metují

Příspěvekod Peetan » 24 črc 2007 23:39

Jenže zevnitř to vypadá podle mě dost blbě-vím,že to tu funkci má.
My máme 120ku pletivo a ještě tam nic nevniklo,jen občas uteče kamerunská koza-skokan :lol: Jaký máš kůly a jak dlouho ti vydrží?
Sem stavař, těžím dřevo a přitom blbnu na farmě.

Příspěvky: 252
Registrován: 10 čer 2007 22:07
Bydliště: Nové Město nad Metují

Příspěvekod Peetan » 25 črc 2007 00:14

POčkej,abys to špatně nepochopil :!:
Já to na tu skládku taky musím dostat sám,já ty surováky nekupuju,to je moje produkce,ale je to lepší zdodnocení,než spálit.Spravuju asi 20ha a sám mám 10ha lesa,takže to je pro mě v podstatě odpad.Taky to musím motorovkou pokácet,odvětvit,koněm natahat,nasortovat a až potom si to teprve mužu vyvažečkou jako král odvézt a na dvoře zaměstnám tátu a ten to na cirguli ošpičkuje.Není to jenom nařezat a zatlouct.My děláme kůly ze všech surováků-musej bejt teda"k tomu",ne žádný fangle.Takže máme vždycky tak 300ks forotu a potom příjde nějakej známej a třeba 200 si jich veme a při další příležitosti se zase doplněj zásoby.Když někdo chce,tak pučím traktor,vemu závaží a klidně to jedu i nabouchat,když je čas. :lol: :P
Sem stavař, těžím dřevo a přitom blbnu na farmě.

Příspěvky: 27
Registrován: 10 led 2007 10:57
Bydliště: MB

oplocení pastvin

Příspěvekod kovozemědělec » 26 črc 2007 03:54

Kůly mam smrkové, špičky řežu motorovkou a pak to opaluju na ohni (dvě traverzy, na ně hodim kůl a po nich to přikulim na oheň, žádná dřina). Co přijde do země opaluju, mam je šestým rokem a myslim že maj teprve poloviční životnost. Takto u nás lesáci stavěj oplocenky a ty stojej deset roků.

Příspěvky: 252
Registrován: 10 čer 2007 22:07
Bydliště: Nové Město nad Metují

Příspěvekod Peetan » 26 črc 2007 22:04

Jo o tom sem slyšel.Jaký děláš průměry?My na pletivo 12-15cm a na elektriku 8-10cm
Sem stavař, těžím dřevo a přitom blbnu na farmě.

Příspěvky: 27
Registrován: 10 led 2007 10:57
Bydliště: MB

Příspěvekod kovozemědělec » 26 črc 2007 23:52

Pod deset na průměru nejdu, to opalování je lepší jak nějakej olej, tu hnilobu to opravdu oddálí. Eletrický ohradnik stavim těma originál plastovejma tyčkama a lankem, hektar mam zhruba za dvě hodiny oplocenej. Zatim jsem žádný problém se psi neměl, akorát soused řikal že ji tuhle pes koupil od eletriky a obloukem se tomu vyhejbá. Já je na noc zavírám do oplocenýho a ráno vypustim, poslouchaj na písknutí. Je u Vás poptávka po jehňatech? Já bych jich letos prodal dvakrát tolik co se narodilo.

Příspěvky: 252
Registrován: 10 čer 2007 22:07
Bydliště: Nové Město nad Metují

Příspěvekod Peetan » 27 črc 2007 00:48

Mě povídej...
Předloni sme to rozprodali po známejch,loni nikdo nechtěl,najaře všichni přišli a že nechtěj jen stehýnko atd.ale hned celý jehně :?: Jestli je to teď nějaký moderní nebo co,letošní už sou všechny zamluvený a ještě čeká fronta,tak zaplať pánbůh.... A jak je to u vás?Mimochdem viděl sem tvůj traktorák a s tou hranatou budkou je to mnohem praktičtější,nech ji tam.
Sem stavař, těžím dřevo a přitom blbnu na farmě.

Příspěvky: 209
Registrován: 22 říj 2006 10:46

Příspěvekod karelk » 27 črc 2007 08:41

Pokuď se chceš něco dozvědět o eko. hospodaření tak se mrkni na http://www.probio.cz nebo na http://www.biolinie.cz Karel
karel

Příspěvky: 39
Registrován: 11 úno 2007 21:18

Re: oplocení pastvin

Příspěvekod jirka_h » 27 črc 2007 10:37

kovozemědělec píše:Kůly mam smrkové, špičky řežu motorovkou a pak to opaluju na ohni (dvě traverzy, na ně hodim kůl a po nich to přikulim na oheň, žádná dřina). Co přijde do země opaluju, mam je šestým rokem a myslim že maj teprve poloviční životnost. Takto u nás lesáci stavěj oplocenky a ty stojej deset roků.

Zdravim, prominte ze se vam vkladam do diskuse, ale kdyz uz se tu bavite o tom ohrazeni pastvin, tak mam par dotazu:
-chystam se na podzim ohradit sve louky elektrickym ohradnikem pro kone, ktere si chceme poridit. Zvazuji slabe bile plastove tycky, tluste zelene plastove kuly nebo drevene kuly.

- Zaujala me zminka o osetreni olejem nebo opalovanim. Zatim jsem planoval osetrni drevenych kulu nejakym naterem proti plisni atd. jeste jsem konkretni neshanel. Muzete prosim popsat podrobneji to opalovani?

- Dale mam dotaz k tem ohrazenim obecne: Je na toto potreba nejake povoleni?
Mam v tom trochu zmatek, protoze vsude kde jsem se ptal tvrdi ze neni potreba - viz stavebni zakon (http://www.estav.cz/zakon/stavebni-zakon-183-2006.html) 183/2006 Sb. hlava I díl 1 § 103 odst.(1) Stavební povolení ani ohlášení stavebnímu úřadu nevyžadují d) 7. oplocení pozemků pro zemědělské a lesnické účely bez podezdívky .
Avsak kdyz jsem se byl informovat u nas na urade, tak tam tvrdi, ze jde o plot a k tomu chteji projekt od projektanta, vyjadreni sitaru a sousedu atd.. tak jsem zatim odcouval a shanim informace.

Diky Jirka
jirka_h

Příspěvky: 252
Registrován: 10 čer 2007 22:07
Bydliště: Nové Město nad Metují

Příspěvekod Peetan » 27 črc 2007 22:35

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Sem se nikoho neptal a ani ptát nebudu,ať si na ůřadě strčí ty paragrafy.... zase do šuplete :lol: To není plot jako plot,betonová podezdívka,nebo základy,aby to mělo dlouhodobou trvanlivost, nebo to mohlo nějak poškodit soudržnost zemin,takže bych si s tím hlavu nelámal :!: Letos nám něco takovýho tloukly ve škole do hlavy,ale moc si to nepamatuju, protože sem byl duchem někde asi v traktoru :P :P
Jinak k tomu ošetření:Jestli máš možnost sehnat dřevěný kůly,tak vol je,když je dobře opracuješ,tak ti klidně 8 roků vydrží.Plastový ohradníky jen tak na nestálou ohradu,ale jestli to tam hodláš spásat dýl,tak dřevěný.
S tím opalováním záleží na počtu kůlů.V lese sme jich opalovali asi 150 a byla to doba.Potom sme měli oplocovat asi 3ha pastvin a nedokážu si představit opalovat 500kůlů,ikdyž by se taky dalo.
Káký budeš mít koně :?:
Sem stavař, těžím dřevo a přitom blbnu na farmě.

Příspěvky: 27
Registrován: 10 led 2007 10:57
Bydliště: MB

Příspěvekod kovozemědělec » 29 črc 2007 20:22

Jirko, udělej pořádný oheň vedle těch traverz a po nich to nakul, třeba i po třech,čtyřech najednou, z jedny strany zakládáš a z druhé odebíráš a nohou jenom přikuluješ Ty traverzy jsou proto, aby jsi to nemusel držet u ohňě v rukách. Opálíš z jedny strany a pootočíš na druhou stranu. Opalujou se už zašpičatěný a necháš je tam tak dlouho až budou mít na sobě tak půl cenťákovou vrstvu uhliku. Přibližně asi pět minut, záleží na ohni, za hodinu se jich udělá i 40ks a stihneš u toho i zařezávat špičky. Takže těch 500ks je tak pro ženskou na dva dny práce. :lol:

Příspěvky: 27
Registrován: 10 led 2007 10:57
Bydliště: MB

Příspěvekod kovozemědělec » 29 črc 2007 20:29

Peetan, to jsi si mě spletl s tou kabinou, ja ji mam zatim bez kabiny. Mam připravenou nastříkanou kulatou i rám, ale neni nějak čas. Snad v zimě.

Příspěvky: 39
Registrován: 11 úno 2007 21:18

Příspěvekod jirka_h » 30 črc 2007 11:02

Peetan píše: ...Jáký budeš mít koně :?: ....
Chceme si koupit dva - pěkny zdravy mašiny, česky teplokrevniky (klisny nebo valachy, to je jedno ..). Za nejakou dobu z nich budou skvele vycviceny kamosi na bezva toulky po kraji. A taky par ovci - Suffolk. Od srpna budeme mit stene, to bude hlidas toho vseho - Anatolsky pastevecky.
jirka_h

Příspěvky: 39
Registrován: 11 úno 2007 21:18

Příspěvekod jirka_h » 30 črc 2007 11:05

kovozemědělec píše: ...pořádný oheň ... už zašpičatěný .... půl cenťákovou vrstvu uhliku......

Diky za navod, udelame to tak. :D
jirka_h

Příspěvky: 39
Registrován: 11 úno 2007 21:18

Příspěvekod jirka_h » 30 črc 2007 11:07

Peetan píše: Letos nám něco takovýho tloukly ve škole do hlavy,ale moc si to nepamatuju, protože sem byl duchem někde asi v traktoru :P :P

Nemuzes se tam prosim zeptat podle ceho se to teda ridi. Chci to bezpecne vedet, abych vedel co mam rikat az nejakej ourada zarehta .. :?
jirka_h

Příspěvky: 252
Registrován: 10 čer 2007 22:07
Bydliště: Nové Město nad Metují

Příspěvekod Peetan » 31 črc 2007 22:05

to Jirka h:Hele kdyby nááááááááhodou se tam někdo nachomejt,ale to vylučuju,tak se ho zeptej,jestli už ho někdy kopnul čerstvě okovanej kůň a jestli to nechce zažít,tak ať ťe tam nechá udělat pořádnou ohradu a nic se mu nestane :lol: Jo až pudu do školy stejně ti to někde zkusím vyštrachat,ale ještě sem se s tímhle problémem nesetkal.
Já mám 2 NORIČKY,můžu doporučit,jedna je mixlá s haflingem a druhá s belgikem.SežeŇ si koně který ti kdyžtak zastanou alespoŇ trochu práce a tyhle moje holky taky uměj lítat jak draci-to bys koukal,když pod tebou maže přes 8metráků hmoty a nejseš si jistej,jestli dobrzdí :P
Sem stavař, těžím dřevo a přitom blbnu na farmě.

Příspěvky: 252
Registrován: 10 čer 2007 22:07
Bydliště: Nové Město nad Metují

Příspěvekod Peetan » 31 črc 2007 22:09

Dotaz na kovozemědělce:Jak se potom ty špičky tlučou do země?Já myslím,že hůř,nemohu posoudit,měli jsme předvrtáno,Ale logicky je povrch špičky hrbolatější a tím hůře klouže a neodrolí se ti při tlučení popel(uhlík)?
Sem stavař, těžím dřevo a přitom blbnu na farmě.

Příspěvky: 39
Registrován: 11 úno 2007 21:18

Příspěvekod jirka_h » 01 srp 2007 09:01

Peetan píše: ...kdyby nááááááááhodou se tam někdo nachomejt ...

No okolo jde dost frekventovana pesina pro pesi, takze o nachomytace nebude nouze. (a onen urad sidli jen par set metru...) Ohradu dam nekolik metru od kraje a zahustim to vystraznymi cedulkami ...
...Já mám 2 NORIČKY,..... uměj lítat jak draci-to bys koukal,když pod tebou maže přes 8metráků hmoty a nejseš si jistej,jestli dobrzdí :P
Jo to je taky super, to jsem zazil kdyz me na sumavskych loukach ucili cvalat po horskych loukach na belgikovi... parada... pocit jako na lokomotive .. funi to, duni to... fakt sila, nadhera. :D :D
jirka_h

Příspěvky: 252
Registrován: 10 čer 2007 22:07
Bydliště: Nové Město nad Metují

Příspěvekod Peetan » 04 srp 2007 22:39

Jo to je taky super, to jsem zazil kdyz me na sumavskych loukach ucili cvalat po horskych loukach na belgikovi... parada... pocit jako na lokomotive .. funi to, duni to... fakt sila, nadhera

Jo tak tak to bude.Takovejhle kůň je na všechno,často se stane,že někdo v zimě zavolá a že zapadnul,nebo nevyjel a tak zapřáhnu do saní,přijedu,přemluvím koně aby zabral a je to venku.Máš vidět,jak potom vejraj.A teprve v těch saních,to je mazec.My tý větší musíme vždycky obden naložit tak 3q na sáně a alespoň hoďku popotahovat a to je potom jak beránek :lol:
Já mám pastvinu u cesty k přechodu do Polska a chodí tady jeden čumil za druhým a taky nikdo nic nemá,akorát když spolu "holky"laškujou,tak čumilové jdou pangejtem po 2.straně a ptaj se jestli nemužou utéct :twisted:
Sem stavař, těžím dřevo a přitom blbnu na farmě.

Zpět na Všeobecná diskuze

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 17 návštevníků