Koupi traktoru

Příspěvky: 3
Registrován: 30 led 2010 00:15

Re: Koupi traktoru

Příspěvekod celtis 456 » 30 led 2010 01:31

Ahoj,jsem před stejným problémem . Budu letost žádat o stejnou dotaci chtěl bych se podělit o své zkušenosti.V roce 2008jsme pořizovali na bráchovo farmu traktor s čel. nakladačem.Samozřejmně rozhodovala cena a výbava. Vybrali jsme firmu Claas celtis 456 rx s č.n. cena 1180000 bez DPH záruka 3 roky. Výkon 105koní.motor JD. Natočil jsem s ním 2200 motohodin veškerá práce na farmě 100 ha . Plus služba ,doprava 1000 balíků sena 150cm,500 balíků senáže 35 km pro zákazníka na jeho farmu 3 náprav.vlekem 15 tun. Je to náš jedinej traktor tak že dělá úplně všechno.Závady za celou dobu :prasklá žárovka na koncovém světle,lanko na aretaci dveří,výměna spínače na ventilátoru. Po 500 motoh. přidal servis druhý chladič přev.oleje,dnes už dávají dva chladiče při výrobě.Po 2000 motohodinách výměna olej.čerpadla na hydraul. asi dostávalo zabrat s čelňákem makáme furt.Všechno kromně žárovky opravily v záruce.S traktorem jsme velice spokojený ,je dobře vybavenej a má slušnej výkon.Nářadí používáme ,mulčovač 5,5m lištu 285cm. obracák 6,5m shrnovač 6.2m vlek na balíky 15t traktor je na něj otipován. Jestli mi schválí dotaci tak jsem rozhodnutej pro axose 340 s č.n. ještě záleží na ceně. Důležitý aby měl servis co nejblíže , aby člověk nečekal v sezoně týden na opravu. Upozorňuji: nejsem žádnej prodejce traktoru claas ale dělám v zemědělství 19 let .Měl jsem rád Zetory máme ještě 7245 s č.n. ale poruchovost a špatný proference o nových Zetorech mě úplně odradily.Bydlím 10 km od servisu na zetory ,na každou novinku jsem se šel podívat a musel jsem zklamaně odejít. Crystal byl poslední traktor co se zetoru povedl.

Příspěvky: 142
Registrován: 18 říj 2009 19:28

Re: Koupi traktoru

Příspěvekod bob » 30 led 2010 19:17

celtis 456 píše:Ahoj,jsem před stejným problémem . Budu letost žádat o stejnou dotaci chtěl bych se podělit o své zkušenosti.V roce 2008jsme pořizovali na bráchovo farmu traktor s čel. nakladačem.Samozřejmně rozhodovala cena a výbava. Vybrali jsme firmu Claas celtis 456 rx s č.n. cena 1180000 bez DPH záruka 3 roky. Výkon 105koní.motor JD. Natočil jsem s ním 2200 motohodin veškerá práce na farmě 100 ha . Plus služba ,doprava 1000 balíků sena 150cm,500 balíků senáže 35 km pro zákazníka na jeho farmu 3 náprav.vlekem 15 tun. Je to náš jedinej traktor tak že dělá úplně všechno.Závady za celou dobu :prasklá žárovka na koncovém světle,lanko na aretaci dveří,výměna spínače na ventilátoru. Po 500 motoh. přidal servis druhý chladič přev.oleje,dnes už dávají dva chladiče při výrobě.Po 2000 motohodinách výměna olej.čerpadla na hydraul. asi dostávalo zabrat s čelňákem makáme furt.Všechno kromně žárovky opravily v záruce.S traktorem jsme velice spokojený ,je dobře vybavenej a má slušnej výkon.Nářadí používáme ,mulčovač 5,5m lištu 285cm. obracák 6,5m shrnovač 6.2m vlek na balíky 15t traktor je na něj otipován. Jestli mi schválí dotaci tak jsem rozhodnutej pro axose 340 s č.n. ještě záleží na ceně. Důležitý aby měl servis co nejblíže , aby člověk nečekal v sezoně týden na opravu. Upozorňuji: nejsem žádnej prodejce traktoru claas ale dělám v zemědělství 19 let .Měl jsem rád Zetory máme ještě 7245 s č.n. ale poruchovost a špatný proference o nových Zetorech mě úplně odradily.Bydlím 10 km od servisu na zetory ,na každou novinku jsem se šel podívat a musel jsem zklamaně odejít. Crystal byl poslední traktor co se zetoru povedl.

Taky jsem měl Axose v hledáčku,ale byl dražší než JD a hlavně ,ten co jsem zkoušel tak motoricky nic moc.Myslím že motory JD v Celtisech byly lepší a rozhodně spolehlivější,než Perkins Tier 3.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 403
Registrován: 28 zář 2007 21:13

Re: Koupi traktoru

Příspěvekod lukasbranka1 » 30 led 2010 19:31

JD motory jsou postaveny hlavně do zemědělstvi a až pak někam jinam proto jsou v traktorech a vubec všech zem strojich super
dalši cllas ma jD motory ale ne te posledni generace neviděl jsem všechny řady cllasu ale co jsem viděl tak nejmin o generaci starši než použiva sam da to rozum to nejlepši si necha pro sebe ( na druhou stranu nevznikaji u cllasu žadne neduhy novych motoru naji starši vychytane motory )

Uživatelský avatar
Příspěvky: 612
Registrován: 15 led 2007 09:04
Bydliště: Opava

Re: Koupi traktoru

Příspěvekod VonVagel » 01 úno 2010 08:45

To lukasbranka1: Nevim jakeho Claase jsi videl ale rada Arion,Axion ma vase JD motory, 4,6-valce,Common Rail, Turbo s naklapenim lopatek atd... takze bych rekl ze jsou stejne jako momentalni motory v radach 6030 a 7030. Nevim jak to bylo u rady Ares 507,607,806...
Argument ze ty lepsi motory si nechame pro sebe neberu, kseft je kseft, proste JD motor proda tomu kdo chce. Kdyz si clovek da tu praci a porovna jednotlive rady JD a CLAAS, zjisti ze motor je hodne podobne naladeny(vykon, kroutici moment) z toho usuzuji ze nemaji horsi motory...
Když CLAAS tak jedině LEXION 595R s C516-30...

Víte o tom, že se díky svému počítači můžete přímo účastnit skutečných vědeckých výzkumů?
http://www.czechnationalteam.cz/

Příspěvky: 199
Registrován: 08 lis 2009 21:39
Bydliště: Hostice

Re: Koupi traktoru

Příspěvekod JJaris » 01 úno 2010 19:07

Nejde o to že si JD nechává lepší motory pro sebe, prodá motor komukoli protože je to pro ně dobrá reklama když je používá i konkurence a myslím že fa Claas dobře ví proč právě motory JD, že je nahrazuje ve slabých motorech Perkins je z důvodů ceny jsou neporovnatelně levnější a tím šetří, bohužel ten výkon šel hodně dolů a spolehlivost se ukáže. Claas kupuje motory ale co se týká čerpadla, turbodmýchadla a řídící jednotky to si tam dodává sám

Příspěvky: 3
Registrován: 30 led 2010 00:15

Re: Koupi traktoru

Příspěvekod celtis 456 » 01 úno 2010 23:43

Pro Bob: S tím Axosem máš pravdu dávaj tam Perkinse a to mě těžce zklamali ,to je jako kdyby do Simsona dali motor z Jawa 50 Mustang.Oba na papíře stejnej výkon,ale kdo na nich jezdil tak mi dá za pravdu co to bylo s Mustangem za galeje. Tak to se půjdu podívat na JD. Jsem zvědavej na reverz,v claasu je supr.Do čelňáku je potřeba.

Příspěvky: 142
Registrován: 18 říj 2009 19:28

Re: Koupi traktoru

Příspěvekod bob » 02 úno 2010 19:32

Tak JD má taky reverz pod zatížením,oproti Axosu je agresivnější,ale vše je o kalibraci a zvyku.
Práce s čelákem je supr a to že je uchycen na rámu,je z hlediska ůdržby k nezaplacení.Na všechny šrouby je vidět ,takže pokud je potřeba je přetáhnout ,tak je to otázka pár minut a nemusíš se válet pod traktorem jako u jiných značek.

Příspěvky: 199
Registrován: 08 lis 2009 21:39
Bydliště: Hostice

Re: Koupi traktoru

Příspěvekod JJaris » 02 úno 2010 20:02

Pánové, jak je motor u Claase uchycen, když u JD je na rámu? je tam polorám nebo je to klasika bloková konstrukce, díky

Příspěvky: 142
Registrován: 18 říj 2009 19:28

Re: Koupi traktoru

Příspěvekod bob » 02 úno 2010 20:21

JJaris píše:Pánové, jak je motor u Claase uchycen, když u JD je na rámu? je tam polorám nebo je to klasika bloková konstrukce, díky

Motory JD pro Claas mají jinou vanu,právě proto,že Claas nemá rám ale blokovou konstrukci.Jinak jsou plně srovnatelné a už neplatí ,že používají zastaralejší typy než JD.Claas používá svůj software pro řízení motoru.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 403
Registrován: 28 zář 2007 21:13

Re: Koupi traktoru

Příspěvekod lukasbranka1 » 03 úno 2010 21:50

von vagel neviděl jsem všechny řady a typy neřikam že to neni možne mi to tak přišlo jsou tam i 16 a 24 ventily

Příspěvky: 199
Registrován: 08 lis 2009 21:39
Bydliště: Hostice

Re: Koupi traktoru

Příspěvekod JJaris » 05 úno 2010 19:12

jj je to tak ten rám je k nezaplacení, traktor pevnej, a nakkladač tam pěkně sedí a je přichycen 6 šrouby na každé straně, nejvíc se projeví výhoda rámu když čelní nakladač jednostraně zatížíte třeba naberete víc na jednu stranu lžíce tak jde cítit jak se kroutí nakladač ale rám to vše drží, a když si lehnete pod traktor tak je to tam pěkně poskládané a žádné tuny železa navíc

Příspěvky: 92
Registrován: 24 led 2008 08:01
Bydliště: plzeňsko

Re: Koupi traktoru

Příspěvekod Lukáš Tříska » 05 úno 2010 22:04

JJaris píše:jj je to tak ten rám je k nezaplacení, traktor pevnej, a nakkladač tam pěkně sedí a je přichycen 6 šrouby na každé straně, nejvíc se projeví výhoda rámu když čelní nakladač jednostraně zatížíte třeba naberete víc na jednu stranu lžíce tak jde cítit jak se kroutí nakladač ale rám to vše drží, a když si lehnete pod traktor tak je to tam pěkně poskládané a žádné tuny železa navíc



trochu přeháníš kolego. tímto chceš říct že všichni co nemají JD , tak se jim snad kroutí motor nebo převodovka? :roll: :lol:
síla sílu zmáhá

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1662
Registrován: 11 čer 2007 23:17
Bydliště: Rokycany-Radnicko

Re: Koupi traktoru

Příspěvekod neznalek » 05 úno 2010 22:11

no, taky nemam JD, taky mam domontovany čelák s nosností 4200kg (papírově), nejak to nešetřim, ale že by se mi nekde něco kroutilo opravdu neporozuju :wink: Rám je bezesporu dobrá věc, ale jeho vlastnosti se dost přecenují. A z dob, kdy mi pred výběrem noveho traktoru prodejci nabízeli JD, si dobře pamatuji, že kdyz jim došly argumenty, tak se oháněli právě rámovou konstrukcí :)

Uživatelský avatar
Příspěvky: 72
Registrován: 25 zář 2008 20:19
Bydliště: Jihlavsko

Re: Koupi traktoru

Příspěvekod Venawass » 05 úno 2010 22:29

Hmmm, právě jsem si objednal čelák na Case maxxum 120 MC, to jsem zvědavej kdy ho zlomím :D
neznalek- co máš za čelák s nosností 4200kg (papírově)- jakej typ a na čem to máš?

Příspěvky: 92
Registrován: 24 led 2008 08:01
Bydliště: plzeňsko

Re: Koupi traktoru

Příspěvekod Lukáš Tříska » 05 úno 2010 22:35

Venawass píše:Hmmm, právě jsem si objednal čelák na Case maxxum 120 MC, to jsem zvědavej kdy ho zlomím :D
neznalek- co máš za čelák s nosností 4200kg (papírově)- jakej typ a na čem to máš?



jakej čelák jsi objednal?
síla sílu zmáhá

Uživatelský avatar
Příspěvky: 72
Registrován: 25 zář 2008 20:19
Bydliště: Jihlavsko

Re: Koupi traktoru

Příspěvekod Venawass » 06 úno 2010 18:50

Vybíral jsem mezi Sigma, Quicke a Case, Jelikož jsem chtěl zapojit ovládání do loketní opěrky na joystik kterým ovládám olej. okruhy, rozhodl jsem se pro "originál" Case LRZ 120. U ostatních mi to také bylo nabídnuto ale u Sigmy to ještě v republice nezapojovali ale prý by to šlo.(podobná cena jako u Case). U Quicke byla zase vyšší cena asi o 40 tis.

Příspěvky: 252
Registrován: 10 čer 2007 22:07
Bydliště: Nové Město nad Metují

Re: Koupi traktoru

Příspěvekod Peetan » 06 úno 2010 23:31

Já jsem si byl v pátek prohlédnout valtru N111 u prodejce a mluvil jsem i s majitelem co ji tam měl na prav. servisu.
Je to hromada materiálu a té klasické blokové konstrukci v kombinaci s polorámem bych věřil možná víc než jen rámu.
Byl nan ní nakladač valtra(resp. origo quicke) a myslím že si to rozumělo velice dobře. Byl jsem mile překvapen i ze slov majitele a servisního pracovníka.
Firma kde jsem se byl podívat prodává léta zetory a case, valtry jen dva roky a loni jich prodali víc jak case. :wink:
Sem stavař, těžím dřevo a přitom blbnu na farmě.

Příspěvky: 92
Registrován: 24 led 2008 08:01
Bydliště: plzeňsko

Re: Koupi traktoru

Příspěvekod Lukáš Tříska » 07 úno 2010 09:54

Venawass píše:Vybíral jsem mezi Sigma, Quicke a Case, Jelikož jsem chtěl zapojit ovládání do loketní opěrky na joystik kterým ovládám olej. okruhy, rozhodl jsem se pro "originál" Case LRZ 120. U ostatních mi to také bylo nabídnuto ale u Sigmy to ještě v republice nezapojovali ale prý by to šlo.(podobná cena jako u Case). U Quicke byla zase vyšší cena asi o 40 tis.



Jelikož jsem měl možnost jezdit s Quickem a teď máme čelák CASE(STOLL) , tak kdybych si vybíral dneska tak kupuju QUICK
síla sílu zmáhá

Uživatelský avatar
Příspěvky: 72
Registrován: 25 zář 2008 20:19
Bydliště: Jihlavsko

Re: Koupi traktoru

Příspěvekod Venawass » 07 úno 2010 11:46

Lukáš Tříska píše:
Venawass píše:



Jelikož jsem měl možnost jezdit s Quickem a teď máme čelák CASE(STOLL) , tak kdybych si vybíral dneska tak kupuju QUICK


Napiš v čem je rozdíl, ať vím do čeho jdu. Jo taky jakej máš typ a na jakým traktoru.Dík.

Příspěvky: 92
Registrován: 24 led 2008 08:01
Bydliště: plzeňsko

Re: Koupi traktoru

Příspěvekod Lukáš Tříska » 07 úno 2010 15:11

měli jsme Q30 na 10145 a výhody tohoto nakladače proti CASE LRX1100 , kterej je na CASE JX1100U

QUICK +Joystick(pěkně padne do ruky)
+praktické upínání nakladače do konzolí
+hydraulické rozvody schované uvnitř nakladače
+3možnosti ovládání odpružení( vypnuto, pružení dolů, pružení dolu i nahoru) nádobky na odpružení byli schovány v nakladači
+ rychlospojky 3funkce jsou vyvedeny až na rámeček na který se připojuje nářadí ( na nářadí nemusíš mít tak dlouhé hadice , které se všude pletou)
+když potřebuješ odjistit nářadí Quick má asi půl metrovou páku ,kterou odjišťuješ čepy což LRX nemá , u něj taháš přímo za čep - ne vždy se nechá nářadí dobře odpojit
síla sílu zmáhá

Příspěvky: 142
Registrován: 18 říj 2009 19:28

Re: Koupi traktoru

Příspěvekod bob » 07 úno 2010 18:43

neznalek píše:no, taky nemam JD, taky mam domontovany čelák s nosností 4200kg (papírově), nejak to nešetřim, ale že by se mi nekde něco kroutilo opravdu neporozuju :wink: Rám je bezesporu dobrá věc, ale jeho vlastnosti se dost přecenují. A z dob, kdy mi pred výběrem noveho traktoru prodejci nabízeli JD, si dobře pamatuji, že kdyz jim došly argumenty, tak se oháněli právě rámovou konstrukcí :)

Tak takovej čelák se snad ani nedělá.Např.Quicke Q85 má nosnost v oku v úrovni terénu 3500 kg,je pro traktory nad 150 PS /nebo do hmotnosti 10 t. :)
Napiš nám typ nakladače a traktoru,jinak je to jen výkřik do tmy.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1662
Registrován: 11 čer 2007 23:17
Bydliště: Rokycany-Radnicko

Re: Koupi traktoru

Příspěvekod neznalek » 07 úno 2010 21:35

bob píše:
neznalek píše:no, taky nemam JD, taky mam domontovany čelák s nosností 4200kg (papírově), nejak to nešetřim, ale že by se mi nekde něco kroutilo opravdu neporozuju :wink: Rám je bezesporu dobrá věc, ale jeho vlastnosti se dost přecenují. A z dob, kdy mi pred výběrem noveho traktoru prodejci nabízeli JD, si dobře pamatuji, že kdyz jim došly argumenty, tak se oháněli právě rámovou konstrukcí :)

Tak takovej čelák se snad ani nedělá.Např.Quicke Q85 má nosnost v oku v úrovni terénu 3500 kg,je pro traktory nad 150 PS /nebo do hmotnosti 10 t. :)
Napiš nám typ nakladače a traktoru,jinak je to jen výkřik do tmy.


Nakladač typ Manip 125A (http://manip.cyberhal.com/mp_125a.php) nejsem francouz, ale ten udaj tam je :), nicméně nejvíc sem nesl 2.5t, kdyz sem přenášel nádrž. Mám ho na Landini Legend 125....vic bude ve vláknu Landini, nebo na FW v mych galerkach :arrow:

Uživatelský avatar
Příspěvky: 72
Registrován: 25 zář 2008 20:19
Bydliště: Jihlavsko

Re: Koupi traktoru

Příspěvekod Venawass » 07 úno 2010 22:02

neznalek píše:
bob píše:
neznalek píše:


Nakladač typ Manip 125A (http://manip.cyberhal.com/mp_125a.php) nejsem francouz, ale ten udaj tam je :), nicméně nejvíc sem nesl 2.5t, kdyz sem přenášel nádrž. Mám ho na Landini Legend 125....vic bude ve vláknu Landini, nebo na FW v mych galerkach :arrow:


Hmm tak to je pěkný howado :wink: Ať to jezdí :)

Uživatelský avatar
Příspěvky: 72
Registrován: 25 zář 2008 20:19
Bydliště: Jihlavsko

Re: Koupi traktoru

Příspěvekod Venawass » 07 úno 2010 22:37

Lukáš Tříska píše:měli jsme Q30 na 10145 a výhody tohoto nakladače proti CASE LRX1100 , kterej je na CASE JX1100U

QUICK +Joystick(pěkně padne do ruky)
+praktické upínání nakladače do konzolí
+hydraulické rozvody schované uvnitř nakladače
+3možnosti ovládání odpružení( vypnuto, pružení dolů, pružení dolu i nahoru) nádobky na odpružení byli schovány v nakladači
+ rychlospojky 3funkce jsou vyvedeny až na rámeček na který se připojuje nářadí ( na nářadí nemusíš mít tak dlouhé hadice , které se všude pletou)
+když potřebuješ odjistit nářadí Quick má asi půl metrovou páku ,kterou odjišťuješ čepy což LRX nemá , u něj taháš přímo za čep - ne vždy se nechá nářadí dobře odpojit


Tak to jo :wink: , Case LRZ je jinej v tom že má tlumič rázů v příčně uložené trubce rámu a jde jen vypnout/zapnout. Uchycení nářadí je buď mechanicky nebo z traktoru hydraulicky(zapojení 3funkce)(Quick už to má také). Vrchní táhlo mech. paralelogramu je schované v rámu. O ovládání už jsem psal-origo case el. joystick na loketní opěrce. Jinak je to asi to samé.

Příspěvky: 235
Registrován: 31 srp 2009 22:19

Re: Koupi traktoru

Příspěvekod Jarda X » 08 úno 2010 08:41

Ještě k tomu nakladači Manip 125A, ten údaj 4200kg je trhací síla. maximální nosnost v celém rozsahu je 2600kg a údaje údaje pod tím udávají nosnost v 60cm výšky. Mám také Manip, ale menší 95A.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1662
Registrován: 11 čer 2007 23:17
Bydliště: Rokycany-Radnicko

Re: Koupi traktoru

Příspěvekod neznalek » 29 dub 2010 12:42

Trochu oživím tohle téma, vzhledem k množícím se drobnym závadam a vzrustající neduvěře k mému hlavnímu traktoru, asi budu nucen změnit investiční plány a poohlédnout se po náhradě a rád bych znal Vaše rady připomínky a názory. Jednalo by se o upgrade z 125 na výkon 160-180 koní, mýmy farovity jsou FENDT (726-718), JD 7030 premium (74-75), Claas Axion (810-820), Valtra řady T. Traktor by měl být hlavním traktorem na farmě, to znamena od péče o TTP,dopravu všeho až po težké polní práce. Měl by být celkove odpružený, 6ti válec, vybaveny přednim TBZ a VH a je vcelku jedno jestli s klasickou převodovkou nebo VARIO. Nehodlam přehnaně šetřit, duležita pro me je užitná hodnota a hlavně blízky a spolehlivy servis ( proto i tito favorité). Děkuji za jakekoliv věcné reakce :wink:

Příspěvky: 252
Registrován: 10 čer 2007 22:07
Bydliště: Nové Město nad Metují

Re: Koupi traktoru

Příspěvekod Peetan » 29 dub 2010 13:12

Já si dnes objednal valtru N111. Byl jsem na dni otevřenejch vrat a stála vedle ní N122 a T162, obě s plynulou převodovkou. Vypadali dobře, ale moc zkušeností s nimi nikdo nemá, protože je to novinka. Určitě bude o něco dražší, než konkurence, ale věřím, že o nic horší. Nech si udělat nabídky a uvidíš. Jen bych tě chtěl upozornit, že stejně jako každej prodejce, i ti u valtry se dají hodně přitlačit. Hodně z nich hřeší na to, že se obecně říká, že jsou to drahý traktory, tak je drahý prodávaj, jiní chtějí prodat a jsou schopni slevit na uplný minimum. Takže si klidně nech udělat nabídku od víc prodejců valtry abys viděl, jak moc ochotnej je tvůj prodejce, popřípadě abys mu mohl ukázat za kolik ti ji může prodat. :D
Sem stavař, těžím dřevo a přitom blbnu na farmě.

Příspěvky: 57
Registrován: 17 zář 2007 23:47
Bydliště: Byšice,okres Mělník

Re: Koupi traktoru

Příspěvekod Bobeš » 02 kvě 2010 22:35

Na kolikpak tě vyšla ta N 111??????

Příspěvky: 412
Registrován: 19 lis 2006 22:13

Re: Koupi traktoru

Příspěvekod medulin » 02 kvě 2010 23:41

Neznalek: Co to ze si se rozhodl o tolik navýšit výkon? Já možná příští rok budu řešit podobný problém a určitě bych zkusil prodejce aby zapůjčili nějaký kousek na zkoušku v domácích podmínkách. On ti každý bude slibovat a vyprávět ale co si nezkusíš to nepoznáš. :idea:

Příspěvky: 252
Registrován: 10 čer 2007 22:07
Bydliště: Nové Město nad Metují

Re: Koupi traktoru

Příspěvekod Peetan » 03 kvě 2010 01:40

Příjde mě na 1 650tis s quicke 55, čelníma ramenama i VH, odpruž. budka, otočný řízení, klima atd...
N111 proto, že je letos v akci a jen nepatrně dražší než N92 a rozdíl 30 koní je znát. Pořídil jsem nějakou výměru navíc a rád bych i čelní kosu atd. Navíc 111ka má ekonomickej mod, 50km převodovku a do lesa větší světlost. Další věc je ta, že s N92 a q45 bych nedosáhl s balíkama na půdu, kdežto s N111 a Q55 s přehledem.
Sem stavař, těžím dřevo a přitom blbnu na farmě.

PředchozíDalší

Zpět na Všeobecná diskuze

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků