kolik koní do dvou sekaček?

Příspěvky: 252
Registrován: 10 čer 2007 22:07
Bydliště: Nové Město nad Metují

kolik koní do dvou sekaček?

Příspěvekod Peetan » 04 pro 2009 22:25

Zdravím,
Máte někdo, nebo víte o traktoru okolo 100-120 koní který by dělal s čelní a zadní kosou? Pokud vše dobře půjde a na jaře bude nový traktor, tak bych ho rád využil se dvěma kosami. Moje představa je kolem 100 koní. Na všechny moje činnosti to celekm stačí. Stačilo by to i do zadní 240cm diskovky(mám) a čelní 280cm(koupil bych)? Obě bez lamače či mačkače. Máme tu kopečky, takže po rovince určitě, ale do svahu?
Vím o traktoru 125(135) koní, ten zvládá 3 a 2,8m, ale po rovině.
proto se tedy ptám? Má cenu si na traktor nechat montovat čelní vývoďák a hydrauliku, resp. Bude mi to na 100koňovém traktoru do kosy něco platný, nebo na to mám zapomenout?

Předem díky za každej názor. I za ten ať si pořídím rovnou větší traktor.
Bohužel prodejci nic neví... Jeden tvrdí, že 106 koní tahá 5,5m vpohodě a druhej od té samé značky tvrdí, že 140koní je s odřenýma ušima do pěti metrů... :?: :roll:
Sem stavař, těžím dřevo a přitom blbnu na farmě.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1662
Registrován: 11 čer 2007 23:17
Bydliště: Rokycany-Radnicko

Re: kolik koní do dvou sekaček?

Příspěvekod neznalek » 04 pro 2009 22:42

Teoreticky by to melo jít, otázka je, jak velke tam máte kopce........http://farmweb.cz/index.php?page=view_gallery&gal=9344 tady to asi funguje, zkus napsat autorovi galerie..Možná ještě, jestli se vyplatí montáž předního vývoďáku, ramen a koupě čelní rotačky, při lehce vyšším plošnym vykonu,traktor vytíženej na hranu ...nebo na tom ušetřit a jezdit rychleji s tim, co už doma je...

Příspěvky: 252
Registrován: 10 čer 2007 22:07
Bydliště: Nové Město nad Metují

Re: kolik koní do dvou sekaček?

Příspěvekod Peetan » 04 pro 2009 23:24

Na mojí výměru bych to polítal tou 240kou co mám, ale všude okolo jsou jen TTP které má v nájmu družstvo co sídlí 35km daleko a nezvládají to síct. Dá se s nima domluvit na službách. Na nějakejch 150-200ha už se druhá sekačka vyplatí. Jinak čelní ramena budu brát i tak na radlici na sníh, rampovač atd. takže navíc jen vývoďák... Kosu stejně časem taky budu muset koupit novou. Druhá věc je jestli ikdyž jednu, tak třeba jen dopředu.
Sem stavař, těžím dřevo a přitom blbnu na farmě.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 403
Registrován: 28 zář 2007 21:13

Re: kolik koní do dvou sekaček?

Příspěvekod lukasbranka1 » 05 pro 2009 22:47

podle mě by ti to mělo stačit mi jezdi JD 6630 ale s mulčovačema a to jde o dost huře než ze sekačkou
a vždycky maš lepši jezdit pomaleji a mit traktor vytiženy jen ta bočni lišta je na 100 koni malo pojedeš kolik budeš chtit ale na křivych loukach to nepujde a při velke rychlosti budeš mit vynechana mista a spotřeba pujde nahoru a s čelni a bočni sekačkou jedeš s ktere strasny chceš
dalši vyhoda čelnich ramen je zavaži pořid si blok nebo se da vyrobit a sundaš ho sam jednoduše a kdy chceš kanystry nikdo sundavat nebude

Příspěvky: 94
Registrován: 10 lis 2007 11:57
Bydliště: Východní Čechy

Re: kolik koní do dvou sekaček?

Příspěvekod Pavel3545 » 06 pro 2009 13:51

130 koní jezdí s novadisc 730 a je to v kopcích nahraně, pokud budeš 3m čelní a zadní 2,4 tak to bude v ok (bez kondicionéru)

Příspěvky: 412
Registrován: 19 lis 2006 22:13

Re: kolik koní do dvou sekaček?

Příspěvekod medulin » 06 pro 2009 14:33

Ja vim o traktoru 88koni celni ma 260 a zadni 215 obe maji kondicioner. Ten traktor ale hodne breci nejvic v hustych porostech kdyz je nejhur seka jen celni sekackou protoze muze sekat od kraje pozemku usetri tim nejaky ten zivot a samo sekani je pohodlnejsi. Kamarad ma 260 a 300 ve 115 konich a tvrdi ze je to v pohode. Ja bych si celni hydrauliku urcite poridil cenove navyseni nebude takove jako dodatecna montaz a.

Příspěvky: 252
Registrován: 10 čer 2007 22:07
Bydliště: Nové Město nad Metují

Re: kolik koní do dvou sekaček?

Příspěvekod Peetan » 06 pro 2009 19:59

Všem díky... co se závaží týká, tak na traktoru bude nakladač, takže o to nejde. Ramena s vývody jsou za necelých 50tis navíc, hřídel nevím.
Asi do toho půjdu. Za zkoušku nedám nic... Než tu kosu na předek koupím, tak myslím že ji budu moc vyzkoušet.
Sem stavař, těžím dřevo a přitom blbnu na farmě.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 100
Registrován: 03 dub 2006 18:03

Re: kolik koní do dvou sekaček?

Příspěvekod lukas....1 » 07 pro 2009 20:44

Já mam JD 6420 (120 koní na vývoďáku) a mam k němu Pottingery 305 alfamotion v předu a v zadu 265. Obě jsou s lamačem. Traktor s tim chodí na rovinách bez problémů, ale v kopcích by pár koní a nějaký tuny navíc nebyly ku škodě. Musel jsem napustit zadní kola vodou, protože se traktor převažoval do předu, ale i tak to neni moc příjemný ježdění....

Příspěvky: 252
Registrován: 10 čer 2007 22:07
Bydliště: Nové Město nad Metují

Re: kolik koní do dvou sekaček?

Příspěvekod Peetan » 07 pro 2009 21:48

máš SE nebo premium? je tam trošku rozdíl ve výkonu, tak abych mrknul kolik máš normálně.
Já bych s váhou asi problém neměl... ten 100k traktor váží 5tun. Já už si na předek(pokud to dopadne) vybral KUHNa bez lamače, prý je to kosa s nejmenším příkonem, tak se uvidí... každopádně koupil bych ji až se traktor vyzkouší.
Sem stavař, těžím dřevo a přitom blbnu na farmě.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 100
Registrován: 03 dub 2006 18:03

Re: kolik koní do dvou sekaček?

Příspěvekod lukas....1 » 08 pro 2009 00:36

Je to řada Premium. Ten Pottinger taky nejde nijak ztěžka, ale jak jsem už psal, problém je ve váze přední sekačky (má okolo 1000kg) a když se máš obracet ve svahu se zvednutejma sekačkama, tak to neni moc dobrej pocit. Lepší by do kopců byla trojkombinace - větší zatížení zadku a i by byl traktor líp vyváženej, po nějaký době očekávam, že tu jednostranou zátěž odnese zadní TBZ ...

Příspěvky: 252
Registrován: 10 čer 2007 22:07
Bydliště: Nové Město nad Metují

Re: kolik koní do dvou sekaček?

Příspěvekod Peetan » 08 pro 2009 18:56

Trojkombinace by asi byla skutečně lepší, ale zase se hůř drží stopa si myslím... takhle na tu čelní kosu krásně vidíš jak ti jede po okraji neposečenýho. U trojkombinace si pořád domýšlet kolik vynechat a sedovat to, to je asi náročný.
Našel jsem trojkombinaci co vyžaduje 80hp na hřídeli, tu by asi 110 koní taky vzalo, ale...
Pro mě by bylo ideální sehnat nějakou velikou čelní kosu a tahat ji v zadním závěsu. Na traktoru bude otočný řízení, takže na to bude dobře vidět a práce s tím je parádní... Měl jsem možnost svézt se takhle s 200k traktorem se třema kosama vzadu a i obsluha říkala že je to uplně o něčem jiném. Nehledě na efektivitu při otáčení atd. Jenomže o např 4-5m čelní kose jsem neslyšel.
Sem stavař, těžím dřevo a přitom blbnu na farmě.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1662
Registrován: 11 čer 2007 23:17
Bydliště: Rokycany-Radnicko

Re: kolik koní do dvou sekaček?

Příspěvekod neznalek » 08 pro 2009 21:25

kuhn ma myslim v nabídce kosu co by mohla mít 4-5 m, neni to klasicka čelní, ale jakoby zadni "letadlo" co bere celou šířku, bez potřeby třetí sekačky...myslim, že to je FC703......možna dělají i něco menšího...nekde sem to videl na obrazku s Valtrou s otočnym řízenim....

Příspěvky: 252
Registrován: 10 čer 2007 22:07
Bydliště: Nové Město nad Metují

Re: kolik koní do dvou sekaček?

Příspěvekod Peetan » 08 pro 2009 21:57

mrknu na to... to by byla souprava podle mého gusta... díkas. :wink:
Sem stavař, těžím dřevo a přitom blbnu na farmě.

Příspěvky: 19
Registrován: 17 bře 2009 20:24

Re: kolik koní do dvou sekaček?

Příspěvekod Feryber » 09 pro 2009 20:46

Já mám čelní 3,2m a zadní taky 3,2 bez lamačů a traktor 120 koní, do kopce lehce ztrácel na otáčkách na nejrychlejší 1. asi 10km , po zvýšení výkonu o 15 koní a úpravě výkonové křivky je to velmi znát a do kopce už neubere a ještě je malinko rezerva, tak těch 100 koní tak do 5 metrů záběru, jak je vidět na videu tak reform 90 koní tahá trojkombinaci 7,3m a taky jede ono záleží i na sekačkách.

Příspěvky: 252
Registrován: 10 čer 2007 22:07
Bydliště: Nové Město nad Metují

Re: kolik koní do dvou sekaček?

Příspěvekod Peetan » 09 pro 2009 21:50

Taky dobrá zkušenost... Jakej traktor máš konkrétně?
Asi záleží i dost na krouťáku...
Sem stavař, těžím dřevo a přitom blbnu na farmě.

Příspěvky: 235
Registrován: 31 srp 2009 22:19

Re: kolik koní do dvou sekaček?

Příspěvekod Jarda X » 13 pro 2009 15:15

Tady v okolí jeden známý má Claas Arion čtyřválec 115 koní a má na něm dvě rotačky Claas vpředu 3,5m a vzadu 3,1m včetně prstového lamače a nemá s tím problém. Tak na sto koní s pěti metry bez lamače bych se vůbec nebál.

Příspěvky: 252
Registrován: 10 čer 2007 22:07
Bydliště: Nové Město nad Metují

Re: kolik koní do dvou sekaček?

Příspěvekod Peetan » 13 pro 2009 19:43

A v jakých podmínkách Jardo jezdí?
Sem stavař, těžím dřevo a přitom blbnu na farmě.

Příspěvky: 235
Registrován: 31 srp 2009 22:19

Re: kolik koní do dvou sekaček?

Příspěvekod Jarda X » 13 pro 2009 23:31

Pracuje na vysočině a má kolem 150 ha a z toho tak 50ha TTP a jeteloviny.

Příspěvky: 19
Registrován: 17 bře 2009 20:24

Re: kolik koní do dvou sekaček?

Příspěvekod Feryber » 14 pro 2009 19:17

Když si tak vzpomenu podrobněji jak to v těch sekačkách chodí do kopců je potřeba počítat 30% výkonu navíc aby se udržela stejná rychlost jak na rovině , myslím tak průměrně 10-12km protože u nás se rychleji jezdit nedá. Ale 100 koní do 6 a více záběru v kopcích je málo . Když jsem jezdil se zadní 3,2m tak mi to utáhla na ekonom i 95ka a když se přidala čelní původně s lamačem ,který je demontován tak stále váží něco kolem 1 tuny a to potom je znát v kopcích už jenom to tření těch lišt taky něco ubere na výkonu tak pak má 135 koní co tahat.

Příspěvky: 252
Registrován: 10 čer 2007 22:07
Bydliště: Nové Město nad Metují

Re: kolik koní do dvou sekaček?

Příspěvekod Peetan » 15 pro 2009 20:02

Je fajn když jde do kopce jet stejně rychle jak na rovině, ale možná lepší jet po rovině s plným využitím výkonu k max záběru a do kopce jet třeba pomaleji než jet všude stejně, ale na rovině a z kopce nevyužít výkon. Jak je to u novejch mašin a více sekaček nevím, ale když porovnám 160 a 240cm diskovku za 6945 tak ten hodinovej výkon hovoří jasně. Stejnej efekt bude asi i v odpovědi na mou otázku.

Pokud půjde vše jak má, tak se tedy rozhodnu pro 101 koní který při sečení dostanou na frak, než kupovat 125 koní který využiju právě jen na sečení a snad to bude dobrá volba.

Moje další otázka je, jak široká kosa je třeba na předek aby i při sečení v rejdu nevznikaly "nedoseky"? Traktor bude rozšířenej na 230-240cm. Bude stačit 280cm záběr, nebo ne? třeba 320cm už se mi zdá moc a ani bych to v našich okolních úvozovitých cestách nepřevezl. :?:
Sem stavař, těžím dřevo a přitom blbnu na farmě.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 403
Registrován: 28 zář 2007 21:13

Re: kolik koní do dvou sekaček?

Příspěvekod lukasbranka1 » 15 pro 2009 20:45

vždycky je lepši traktor vytižit na maximum než honit zbytečně moc koni po lehku do kopce jde přeci vždycky spomalit

co se tyče rejdu tak maximalně se niži možnost rejdu při praci to si časem odskoušiš a pak už viš kolik si mužeš otočit abys nevynechaval neexistuje takova šiřka lišty aby stihla sict při plnem rejdu
a taky se nějak musiš dostat na pozemek a vnějši šiřky stroju nad 3 m už jsou problem jsi madrozměr a spravně potřebuješ majak a doprovod

Příspěvky: 252
Registrován: 10 čer 2007 22:07
Bydliště: Nové Město nad Metují

Re: kolik koní do dvou sekaček?

Příspěvekod Peetan » 15 pro 2009 20:54

Jo díky... teď jsem koukal že už jsi to psal v úvodu a já to nenašel.
To že s žádnou sekačkou se mi to nebude krýt v plným rejdu je pro mě nepříjemná novinka, ale inu co... Mohl bych si na traktor objednat natáčecí čelní hydrauliku která by tohleto vyřešila, ale zase tak náročnej nejsem a hlavně by mě ten traktor vyšel na 2mil a zase takovej blázen nejsem. :mrgreen:

Tohle by výborně eliminovala dozadu ta "dvojkosa" v kombinaci s otočným řízením, ale 5 metrů nebo podobně nedělají a 7m 100 koní nevezme.
Sem stavař, těžím dřevo a přitom blbnu na farmě.

Příspěvky: 19
Registrován: 17 bře 2009 20:24

Re: kolik koní do dvou sekaček?

Příspěvekod Feryber » 15 pro 2009 21:01

No stím stejně rychle myslím aby ko kopce pak z kopce a potom po rovině na stejném pozemku nemusel stále mačkat násobič nebo řadit prostě nastavím otáčky rychlost a pak to musí jet stejně a né aby docházelo k poklesu otáček a traktor dotahovat . A ktomu překrytí i když je čelní 3,2m tak se zadní se překrývají každá na půl disku a při prudkým zatočení do prava pruh nedosekne , než se srovnají kola .

Příspěvky: 199
Registrován: 08 lis 2009 21:39
Bydliště: Hostice

Re: kolik koní do dvou sekaček?

Příspěvekod JJaris » 21 pro 2009 17:59

Feryber píše:No stím stejně rychle myslím aby ko kopce pak z kopce a potom po rovině na stejném pozemku nemusel stále mačkat násobič nebo řadit prostě nastavím otáčky rychlost a pak to musí jet stejně a né aby docházelo k poklesu otáček a traktor dotahovat . A ktomu překrytí i když je čelní 3,2m tak se zadní se překrývají každá na půl disku a při prudkým zatočení do prava pruh nedosekne , než se srovnají kola .


Můj názor je že do traktoru 115 koní je ideální kombinace čelní 3m a boční 3 nebo klidně 4 m samozřejmě bez lamačů. Souhlasím s názorem, že záleží na podmínkách. V praxi je vždy lepší jezdit s vytíženým strojem po rovině a do kopce zpomalit. Většinou u nás platí čím svažitější pozemek tím musím jet pomaleji, protože skočit na svahu do díry vyryté od divočáků tak to kolikrát je jak spadnout do kanálu. Pomalejší jízdou a větším záběrem se šetří stroje a výkon je stejný jak malý záběr a lítat po poli.

Příspěvky: 19
Registrován: 17 bře 2009 20:24

Re: kolik koní do dvou sekaček?

Příspěvekod Feryber » 24 říj 2010 20:36

Ono je hezké si říct větší záběr a jezdit pomaleji ale, když jsem sekal 165kou těch hodin- hrůza ,pak jsem koupil 320ku diskovku a říkal si to jsem přehnal,
oproti 165ce neskutečnej výkon a menší spotřeba nafty na ha. Za dva roky už mě nebavilo jezdit ty hodiny jen se zadní tak jsem koupil čelní 320ku a říkal
si budu jezdit pomaleji když mám větší záběr a dneska když to dovolí podmínky tak i těch 2-4 km rychlosti navíc je u takovýho záběru docela znát a to jsem si říkal že by se hodila trojkombinace ,ale když jsem jen trochu zvýšil rychlost tak mi to za ty peníze případá už zbytečné a jen třeba o 1,2m větší záběr.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 591
Registrován: 06 led 2010 21:30

Re: kolik koní do dvou sekaček?

Příspěvekod farmářJH » 29 říj 2010 15:55

JD, 100koní, předek plus pravá zadní, 6 metrů celkový záběr a jako prd. Přitom to má na okraji České Kanady, kopce a dole mokro u rybníků. U mne s tím jezdí jak magor, 5ha za hodinu jako nic. 15ha dal něco přes tři hodiny a to je 5ha ve 4 loukách . Myslím že to má 2,4 čelní a 3,60 zadní oboje Krone. Bez lamače, jasné.
Akorát je to tak hovadsky tiché, že to srnky občas nepochopí :( jo to já když vyjedu se zetorem, ví to celej les! :D
Každý pokrok jde pomalu,ale ani Řím nepostavili přes noc!

Příspěvky: 14
Registrován: 10 čer 2011 09:45

Re: kolik koní do dvou sekaček?

Příspěvekod Forterra power » 27 srp 2011 23:03

Viděl jsem na předváděčce Proximu Plus 105 přední 245 zadní 245, kopce v pohodě, do velkých kopců bych volil 115 Proximu či Forterru
(čelní 280 určitě Agrostroj)

Zpět na Všeobecná diskuze

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník