Nový kvalitní levný traktor 220-240 koní

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Nový kvalitní levný traktor 220-240 koní

Příspěvekod bold » 29 zář 2012 09:19

Už jsem to tady psal, spíše skáču v 7211 než ve 16145. Na mých 40 ha je dostačující 16145 a pokud budu měnit tak mám vyhlídlého agrotrona 150k Je naprosto dostačující.
Letos beru dalších 20ha tudíž už budu ně nějakých 60. pořád mně bude stačit těch 160 (150)koní. Mám k tomu PL-6 Agronoma (roudnický polonesený obracák 6x30), bránosmyk 8m, 3m nesené polské disky (naprosto k ničemu, nejdou do země) nyní 2,5m radličkový podmítač s tím dělám bezorebně pšenici, příští rok bude 3m a 2,5 půjde prodat.Ještě mám slušovický hloubkový kypřič (60cm hloubka-4 tělesa) Nepředpokládám tyto koně do dopravy i když v dnešní době není problém sehnat vlek 16-12 do 50tis.
http://www.agroseznam.cz/cz/agrobazar/d ... lopka.html
http://nakladni-uzitkove-vozy.hyperinze ... 2-nabidka/
Jde hlavně o pneu. Na velké koně jsou pneu hodně drahé, a pokud je servu na asfaltu tak mně budou chybět na poli. Tudíž dopravu zajišťuje 7045 a 7211.
Stejně tak příprava menších celků, kde oře 7045 s 3r Sukovem a připravuje s 5m bránosmykem. setí zvládá sexka 3m disková v 7045 na všem. Ta ještě chystá kombinátorem na brambory 3m záběr.
Postřiky,hnojení UH,doprava všeho na pole, sázení brambor,vyorávání brambor, sečení, obracení všechno dělá 7211. přehazuju tady pouze varianty pneu, normální za polokultivační.
Ale jak říkám každému co jeho jest. Taky jsem potřeboval důvod proč koupit zrovna nissan patrol a našel jsem ho, teď mám 2,5tuny těžkého žraloka a jsem naprosto spokojená želva :lol: :lol:
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Příspěvky: 333
Registrován: 20 zář 2012 18:02

Re: Nový kvalitní levný traktor 220-240 koní

Příspěvekod Buclík » 29 zář 2012 10:37

bold píše:Už jsem to tady psal, spíše skáču v 7211 než ve 16145. Na mých 40 ha je dostačující 16145 a pokud budu měnit tak mám vyhlídlého agrotrona 150k Je naprosto dostačující.
Letos beru dalších 20ha tudíž už budu ně nějakých 60. pořád mně bude stačit těch 160 (150)koní. Mám k tomu PL-6 Agronoma (roudnický polonesený obracák 6x30), bránosmyk 8m, 3m nesené polské disky (naprosto k ničemu, nejdou do země) nyní 2,5m radličkový podmítač s tím dělám bezorebně pšenici, příští rok bude 3m a 2,5 půjde prodat.Ještě mám slušovický hloubkový kypřič (60cm hloubka-4 tělesa) Nepředpokládám tyto koně do dopravy i když v dnešní době není problém sehnat vlek 16-12 do 50tis.
http://www.agroseznam.cz/cz/agrobazar/d ... lopka.html
http://nakladni-uzitkove-vozy.hyperinze ... 2-nabidka/
Jde hlavně o pneu. Na velké koně jsou pneu hodně drahé, a pokud je servu na asfaltu tak mně budou chybět na poli. Tudíž dopravu zajišťuje 7045 a 7211.
Stejně tak příprava menších celků, kde oře 7045 s 3r Sukovem a připravuje s 5m bránosmykem. setí zvládá sexka 3m disková v 7045 na všem. Ta ještě chystá kombinátorem na brambory 3m záběr.
Postřiky,hnojení UH,doprava všeho na pole, sázení brambor,vyorávání brambor, sečení, obracení všechno dělá 7211. přehazuju tady pouze varianty pneu, normální za polokultivační.
Ale jak říkám každému co jeho jest. Taky jsem potřeboval důvod proč koupit zrovna nissan patrol a našel jsem ho, teď mám 2,5tuny těžkého žraloka a jsem naprosto spokojená želva :lol: :lol:


Bolde dík za všechny informace, je to pro mne poznání a inspirace včetně pozornosti na BSS 16.12. A teď otázka: kdyby vám někdo daroval nový traktor Agrotron M 650, co má 180 koní, tak byste si ho nechal a krmil ho nebo byste ho prodal a pořídil si něco jiného ?

Uživatelský avatar
Příspěvky: 59
Registrován: 15 úno 2010 17:49

Re: Nový kvalitní levný traktor 220-240 koní

Příspěvekod hahukuku » 29 zář 2012 10:58

Já bejt na vašem místě tak si koupím 150k traktor jako uvažuje bold a byl bych šťastnej. Čím větší traktor tím jsou dražší opravy, protože náhradní díly jsou cenově zase někde jinde. Je hezké udělat všechno rychle, ale nepotřebuju aby mi na dvoře stál 200 koňový traktor skoro celý rok. Se 150 koněma o moc pomalejší nebudete, když ještě budete přemýšlet uděláte si dobrý osevní postup kde budete počítat z nějákými termíny a podle toho si zvolíte odrůdy. A všechno zvládnete v daný termín a precizně, samozřejmě pokud budou kvalitní stroje. :D

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Nový kvalitní levný traktor 220-240 koní

Příspěvekod bold » 29 zář 2012 13:01

Darovanému koni na zuby nehleď, ALE záleží jak by na tom bylo nářadí, Na ten 6r pluh by to bylo s rezervou, ten 8m smyk by byl taky dostačující, ovšem 3m diskáč a 3m radličkový podmítač naprosto nedostačující takže bych musel vyměnit nářadí.Na druhou stranu už je jedno jestli stojí na dvoře 160 nebo 180 koní skoro celý rok.
Není ale jedno jestli je to výroba československá, nebo zahraniční. Takže pokud půjdu do zahraničního tak je to v rozmezí 150-190koní, ale spíše spodní hranice.
Motor TCD 2012 L6 4V má v základu 157 koní a může jít až na 203, Takže de facto lze nahnat počítačem. spíš bych šel o řadu níž.
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Uživatelský avatar
Příspěvky: 195
Registrován: 23 lis 2009 15:03

Re: Nový kvalitní levný traktor 220-240 koní

Příspěvekod bigbul » 29 zář 2012 14:08

Taky se připojím se svou trošku do mlýna ,obhospodařuji 80ha z toho je 30ha luk letos jsem si pořídil nový JD 6534 asi 125k ,který nahradil JD 6430 110k který byl krátký a lehký , nový traktor hravě zvládne i podmítač Horsch Joker 4 ct se čtyřmetrovým záběrem ,nevím, ale pro mne je to traktor zcela dostačující ktrerý zvládne i secí kombinaci Lemkem ,proto se tady podivuji proč chcete zbytečně valit peníze do velkého traktoru který si myslím ,že tak zrovna levný nebude.
Někde jsem četl i úvahu i novém Bělorusu jelikož takový stroj vlastním sice nenší 952/3 tak bych si opravdu koupi takové značky dobře rozmyslel.

Příspěvky: 333
Registrován: 20 zář 2012 18:02

Re: Nový kvalitní levný traktor 220-240 koní

Příspěvekod Buclík » 29 zář 2012 14:15

bold píše:Darovanému koni na zuby nehleď, ALE záleží jak by na tom bylo nářadí, Na ten 6r pluh by to bylo s rezervou, ten 8m smyk by byl taky dostačující, ovšem 3m diskáč a 3m radličkový podmítač naprosto nedostačující takže bych musel vyměnit nářadí.Na druhou stranu už je jedno jestli stojí na dvoře 160 nebo 180 koní skoro celý rok.
Není ale jedno jestli je to výroba československá, nebo zahraniční. Takže pokud půjdu do zahraničního tak je to v rozmezí 150-190koní, ale spíše spodní hranice.
Motor TCD 2012 L6 4V má v základu 157 koní a může jít až na 203, Takže de facto lze nahnat počítačem. spíš bych šel o řadu níž.


A proč? Při nižších otáčkách stejně padá výkon, ale krouťák se drží, co tou nižší řadou získáte lepšího než tou vyšší? Nižší měrnou spotřebu myslím že ne.

Příspěvky: 412
Registrován: 19 lis 2006 22:13

Re: Nový kvalitní levný traktor 220-240 koní

Příspěvekod medulin » 29 zář 2012 19:26

Trochu vám tady do těch výkoných strojů nezapadá ten postřikovač. Chcete-li aby syn toto dělal při práci a jěště k tomu v ten pravý čas tak pořidte něco většího ono to počasí se mění z hodiny na hodinu zvláště v dubnu a květnu. Jednou fouká vitr podruhé se honí mraky pak moc svítí nebo je velké horko :wink:
Taky jsem měl traktor s rezervou 40koni a nebylo to nic dobrého hlavně pro závěsovinu. Čím rychleji se jede tím to víc ubývá a to hlavně železí v zemi :D víc to drncá a musíš být víc ve štřehu abys někde něco nepo... Ted mám adekvátní stoje a práce je rychlejsí a ekonomičtější

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Nový kvalitní levný traktor 220-240 koní

Příspěvekod bold » 29 zář 2012 19:46

Tak jinak, účinnost spalovacího motoru je cca 30% (tahám z hlavy co mně učili ve škole- dávno)takže víc jak 60% vyletí komínem a chladičem. Proto radši menší radiátor. Pokud budeme využívat traktor na 80-99% výkonu tak je to jedno, ale pokud se budeme bavit o zatížení na méně než 50% tak nám letí bez užitku celkem dost peněz komínem.
proto řada 120-160koní a ne 160-200. Toliko můj názor.
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Příspěvky: 333
Registrován: 20 zář 2012 18:02

Re: Nový kvalitní levný traktor 220-240 koní

Příspěvekod Buclík » 29 zář 2012 19:51

medulin píše:Trochu vám tady do těch výkoných strojů nezapadá ten postřikovač. Chcete-li aby syn toto dělal při práci a jěště k tomu v ten pravý čas tak pořidte něco většího ono to počasí se mění z hodiny na hodinu zvláště v dubnu a květnu. Jednou fouká vitr podruhé se honí mraky pak moc svítí nebo je velké horko :wink:
Taky jsem měl traktor s rezervou 40koni a nebylo to nic dobrého hlavně pro závěsovinu. Čím rychleji se jede tím to víc ubývá a to hlavně železí v zemi :D víc to drncá a musíš být víc ve štřehu abys někde něco nepo... Ted mám adekvátní stoje a práce je rychlejsí a ekonomičtější


Co většího proti současnému postřikovači 12 m 1000 litrů. A o kolik hodin bude postříkáno pole 8 ha rychleji, když teď je to postříkaný v pohodě za 2 hodiny?

Příspěvky: 1109
Registrován: 14 lis 2009 15:49

Re: Nový kvalitní levný traktor 220-240 koní

Příspěvekod slava » 29 zář 2012 19:59

tahle diskuse je uplne o nicem je docela zajimave jak hodne se rozjela vsichni se tady snazite poradit DUCHODCI NEZEMEDELCI ,KTERY NEMA S TRAKTORY ZADNE ZKUSENOSTI a on si stale vede svou mozna ani jeho syn nevi o cem se tu jedna nejlepe by udelal kdyby dal ty usetrne milony synovy at si snima nalozi jak uzna sam za vhodne ja kdyz bych si kupoval novy traktor tak se budu rozhodovat take sam a ne cekat co mi taticek dotlaci domu

Uživatelský avatar
Příspěvky: 262
Registrován: 05 úno 2008 19:29

Re: Nový kvalitní levný traktor 220-240 koní

Příspěvekod K10 » 29 zář 2012 20:17

Buclík píše:
medulin píše:Trochu vám tady do těch výkoných strojů nezapadá ten postřikovač. Chcete-li aby syn toto dělal při práci a jěště k tomu v ten pravý čas tak pořidte něco většího ono to počasí se mění z hodiny na hodinu zvláště v dubnu a květnu. Jednou fouká vitr podruhé se honí mraky pak moc svítí nebo je velké horko :wink:
Taky jsem měl traktor s rezervou 40koni a nebylo to nic dobrého hlavně pro závěsovinu. Čím rychleji se jede tím to víc ubývá a to hlavně železí v zemi :D víc to drncá a musíš být víc ve štřehu abys někde něco nepo... Ted mám adekvátní stoje a práce je rychlejsí a ekonomičtější


Co většího proti současnému postřikovači 12 m 1000 litrů. A o kolik hodin bude postříkáno pole 8 ha rychleji, když teď je to postříkaný v pohodě za 2 hodiny?



S osmnáctimetrovým těch 8 ha v klidu zmáknete za cca 45 min. při rychlosti 12 km/h...

Příspěvky: 333
Registrován: 20 zář 2012 18:02

Re: Nový kvalitní levný traktor 220-240 koní

Příspěvekod Buclík » 29 zář 2012 20:19

bold píše:Tak jinak, účinnost spalovacího motoru je cca 30% (tahám z hlavy co mně učili ve škole- dávno)takže víc jak 60% vyletí komínem a chladičem. Proto radši menší radiátor. Pokud budeme využívat traktor na 80-99% výkonu tak je to jedno, ale pokud se budeme bavit o zatížení na méně než 50% tak nám letí bez užitku celkem dost peněz komínem.
proto řada 120-160koní a ne 160-200. Toliko můj názor.


Podle mého názoru je to jinak a to naopak. K tažení nářadí při určité rychlosti je potřeba určitý výkon(kW) a je potřeba vykonat stejnou práci(kWh) a to stejné ať jde o 150 koňový motor nebo 200 koňový motor. Řekněme že je potřeba nářadí dodat traktorem výkon 140kW. Takový výkon dosáhne 150 koňový traktor při 93% jmenovitých otáček, tedy při cca 2000 otáčkách, kdežto 200 koňový traktor takový výkon dosáhne už při cca 1500 otáčkách. Přitom oba vykonají stejnou práci, protože táhnou stejnou rychlostí stejné závaží(nářadí). Ovšem motor stejné konstrukce dosahuje při otáčkách 2000 za min cca o 12% vyšší měrné spotřeby v g nafty na jednu vyrobenou kWh než motor téže konstrukce dosahující stejného výkonu již při 1500 otáčkách, protože při nich je měrná spotřeba nejnižší a nižší proti těm 2000 otáček právě o těch cca 12%. Tož tak to vidím já.

Příspěvky: 412
Registrován: 19 lis 2006 22:13

Re: Nový kvalitní levný traktor 220-240 koní

Příspěvekod medulin » 29 zář 2012 20:20

Buclík píše:
medulin píše:Trochu vám tady do těch výkoných strojů nezapadá ten postřikovač. Chcete-li aby syn toto dělal při práci a jěště k tomu v ten pravý čas tak pořidte něco většího ono to počasí se mění z hodiny na hodinu zvláště v dubnu a květnu. Jednou fouká vitr podruhé se honí mraky pak moc svítí nebo je velké horko :wink:
Taky jsem měl traktor s rezervou 40koni a nebylo to nic dobrého hlavně pro závěsovinu. Čím rychleji se jede tím to víc ubývá a to hlavně železí v zemi :D víc to drncá a musíš být víc ve štřehu abys někde něco nepo... Ted mám adekvátní stoje a práce je rychlejsí a ekonomičtější


Co většího proti současnému postřikovači 12 m 1000 litrů. A o kolik hodin bude postříkáno pole 8 ha rychleji, když teď je to postříkaný v pohodě za 2 hodiny?



Vycházim z toho ze těch hektarů bude do budoucna víc. Uvědomte si že někdy stačí i hodina a může vám to spláchnout postřik v ceně několika tisic téměř bez užitku. Můj postřikovač dělá 12-15ha za hodinu podle vody. Jestli to chcete dělat jen se základní intenzitou spokojíte s těmi 4t tak to stacit bude ale dejte aspon tech 18m jak tu někdo zminoval.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1662
Registrován: 11 čer 2007 23:17
Bydliště: Rokycany-Radnicko

Re: Nový kvalitní levný traktor 220-240 koní

Příspěvekod neznalek » 29 zář 2012 20:25

Buclík píše:
bold píše:Tak jinak, účinnost spalovacího motoru je cca 30% (tahám z hlavy co mně učili ve škole- dávno)takže víc jak 60% vyletí komínem a chladičem. Proto radši menší radiátor. Pokud budeme využívat traktor na 80-99% výkonu tak je to jedno, ale pokud se budeme bavit o zatížení na méně než 50% tak nám letí bez užitku celkem dost peněz komínem.
proto řada 120-160koní a ne 160-200. Toliko můj názor.


Podle mého názoru je to jinak a to naopak. K tažení nářadí při určité rychlosti je potřeba určitý výkon(kW) a je potřeba vykonat stejnou práci(kWh) a to stejné ať jde o 150 koňový motor nebo 200 koňový motor. Řekněme že je potřeba nářadí dodat traktorem výkon 140kW. Takový výkon dosáhne 150 koňový traktor při 93% jmenovitých otáček, tedy při cca 2000 otáčkách, kdežto 200 koňový traktor takový výkon dosáhne už při cca 1500 otáčkách. Přitom oba vykonají stejnou práci, protože táhnou stejnou rychlostí stejné závaží(nářadí). Ovšem motor stejné konstrukce dosahuje při otáčkách 2000 za min cca o 12% vyšší měrné spotřeby v g nafty na jednu vyrobenou kWh než motor téže konstrukce dosahující stejného výkonu již při 1500 otáčkách, protože při nich je měrná spotřeba nejnižší a nižší proti těm 2000 otáček právě o těch cca 12%. Tož tak to vidím já.


jen malá věcná, pletete si koně s kilowatama ;)

Příspěvky: 333
Registrován: 20 zář 2012 18:02

Re: Nový kvalitní levný traktor 220-240 koní

Příspěvekod Buclík » 29 zář 2012 20:26

K10 píše:
Buclík píše:
medulin píše:Trochu vám tady do těch výkoných strojů nezapadá ten postřikovač. Chcete-li aby syn toto dělal při práci a jěště k tomu v ten pravý čas tak pořidte něco většího ono to počasí se mění z hodiny na hodinu zvláště v dubnu a květnu. Jednou fouká vitr podruhé se honí mraky pak moc svítí nebo je velké horko :wink:
Taky jsem měl traktor s rezervou 40koni a nebylo to nic dobrého hlavně pro závěsovinu. Čím rychleji se jede tím to víc ubývá a to hlavně železí v zemi :D víc to drncá a musíš být víc ve štřehu abys někde něco nepo... Ted mám adekvátní stoje a práce je rychlejsí a ekonomičtější


Co většího proti současnému postřikovači 12 m 1000 litrů. A o kolik hodin bude postříkáno pole 8 ha rychleji, když teď je to postříkaný v pohodě za 2 hodiny?



S osmnáctimetrovým těch 8 ha v klidu zmáknete za cca 45 min. při rychlosti 12 km/h...

Při stejné rychlosti to s dvanáctimetrovým udělám za 68 minut, to je o 23 minut déle, to je pro mne nepodstatné. Až budu stříkat 50 ha, tak to bych dělal o dvě hodiny déle, tedy 8 hodin míšto šesti s 18 ti metrovým a pak to zvážím.

Příspěvky: 333
Registrován: 20 zář 2012 18:02

Re: Nový kvalitní levný traktor 220-240 koní

Příspěvekod Buclík » 29 zář 2012 20:30

neznalek píše:
Buclík píše:
bold píše:Tak jinak, účinnost spalovacího motoru je cca 30% (tahám z hlavy co mně učili ve škole- dávno)takže víc jak 60% vyletí komínem a chladičem. Proto radši menší radiátor. Pokud budeme využívat traktor na 80-99% výkonu tak je to jedno, ale pokud se budeme bavit o zatížení na méně než 50% tak nám letí bez užitku celkem dost peněz komínem.
proto řada 120-160koní a ne 160-200. Toliko můj názor.


Podle mého názoru je to jinak a to naopak. K tažení nářadí při určité rychlosti je potřeba určitý výkon(kW) a je potřeba vykonat stejnou práci(kWh) a to stejné ať jde o 150 koňový motor nebo 200 koňový motor. Řekněme že je potřeba nářadí dodat traktorem výkon 140kW. Takový výkon dosáhne 150 koňový traktor při 93% jmenovitých otáček, tedy při cca 2000 otáčkách, kdežto 200 koňový traktor takový výkon dosáhne už při cca 1500 otáčkách. Přitom oba vykonají stejnou práci, protože táhnou stejnou rychlostí stejné závaží(nářadí). Ovšem motor stejné konstrukce dosahuje při otáčkách 2000 za min cca o 12% vyšší měrné spotřeby v g nafty na jednu vyrobenou kWh než motor téže konstrukce dosahující stejného výkonu již při 1500 otáčkách, protože při nich je měrná spotřeba nejnižší a nižší proti těm 2000 otáček právě o těch cca 12%. Tož tak to vidím já.


jen malá věcná, pletete si koně s kilowatama ;)


Jo omlouvám se, to mně tam vniklo kvůli té měrné spotřebě, která se udává v technických parametrech v g/kWh.

Příspěvky: 333
Registrován: 20 zář 2012 18:02

Re: Nový kvalitní levný traktor 220-240 koní

Příspěvekod Buclík » 29 zář 2012 20:39

slava píše:tahle diskuse je uplne o nicem je docela zajimave jak hodne se rozjela vsichni se tady snazite poradit DUCHODCI NEZEMEDELCI ,KTERY NEMA S TRAKTORY ZADNE ZKUSENOSTI a on si stale vede svou mozna ani jeho syn nevi o cem se tu jedna nejlepe by udelal kdyby dal ty usetrne milony synovy at si snima nalozi jak uzna sam za vhodne ja kdyz bych si kupoval novy traktor tak se budu rozhodovat take sam a ne cekat co mi taticek dotlaci domu


Samozřejmě že ve finále rozhodne syn, já mu na podnose předložím možnosti a řeknu mu můj názor a podiskutujeme a absolvujeme spolu různé výstavy a polní dny. A nový traktor k 200 koním se většinou kupuje u sedláka do 100(budoucích) ha jednou za život. Tak proto tomu věnuju veškerou pozornost. Zároveň doporučuju mne nepodceňovat i když jsem v traktoru nikdy neseděl.

Příspěvky: 412
Registrován: 19 lis 2006 22:13

Re: Nový kvalitní levný traktor 220-240 koní

Příspěvekod medulin » 29 zář 2012 20:44

Co většího proti současnému postřikovači 12 m 1000 litrů. A o kolik hodin bude postříkáno pole 8 ha rychleji, když teď je to postříkaný v pohodě za 2 hodiny?[/quote]


S osmnáctimetrovým těch 8 ha v klidu zmáknete za cca 45 min. při rychlosti 12 km/h...[/quote]
Při stejné rychlosti to s dvanáctimetrovým udělám za 68 minut, to je o 23 minut déle, to je pro mne nepodstatné. Až budu stříkat 50 ha, tak to bych dělal o dvě hodiny déle, tedy 8 hodin míšto šesti s 18 ti metrovým a pak to zvážím.[/quote]


Tak to jste vzal procentem jeste k tomu dejte nějakou minutu na otáčení na souvrati krát počet postřiků za rok. Když už bude osmnáct metrů ten samý čas ušetříte při hnojení. Návíc máte na poli mín kolejí=a tudíž víc produktivní plochy=větší výnos. Zkuste si to spočítat.

Příspěvky: 1109
Registrován: 14 lis 2009 15:49

Re: Nový kvalitní levný traktor 220-240 koní

Příspěvekod slava » 29 zář 2012 21:02

Buclík píše:
slava píše:tahle diskuse je uplne o nicem je docela zajimave jak hodne se rozjela vsichni se tady snazite poradit DUCHODCI NEZEMEDELCI ,KTERY NEMA S TRAKTORY ZADNE ZKUSENOSTI a on si stale vede svou mozna ani jeho syn nevi o cem se tu jedna nejlepe by udelal kdyby dal ty usetrne milony synovy at si snima nalozi jak uzna sam za vhodne ja kdyz bych si kupoval novy traktor tak se budu rozhodovat take sam a ne cekat co mi taticek dotlaci domu


Samozřejmě že ve finále rozhodne syn, já mu na podnose předložím možnosti a řeknu mu můj názor a podiskutujeme a absolvujeme spolu různé výstavy a polní dny. A nový traktor k 200 koním se většinou kupuje u sedláka do 100(budoucích) ha jednou za život. Tak proto tomu věnuju veškerou pozornost. Zároveň doporučuju mne nepodceňovat i když jsem v traktoru nikdy neseděl.

ja nikoho nepodcenuju ale vy tomu evidentene nerozumite kdyz napisete cituji-výkon 140kW. Takový výkon dosáhne 150 koňový traktor při 93% jmenovitých otáček - protoze jinak by jste vedel ze 150 konovy traktor ma vykon 110 KW

Příspěvky: 333
Registrován: 20 zář 2012 18:02

Re: Nový kvalitní levný traktor 220-240 koní

Příspěvekod Buclík » 29 zář 2012 21:05

medulin píše:Co většího proti současnému postřikovači 12 m 1000 litrů. A o kolik hodin bude postříkáno pole 8 ha rychleji, když teď je to postříkaný v pohodě za 2 hodiny?



S osmnáctimetrovým těch 8 ha v klidu zmáknete za cca 45 min. při rychlosti 12 km/h...[/quote]
Při stejné rychlosti to s dvanáctimetrovým udělám za 68 minut, to je o 23 minut déle, to je pro mne nepodstatné. Až budu stříkat 50 ha, tak to bych dělal o dvě hodiny déle, tedy 8 hodin míšto šesti s 18 ti metrovým a pak to zvážím.[/quote]


Tak to jste vzal procentem jeste k tomu dejte nějakou minutu na otáčení na souvrati krát počet postřiků za rok. Když už bude osmnáct metrů ten samý čas ušetříte při hnojení. Návíc máte na poli mín kolejí=a tudíž víc produktivní plochy=větší výnos. Zkuste si to spočítat.[/quote]

Začnu se tomu znovu a vážně věnovat, až začnou dělat ramena 50 metrů, to se to bude i lépe počítat . Což myslím vážně.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 262
Registrován: 05 úno 2008 19:29

Re: Nový kvalitní levný traktor 220-240 koní

Příspěvekod K10 » 29 zář 2012 21:08

Co většího proti současnému postřikovači 12 m 1000 litrů. A o kolik hodin bude postříkáno pole 8 ha rychleji, když teď je to postříkaný v pohodě za 2 hodiny?[/quote]


S osmnáctimetrovým těch 8 ha v klidu zmáknete za cca 45 min. při rychlosti 12 km/h...[/quote]
Při stejné rychlosti to s dvanáctimetrovým udělám za 68 minut, to je o 23 minut déle, to je pro mne nepodstatné. Až budu stříkat 50 ha, tak to bych dělal o dvě hodiny déle, tedy 8 hodin míšto šesti s 18 ti metrovým a pak to zvážím.[/quote]

Tak nic :shock:

Příspěvky: 333
Registrován: 20 zář 2012 18:02

Re: Nový kvalitní levný traktor 220-240 koní

Příspěvekod Buclík » 29 zář 2012 21:09

slava píše:
Buclík píše:
slava píše:tahle diskuse je uplne o nicem je docela zajimave jak hodne se rozjela vsichni se tady snazite poradit DUCHODCI NEZEMEDELCI ,KTERY NEMA S TRAKTORY ZADNE ZKUSENOSTI a on si stale vede svou mozna ani jeho syn nevi o cem se tu jedna nejlepe by udelal kdyby dal ty usetrne milony synovy at si snima nalozi jak uzna sam za vhodne ja kdyz bych si kupoval novy traktor tak se budu rozhodovat take sam a ne cekat co mi taticek dotlaci domu


Samozřejmě že ve finále rozhodne syn, já mu na podnose předložím možnosti a řeknu mu můj názor a podiskutujeme a absolvujeme spolu různé výstavy a polní dny. A nový traktor k 200 koním se většinou kupuje u sedláka do 100(budoucích) ha jednou za život. Tak proto tomu věnuju veškerou pozornost. Zároveň doporučuju mne nepodceňovat i když jsem v traktoru nikdy neseděl.

ja nikoho nepodcenuju ale vy tomu evidentene nerozumite kdyz napisete cituji-výkon 140kW. Takový výkon dosáhne 150 koňový traktor při 93% jmenovitých otáček - protoze jinak by jste vedel ze 150 konovy traktor ma vykon 110 KW


Už jsem psal s omluvou, že jsem se přepsal. Tedy si přepiště vhodně místo kW koně a už tomu snad porozumíte !!!

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Nový kvalitní levný traktor 220-240 koní

Příspěvekod bold » 30 zář 2012 08:56

Buclík píše:
bold píše:Tak jinak, účinnost spalovacího motoru je cca 30% (tahám z hlavy co mně učili ve škole- dávno)takže víc jak 60% vyletí komínem a chladičem. Proto radši menší radiátor. Pokud budeme využívat traktor na 80-99% výkonu tak je to jedno, ale pokud se budeme bavit o zatížení na méně než 50% tak nám letí bez užitku celkem dost peněz komínem.
proto řada 120-160koní a ne 160-200. Toliko můj názor.


Podle mého názoru je to jinak a to naopak. K tažení nářadí při určité rychlosti je potřeba určitý výkon(kW) a je potřeba vykonat stejnou práci(kWh) a to stejné ať jde o 150 koňový motor nebo 200 koňový motor. Řekněme že je potřeba nářadí dodat traktorem výkon 140kW. Takový výkon dosáhne 150 koňový traktor při 93% jmenovitých otáček, tedy při cca 2000 otáčkách, kdežto 200 koňový traktor takový výkon dosáhne už při cca 1500 otáčkách. Přitom oba vykonají stejnou práci, protože táhnou stejnou rychlostí stejné závaží(nářadí). Ovšem motor stejné konstrukce dosahuje při otáčkách 2000 za min cca o 12% vyšší měrné spotřeby v g nafty na jednu vyrobenou kWh než motor téže konstrukce dosahující stejného výkonu již při 1500 otáčkách, protože při nich je měrná spotřeba nejnižší a nižší proti těm 2000 otáček právě o těch cca 12%. Tož tak to vidím já.

Výkon dělá nafta- to je jedinný zdroj. tudíž pokud potřebuju 140kW výkonu na nářadí tak ho musím dodat, a dodám ho právě naftou. Mezi naftou a nářadím je právě traktor.
Pokud budu mít stroj který má v nejvyšším kroutícím momentu právě ten výkon, který potřebuje nářadí, tak jsem na takřka ideálu a mám nejlepší poměr mezi spotřebou a prací. ale pokud budu mít přebytek koní, tak jde účinost dolů. Toliko můj názor.
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Příspěvky: 333
Registrován: 20 zář 2012 18:02

Re: Nový kvalitní levný traktor 220-240 koní

Příspěvekod Buclík » 30 zář 2012 09:40

bold píše:
Buclík píše:
bold píše:Tak jinak, účinnost spalovacího motoru je cca 30% (tahám z hlavy co mně učili ve škole- dávno)takže víc jak 60% vyletí komínem a chladičem. Proto radši menší radiátor. Pokud budeme využívat traktor na 80-99% výkonu tak je to jedno, ale pokud se budeme bavit o zatížení na méně než 50% tak nám letí bez užitku celkem dost peněz komínem.
proto řada 120-160koní a ne 160-200. Toliko můj názor.


Podle mého názoru je to jinak a to naopak. K tažení nářadí při určité rychlosti je potřeba určitý výkon(kW) a je potřeba vykonat stejnou práci(kWh) a to stejné ať jde o 150 koňový motor nebo 200 koňový motor. Řekněme že je potřeba nářadí dodat traktorem výkon 140kW. Takový výkon dosáhne 150 koňový traktor při 93% jmenovitých otáček, tedy při cca 2000 otáčkách, kdežto 200 koňový traktor takový výkon dosáhne už při cca 1500 otáčkách. Přitom oba vykonají stejnou práci, protože táhnou stejnou rychlostí stejné závaží(nářadí). Ovšem motor stejné konstrukce dosahuje při otáčkách 2000 za min cca o 12% vyšší měrné spotřeby v g nafty na jednu vyrobenou kWh než motor téže konstrukce dosahující stejného výkonu již při 1500 otáčkách, protože při nich je měrná spotřeba nejnižší a nižší proti těm 2000 otáček právě o těch cca 12%. Tož tak to vidím já.

Výkon dělá nafta- to je jedinný zdroj. tudíž pokud potřebuju 140kW výkonu na nářadí tak ho musím dodat, a dodám ho právě naftou. Mezi naftou a nářadím je právě traktor.
Pokud budu mít stroj který má v nejvyšším kroutícím momentu právě ten výkon, který potřebuje nářadí, tak jsem na takřka ideálu a mám nejlepší poměr mezi spotřebou a prací. ale pokud budu mít přebytek koní, tak jde účinost dolů. Toliko můj názor.


No ta účinnost = %přeměny energie nafty v pohybový výkon - práci je právě nejvyšší ve středu otáček, kde je nejvyší a plochý kroutící moment, čili kolem 1500 otáček. Krásně jste napsal, že "Pokud budu mít stroj který má v nejvyšším kroutícím momentu právě ten výkon, který potřebuje nářadí, tak jsem na takřka ideálu a mám nejlepší poměr mezi spotřebou a prací." a to bude případ mého traktoru s potenciálním výkonem 200 koní při 2100 otáčkách, ale skutečným výkonem co potřebuje nářadí a to je 140 koní při 1500 otáčkách, kterými pojedu. Těch zbylých 60 koní nebude můj traktor produkovat, protože je nebudu žádnou naftou krmit, těch 60 koní při 1500 otáčkách nežere-neexistují-nepracují. Kdežto 150 koňový teraktor má výkon 140 koní při 2000 otáčkách a tedy při asi o 30% nižším kroutícím momentu, tedy MIMO oblast nejvyššího kroutícího momentu, který je plochý v oblasti 1100-1700 otáček a nejvyšší při cca 1400- 1500 otáčkách.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Nový kvalitní levný traktor 220-240 koní

Příspěvekod bold » 30 zář 2012 16:49

pokud máte nářadí na uvedených 200koní tak super.Ale určitě to nebude postřikovač. :lol:
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1662
Registrován: 11 čer 2007 23:17
Bydliště: Rokycany-Radnicko

Re: Nový kvalitní levný traktor 220-240 koní

Příspěvekod neznalek » 30 zář 2012 18:37

krásně se tu popisuje učebnicová teorie. Nicméne, každý motor, na udanou nernou spotřebu paliva..jakýsi průměr v g/Kwh ( nebo tak nějak) a tu te motor prostě má, at si blafe na místě nebo se dře v orbě ( +/- autobus). Jak jinak by bylo možné, aby dnešní 500-600 konove traktory jezdily se spotřebou nekde mezi 6-10/ha ( asi ještě přehánim)...kdyz ten motor tam má objem přes 12 litru a spotřebu sam o sobě vetší než naftova kamna? Jsou adekvátně vytížené, tahají adekvátní nařadí a tim je jejich prace efektivní- chcete-li úsporná...

Příspěvky: 333
Registrován: 20 zář 2012 18:02

Re: Nový kvalitní levný traktor 220-240 koní

Příspěvekod Buclík » 30 zář 2012 19:16

neznalek píše:krásně se tu popisuje učebnicová teorie. Nicméne, každý motor, na udanou nernou spotřebu paliva..jakýsi průměr v g/Kwh ( nebo tak nějak) a tu te motor prostě má, at si blafe na místě nebo se dře v orbě ( +/- autobus). Jak jinak by bylo možné, aby dnešní 500-600 konove traktory jezdily se spotřebou nekde mezi 6-10/ha ( asi ještě přehánim)...kdyz ten motor tam má objem přes 12 litru a spotřebu sam o sobě vetší než naftova kamna? Jsou adekvátně vytížené, tahají adekvátní nařadí a tim je jejich prace efektivní- chcete-li úsporná...


Souhlasím. A teď jde o to, co je to ADEKVÁTNÍ VYTÍŽENÍ traktoru, tedy kdy má njnižší spotřebu na hektar. Já tvrdím, že je to při 60-75% jmenovitých otáček, čili při 65-80% jmenovitého výkonu, který je až při 100% jmenovitých otáček. Čili nářadí, které potřebuje výkon 140 koní, spotřebuje s traktorem co má jmenovitý výkon 150 koní více nafty na hektar než s traktorem, co má jmenovitý výkon 200 koní.

Příspěvky: 207
Registrován: 27 dub 2010 22:53

Re: Nový kvalitní levný traktor 220-240 koní

Příspěvekod Jarek » 30 zář 2012 19:57

Buclík píše:Chlapi, uvažuji pro třicetiletého syna, ktarý začal s rostlinou výrobou na dvaceti ha a má jen 7745 o dalším traktoru, který by měl dělat všechny nejtěžší práce na poli. Bude dělat i kamarádovi, celkem ke stovce ha, pouze obiloviny. Chci nový jednoduchý kvalitní traktor s výkonem 220 - 240 koní. Co byste mi doporučili a co to stojí ? Možná jsem s tím výkonem maximalista, ale chtěl bych zapřahovat co nejvíc agregací, aby bylo zrno při druhém přejezdu v zemi. A chci mít výkonovou rezervu. Takže opakuji: Nový co nejjednodušší kvalitní traktor i s předním vývodem 220 - 240 koní. Chci, aby mu vydržel v pohodě aspoň 25 let. Díky



Podle mě John Deere.Cenu vám řekne každý prodejce.Na tolik hektaru musí těch 25 let vydržet s přehledem.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 72
Registrován: 25 zář 2008 20:19
Bydliště: Jihlavsko

Re: Nový kvalitní levný traktor 220-240 koní

Příspěvekod Venawass » 30 zář 2012 23:26

Buclík píše:
Souhlasím. A teď jde o to, co je to ADEKVÁTNÍ VYTÍŽENÍ traktoru, tedy kdy má njnižší spotřebu na hektar. Já tvrdím, že je to při 60-75% jmenovitých otáček, čili při 65-80% jmenovitého výkonu, který je až při 100% jmenovitých otáček. Čili nářadí, které potřebuje výkon 140 koní, spotřebuje s traktorem co má jmenovitý výkon 150 koní více nafty na hektar než s traktorem, co má jmenovitý výkon 200 koní.


Teoreticky (praxe je většinou ouplně jinde) když budete dělat s vaším vysněným traktorem 4 operace ročně a při jedné ušetříte cca 2 l/ha nafty tím že pojedete na menší otáčky ( v praxi není úspora ověřená) ročně to dělá 160 l nafty x 28 kč bez dph je roční úspora 4.480.- na těch vašich 20 ha.
Rozdíl v ceně traktoru 150 a 200 k je cca 500.000.- I kdyby jste ušetřil 4 l/ha na operaci, rozdíl v ceně se vám zaplatí za krásných 55 let ! Když budete uplatňovat zelenou naftu je to 71 let.
když se vám povede pronajmout další ha a budete mít alespon 50 ha (což není vůbec jisté) tak se dostanete už na pouhých 28 let :-)
- nejistá úspora -
- nejisté pronajmutí dalších ha-
Ten kdo dělá pár let v zemědělství by do takové koupě nikdy nešel, což potvrzují vlastně všichni co se této diskuse zůčasnili.
Nejde mi o to vás nějak přesvědčit, což asi ani nejde, jen poradit :wink:

Příspěvky: 333
Registrován: 20 zář 2012 18:02

Re: Nový kvalitní levný traktor 220-240 koní

Příspěvekod Buclík » 01 říj 2012 00:33

Venawass píše:
Buclík píše:
Souhlasím. A teď jde o to, co je to ADEKVÁTNÍ VYTÍŽENÍ traktoru, tedy kdy má njnižší spotřebu na hektar. Já tvrdím, že je to při 60-75% jmenovitých otáček, čili při 65-80% jmenovitého výkonu, který je až při 100% jmenovitých otáček. Čili nářadí, které potřebuje výkon 140 koní, spotřebuje s traktorem co má jmenovitý výkon 150 koní více nafty na hektar než s traktorem, co má jmenovitý výkon 200 koní.


Teoreticky (praxe je většinou ouplně jinde) když budete dělat s vaším vysněným traktorem 4 operace ročně a při jedné ušetříte cca 2 l/ha nafty tím že pojedete na menší otáčky ( v praxi není úspora ověřená) ročně to dělá 160 l nafty x 28 kč bez dph je roční úspora 4.480.- na těch vašich 20 ha.
Rozdíl v ceně traktoru 150 a 200 k je cca 500.000.- I kdyby jste ušetřil 4 l/ha na operaci, rozdíl v ceně se vám zaplatí za krásných 55 let ! Když budete uplatňovat zelenou naftu je to 71 let.
když se vám povede pronajmout další ha a budete mít alespon 50 ha (což není vůbec jisté) tak se dostanete už na pouhých 28 let :-)
- nejistá úspora -
- nejisté pronajmutí dalších ha-
Ten kdo dělá pár let v zemědělství by do takové koupě nikdy nešel, což potvrzují vlastně všichni co se této diskuse zůčasnili.
Nejde mi o to vás nějak přesvědčit, což asi ani nejde, jen poradit :wink:


Ta vaše čísla jsou OK, zároveň platí, že při zisku 10000Kč z ha je při padesáti hektarech zisk za rok 500 tisíc a je to tedy za rok zaplaceno. A ten traktor bude hlavní živitel rodiny. Ještě to zvážím, spíš jde o to, od kterého výrobce aby vydržel 25 let a byl co nejjednodušší a měl vždy dobrý servis.

PředchozíDalší

Zpět na Všeobecná diskuze

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků