Nový kvalitní levný traktor 220-240 koní

Příspěvky: 187
Registrován: 24 led 2012 20:10

Re: Nový kvalitní levný traktor 220-240 koní

Příspěvekod citrusek » 27 zář 2012 20:45

Buclík píše:Díky za informace citrusku. To by mne zajímalo, jaký tedy máte vy zisk, tedy rozdíl mezi výnosy(prodeje) a náklady na jeden hektar ve vašem hospodaření.


Bohužel taková je realita a takové náklady na hektar budete mít taky. Možná něco ušetříte na naftě, když budete mít lepší techniku, ale jinde se ušetřit nedá. Hnojení fosforem a draslíkem děláme na základě půdních rozborů, takže tady se šetřit nedá. Dusíku dáváme na pšenici do 110 kg/ha. Na řepku až 170 kg /ha. Hnojit musíte jednou na podzim a aspoň dvakrát na jaře, spíš i třikrát. Na osivech se taky ušetřit nedá. Používáme pouze certifikované mořené osivo. Pokud chcete používat vlastní nemořené osivo, tak vám přeju hodně úspěchů, ale až budete mít sněti a nikdo od vás toto obilí nevykoupí, tak poznáte že takhle to dělat nejde. Nám se to naštěstí nestalo, ale znám tady v okolí chytráky co seli vlastní nemořené osivo a sněti měli. Na chemii se taky nedá šetřit. Neříkám, že musíte stříkat dvakrát fungicid, ale aspoň jeden to chce. Herbicid na plevele taky musíte dát a při bezorebném hospodaření musíte před setím stříkat glyphosatem abyste pole vyčistil, bez toho to nejde.
Zajímalo by mě kde chcete ušetřit a kde podle vás snížit náklady na hektar?

Příspěvky: 56
Registrován: 03 dub 2011 16:53

Re: Nový kvalitní levný traktor 220-240 koní

Příspěvekod vendelín » 27 zář 2012 20:59

Ta nepokora se projevuje tím, aspoň z mých zkušeností, že příroda si většinou jede podle svého. Mám zkušenosti spíš z živočišné výroby (27 let praxe). Kolikrát se vybudoval úplně nový provoz, moderní, očekávalo se zlepšení přírustků, snížení úhynů, úspora energie atd., ale ten dobytek jakoby to nevěděl a nevážil si toho a fůra věcí se musela předělávat. Přitom to bylo tak dobře vymyšlené a prokalkulované a vymýšleli to jiné kapacity, než blbý zootechnik. Očekávané výsledky se začaly dostavovat třeba až za 10 let a ty zráty zpětně radši nikdo nepočítal. Ti lidi tady v diskuzi ti chtějí jenom připomenout, že ty zisky nejsou vždycky podle tabulek, jsou to lidi, kteří to dělají už dlouho a většina z nich určitě nejsou špatní hospodáři.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 72
Registrován: 25 zář 2008 20:19
Bydliště: Jihlavsko

Re: Nový kvalitní levný traktor 220-240 koní

Příspěvekod Venawass » 28 zář 2012 01:42

..
Naposledy upravil Venawass dne 09 říj 2012 09:37, celkově upraveno 1

Příspěvky: 333
Registrován: 20 zář 2012 18:02

Re: Nový kvalitní levný traktor 220-240 koní

Příspěvekod Buclík » 28 zář 2012 03:36

citrusek píše:
Buclík píše:Díky za informace citrusku. To by mne zajímalo, jaký tedy máte vy zisk, tedy rozdíl mezi výnosy(prodeje) a náklady na jeden hektar ve vašem hospodaření.


Bohužel taková je realita a takové náklady na hektar budete mít taky. Možná něco ušetříte na naftě, když budete mít lepší techniku, ale jinde se ušetřit nedá. Hnojení fosforem a draslíkem děláme na základě půdních rozborů, takže tady se šetřit nedá. Dusíku dáváme na pšenici do 110 kg/ha. Na řepku až 170 kg /ha. Hnojit musíte jednou na podzim a aspoň dvakrát na jaře, spíš i třikrát. Na osivech se taky ušetřit nedá. Používáme pouze certifikované mořené osivo. Pokud chcete používat vlastní nemořené osivo, tak vám přeju hodně úspěchů, ale až budete mít sněti a nikdo od vás toto obilí nevykoupí, tak poznáte že takhle to dělat nejde. Nám se to naštěstí nestalo, ale znám tady v okolí chytráky co seli vlastní nemořené osivo a sněti měli. Na chemii se taky nedá šetřit. Neříkám, že musíte stříkat dvakrát fungicid, ale aspoň jeden to chce. Herbicid na plevele taky musíte dát a při bezorebném hospodaření musíte před setím stříkat glyphosatem abyste pole vyčistil, bez toho to nejde.
Zajímalo by mě kde chcete ušetřit a kde podle vás snížit náklady na hektar?


Citrusku, já s tím, co píšte, naprosto souhlasím. Zároveň však tvrdím, že každá vložená koruna musí přinést aspoň dvě koruny zisku. Proto se Vás znovu ptám, jaký máte zisk na jeden ha orné.

Příspěvky: 333
Registrován: 20 zář 2012 18:02

Re: Nový kvalitní levný traktor 220-240 koní

Příspěvekod Buclík » 28 zář 2012 03:57

larsen.l píše:Véžený pane, jak vás tady tak čtu, tak takhle jako vy uvažovali lidi snad v 18 století a to ještě ti zazobanější. Tady se nabízí ještě jedna otázka, chce to opravdu ten váš synek dělat? Ani si nedovedete představit, co to je, někde hoblovat zadek u sedlaka a potom jít ještě do noci hoblovat na svím. Myslíte že mu manželka neuteče i s děckem? Netlačíte ho do toho vy, že je to jako rodinná tradice a tp? Připadá mi to tak, že si to představujete jako hoby, tohle to. Ještě to s klukem prodiskutujte, těch 20 slepic a 5 králiků uživí i z měřicového pole a co poseče na příkopách.
Ale jinak, hodně zdaru a nech se rodí traktoristi :lol:


No ono tady pod Třebíčí není moc na výběr. Syn už osm roků je v zimě na pracáku a od dubna do listopadu dělá u různých zaměstnavatelů, tak jak různě krachují a vznikají. Instaloval okna, zateploval paneláky, dělal zahradníka atd. Chce být doma, hráje na baskytaru v místní bandě. Mohl by jezdit jako tirák, ale byl by furt pryč. Nyní bere od velkostatkáře deset tisíc měsíčně, s tím i na venkově s malým děckem vyjít, je krušné. No tak letos už poprvé zasel na 8mi ha a vydělal čistého 80 tisíc, to je dest tisíc na ha při výnosu necelé 4 t jarního ječmene. Bylo tady dost sucho. Takže ho zatím neuživí pořádně ani zaměstnání, ani jen pole, tak přece musí dělat obojí, je mladý, já také v jeho věku dělal měsičně deset nočních směn navíc. No to on ani náhodou. A vidí kolem ty usměvavé 40-50 hektarové rostlináře, co je ty pole dobře živí a už nechodí nikam jinam dělat. A navíc ho to baví a vidí na účtě výsledky. Jinak dík za přání, ještě jsou naplánovaní další dva traktoristi:-) !!!

Příspěvky: 333
Registrován: 20 zář 2012 18:02

Re: Nový kvalitní levný traktor 220-240 koní

Příspěvekod Buclík » 28 zář 2012 04:16

vendelín píše:Ta nepokora se projevuje tím, aspoň z mých zkušeností, že příroda si většinou jede podle svého. Mám zkušenosti spíš z živočišné výroby (27 let praxe). Kolikrát se vybudoval úplně nový provoz, moderní, očekávalo se zlepšení přírustků, snížení úhynů, úspora energie atd., ale ten dobytek jakoby to nevěděl a nevážil si toho a fůra věcí se musela předělávat. Přitom to bylo tak dobře vymyšlené a prokalkulované a vymýšleli to jiné kapacity, než blbý zootechnik. Očekávané výsledky se začaly dostavovat třeba až za 10 let a ty zráty zpětně radši nikdo nepočítal. Ti lidi tady v diskuzi ti chtějí jenom připomenout, že ty zisky nejsou vždycky podle tabulek, jsou to lidi, kteří to dělají už dlouho a většina z nich určitě nejsou špatní hospodáři.


Právě že život mě naučil, že se musím snažit - cílit - mířit na 150, protože ve výsledku - praxi získám jen 100. Pokud bych mířil na 100, tak v praxi urvu 50 a kdybych cílil na 50, získám nulu. A ještě mne život naučil žít skromě a nedělat nesmysly, nevynakládat peníze na něco, co nenese, kde se nevrátí 2x. Proto jsem i tady, abych se poučil jak to dělat, zejména od těch úspěšných, co mají běžně - trvale pořádný zisk na hektar. Zatím tady čtu víceméně naříkání a stesky jak to nejde. Já hledám cestu i tady ze zkušeností druhých, jak tvořit patřičný zisk. Sedlačit je krásná práce s přírodou, ale ten zisk musí vždy být, vždyť nás to musí uživit a vydělat na obnovu strojů, zařízení a staveb.

Příspěvky: 333
Registrován: 20 zář 2012 18:02

Re: Nový kvalitní levný traktor 220-240 koní

Příspěvekod Buclík » 28 zář 2012 04:39

[quote="Venawass"]Toto vlákno jsem přečetl od začátku.
Pořád se opakuje - traktor 200 koní na 20 + xx ha. Nikde jsem se nedočetl co vlastně bude tahat. Jak píšete o sousedovi že vlastně jen smykuje, smyk 6m utáhne traktor s 100 - 120 k.
Je sice pravda že pojede na 1800 ot/min ale dávat cca 700 tis kč navíc za traktor který se smykem pojede 1300-1600 ot/min jsou vyhozené peníze za které by mohli být jiné důležité stroje jako je třeba postřikovač alespoň 2000l 18m a jiné.
Tahám smyk 8 m se 140 k.

Žádný traktor nevydrží 10 tis mth bez opravy a navíc jste nikde nezmínil pojištění nejen traktoru což je myslím 0,8% z kupní ceny.

Každý rok najaře si plánuju kolik vydělám z ha podle porostu ale za 21 let co to děláme na 70 ha orný a 20 luk mi to vyšlo sotva 5x. A to nemluvím o výkupních cenách které jsou každý rok jinde třeba i o 50%.
Na 50 ha rostliný se dá rodina uživit, zaplatit pojištění a ještě udržovat stroje ale musí být výnosy u vás a výkupní ceny jako letos.
Jinak by mě zajímala ta nafta páč to mám do Třebiče cca 30 km. 8) napište SZ, dik.[/quote

Já bych řekl, že letos máte vysoký zisk a tedy dušičku v peří a rezervu do budoucnosti. Ten mnou spekulovaný traktor se vyplatí(a vydělá na své náklady) právě nad 50 ha, které však nemáme. Ale budu raději shánět k nájmu další pole, než se pořád strašit, jestli další pole ten 140 koňový utáhne, jestli ho neuženem, jestli by nebyl potřeba silnější, abychom ho nepřetěžovali. Třeba slevím z 200 koní na 180, ale níž už bych však jít nechtěl. Možná by mě zajímala špatná zkušenost někoho, kdo si pořídil příliš silný traktor a jak se to nepříznivě projevovalo a jestli ho teda nakonec vyměnil za slabší !!!

Příspěvky: 153
Registrován: 15 říj 2009 11:38
Bydliště: Týn nad Vltavou

Re: Nový kvalitní levný traktor 220-240 koní

Příspěvekod Dark » 28 zář 2012 06:39

Tak sem to zde taky celé pročetl a jeví se mi že pana Buclíka měl život kromě té pokory, a skromnosti naučit taky méně žvanit. Jednou tady někdo psal že v cizině se bere jako vrchol neslušnosti ptát se jiných na peníze, s tím nejde než souhlasit. To by mně hnulo tady někomu ukazovat svoje ekonomické výsledky, kalkulačku má doma každý, anebo je pan Buclík nějaký provokatér!!! Kolik ste bral plat když ste odečetl všechny náklady ? Ale né že by mne to zajímalo, ale takhle hloupě vyzní vaše otázka!!!

Příspěvky: 333
Registrován: 20 zář 2012 18:02

Re: Nový kvalitní levný traktor 220-240 koní

Příspěvekod Buclík » 28 zář 2012 09:11

Dark píše:Tak sem to zde taky celé pročetl a jeví se mi že pana Buclíka měl život kromě té pokory, a skromnosti naučit taky méně žvanit. Jednou tady někdo psal že v cizině se bere jako vrchol neslušnosti ptát se jiných na peníze, s tím nejde než souhlasit. To by mně hnulo tady někomu ukazovat svoje ekonomické výsledky, kalkulačku má doma každý, anebo je pan Buclík nějaký provokatér!!! Kolik ste bral plat když ste odečetl všechny náklady ? Ale né že by mne to zajímalo, ale takhle hloupě vyzní vaše otázka!!!


Pane Darku, že mé psaní a otázky vám vyzní hloupě je vaše věc, já s vaším vnímáním nic nenadělám. Ale přesto jste si jistě všiml, že se zde nikoho neptám, jaký si sedlačením za posledních 10, 20 rozmnožil nebo zmenšil majetek. Neptám se jaký si kdo postavil dům, jaké si koupil auto, jaký si koupil další traktor a nové nářadí, kolik si přikoupil hektarů a kolik má na kontě a kolik má hektarů. Na to se neptám, to je každého intimní věc !!! Já se jen ptám, abych věděl co kdo umí a co je možné, jaký zisk jako rozdíl příjmů z úrody a vydání na úrodu na jeden hektar kdo dosahuje. Vás to možná nezajímá a proto se neptáte. Ale protože je to pro mého syna otázka jak bude dál žít, tak je pro mne tento údaj o zisku z jednoho hektaru, prvotně důležitý. Já si o tom samozřejmě něco myslím na základě mých vyčtenin o spotřebě nafty na jaké polní práce, co stojí kubík DAMu a kolik se ho stříká na ha, co stojí další postřiky a jejich aplikace, co stojí řádné osivo, co stojí všechny služby, co stojí vlastní práce a technika - traktory, nářadí, mořička, vybudování vlastního skladu, skladování do prodeje ve výkupu, jak kolísají ceny výkupu mezi roky a během roku, opravy všeho včetně budov atd. Ale myslím si, že každému sedlákovi by bylo k užitku vědět, jaký zisk z hektaru dosahuje jiný sedlák a čím to je !!! Myslím totiž, že sedláci, i sousední na stejných bonitách se stejným deštěm, dosahují velmi rozdílných zisků. A to není samosebou, to není náhoda, ten rozdílný zisk sousedních sedláků ovlivnil ten sedlák, pokud mu někdo neprodal špatné osivo. Zajímají mne fakta. Je jen na každém zdejším přispěvateli, jestli je sem dá nebo nedá nebo jestli zde lže nebo nic neřekne. Já to beru tak, že máme stejný cíl a měli bychom si pomáhat k dosažení úspěchu. Tady třeba zadarmo zde podáním informací. Kdo nechce nic říct, ať si jen čte a nazaclání vzdycháním !!! Přeji vám úspěch !!!

Uživatelský avatar
Příspěvky: 72
Registrován: 25 zář 2008 20:19
Bydliště: Jihlavsko

Re: Nový kvalitní levný traktor 220-240 koní

Příspěvekod Venawass » 28 zář 2012 10:39

Buclík píše:
Já bych řekl, že letos máte vysoký zisk a tedy dušičku v peří a rezervu do budoucnosti. Ten mnou spekulovaný traktor se vyplatí(a vydělá na své náklady) právě nad 50 ha, které však nemáme. Ale budu raději shánět k nájmu další pole, než se pořád strašit, jestli další pole ten 140 koňový utáhne, jestli ho neuženem, jestli by nebyl potřeba silnější, abychom ho nepřetěžovali. Třeba slevím z 200 koní na 180, ale níž už bych však jít nechtěl. Možná by mě zajímala špatná zkušenost někoho, kdo si pořídil příliš silný traktor a jak se to nepříznivě projevovalo a jestli ho teda nakonec vyměnil za slabší !!!


Traktor beru jako stroj co nepřímo vydělává peníze, mužu koupit starou vránu za 250 tis nebo nový 140 k jednoduchý nepohodlný za 1 mil, nebo pohodlný s dobrou výbavou a komplet odružený za 1,5 mil. a nebo taky s total výbavou a váriem za 2,5 mil
Se všemi práci udělám stejně rychle jen s jinými nákldy a pohodlím. Stará vrána vyjde ekonomicky nejlépe i když ji budu udržovat 10 let.
Na jednu stranu vás zajímá zisk a uživení rodiny a na druhou chcete peníze nacpat do něčho co nic moc nevydělá a jen bude strácet na ceně. A to jen kuli tomu aby traktor nebyl přetěžovaný.
Dnešní velé stroje jako jsou 6m kompaktor, 5x pluh 4m seci kombinace 4m podmítač zvládne bez přetěžování 160k. A to se bavím o výměře 250ha.
Kombajn beru jako stroj přímo vydělávající peníze. Mých 70 ha seču už pátou sezonu s E 514 která stála 80 tis. Je tedy více jak 5x zaplacená. A jestli je možnost jet někam v okolí na služby, jsou to nejrychleji vydělané peníze. Ale je možné že budete uvažovat stejně jako u traktoru a koupíte nový menší Claas lexion nebo tucano za 5 mil s tím že možná někdy na něj bude kšeft.....
Je syn plátce DPH?

Příspěvky: 333
Registrován: 20 zář 2012 18:02

Re: Nový kvalitní levný traktor 220-240 koní

Příspěvekod Buclík » 28 zář 2012 11:56

Venawassi, já myslím, že jsme ve shodě a né že né. Já a syn bychom chtěli za co nejmíň peněz 200 koní co vydrží. Tedy s minimem vychytávek, jednoduchou převodovkou s manuálním řazením pod zatížením a s převrácenou bedýnkou od zeleniny místo celé kabiny, snad mi už rozumíte. Aby byl co nejkvalitnější=co nejvíce vydrží bez oprav a vše na poli rychle frčelo a aby se tam nemělo co podělat. Podle mne na takovém pořádnem traktoru u rostlináře všechno začíná a stojí. Proto nechci koupit dvě staré vrány s výkonem 140koní, aby měl rezervu, kdyby jedna 140koňová stará vrána klekla. Né že bych tu starou vránu nechtěl mít na dvoře, to bych chtěl, ale nechci za ni platit 400 tisíc, protože by musela být v cajku, syn si ji neumí a nemá kde dát levně(za 80 tisíc) do pořádku. Dávat 400 tisíc za starou vránu mi právě v našem případě připadá vyhození peněz, ten nový traktor určitě vydrží o desítku let déle a s míň opravama a tedy výpadky, než stará vrána za 400 tisíc. Asi se shodneme, že sedlák by měl být i ve sklizni soběstačnej i z důvodu potřeby sklízet v patřičné zralosti a vlhkosti a ne později, prý sklízet obilí o deset dní později znamená i 15% ztráty na množství. Nehledě na potřebě dělat ihned podmítku atd. a vše časově sladit a nevědět, kdy přesně přijede kombajn a nemoci to ovlivnit je na infarkt. Kombajn je u sedláka do 100 ha totálně nevyužitej, snít o službách je nesmysl. Takže koukám po pěkné 516 do 150 tisíc a bude s opravama muset ještě deset let vydržet. No a ostatní nářadí zatím z kopřiv, čili za hubičku, lecos se ještě najde a udělá dobrou práci. Sousední sedlák si spřahl vedle sebe dvě staré 3m diskové sečky co mají malé koryto vedle hlavního na přísev a tím seje řepky, z hlavního koryta vše ostatní. Udělal si to přes zimu za hubičku ze šroťáku a nepřemýšlí o změně, plně mu to vyhovuje. Jo a má taky kombajn 516 v hangáru, který jen pro ni postavil. A postřik už má 7 let polskej nesenej 12 m novej 800 litrů za 35 tisíc a je spokojenej. Tk to vidím já. Čili být ve všem soběstačnej = bezvadnej traktor co vydrží a nezklame, starej kombajn a ostatní jsou důležité prkotiny, čili řešitelné za hubičku.

Příspěvky: 333
Registrován: 20 zář 2012 18:02

Re: Nový kvalitní levný traktor 220-240 koní

Příspěvekod Buclík » 28 zář 2012 12:01

Jo syn je plátce DPH, zatím mně připadá, vzhledem k nákupu strojů, že je to výhoda. Až bude stroje mít a bude mít víc DPH přijatého(prodej obilí) než vydaného(nákup sadby, hnojiv, chemikálií atd.), tak nevím co by měl dělat. Jak vy používáte DPH?

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1662
Registrován: 11 čer 2007 23:17
Bydliště: Rokycany-Radnicko

Re: Nový kvalitní levný traktor 220-240 koní

Příspěvekod neznalek » 28 zář 2012 12:16

no nebyl bych to já abych si nerýpnul :) . Píšete, že dvě mega dáte synovi keš na nákup traktoru, který víceméne v živote nevyužije...co se na to podívat z druhé stránky, dejte mu dvě mega, at si koupí starší jak říkáte vránu nebo nový, ale méně výkonný a tim pádem ne tak drahý...za penize co zbudou muže nakoupit adekvátní stroje za tahouna.Protože co si budem povídat, za 200 konovej traktor stroje v kopřivach nikde nestojí a tahat naradíčko jak říkáte za 1400-1600 otáček motoru po poli bude časem pro motor opravdu nedobré.... nebo za zbyle peníze si muže tu vránu nekolik let bezproblemu udržovat a jeste mu zbude, pokud Vám odejde něco na novem jakkoliv jednoduchem traktoru, tak náhradní díly na něj se dneska platí zlatem...a ani na dnešním "jednoduchem" stroji si bežný uživatel nespraví teměř nic. A k samotnému výberu stroje, pořád tady omíláte milované padesatihektarove sousedy, kteří vydělávají miliony, podívejte s čim jezdí po poli a zeptejte se na jejich Know-how :wink:

Uživatelský avatar
Příspěvky: 72
Registrován: 25 zář 2008 20:19
Bydliště: Jihlavsko

Re: Nový kvalitní levný traktor 220-240 koní

Příspěvekod Venawass » 28 zář 2012 12:48

neznalek píše:no nebyl bych to já abych si nerýpnul :) . Píšete, že dvě mega dáte synovi keš na nákup traktoru, který víceméne v živote nevyužije...co se na to podívat z druhé stránky, dejte mu dvě mega, at si koupí starší jak říkáte vránu nebo nový, ale méně výkonný a tim pádem ne tak drahý...za penize co zbudou muže nakoupit adekvátní stroje za tahouna.Protože co si budem povídat, za 200 konovej traktor stroje v kopřivach nikde nestojí a tahat naradíčko jak říkáte za 1400-1600 otáček motoru po poli bude časem pro motor opravdu nedobré.... nebo za zbyle peníze si muže tu vránu nekolik let bezproblemu udržovat a jeste mu zbude, pokud Vám odejde něco na novem jakkoliv jednoduchem traktoru, tak náhradní díly na něj se dneska platí zlatem...a ani na dnešním "jednoduchem" stroji si bežný uživatel nespraví teměř nic. A k samotnému výberu stroje, pořád tady omíláte milované padesatihektarove sousedy, kteří vydělávají miliony, podívejte s čim jezdí po poli a zeptejte se na jejich Know-how :wink:


Přesně tak. Kupovat takový traktor je ekonomická sebevraža, teda jestli nejde o to mít NEJvětší traktor široko daleko. A zapomeňte na to že se nový traktor nerozbije.

Příspěvky: 333
Registrován: 20 zář 2012 18:02

Re: Nový kvalitní levný traktor 220-240 koní

Příspěvekod Buclík » 28 zář 2012 12:49

neznalek píše:no nebyl bych to já abych si nerýpnul :) . Píšete, že dvě mega dáte synovi keš na nákup traktoru, který víceméne v živote nevyužije...co se na to podívat z druhé stránky, dejte mu dvě mega, at si koupí starší jak říkáte vránu nebo nový, ale méně výkonný a tim pádem ne tak drahý...za penize co zbudou muže nakoupit adekvátní stroje za tahouna.Protože co si budem povídat, za 200 konovej traktor stroje v kopřivach nikde nestojí a tahat naradíčko jak říkáte za 1400-1600 otáček motoru po poli bude časem pro motor opravdu nedobré.... nebo za zbyle peníze si muže tu vránu nekolik let bezproblemu udržovat a jeste mu zbude, pokud Vám odejde něco na novem jakkoliv jednoduchem traktoru, tak náhradní díly na něj se dneska platí zlatem...a ani na dnešním "jednoduchem" stroji si bežný uživatel nespraví teměř nic. A k samotnému výberu stroje, pořád tady omíláte milované padesatihektarove sousedy, kteří vydělávají miliony, podívejte s čim jezdí po poli a zeptejte se na jejich Know-how :wink:


Podívejte se, při jakých otáčkách mají motory od Deutze nejnižší měrnou spotřebu a zamyslete se, proč tomu tak je. A pak si zjistěte, s jakými otáčkami motorů pracují ty nejnovější automatické převodovky při ustáleném režimu, třeba při orbě a proč. Míním potřebovat jen traktor 7745, jeden nový dvousetkoňový traktor, dobrý osmiradličný pluh do 25cm vždy po sklizni z kopřiv, pluh na hlubokou orbu na jednou za čtyři roky z kopřiv, pluh obrývák, smyk, sečku, postřik, 516 kombajn a vlečky. Víc se nechystáme mít.

Příspěvky: 333
Registrován: 20 zář 2012 18:02

Re: Nový kvalitní levný traktor 220-240 koní

Příspěvekod Buclík » 28 zář 2012 12:58

Venawass píše:
neznalek píše:no nebyl bych to já abych si nerýpnul :) . Píšete, že dvě mega dáte synovi keš na nákup traktoru, který víceméne v živote nevyužije...co se na to podívat z druhé stránky, dejte mu dvě mega, at si koupí starší jak říkáte vránu nebo nový, ale méně výkonný a tim pádem ne tak drahý...za penize co zbudou muže nakoupit adekvátní stroje za tahouna.Protože co si budem povídat, za 200 konovej traktor stroje v kopřivach nikde nestojí a tahat naradíčko jak říkáte za 1400-1600 otáček motoru po poli bude časem pro motor opravdu nedobré.... nebo za zbyle peníze si muže tu vránu nekolik let bezproblemu udržovat a jeste mu zbude, pokud Vám odejde něco na novem jakkoliv jednoduchem traktoru, tak náhradní díly na něj se dneska platí zlatem...a ani na dnešním "jednoduchem" stroji si bežný uživatel nespraví teměř nic. A k samotnému výberu stroje, pořád tady omíláte milované padesatihektarove sousedy, kteří vydělávají miliony, podívejte s čim jezdí po poli a zeptejte se na jejich Know-how :wink:


Přesně tak. Kupovat takový traktor je ekonomická sebevraža, teda jestli nejde o to mít NEJvětší traktor široko daleko. A zapomeňte na to že se nový traktor nerozbije.


Pane Venawasi, z čeho soudíte, že vy pořídíte z vaší staré vrány dalších deset let jeden kW výkonu na provozních nákladech(nafta, oleje, servis, opravy, pojištění) levněji než my s novým traktorem co bude mít výkonovou rezervu a bude vždy pracovat v otáčkách s nejnižší měrnou spotřebou v g/kWh ?!!!

Uživatelský avatar
Příspěvky: 317
Registrován: 19 čer 2012 10:31
Bydliště: Havlíčkobrodsko

Re: Nový kvalitní levný traktor 220-240 koní

Příspěvekod Martis » 28 zář 2012 13:07

U nás mezi zemědělci se říká: "jak si koupíš nový silný traktor, tak tě ekzekutoři maj" Jeden nejmenovaný soukromník si koupil case 180 koní nebo tak nějak a ještě k tomu na leasing, a teď chudák prodává masné býky, které sotva mají 500 kg aby stihl zaplatit...
Samí vole, ale stádo nikde ...

Příspěvky: 192
Registrován: 11 čer 2008 15:30

Re: Nový kvalitní levný traktor 220-240 koní

Příspěvekod tozer » 28 zář 2012 13:44

ono sice sem psal že už tohle komentovat nebudu, ale prostě mi to nedá...kolega neználek to vystihl přesně, když ti okolní 50ha sedláci mají dle Vašich výpočtů ročně miliony, proč jenom mluví o tom jak by potřebovali silnější stroj? proč si ho tedy nekoupí, když je rostlinná výroba takový lážo plážo se zlatým dnem....proč se zemědělci třesou ve starejch ,,vehiklech,, a nenakoupí nové pohodlnější???? nad tímto se zamyslete a když vám jde tak dobře počítat ekonomika provozu řekněte nám ostatní kde děláme chybu, když se za X-Y let pořád drkocáme pořád ve dvacetiletejch a strarších strojích a obnovujeme je tak pomalu....
jiank si kupte třebas 936 Fendt a tahejte za ním třebas kačera, je mi to jedno, ale nechtějte po ostatních radu když o ni zjevně nestojíte a pořád si hájíte svoji pravdu ač nemáte o realitě v zemědělství tušení. To synovy letos 8ha vydělalo 80 000Kč neznamená vůbec nic...nadělejte si pětiletky, spočítejte si jak budete v balíku, jak synovy pomůžete a pak brečte kde ste udělal chybu že stroj vám sebrali a ještě chtějí víc......
navíc aby ten motor,respektive traktor,mohl pracovat s nejnižší spotřebou, jak o tom neustále píšete, MUSÍ pracovat s adekvátním nářadím....

Příspěvky: 333
Registrován: 20 zář 2012 18:02

Re: Nový kvalitní levný traktor 220-240 koní

Příspěvekod Buclík » 28 zář 2012 14:17

tozer píše:ono sice sem psal že už tohle komentovat nebudu, ale prostě mi to nedá...kolega neználek to vystihl přesně, když ti okolní 50ha sedláci mají dle Vašich výpočtů ročně miliony, proč jenom mluví o tom jak by potřebovali silnější stroj? proč si ho tedy nekoupí, když je rostlinná výroba takový lážo plážo se zlatým dnem....proč se zemědělci třesou ve starejch ,,vehiklech,, a nenakoupí nové pohodlnější???? nad tímto se zamyslete a když vám jde tak dobře počítat ekonomika provozu řekněte nám ostatní kde děláme chybu, když se za X-Y let pořád drkocáme pořád ve dvacetiletejch a strarších strojích a obnovujeme je tak pomalu....
jiank si kupte třebas 936 Fendt a tahejte za ním třebas kačera, je mi to jedno, ale nechtějte po ostatních radu když o ni zjevně nestojíte a pořád si hájíte svoji pravdu ač nemáte o realitě v zemědělství tušení. To synovy letos 8ha vydělalo 80 000Kč neznamená vůbec nic...nadělejte si pětiletky, spočítejte si jak budete v balíku, jak synovy pomůžete a pak brečte kde ste udělal chybu že stroj vám sebrali a ještě chtějí víc......
navíc aby ten motor,respektive traktor,mohl pracovat s nejnižší spotřebou, jak o tom neustále píšete, MUSÍ pracovat s adekvátním nářadím....


Ty počty jsou tozere následující u těch výborných zdejších padesátihektarových sedláků. Začinali jen s dvaceti hektary pronajaté půdy a dřeli bídu aby jim něco zbylo. Tak si našetřili za deset let ke staré vráně na novou proximu, pronajali si další hektary a postupně těch pronajatých 50 ha během 12 let ze zisku odkupovali, takže je dneska těch 50 ha jejich. Co si pořídí za další 5 let z příštích vydělaných 2,5 milionu nevím, ale za pět let vám to napíšu, bude to u nich vidět !!! Že mi přejete, aby mi traktor někdo sebral a ještě víc a abych zoufalstvím brečel, mi psát nemusíte, to už jsem u vás poznal !!! Od vás se nic použitelného k úspěchu nedovím !!! Kde je u vás osobně zakopaný pes si zjistíte sám rozborem vašich výnosů a nákladů a porovnáním s těmi úspěšnými.

Příspěvky: 192
Registrován: 11 čer 2008 15:30

Re: Nový kvalitní levný traktor 220-240 koní

Příspěvekod tozer » 28 zář 2012 15:03

no tak novou proximu mám taky k ní mám dva staré zetory a letos koupeného maniťáka, otec začínal s 15 ha vlastnímy, dnes jsem na 42ha, nic špatného Vám nepřeji, naopak Vám přeji aby to vyšlo a ukázal ste ostatní že to jde i jinak, nevím kde jste k tomuto přišel, jen odhaduji jak to u Vás asi bude za těch 5 let vypadat, když dnes koupíte takový traktor a nebudete pro něj mít práci....a máte pravdu jediné použitelné u úspěchu co se ode mě dozvíte je nevymýšlejte vymyšlené a raději Vy osobně zemědělství dál jen pozorujte a nechte syna dělat co uzná za vhodné....konec konců bude to jeho problém jak ten traktor od Vás uživý aby mu zbylo na chleba...jinak za pět let se těším až zde napíšete synovy úspěchy a doufám že se mu bude dařit, jen mu probůch nepočítejte zisky na 5let dopředu, protože takhle to v zemědělské praxi opravdu nefunguje, však uvidíte za rok, komunisti to zkoušeli 40 let a nevyšlo jim to :Da navíc ste mi stále neodpověděl na mou předešlou otázku, co děláme my ostatní špatně, když Vás od toho zrazujeme.....hodně zdaru synovy i Vám
Ps: v mém blízkém okolí nikdo úspěšnější soukromě hospodařící není, bohužel....

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Nový kvalitní levný traktor 220-240 koní

Příspěvekod bold » 28 zář 2012 17:01

lze to dělat dvěma způsoby. První je ten, že seženu staré vrány a budu hospodařit bez dluhů s minimálními vstupy za údržbu (osobně dělám údržbu podle nafty, oleje vychází co dva roky) Se starším nářadím, popřípadě novějším. Záleží jak funguje, jak jsem už psal, tam kde to stojí hodně peněz je potřeba kvalitu (postřiky, a hnojení UH) Proto tahoun stará vrána a mechanické prostředky značková kvalita. Pomalu obnovovat strojový park a být bez dluhů a tím pádem bez obav že mně někdo přijde stroje zabavit.
Druhý je takový, že nakoupím nové stroje a budu je splácet (třeba plodinou) budu jezdit v novém, ovšem náklady na údržbu jsou vysoké, neboť je potřeba platit značkový servis kvůli záruce. Jednou se nepovede a mám na dvoře exekutora.
Kdysi se počítaly celkové náklady na vozidlo na 20let (což byla životnost vozu) Komplet všechno, Náklady na zakoupení vozu,náklady na běžnou údržbu (včetně kapaliny do ostřikovačů a PHM) Náklady na běžné opravy a náklady na GO, náklady na pneu a pod.
Pokud už chcete počítat tak je potřeba propočítat všechny náklady, nejen zakoupení stroje.
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1662
Registrován: 11 čer 2007 23:17
Bydliště: Rokycany-Radnicko

Re: Nový kvalitní levný traktor 220-240 koní

Příspěvekod neznalek » 28 zář 2012 18:09

Buclík píše:
neznalek píše:no nebyl bych to já abych si nerýpnul :) . Píšete, že dvě mega dáte synovi keš na nákup traktoru, který víceméne v živote nevyužije...co se na to podívat z druhé stránky, dejte mu dvě mega, at si koupí starší jak říkáte vránu nebo nový, ale méně výkonný a tim pádem ne tak drahý...za penize co zbudou muže nakoupit adekvátní stroje za tahouna.Protože co si budem povídat, za 200 konovej traktor stroje v kopřivach nikde nestojí a tahat naradíčko jak říkáte za 1400-1600 otáček motoru po poli bude časem pro motor opravdu nedobré.... nebo za zbyle peníze si muže tu vránu nekolik let bezproblemu udržovat a jeste mu zbude, pokud Vám odejde něco na novem jakkoliv jednoduchem traktoru, tak náhradní díly na něj se dneska platí zlatem...a ani na dnešním "jednoduchem" stroji si bežný uživatel nespraví teměř nic. A k samotnému výberu stroje, pořád tady omíláte milované padesatihektarove sousedy, kteří vydělávají miliony, podívejte s čim jezdí po poli a zeptejte se na jejich Know-how :wink:


Podívejte se, při jakých otáčkách mají motory od Deutze nejnižší měrnou spotřebu a zamyslete se, proč tomu tak je. A pak si zjistěte, s jakými otáčkami motorů pracují ty nejnovější automatické převodovky při ustáleném režimu, třeba při orbě a proč. Míním potřebovat jen traktor 7745, jeden nový dvousetkoňový traktor, dobrý osmiradličný pluh do 25cm vždy po sklizni z kopřiv, pluh na hlubokou orbu na jednou za čtyři roky z kopřiv, pluh obrývák, smyk, sečku, postřik, 516 kombajn a vlečky. Víc se nechystáme mít.


Ty kopřivy jste pochopil trošku jinak, ja měl na mysli stroje za par kaček, a ne stroje z minulé dekady schovane v ročním obrostu :D. Pokud chcete mít traktor s nejnižší spotřebou, klidne si jej nechte předělat na plyn :lol: ...kdo v zemědělství pracuje, tak ví...že jak se říká, koně musí žrát... takže ta nafta tam teče tak jako tak a rozdíl bude jen v řádu litrů podle podmínek a zavesoviny. K těm motorům, neni jen krivka spotřeby paliva, ale taky křívky pruběhu výkonu a točivého momentu a ty jsou pro polní práce tak nějak zásadní. A určitě ideální průběh nebude nekde mezi 1400-1600 u vetšiny moderních motorů (najdou se vyjimky), motor musí mít pro práci ideální teplotu, mazání a totéz platí o turbu ktere je dneska v kazdem motoru. Na výše uvedené je nutno stroj adekvátně vytížit...když to přeženu, tak když potáhnete tou dvoustovkou troják obracák, tak budete mít krutě vyšší spotřebuj na 1ha než stejný pluh za 7745, kterou máte...a to si klidně mužete broukat s dvoustvokou při práci na volnoběh, ostatně si to mužete zkusit :) To pak budou počty :)

Příspěvky: 333
Registrován: 20 zář 2012 18:02

Re: Nový kvalitní levný traktor 220-240 koní

Příspěvekod Buclík » 28 zář 2012 18:43

Ty kopřivy jste pochopil trošku jinak, ja měl na mysli stroje za par kaček, a ne stroje z minulé dekady schovane v ročním obrostu :D. Pokud chcete mít traktor s nejnižší spotřebou, klidne si jej nechte předělat na plyn :lol: ...kdo v zemědělství pracuje, tak ví...že jak se říká, koně musí žrát... takže ta nafta tam teče tak jako tak a rozdíl bude jen v řádu litrů podle podmínek a zavesoviny. K těm motorům, neni jen krivka spotřeby paliva, ale taky křívky pruběhu výkonu a točivého momentu a ty jsou pro polní práce tak nějak zásadní. A určitě ideální průběh nebude nekde mezi 1400-1600 u vetšiny moderních motorů (najdou se vyjimky), motor musí mít pro práci ideální teplotu, mazání a totéz platí o turbu ktere je dneska v kazdem motoru. Na výše uvedené je nutno stroj adekvátně vytížit...když to přeženu, tak když potáhnete tou dvoustovkou troják obracák, tak budete mít krutě vyšší spotřebuj na 1ha než stejný pluh za 7745, kterou máte...a to si klidně mužete broukat s dvoustvokou při práci na volnoběh, ostatně si to mužete zkusit :) To pak budou počty :)[/quote]

To mě teda nenapadlo, že by vás napadlo, že budu tahat dvoustovkou troják obracák !!! Já tady psal o osmiradličném pluhu, to jste nějak popletl !!!

Příspěvky: 333
Registrován: 20 zář 2012 18:02

Re: Nový kvalitní levný traktor 220-240 koní

Příspěvekod Buclík » 28 zář 2012 18:48

bold píše:lze to dělat dvěma způsoby. První je ten, že seženu staré vrány a budu hospodařit bez dluhů s minimálními vstupy za údržbu (osobně dělám údržbu podle nafty, oleje vychází co dva roky) Se starším nářadím, popřípadě novějším. Záleží jak funguje, jak jsem už psal, tam kde to stojí hodně peněz je potřeba kvalitu (postřiky, a hnojení UH) Proto tahoun stará vrána a mechanické prostředky značková kvalita. Pomalu obnovovat strojový park a být bez dluhů a tím pádem bez obav že mně někdo přijde stroje zabavit.
Druhý je takový, že nakoupím nové stroje a budu je splácet (třeba plodinou) budu jezdit v novém, ovšem náklady na údržbu jsou vysoké, neboť je potřeba platit značkový servis kvůli záruce. Jednou se nepovede a mám na dvoře exekutora.
Kdysi se počítaly celkové náklady na vozidlo na 20let (což byla životnost vozu) Komplet všechno, Náklady na zakoupení vozu,náklady na běžnou údržbu (včetně kapaliny do ostřikovačů a PHM) Náklady na běžné opravy a náklady na GO, náklady na pneu a pod.
Pokud už chcete počítat tak je potřeba propočítat všechny náklady, nejen zakoupení stroje.


Pane Bolde, to je zbytečné to rozebírat, základ je mít dost hektarů, aspoň sedmdesát a není co řešit, protože je na všechno i s rezervou. A exekuce nehrozí, vše kupujeme keš až na to máme na účtu !!!

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1662
Registrován: 11 čer 2007 23:17
Bydliště: Rokycany-Radnicko

Re: Nový kvalitní levný traktor 220-240 koní

Příspěvekod neznalek » 28 zář 2012 19:35

Buclík píše:Ty kopřivy jste pochopil trošku jinak, ja měl na mysli stroje za par kaček, a ne stroje z minulé dekady schovane v ročním obrostu :D. Pokud chcete mít traktor s nejnižší spotřebou, klidne si jej nechte předělat na plyn :lol: ...kdo v zemědělství pracuje, tak ví...že jak se říká, koně musí žrát... takže ta nafta tam teče tak jako tak a rozdíl bude jen v řádu litrů podle podmínek a zavesoviny. K těm motorům, neni jen krivka spotřeby paliva, ale taky křívky pruběhu výkonu a točivého momentu a ty jsou pro polní práce tak nějak zásadní. A určitě ideální průběh nebude nekde mezi 1400-1600 u vetšiny moderních motorů (najdou se vyjimky), motor musí mít pro práci ideální teplotu, mazání a totéz platí o turbu ktere je dneska v kazdem motoru. Na výše uvedené je nutno stroj adekvátně vytížit...když to přeženu, tak když potáhnete tou dvoustovkou troják obracák, tak budete mít krutě vyšší spotřebuj na 1ha než stejný pluh za 7745, kterou máte...a to si klidně mužete broukat s dvoustvokou při práci na volnoběh, ostatně si to mužete zkusit :) To pak budou počty :)


To mě teda nenapadlo, že by vás napadlo, že budu tahat dvoustovkou troják obracák !!! Já tady psal o osmiradličném pluhu, to jste nějak popletl !!![/quote]

Prosím přečtěte si muj koment znova nebo si přesedněte :wink:

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Nový kvalitní levný traktor 220-240 koní

Příspěvekod bold » 28 zář 2012 20:35

Buclík píše:
bold píše:lze to dělat dvěma způsoby. První je ten, že seženu staré vrány a budu hospodařit bez dluhů s minimálními vstupy za údržbu (osobně dělám údržbu podle nafty, oleje vychází co dva roky) Se starším nářadím, popřípadě novějším. Záleží jak funguje, jak jsem už psal, tam kde to stojí hodně peněz je potřeba kvalitu (postřiky, a hnojení UH) Proto tahoun stará vrána a mechanické prostředky značková kvalita. Pomalu obnovovat strojový park a být bez dluhů a tím pádem bez obav že mně někdo přijde stroje zabavit.
Druhý je takový, že nakoupím nové stroje a budu je splácet (třeba plodinou) budu jezdit v novém, ovšem náklady na údržbu jsou vysoké, neboť je potřeba platit značkový servis kvůli záruce. Jednou se nepovede a mám na dvoře exekutora.
Kdysi se počítaly celkové náklady na vozidlo na 20let (což byla životnost vozu) Komplet všechno, Náklady na zakoupení vozu,náklady na běžnou údržbu (včetně kapaliny do ostřikovačů a PHM) Náklady na běžné opravy a náklady na GO, náklady na pneu a pod.
Pokud už chcete počítat tak je potřeba propočítat všechny náklady, nejen zakoupení stroje.


Pane Bolde, to je zbytečné to rozebírat, základ je mít dost hektarů, aspoň sedmdesát a není co řešit, protože je na všechno i s rezervou. A exekuce nehrozí, vše kupujeme keš až na to máme na účtu !!!

mít 1,5 mega na účtu na traktor a ze zemědělství...to je mazec.Promiňte ale v tomto jsem mírně skeptik.
P.S. Nejsem žádný pán, jsem spíše sedlák. Netrval bych na oslovení pane... :lol: 8) :lol:
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Příspěvky: 52
Registrován: 05 črc 2010 20:45

Re: Nový kvalitní levný traktor 220-240 koní

Příspěvekod jenik.p » 28 zář 2012 20:52

Přečetl jsem si všechny příspěvky, ale překvapují mě dvě věci. Na jedné straně ekonomicky přemýšlíte o zisku z Ha a na druhé straně chcete koupit traktor za min. 2mil. a druhá je cena komodit ta je nepředvídatelná a za posledních 4 roky se cena pšenice hýbala od 2000 do 6000 tis., řepky od 5200 do 13200. Dnes je cena komodit na burze provázána se světovou ekonomikou. Stačí aby zkrachovalo Řecko a máte pšenici za polovinu. A všechny výpočty o zisku z Ha jsou v háji.

Příspěvky: 52
Registrován: 05 črc 2010 20:45

Re: Nový kvalitní levný traktor 220-240 koní

Příspěvekod jenik.p » 28 zář 2012 20:58

A další je nájem nevim jak na vysočine, ale u nás na severu čech u České Lípy se nájmy pohybují okolo 4000Kč/Ha.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 59
Registrován: 15 úno 2010 17:49

Re: Nový kvalitní levný traktor 220-240 koní

Příspěvekod hahukuku » 28 zář 2012 21:03

Zdravím všechny, vidím tu několik problémů základním problémem je ten Váš vysněný traktor. Jestliže opravdu chcete ten traktor kupovat až roce 2014 tak bych se připravil na to, že ten motor bude nacpaný plno dalšíma věcma jako je SCR a filtr pevných částic a bezporuchový provoz takového traktoru při 10 000 mh je spíše neočekávaný. Náklady na provoz by měli být tedy vyšší, ikdyž se jakože snižuje spotřeba traktorů. Cena 200 koňového traktoru bude (je) klidně 3,5 mil. Také bych se zaměřil na to co ten traktor bude tahat. Chcete být tedy soběstačný? Př. kombajn 516 odvoz 200 koňový traktor s čím pojede? vlečka s kopřiv (po silnici už musí mít nějaké otáčky na plnou rychlost, takže když za něj dáte 7t tak si vezme přibližně stejně, jako když za něj dáte adekvátní návěs) možná odvážet nebude koupíte druhý starší traktor za který tu sedmitunu dáte a bude to lepší nebo si odvoz najmete. Podmítka takový traktor musí běhat s 5m diskáčem. Orbu máte vyřešenou, takže příprava dejme tomu že ty 6m smykobrány. ( bežně je taháme s 115k traktorem, mam vyzkoušený i 180k ten jel 20km/h při 1300 ot/min). Na setí bych si dával pozor já osobně bych se bál nějaké starší sečky nebo podomácku upravené, ale třeba to může být dobré. :wink: Pak by nebylo špatné mít cambridge válce za nějaký ten druhý traktor (taháme 6m SMS ROKYCANY se Zetorem 7711). Když už to bude vše hotové tak stříkat dle potřeb a přihnojovat což předpokládám by dělal ten druhý menší traktor. No nevím když tak čtu co jsem napsal nějak nevidím uplatnění toho 200 koňového traktoru na nějakých 50 ha. :( Ještě bych se připravil na to, že je to hezká práce s přírodou, ale ona umí být i zákeřná jeden rok přijdou kroupy další sucho popř. mokro a nebudete moct vjet do polí když to budete potřebovat. Pak vám můžou plodiny vymrznout a plno dalších věcí (př.choroby a škůdci).

Příspěvky: 333
Registrován: 20 zář 2012 18:02

Re: Nový kvalitní levný traktor 220-240 koní

Příspěvekod Buclík » 29 zář 2012 03:43

hahukuku píše:Zdravím všechny, vidím tu několik problémů základním problémem je ten Váš vysněný traktor. Jestliže opravdu chcete ten traktor kupovat až roce 2014 tak bych se připravil na to, že ten motor bude nacpaný plno dalšíma věcma jako je SCR a filtr pevných částic a bezporuchový provoz takového traktoru při 10 000 mh je spíše neočekávaný. Náklady na provoz by měli být tedy vyšší, ikdyž se jakože snižuje spotřeba traktorů. Cena 200 koňového traktoru bude (je) klidně 3,5 mil. Také bych se zaměřil na to co ten traktor bude tahat. Chcete být tedy soběstačný? Př. kombajn 516 odvoz 200 koňový traktor s čím pojede? vlečka s kopřiv (po silnici už musí mít nějaké otáčky na plnou rychlost, takže když za něj dáte 7t tak si vezme přibližně stejně, jako když za něj dáte adekvátní návěs) možná odvážet nebude koupíte druhý starší traktor za který tu sedmitunu dáte a bude to lepší nebo si odvoz najmete. Podmítka takový traktor musí běhat s 5m diskáčem. Orbu máte vyřešenou, takže příprava dejme tomu že ty 6m smykobrány. ( bežně je taháme s 115k traktorem, mam vyzkoušený i 180k ten jel 20km/h při 1300 ot/min). Na setí bych si dával pozor já osobně bych se bál nějaké starší sečky nebo podomácku upravené, ale třeba to může být dobré. :wink: Pak by nebylo špatné mít cambridge válce za nějaký ten druhý traktor (taháme 6m SMS ROKYCANY se Zetorem 7711). Když už to bude vše hotové tak stříkat dle potřeb a přihnojovat což předpokládám by dělal ten druhý menší traktor. No nevím když tak čtu co jsem napsal nějak nevidím uplatnění toho 200 koňového traktoru na nějakých 50 ha. :( Ještě bych se připravil na to, že je to hezká práce s přírodou, ale ona umí být i zákeřná jeden rok přijdou kroupy další sucho popř. mokro a nebudete moct vjet do polí když to budete potřebovat. Pak vám můžou plodiny vymrznout a plno dalších věcí (př.choroby a škůdci).



Hahakuku díky za vaše názory, konečně někdo pořádně k věci. Třeba mne ukecáte jen na 180 koňový traktor, už jste si takový vyzkoušel, to ta práce jinak odsejpá !!! Třeba se ještě i v roce 2014 najde traktor bez SCR, jednodušší převodovkou a různých serepatiček. No a když takový nebude, zase se to nějak vyřeší.Chtěl bych právě to postavit na tom silném traktoru a jen ty lehčí práce jako stříkání, hnojení dělat se starým zetorem, možná bych ještě jeden starý přikoupil, aby se nemuselo pořád přepřahat, protože si myslím, že na jednom by byl pořád pověšenej postřikovač, protože mi připadá, že stříkat budu často a v přesný čas. No a s tou druhou starou vránou bych sel, válcoval, hnojil granulátem, jezdil se 7 t vlečkou, obrýval atd. Ale tu každoroční podmítku nebo střední orbu všude, smykobrány a odvoz obilí do 10 km vzdáleného sila bych chtěl dělat s tím novým, třeba 180 koňovým. Chtěl bych k tomu vlečku na cca 14 tun, nová stojí 450 tisíc, starou vlečku je skoro nemožné sehnat - to je zázrak, když se slušná s papírama sežene. Já pořád myslím i na 40 hektarů polí synova staršího kamaráda, s kterým si hodně pomáhají, třeba při setí, při odvozu obilí při žních vlečkama a odvozem. On má synův kamarád také jen 80 koňový traktor, vůbec neoře a přitom by třeba jednou za 3-4 roky orat chtěl, ale orání s 80 koňovým traktorem vidí jako problematické a neproduktivní. Takže to už by byla nějaká práce na dalších 40 ti ha. Já se tím neutěšuju, ani na tom nestavím, jen nechcu být výkonem traktoru omezován v produktivitě polních prací = ve velikosti nářadí a chci přibírat pro syna další pole.

PředchozíDalší

Zpět na Všeobecná diskuze

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník