PGRLF jednoduše

Uživatelský avatar
Příspěvky: 41
Registrován: 02 bře 2012 14:11
Bydliště: Příbramsko

PGRLF jednoduše

Příspěvekod Jenda Kortán » 06 čer 2013 10:41

Ahoj,

byl byste tu někdo ochotný jednoduše vysvětlit, jak v praxi funguje dotace na úroky v PGRLF Zemědělec? Nejlépe z vlastní zkušenosti. Spoustu lidí v mém okolí o tom žvaní, ale všichni to mají jen z doslechu. Jak je to ve skutečnosti? Zajímaly by mne hlavně tyto body: Vážně hradí celé úroky z úvěru? Je možné domluvit zcela individuální splátky, například 1x ročně po dotacích a přijmu za úrodu? Jaký finanční ústav jste použili a jaký doporučujete?

Díky za ochotu a případné odpovědi.
Jenda

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1662
Registrován: 11 čer 2007 23:17
Bydliště: Rokycany-Radnicko

Re: PGRLF jednoduše

Příspěvekod neznalek » 06 čer 2013 12:21

K Vašim otázkám:

1. ne nehradí celé úroky a nikdy nehradil, postaru proplácel zpětně 2x do roka 3-4% urokové sazby ( podle věku zadatele). Tzn. že vy platíte plnou výši smluvených uroku bance a PGRLF Vám na základě toho úroky proplácí zpět pololetně.
2. splátkový kalendář mužete mít takový jaký si dohodnete v bankovním ustavu, PGRLF tohle vcelku nezajímá, ale uvěr jako takovy by asi mel byt schválen pro tuto podporu.
3. podle nových pravidel pro letošek mužete podat žádost, ale výše podpory bude určena do konce října tohoto roku ( tedy co mám poslední informace, možna se neco změnilo, ale v dohledne dobe budu vedet víc, taky letos zase žádám)

Ostatně veškeré info Vám podají zástupci ústavů ve kterých budete žádat o financování.

Jo a z vlastní zkušenosti mou doporučit WSPK a GEMONEY, naopak vyhnul bych se SMORAVA....

Uživatelský avatar
Příspěvky: 41
Registrován: 02 bře 2012 14:11
Bydliště: Příbramsko

Re: PGRLF jednoduše

Příspěvekod Jenda Kortán » 06 čer 2013 22:31

Dobrý večer,

díky za jasnou odpověď, Ještě než jste mi odpověděl, stačil jsem si na zítra ráno sjednat schůzku s člověkem z Smorava. No neva, poslechnout si ho můžu. Další schůzku mám předběžně domluvenou se zástupcem Ge, tak uvidíme s čím se vytasí. 7 let na splácení je dobrých, 40 mi taky nebylo, takže tam je to 1 procento navíc. Záleží teda hlavně na jejich úročení a splátkovým kalendáři. Několik lidí mě le přesvědčovalo o tom že rádi přistoupí i na splátky 1x ročně po přijmech za úrodu a po dotacích, tak jsem na to celkem zvědavý.
Jinak abych to trošku osvětlil. Chtěl bych si koupit traktor, už dřív jsem pokukoval po Claasu Arionu 420 110k. Teď mě ale celkem zaujala ta Fortera hsx, hlavně teda tím, že už má taky konečně revers. Celkově by ale s tím Claasem měla být srovnatelná a za relativně lepší peníz.

Zatím díky Jenda

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1662
Registrován: 11 čer 2007 23:17
Bydliště: Rokycany-Radnicko

Re: PGRLF jednoduše

Příspěvekod neznalek » 06 čer 2013 22:50

sezonní splácení je vcelku bežná věc. Zatim jsem to tak mel na všech úvěrech ( traktor, kombinace, nyní lis a tedka další traktor) a nebyl s tím problém. S Smoravou mam neprijemnou zkušenost, ale tam jednalo čistě o lidské selhání na jejich straně. Což se samoseou muže stát kdekoli, nastestí se k tomu postavili čelem a problem vyřešili.

Příspěvky: 462
Registrován: 19 kvě 2013 07:21

Re: PGRLF jednoduše

Příspěvekod Rolník74 » 07 čer 2013 08:12

Dobrý den,tohle mě taky zajímá!Než budu kontaktovat banku(asi tu kde mám účet-GE) tak bych chtěl vědět,jestli půjčují na celou částku nového stroje nebo musím mít řekněme 1/3 své hotovosti.Co se týká délky,tak chci max.4roky a potom by mě zajímalo jaký jste měl od nich úrokmínus ty dotace.Jestli není lepší si vzít např.hypo na barák za dnes super úrok a potom traktor koupit hotově!A ještě jsem to neřešil s účetní,ale jak je to s odpisy při takovém to úvěru?Dík za info.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1662
Registrován: 11 čer 2007 23:17
Bydliště: Rokycany-Radnicko

Re: PGRLF jednoduše

Příspěvekod neznalek » 07 čer 2013 13:02

Rolník74 píše:Dobrý den,tohle mě taky zajímá!Než budu kontaktovat banku(asi tu kde mám účet-GE) tak bych chtěl vědět,jestli půjčují na celou částku nového stroje nebo musím mít řekněme 1/3 své hotovosti.Co se týká délky,tak chci max.4roky a potom by mě zajímalo jaký jste měl od nich úrokmínus ty dotace.Jestli není lepší si vzít např.hypo na barák za dnes super úrok a potom traktor koupit hotově!A ještě jsem to neřešil s účetní,ale jak je to s odpisy při takovém to úvěru?Dík za info.


odpisy budete mít pořád stejné. U GE mám nyní ke schválení úvěr na traktor- 7 let na 100% ceny stroje s tím že dám mimořádnou splátku po odprodeji staršího traktoru. Úroková sazba celkem 5%, pravděpodobne v zavislosti na "bonitě" ( z toho by dotace měla dělat 3-4%, zálěží jakou stavbu stanoví). Osobně bych zastavění střechy nad halvou volil až jako poslední možnost...

Příspěvky: 52
Registrován: 05 črc 2010 20:45

Re: PGRLF jednoduše

Příspěvekod jenik.p » 07 čer 2013 17:56

Loni na podzim byla uroková sazba 4% a dnes je to samé nebo ještě lepší. Chce to nebát se smlouvat pak se dají odpustit poplatky i snížení urok. sazby. Dnes 5% urok. sazby považuji pomalu za lichvu.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 370
Registrován: 13 dub 2010 21:08

Re: PGRLF jednoduše

Příspěvekod winis » 07 čer 2013 19:43

My mame na kombajn nastavenej uver takhle: urok 4 %, pgrlf nam da 3%, bez zadnych poplatku, akontace 10 %, splatka jednou rocne v lednu, uver na 5 let, rucime tim kombajnem. Citi bank (strom praha ma primo sveho Citi bankere)

Příspěvky: 462
Registrován: 19 kvě 2013 07:21

Re: PGRLF jednoduše

Příspěvekod Rolník74 » 08 čer 2013 07:15

neznalek píše:
Rolník74 píše:Dobrý den,tohle mě taky zajímá!Než budu kontaktovat banku(asi tu kde mám účet-GE) tak bych chtěl vědět,jestli půjčují na celou částku nového stroje nebo musím mít řekněme 1/3 své hotovosti.Co se týká délky,tak chci max.4roky a potom by mě zajímalo jaký jste měl od nich úrokmínus ty dotace.Jestli není lepší si vzít např.hypo na barák za dnes super úrok a potom traktor koupit hotově!A ještě jsem to neřešil s účetní,ale jak je to s odpisy při takovém to úvěru?Dík za info.


odpisy budete mít pořád stejné. U GE mám nyní ke schválení úvěr na traktor- 7 let na 100% ceny stroje s tím že dám mimořádnou splátku po odprodeji staršího traktoru. Úroková sazba celkem 5%, pravděpodobne v zavislosti na "bonitě" ( z toho by dotace měla dělat 3-4%, zálěží jakou stavbu stanoví). Osobně bych zastavění střechy nad halvou volil až jako poslední možnost...


Ohledně té střechy nad hlavou.Věci se mají tak,že mám od Raifky od roku 2009 variabilní hypo na stavbu domu.Jedná se o 1mil.,ale nyní mám na účtě cca 700tis.(z toho co mám na účtě se neplatí úrok) a po žních tam budu mít vše.Na jaře 2014 buď budu mít na účtě mega a tím pádem skončím s hypo nebo můžu vyčerpat do 1mil a tu částku,kterou vyčerpu mě překlopí na klasickou hypo dnes s nějakými 3% na x let a samozřejmě barák zastaven na katastru.Potřebuji něco s předkem a nechce se mě dávat 250tis za 25let starou věc,tak jsem myslel,že bych si udělal příští rok k 40.narozeninám radost a koupil si novýho majora.No a řeším jak ho financovat.Ty dotace úroku pro nás do 40.let jsou celou dobu splácení nebo jenom ty roky než dosáhnem 40.let?Ale pokud tvrdíte,že dnes jsou běžné úroky 5%(před 4lety jsem dostal tyhle úroky na hypo),tak i bez toho 1% pro mladé bych byl na 2-3% a to je stejný jak hypo a bez rizika,že přijdu o barák a jak říkáte různých poplatků.No,v úterý jedu do Nabočan na polní den a měl by tam být prodejce Zetoru,tak se ho na financování zeptám a nebo zajdu do GE.Dík za info.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 41
Registrován: 02 bře 2012 14:11
Bydliště: Příbramsko

Re: PGRLF jednoduše

Příspěvekod Jenda Kortán » 09 čer 2013 09:45

Ahoj, sice je venku krásně, ale jsem v zaměstnání a tak můžu i v tuto hodinu něco napsat :-)
Jak jsem avizoval, sešel jsem se se zástupcem Smorava a musím říci, že první dojem moc dobrý. Bylo vidět, že ten člověk ví o čem mluví, že se nevyzná jen v půjčkách a penězích, ale i ve strojích a zemědělství obecně. I s podmínkama, které nabídl jsem spokojený. Úrok od nich 4-4,5%, ještě mi nebylo 40, takže tam budu mít 1% k dobru, záleží na tom kolik to nastaví na PGRLF. Úrok a pojistku chce banka platit měsíčně, splátky klidně 1x ročně. Dál chtějí akontaci min. 5% a to je vlastně všechno. Údajně jsou schopni dostat traktor od prodejce za daleko lepší cenu, nabídky na sebe už nějaké mám a tak jsem na to zvědavý, byl by to příjemný bonus.

Díky Jenda

Příspěvky: 187
Registrován: 24 led 2012 20:10

Re: PGRLF jednoduše

Příspěvekod citrusek » 23 čer 2013 12:31

Nevíte někdo jak je to letos s PGRLF na nákup půdy? Bude nebo nebude? Včera jsem zjistil, že známý prodává 11 ha a dost na to spěchá a zrovna teď na to peníze nejsou. Někde jsem četl, že ručit se dá vlastní půdou. Co všechno potřebuju aby mi banka dala úvěr? Potřebuju dokládat příjmy, nebo podle čeho se posuzuje jestli úvěr dostanu?

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1662
Registrován: 11 čer 2007 23:17
Bydliště: Rokycany-Radnicko

Re: PGRLF jednoduše

Příspěvekod neznalek » 23 čer 2013 12:39

citrusek píše:Nevíte někdo jak je to letos s PGRLF na nákup půdy? Bude nebo nebude? Včera jsem zjistil, že známý prodává 11 ha a dost na to spěchá a zrovna teď na to peníze nejsou. Někde jsem četl, že ručit se dá vlastní půdou. Co všechno potřebuju aby mi banka dala úvěr? Potřebuju dokládat příjmy, nebo podle čeho se posuzuje jestli úvěr dostanu?


úvěr se posuzuje jako každý jiný..danove priznaní, učetnictví dva roky zpátky, eventuelne i ten rok ve kterém žádáte. Ručit mužete půdou vlastní, pokud nějakou máte, banka si ji ocení, na katastr dáte zástavní právo pro banku a úvěr pak mužete mít schválený právě do výše té zástavy. Pak už si mužete nakupovat kde co a za kolik chcete, zastavní pravo na nakupovaném pak již není potřeba. ALespon tak jsem to měl já u GE kdyz jsem loni kupoval 25ha, které jsem zaručil vlastními asi 18ti Ha.

Zpět na Všeobecná diskuze

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník