Jednoduchý rozjezd hospodaření

Uživatelský avatar
Příspěvky: 41
Registrován: 02 bře 2012 14:11
Bydliště: Příbramsko

Jednoduchý rozjezd hospodaření

Příspěvekod Jenda Kortán » 10 čer 2013 09:24

Ahoj,

moc jsem nevěděl, kam toto téma umístit, tak snad nevadí že jsem ho vrznul sem.

Chci začít soukromě hospodařit. V hlavě se mi to honí už léta, beru to jako svoji přirozenost i když jsem, s vyjímkou brigády na trambusu o žních, v zemědělství nikdy nepracoval. Vždycky jsme měli jen za chalupou pár řádků brambor a občas na výkrm dobytče nebo prase. Vycházím z toho, že mám velkou výhodu v pozemcích, protože, když to slyším od lidí z okolí a nebo čtu tady na foru, jakej problém je dostat se k pár hektarům, tak mám vážně štěstí. 8 ha je přímo mých rodinných, 8 ha je tchýně a 8 ha její sestry. Těch 8 svých můžu dostat letos na podzim a na těch 16 ha od manželčiný rodiny mi už běží výpověď a od jezedáků je dostanu na podzim 2014. Navíc mám dobrou vyhlídku na dalších 25 ha od kamaráda, které kdybych teď vypověděl tak dostanu také na podzim 2014. Už vloni jsem se na to chtěl vrhnout a zkoušel dostat dotaci na traktor z životního prostředí na vybudování malé kompostárny. Bohužel mi to pokazila nitrátová směrnice a úředníci a tak jsem se na to vyprdnul. Letos jsem se rozhoupal do toho praštit a vzít traktor na úvěr a využít PGRLF. Představuji si to tak, že letos dostanu od jzd 8 ha polí po pšenici. Jsem domluvený s kamarádem, že mi to pomůže ohospodařit svým traktorem a nářadím. Myslím, že bych tam hned jak jezedáci vymlátí dal hořčici na zelené hnojení, před zimou zaoral a na jaře zasel ječmen. Když si teď zažádám o PGRLF a přiklepnou mi to, tak mám rok na realizaci. Takže příští léto, až se mi bude na poli vlnit už můj ječmen koupím traktor a prozatím nějaký starší vercajk a budu se snažit už nějak fungovat sám.
Myslíte si, že jsem velký blázen, když si to tak maluju? :-) Jinak mám vážně dobrou práci, jak finančně tak časově, když se to tak vezme, tak jsem v zaměstnání 2 dny z osmi. Manželka podniká a myslím že finančně jsme na to dobře, takže bych si mohl dovolit z výdělků splácet a popřípadě dál investovat.

Zatím díky všem za případné rady, nápady a nebo připomínky.
Jenda

Příspěvky: 462
Registrován: 19 kvě 2013 07:21

Re: Jednoduchý rozjezd hospodaření

Příspěvekod Rolník74 » 10 čer 2013 09:28

V jakých půdních podmíkách by se mělo hospodařit?

Uživatelský avatar
Příspěvky: 41
Registrován: 02 bře 2012 14:11
Bydliště: Příbramsko

Re: Jednoduchý rozjezd hospodaření

Příspěvekod Jenda Kortán » 10 čer 2013 10:20

Našich 24 ha jsou lehčí až středně těžké půdy. Ty slíbené od kamaráda jsou o něco lepší hlinitější, spíše středně těžké.

Příspěvky: 462
Registrován: 19 kvě 2013 07:21

Re: Jednoduchý rozjezd hospodaření

Příspěvekod Rolník74 » 10 čer 2013 10:48

Vůbec bych se toho nebál a gratuluji k takkové výměře!Mě se pp dlouhých tahanicích podařilo po x letech přidat další 4,5ha a tak jsem se dostal na kulatých 20ha!Další nejdříve v 2019!Pokud bych měl skončit v práci,tak bych šel klidně do celýho našeho katastru(cca 200ha),ale to se mě nepovede usápnout,tak vemu co půjde.Doteď to dělám vše svépomocí krom kombajnu a odvozu se z7011,ale letos už chci taky pořešit něco nového.Zítra jedu na polní den do Nabočan a tak tam okouknu novýho Majora.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 41
Registrován: 02 bře 2012 14:11
Bydliště: Příbramsko

Re: Jednoduchý rozjezd hospodaření

Příspěvekod Jenda Kortán » 10 čer 2013 11:22

No právě, pořád si myslím, že v těch pozemcích mám opravdu hrozně velikou výhodu. I když je pravda, že u nás zase takový boj o půdu není, ale lidi jsou hrozně natvrdlí a já je v tomhle vůbec nechápu. Když za nima přijdu a zeptám se, jestli by mi to nepronajali místo jezedákům, tak ani pomyslet. Řeknou mi, že to mají tam a že jsou spokojení a bla bla bla. Vlastně pro to, aby mi to nenechali nemají žádný relevantní důvod, navíc bych jim samozřejmě dal víc, ale prostě ne, mají to tam a hotovo. Vážně to nechápu a čert by mě vzal když to slyším. Jinak co se traktoru týče: Vím že nechci kupovat starý krumpl. Není to tím, že bych byl nějaký fajnovka a musel mít hned na pár hektarů nový traktor. Myslím si ale, že tím že to budu dělat hlavně pro radost, tak mě to všechno musí těšit, musím z toho tu radost mít, musí mě těšit, že to dělám dobře a na nějaké slušné úrovni. Že nemám kolem chalupy bordel a sbírku zanedbaných muzejních exponátů a tak si myslím, že slušný nový traktor a později i nářadí za něj bude taková výkladní skříň. Proto se právě teď po něčem poohlížím. Hrozně se mi líbí Claas Arion 420, to je taková moje srdcovka, ale je fakt, že se mi teď do toho zamotala nová Fortera HSX s reverzem, na to je ale pravda ještě nějaký ten měsíc čas. Hlavně z čeho mám co se polaření týká respekt a s čím si nejsem příliš jistý je optimální osevní plán. Abych ho poskládal tak, abych pěstoval především to co se nejlíp prodá a zároveň abych ty pole moc nehuntoval a pokud možno je i trošku vylepšil, protože co si budeme povídat po těch jezedácích to není žádný šlágr.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 41
Registrován: 02 bře 2012 14:11
Bydliště: Příbramsko

Re: Jednoduchý rozjezd hospodaření

Příspěvekod Jenda Kortán » 17 čer 2013 08:44

No tak chlapi,
hoďte do placu nějaké své postřehy, doporučení na co se zaměřit a čeho se radši vyvarovat. Jak jsem psal, nikdy jsem se tomu takhle nevěnoval a tak by se mi teď hodil k ruce rostlinář i mechanizátor. Jak třeba vybíráte odrůdy obilí a řepky? Záleží na tom hodně a nebo prostě sejete to co u Vás právě mají? Byl jsem se podívat na polním dnu v Nabočanech, vzal si materiály od všech dodavatelů a šlechtitelů osiva, ale je toho tolik, že nejsem schopnej se v tom zorientovat a případně něco vybrat. Další věc je, že budu splácet traktor, takže musím intenzivně pěstovat to co můžu dobře prodat. Na druhou stranu nechci ty pole nijak huntovat, naopak chci je vylepšovat a dopřávat jim co potřebují. Nemám ale dobytek a tak se budu muset obejít bez hnoje jen se zeleným, slámou a práškama. Dělá například někdo z vás to, že byste některé pole celý rok nechali odpočinout a třeba na něm 2-3x otočili hořčici? Ekonomika sice nic moc, ale potom to určitě musí být znát, i když jak už jsem psal, ze začátku bych si takový luxus asi nemohl dovolit.

Zatím díky Jenda

Příspěvky: 462
Registrován: 19 kvě 2013 07:21

Re: Jednoduchý rozjezd hospodaření

Příspěvekod Rolník74 » 17 čer 2013 09:59

Taky jsem byl v Nabočanech.Vloni jsem po přemýšlení vybral řepku Ladoga a nevím,jestli to bylo správně.Možná jsem při intenzitě kterou dělám mohl jít klidně do hybridu.U nás dost sejou trpaslíky.Já asi zkusím Sherpu.Co se týká pšenice,tak pokud jedeš natvrdo,tak Bohemie nebo Elly.Už kvůli mrazům a kvalitě zrna.Ale jak říkám musíš jim nasypat a chemicky se jim věnovat!!Z jarních pšenic Granny nebo Aranka,ale tam taky záleží na roku,letos Granny zatím super.No a na zlepšení půdy hlavně neprodávat slámu a jako meziplodinu nejlépe hrách nebo peluška,ale musíš ji mít čím zadělat do země.Co se týká postřiků a hnojení,tak to bylo letos v Nabočanech popsáno velice pěkně u jednotlivých plodin.Kontrola,intenzita 1,intenzita 2.Takže asi tak.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 41
Registrován: 02 bře 2012 14:11
Bydliště: Příbramsko

Re: Jednoduchý rozjezd hospodaření

Příspěvekod Jenda Kortán » 17 čer 2013 11:27

Vážně do toho zatím moc nevidím a ani jsem toho nikde neměl šanci moc vyčíst. Žádnou universální obecnou kuchařku pro začínající rostlináře jsem nikde neobjevil :-) Tak mě prosím berte s rezervou. Takovým laickým selským rozumem jsem třeba došel k následujícímu: Od JZD dostanu letos na podzim pole po jarní pšenici. To bych hned osil hořčicí a na podzim zaoral. Na jaře bych si představoval tam dát nějaký ranný ječmen a hned jak ho vymlátím, tak do podmítky zasejt svazenku, tu v nejzažším termínu zaorat a zasít ozimou řepku. Fungoval by takovýto postu? A hlavně může se to takto točit pořád dokolečka? Ječmen po řepce a jako meziplodina nepříbuzná svazenka. Podle mne by to takto bylo snad i správně :-)

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1662
Registrován: 11 čer 2007 23:17
Bydliště: Rokycany-Radnicko

Re: Jednoduchý rozjezd hospodaření

Příspěvekod neznalek » 17 čer 2013 12:16

Jenda Kortán píše:Vážně do toho zatím moc nevidím a ani jsem toho nikde neměl šanci moc vyčíst. Žádnou universální obecnou kuchařku pro začínající rostlináře jsem nikde neobjevil :-) Tak mě prosím berte s rezervou. Takovým laickým selským rozumem jsem třeba došel k následujícímu: Od JZD dostanu letos na podzim pole po jarní pšenici. To bych hned osil hořčicí a na podzim zaoral. Na jaře bych si představoval tam dát nějaký ranný ječmen a hned jak ho vymlátím, tak do podmítky zasejt svazenku, tu v nejzažším termínu zaorat a zasít ozimou řepku. Fungoval by takovýto postu? A hlavně může se to takto točit pořád dokolečka? Ječmen po řepce a jako meziplodina nepříbuzná svazenka. Podle mne by to takto bylo snad i správně :-)


po jarním ječmeni Vám před ozimou řepku zelené hnojení nenaroste tak, aby mohlo mít nějaký efekt :idea: Pokud se schruje počasí budete rád, pokud jarní ječmen stihnete sklidit do zasetí řepky :)

Příspěvky: 462
Registrován: 19 kvě 2013 07:21

Re: Jednoduchý rozjezd hospodaření

Příspěvekod Rolník74 » 17 čer 2013 13:21

Jenda Kortán píše:Vážně do toho zatím moc nevidím a ani jsem toho nikde neměl šanci moc vyčíst. Žádnou universální obecnou kuchařku pro začínající rostlináře jsem nikde neobjevil :-) Tak mě prosím berte s rezervou. Takovým laickým selským rozumem jsem třeba došel k následujícímu: Od JZD dostanu letos na podzim pole po jarní pšenici. To bych hned osil hořčicí a na podzim zaoral. Na jaře bych si představoval tam dát nějaký ranný ječmen a hned jak ho vymlátím, tak do podmítky zasejt svazenku, tu v nejzažším termínu zaorat a zasít ozimou řepku. Fungoval by takovýto postu? A hlavně může se to takto točit pořád dokolečka? Ječmen po řepce a jako meziplodina nepříbuzná svazenka. Podle mne by to takto bylo snad i správně :-)

No každej jsme nějak začínal...ale já mám aspoň zemědělku a tam mě něco málo naučili...před řepkou nejlépe oz.ječmen,ale za ten se málo platí,takže Bohemii co nejdříve.Je extra raná,potom řepka,podmítnout kolem 20.8.zorat a do Václava zasít pšenici,sklidit,podmítka hrách na zeleno,na jaře slaďák pokud se povede,na podzim Bohemia,další rok řepka.Místo druhé řepky klidně hrách na zrno,jetel na kšeft...záleží na možnostech a strojním vybavení.Já osobně jedu systém bez slaďáku s jarní pšenicí a risknu řepku do čerstvé orby!

Uživatelský avatar
Příspěvky: 41
Registrován: 02 bře 2012 14:11
Bydliště: Příbramsko

Re: Jednoduchý rozjezd hospodaření

Příspěvekod Jenda Kortán » 18 čer 2013 10:35

Pro neználek:
Ok. díky. Nějaký čas by tam snad být mohl, ale je pravda že asi ne tolik aby to stálo za to.
Teď je tam jarní pšenice, takže bych řekl že mám, i podle rady rolníka, 2 možnosti. a) Dát tam nějaké zelené hnojení a na jaře ječmen. b) začít ozimou řepkou a pokračovat pšenicí. Je to tak? Ještě se zeptám na ten hrách na zrno. Tady u nás se to vůbec nedělá a pokud vím, tak ani nedělalo. Primagra ho vykupuje, ale vůbec netuším jak se pohybují ceny. Kdy se hrách seje a kdy mlátí a má nějaký jiný úskalí?
Díky Jenda

Příspěvky: 412
Registrován: 19 lis 2006 22:13

Re: Jednoduchý rozjezd hospodaření

Příspěvekod medulin » 20 čer 2013 13:08

Pokud nemáš vláhovou jistotu tak meziplodiny před ozim bych nedával a šetřil vláhu. Soustředil bych se na úpravu Ph a zbavení se vytrvalých plevelů, při zaorávce slámy dodat dusík na vyrovnání C:N.
Cena hrachu dost kolísá podle toho jaký se ti povede sklidit můžeš ho pak prodat za 400 i za 800kč/q úskalí je sklizen tady se da hodně ztratit. Nevim z jaky oblasti jste možná by u vas šla soja.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 41
Registrován: 02 bře 2012 14:11
Bydliště: Příbramsko

Re: Jednoduchý rozjezd hospodaření

Příspěvekod Jenda Kortán » 20 čer 2013 21:59

Díky za poučení o vláze, v téhle souvislosti by mě o tom asi ani nenapadlo přemýšlet. Jsem ze středních Čech, konkrétně z jižního okraje Příbramska. Se sojou je to u nás jako z hrachem, to zn. že to ze svého okolí vůbec neznám a ani nevím, že by se tím někdo zabýval. Hádal bych, že příčinou bude to, že to v našich podmínkách a půdách moc nejde, ale taky to tak vůbec být nemusí a podniky a soukromníci to nedělají z nějakých jiných důvodů.
Ještě bych se rád poptal na techniku. Rád bych pořídil jako nosnej prvek novýho Claase Ariona 420 cis. Takže počítám se 120 kobylama. Nářadí zatím starší a časem obměňovat a dokupovat. Co se pluhu týče, myslím že na těch 120k by mohl být nějaký čtyrák obracák. Konkrétně zatím nevím, prostě něco co se naskytne a bude vypadat trošku k světu. Nedaleko od nás funguje člověk, který tahá stroje z Deutschlandu a tak myslím že se s ním na něčem snad domluvím, kdybyste ale měli nějaký dobrý typ na ověřený pluh za 120k tak budu jen rád. Spíš bych asi ale potřeboval radu ohledně podmítky a předseťové přípravy, protože s těmito stroji nemám zatím osobní zkušenost vůbec žádnou. Je nějaký stroj, třeba od Farmetu a nebo jiného výrobce, který by dobře uměl obě operace? Myslím tím třeba radličkový podmítač se kterým jde dobře připravovat před setím? Prostě nějaký kombinovaný stroj. Samostatnou kapitolou jsou pro mne sečky. Taky o nich vím prd :-) Nebo spíš, jakš takš se v nich orientuju, jen ty praktické zkušenosti mi chybí :-) Kvůli penězům bych asi nejdřív sáhnul po staré roudnické. Dá se s ní dnes úspěšně pracovat? Jak seje a na co si dát pozor? Liší se nějak vývojově a jsou třeba typy horší a lepší??

Díky moc Jenda

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Jednoduchý rozjezd hospodaření

Příspěvekod bold » 21 čer 2013 19:43

musíš si ujasnit kolik peněz máš do začátku podnikání. musíš si srovnat co budeš pěstovat a jakou technologii potřebuješ. Dělat od každého něco vyžaduje technologie na vše a tudíž obrovskou investici. Dalším kritériem je rozloha ne které chci hospodařit, a taky možnost poruchy stroje právě když ho potřebuješ a tudíž možnost pomoci od kolegů. Pokud tuto možnost nemáš tak byde dobré mít v záloze nějakého druhého tahouna (pokud chceš 120kobyl tak asi 12011) Tvůj dotaz není na jednoduchou radu, ale na studium 8)
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Zpět na Všeobecná diskuze

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků