Technika pre začínajúceho farmára

Příspěvky: 6
Registrován: 23 čer 2014 15:10

Technika pre začínajúceho farmára

Příspěvekod norokiss » 09 led 2015 12:19

Dobrý deň,
viem, že to tu už bolo niekoľkokrát preberané, ale presnú a jasnú odpoveď na môj problém som nenašiel.
Na budúci rok začnem hospodáriť na 50 ha ornej pôdy. Na tento účel hľadám traktor, s ktorým budem na uvedenej ploche robiť všetky úkony. Nakoľko nie som až tak technicky zdatný, hľadám tu na fóre a ale aj inde informácie, na ktorú značku/typ sa mám orientovať. Som ochotný investovať doň cca 20.000,- EUR (550.000,-CZK). Zaujíma ma pri nich okrem nadobúdacej ceny najmä ceny prevádzkových nákladov (servis, spotreba). Kedže servisu veľmi nerozumiem, budem to servisovať u známych, aby ma potom súčiastky nestály násobok napr. súčiastok do Zetorov. Ďakujem.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Technika pre začínajúceho farmára

Příspěvekod bold » 09 led 2015 12:41

Přesnou a jasnou odpověď zde asi nedostaneš. Pouze nějaké informace zde přispívajících z kterých si musíš najít odpověď sám.
Za mně asi toliko. Pokud chceš investovat 20 tis eur. tak zvol staršího zetora, zde je přístup k ND velmi dobrý. Rovněž nároky na servis nejsou tak velké. Určitě bych nešel do "pilotního" stroje zahraničního, neb zde se poruchy rovnají tvému rozpočtu na nákup stroje. Možná starší traktor ale ne víc jak 10 let a platit strojní pojistku nuž ale pořád jsi na horní hranici tvých finančních možností.
Je jedna povedená metafora- Pokud si koupíš koně, tak musíš mít i na žrádlo.
Předpokládám že máš zabezpečenou veškerou techniku na zpracování půdy, setí, chemickou ochranu,hnojení, vleky apod. a že zde řešíš pouze traktor. Pokud chceš vybavit firmu úplně od nuly za 20tis eur. tak to lze, avšak budou to spíše kopřivové stroje a nějaká červená UŘ-I. Ale na druhou stranu většina z nás dříve narozených takto začínala. 8)
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Příspěvky: 6
Registrován: 23 čer 2014 15:10

Re: Technika pre začínajúceho farmára

Příspěvekod norokiss » 09 led 2015 13:25

Ďakujem za odpoveď, presne toto som hľadal. Či mám ísť do staršieho zahraničného stroja s menšou pravdepodobnosťou poruchy, ale pri väčšej sume za opravy, alebo ísť do Zetora a skamarátiť sa so servisákom, lebo mi to bude opravovať často :). Ten rozpočet mám iba na traktor, aj to je len orientačne, nebránim sa miernemu navýšeniu. Príslušenstvo zatiaľ tiež nemám, pôda je ešte do konca tohto roka v prenájme. Každopádne som začínajúci, z tej väčšej kôpky musím rozumne rozdeliť na každú jednu, aby som potom, keď budem aktívne na ňom robiť, bolo za čo kupovať naftu :)

Uživatelský avatar
Příspěvky: 636
Registrován: 24 bře 2011 12:18
Bydliště: Mrtník

Re: Technika pre začínajúceho farmára

Příspěvekod Mr.Equable » 09 led 2015 20:57

Já bych poradil asi něco ve smyslu toho co říkal Bold. Nemyslim si, že by byl zetor poruchovější než jiné traktory. Řekni Bolde, jak je na tom ta tvje 160ka. Já mam třeba 7745 a 8011. Kdyby se o ní dříve lépe staralo, tak poruchy nejsou. Vesměs se teď mění zanedbané součásti a opotřebené díly(které budou ať koupíš jakýkoliv jetý stroj). Za mě bych ti radil pořídit za traktor pluh, sečku a něco čím připravíš pole na setí(smyk, smykobrány, kombinátor atp.) a podmítku, aplikaci chemie a sklizeň vyřešit prozatím službou, než našetříš peníze na další stroje.
Práce je to těžká, namáhavá a nikdy nekončící. Všichni jsme se pro ni rozhodli dobrovolně. Alespoň já jsem se rozhodl dobře. Do "fabriky" bych se nechtěl vrátit.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Technika pre začínajúceho farmára

Příspěvekod bold » 10 led 2015 10:41

UŘ-I je na tom vesměs lépe než UŘ-II. Ale vyjímky potvrzují pravidlo. Kdybych vybíral první traktor tak zvolím "červenou" UŘ-I. Je jednodužší.
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Příspěvky: 6
Registrován: 23 čer 2014 15:10

Re: Technika pre začínajúceho farmára

Příspěvekod norokiss » 10 led 2015 11:02

Vďaka za nasmerovanie, takže začínam uvažovať nad 7745/turbo, alebo 7245. Myslíte, že by mohol zvládnuť práce na tých 50 ha?

Uživatelský avatar
Příspěvky: 636
Registrován: 24 bře 2011 12:18
Bydliště: Mrtník

Re: Technika pre začínajúceho farmára

Příspěvekod Mr.Equable » 10 led 2015 12:21

My jsme léta dělali 70 ha orné s 7745 a crystal 8010. Za tim Roudnickýho priváta 330, místo smyku jsme měli ocelový profil tvaru I, 4,5m brány a roudnockou 3m drilla. Udělal jsi s tim všechny práce. Ze začátku na sklizeň jezdili službaři a pak se přídila E514ka. S touto výbavou se to dělalo téměř 20let. S použitím službařů na chemii a hnojení. Posledních 5 letech jezdila šlužba i na setí řepky a orbu(Jelikož bylo dědovi 90let nezvládal to sám. Já mam hospodářství 3tím rokem. Jelikož chci služby eliminovat, tak omlazuji a posiluji techniku. Konec konců, jsem už taky línej sedět v traktoru 12 a více hodin deně, tak sem pořídil více koní. Děda měl na pomoc nejprve strejdu a pak známého, já to dělám sám. Na šně mi pomáhá akorát táta v kombajnu a někdo do druhýho traktoru na odvož jelikož jezdíme 10km do výkupu a jednim řidičem se mnohdy nestíhá.
Práce je to těžká, namáhavá a nikdy nekončící. Všichni jsme se pro ni rozhodli dobrovolně. Alespoň já jsem se rozhodl dobře. Do "fabriky" bych se nechtěl vrátit.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Technika pre začínajúceho farmára

Příspěvekod bold » 10 led 2015 14:13

bude to na krev ale zvládnout se to dá. předpokládám že ozim/jař bude tak půl na půl, tudíž budeš orat tak 20ha na jeden zátah předpokládám max 7ha za den, příprava je už veselejší. Pokud seženeš nějakou Sexku tak i setí je rozumné. Turbo neber, radši 7245 nebo 7745 bez turba. Každopádně traktor s předkem. Ale na 50ha je potřeba větší technické zázemí, já na 40ha pořizoval už 16145 a bylo to setsakramensky poznat.
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Uživatelský avatar
Příspěvky: 636
Registrován: 24 bře 2011 12:18
Bydliště: Mrtník

Re: Technika pre začínajúceho farmára

Příspěvekod Mr.Equable » 10 led 2015 17:02

Každej začátek je těžkej. Budeš "sušit hubu", ale časem se to rozjede, našetříš na nové stroje a pak už to půjde. Ve většině oborů vyrobíš produkt, prodáš a máš peníze několikrát za rok, né-li každý měsíc. V zemědělství začneš vyrábět na podzim, celý rok se staráš a doufáš, že se povede počasí a v letě sklydíš a prodáš, tudíš cca 40 pokusů za život. :-)
Práce je to těžká, namáhavá a nikdy nekončící. Všichni jsme se pro ni rozhodli dobrovolně. Alespoň já jsem se rozhodl dobře. Do "fabriky" bych se nechtěl vrátit.

Zpět na Všeobecná diskuze

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků