Vaše názory na traktory

Příspěvky: 8
Registrován: 12 kvě 2015 11:45
Bydliště: Prostějovsko

Vaše názory na traktory

Příspěvekod kovozem » 08 říj 2015 10:35

Dobrý den,
obracím se na vás s prosbou o radu. Už vícekrát se tady probíralo téma jaký traktor pořídit. Chtěl bych se vás zeptat z trochu jiného úhlu pohledu.
Chci si pořídit traktor. Zemědělství dělám jako koníčka, neživí mě. Obhospodařuji zcela malou výměru, možná časem něco přibude, ale i tak to pořád bude spíš "záhumenka". Neřešte však, že se mi to nevyplatí, že to mám dát do nájmu, dělat to službami apod. Prostě moje rozhodnutí je neměnné, budu na tom hospodařit sám, mám pro to své důvody. Pěstuji obilí, brambory, krmnou řepu.
Moje představa je, že chci Zetor 7745. Vzhledem k tomu co stojí/zatím jsem narazil jen na překupníky/ se však dívám i na 7245 nebo 7045, popř. Crystala. Na zahraniční traktory se nedívám, myslím že náklady na provoz jsou velké. Chci tahat troják /asi obracák/ a běžné nářadí. Rovněž chci tahat vlek - rád bych aby to utáhlo i ty velké co se dnes používají, ale to je zřejmě zcela nemožné - nevadí - není to priorita.
Nedokáži posoudit jaký je rozdíl mezi těmi traktory které jsem zmínil a tak nevím kterému dát přednost. Z pohledu složitosti, tedy poruchovosti, nákladů. Nenamítejte, že jsou pro mě zbytečným luxusem, že stejnou službu by mi udělala nějaká 69 apod., vím to, ale prostě chci některý z výše uvedených./možná existuje ještě něco jiného, ale já to neznám/.
Budu rád, když se od vás zkušených dočkám kvalifikovaných rad a poznatků /bez ironických narážek a poznámek že jsem blázen - to asi jsem ale prostě je to tak/
Děkuji všem, kteří mě pochopí a pomohou.
Jirka

Příspěvky: 247
Registrován: 17 pro 2009 10:50

Re: Vaše názory na traktory

Příspěvekod vik » 08 říj 2015 14:36

a co zetor 9540 pokud se sežene pěkný je sním pohoda.

Příspěvky: 192
Registrován: 11 čer 2008 15:30

Re: Vaše názory na traktory

Příspěvekod tozer » 08 říj 2015 17:38

no a v čem chceš teda poradit? do výběru bych ještě zařadil 6340 nebo výkonnější 7340........

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Vaše názory na traktory

Příspěvekod bold » 08 říj 2015 18:10

70 první z červené řady. Volba dobrá z pohledu financí. 72 lépe odhlučněná, trošku pevnější portály, motor má novější čerpadlo bez cucáku,převodovka větší ložisko mezi hnací a hnanou (lepší řešení) volant má dělenou hřídel s vloženou hardispojkou- nepřenáší tolik vybrace na ruce. 77 byla s "lepší" výbavou (většinou kosmetické věci) má samozřejmě silnější motor. Cena odpovídá užitné hodnotě. To stejné platí o crystalech (užitná hodnota) Do UŘ-III bych asi nešel.
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Příspěvky: 8
Registrován: 12 kvě 2015 11:45
Bydliště: Prostějovsko

Re: Vaše názory na traktory

Příspěvekod kovozem » 09 říj 2015 07:48

díky za info, ty další typy co uvádíte jsou bez elektroniky nebo v sobě mají už nějakou elektroniku ? chtěl bych stroj, který je málo poruchový a z elektroniky mám strach :(
já traktorům skoro vůbec nerozumím, jenom co vyčtu na netu, pročítám diskuse ale znáte to : komu není shůry dáno v apatyce nekoupí :)
jak je na tom ve srovnání s uvedenými Crystal ?
díky za vaši trpělivost

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Vaše názory na traktory

Příspěvekod bold » 09 říj 2015 09:07

73 je vlastně modernizovaná červená řada, spousta (většina) dílů je shodná. Je zde snaha o zlepšení komfortu obsluhy. Těchto traktorů v republice moc není (oproti 70,72,77 které byly chrleny v neskutečném množství do našeho zemědělství) tudíž není až takový výběr :-)
UŘ-II (crystal) je kapitola sama o sobě. Neříkám že jsou špatné, ale porovnání s UŘ-I se opravdu nedá. Olejové čerpadla v prostoru spojky, násobič, další věci na případné opravy. Pokud nejsi fanda do oprav a vadí ti kapající olej, tak crystala nekupuj, je opravdu náročnější na opravy. Ovšem cena tomu odpovídá, starší typy se dají sehnat za velmi přijatelnou cenu, ovšem dostupnost ND je poněkud problematická- výroba polsko, kvalita sporadická.
Zetor moc elektroniky ve starších typech nemá. Většinou jsou díly shodné se staršíma škodovkama, takže náhradní díly elektroinstalace lze sehnat za pár korun, či zdarma na vrakovišti. Bavím se o elektroinstalaci (přepínače,motorky,kontrolky a pod.)
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Příspěvky: 8
Registrován: 12 kvě 2015 11:45
Bydliště: Prostějovsko

Re: Vaše názory na traktory

Příspěvekod kovozem » 09 říj 2015 10:30

díky Bolde za odpověď, která je napsána pro mě srozumitelně/už jsem uvedl že tomu moc nerozumím tak uvítám jasné formulace které pochopím/
sice nejsem úplný technický antitalent, ale fanda do oprav taky ne. takže crystal teda spíš ne, chci něco co je trochu držák a při slušném zacházení / a to jsem schopen zajistit/ bude relativně bezporuchové. traktory kterých zde moc není snad ani nechci, jednak by se hůř sháněly /ale náhoda je blbec/ a asi by na ně bylo i méně dílů. takže budu své uvažování směrovat spíše na 7045, 7245, 7745. tady se dá říci, že mohu zvolit kterýkoli, že rozdíly nejsou tak velké ? nebo se mýlím ? zdá se mi že komfort obsluhy bude podobný / na moderní traktory to nemá, :( škoda ty se mi líbí, ale při pohledu na jejich ceny se o mě pokoušejí mdloby :) / tak spíš porovnání co je problematičtější a náchylné na poruchy. pokud se v něčem mýlím, opravte mě.
ještě další dotaz : jak velké podmítací disky tyto traktory utáhnou ? a jaký vlek ?
omlouvám se za další dotazy, ale chci si v tom udělat trochu jasno
díky

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Vaše názory na traktory

Příspěvekod bold » 09 říj 2015 11:12

70 je přechod mezi modrou řadou a 72 kterážto je na tom lépe. Osobně bych zvolil 72. Je novější, "komfortnější", a má menší výkon než 77 což ji určilo méně náročné práce, tudíž předpoklad "nenadřenosti". Ovšem záleží u koho byla a jak se o ni staral. Ohledně výkonnosti, tahal jsem 3m polské disky 7045, měla toho plné zuby, nebyl jsem schopen dosáhnout potřebné rychlosti, tudíž počítám disky tak 2m (záleží hodně na půdních podmínkách !), vlek 5-8 tun (ano, vozil jsem kdysi skoro 10 tun pšenice na sedmituně, traktor to tahově dá, ale jde o to aby to i ubrzdil) Podle toho co píšeš bych se podíval po nějaké 72. Možná by ti stačila i 7211, dobře si promysli na co potřebuješ přední hnanou nápravu, je to váha navíc, peníze navíc, další agregát který se může pokazit, dražší pneu. Pokud máš malou výměru, tak můžeš vyjíždět v ideálním čase a pokud neděláš zrovna v kopcích tak i bez předního náhonu zvládneš vše. Na silnici pneu u PHN vyloženě "hoří".
Ono to servo moc na tu PHN není, pokud není vše ve 100% stavu tak na místě nezatočíš, a couvat s naloženým vlekem s tím že se peru s volantem je ubíjející. Pokud seženeš hydrostatické řízení (orsta) tak to je jiné kafe. My v začátku dělali 5ha s 7011 a zvládala to úplně bez problémů.
Nebudu tě odrazovat od tvého rozhodnutí, souhlasím s ním, avšak poněkud bych ti vnuknul myšlenku s případnou službou na těžké práce (když nebude zbytí) a pořízení spíše lehčího traktoru. (Nemá smysl pořídit 16145 s tím že budu mít rychlejí zoráno a zbytek roku s ní tahat dvoukolku) Ještě popřemýšlej, kolik času zaberou konkrétní práce a jaké bude konkrétní využití stroje. Věřím tomu že minimálně 70% bude dělat na půl plynu. Sázení brambor, setí obilí (3m secí stroj) vyorávání brambor, chemie, doprava.
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Uživatelský avatar
Příspěvky: 636
Registrován: 24 bře 2011 12:18
Bydliště: Mrtník

Re: Vaše názory na traktory

Příspěvekod Mr.Equable » 10 říj 2015 21:00

bold ti řekl vše podstatné a dal ti spoustu informací. Já jen dodám, že jsme ze 7745 obdělávali řadu let 70ha orné. sice máme ještě 80crystala bez předku, ale ten je z 90% na dopravu. v 7745 jsme měli 2,7m polskej disker(přesně jak píše bold, nedostaneš se s ním na potřebnou rchlost), roudnickej Privát roto 330(máme lehký půdy, tak s nim traktor chodil dobře, v těžších byl někdy i na hraně), 4,5m nesené lehké brány, 3m roudnickou drilla, jako smyk jsme měli 6m "Íčko", BSS P73S na které se vozilo 85q pšenice. Ikdyž posilovač funguje, tak je couvání s vozem "vyšší dívčí" ujedeš několik metrů, než traktor z těžkym předkem něco udělá, ale zase se naučíš couvat a třeba s crystalem s lehkym předkem, pak couváš s prstem v nose.
Práce je to těžká, namáhavá a nikdy nekončící. Všichni jsme se pro ni rozhodli dobrovolně. Alespoň já jsem se rozhodl dobře. Do "fabriky" bych se nechtěl vrátit.

Příspěvky: 2
Registrován: 11 říj 2015 15:45

Re: Vaše názory na traktory

Příspěvekod T3NY » 11 říj 2015 16:57

My máme doma mazlíka 7245 r.v. 86 v zemědělství strávil cca 2000 Mth a asi 6000 Mth v lese, dělala se nová převodovka a časem by měla přijít řada i na motor, který se dnes v orbě přehřívá. Nicméně jestli se budeš rozhodovat mezi 70-77, bral bych 7745, přijde mi celkově taková "křehčí" v porovnání se 72, ale má to větší výkon a dá se sehnat za podobný prachy. Do 70 bych se už netlačil. Pokud bys měl plány do budoucna rozšířit výměru alespoň nad těch 30ha bylo by lepší něco silnějšího :) (neříkám že by to se 70tkama nešlo), potom bych bral 12145 nebo 16145 to jsou takový držácí. :) Oprav u Zetorů bych se nebál, už jako malý kluk jsem dokázal najít pomocí knížečky postup, s náhradními díly žádný extra problém není. Jinak ti případný dobrý kup. :)

Příspěvky: 14
Registrován: 11 úno 2013 13:25

Re: Vaše názory na traktory

Příspěvekod mildalulda » 11 říj 2015 21:07

taky jsem teprve před pěti lety začal, nyní mám téměř 16 hektarů, při práci.
měl jsem doma starou 67, dvojkolku, lehké brány a pluh. Už první rok jsem vystřízlivěl a zjistil, že s touto technikou to nedám (těžká jílovitá půda). Řešil jsem to službami, pač jsem se bál si vzít dluh. Loni jsem se odhodlal, koupil starší forteru 106, splacím 100 ročně, finančně mě to netíží a práce jedna radost.

Příspěvky: 8
Registrován: 12 kvě 2015 11:45
Bydliště: Prostějovsko

Re: Vaše názory na traktory

Příspěvekod kovozem » 12 říj 2015 10:49

díky moc všem, vaše odpovědi mě posunuly o kus dál, budu tedy uvažovat o 7745 s hydrostatickým řízením/orsta/
protože mě to bezprostředně netlačí budu se snažit sledovat inzerci/musím najít nějaké dobré inzertní weby/, abych se pokusil koupit za rozumnou cenu/i když nevím co si pod tím představit :D / ale aby to nebyl nějaký vrak/snad to poznám/, dal bych přednost stroji, který je dobře funkční i za cenu horšího vzhledu, protože ten dokážu upravit.
pokud vás ještě něco napadne, každý názor vítám.
díky moc
jirka

Příspěvky: 477
Registrován: 24 dub 2015 10:30

Re: Vaše názory na traktory

Příspěvekod tonik » 12 říj 2015 12:30

Přeju hodně úspěchů, ale nevěřím že se někde v Čechách toulá pěkná 7745 která je na prodej.
Zajímal by mně, zda má někdo přehled kolik bylo vyrobeno traktorů 7045, 7245 a 7745. U nás v JZD byl poměr jeden s hnanou nápravou na deset s nehnanou.
Ve valné většině případů jde o traktory staré 25let a více. Většinou když se někdo nestará o zevnějšek tak tomu odpovídá i vnitřek, jsou to spojené nádoby.
Nikde nepadla slova o výměře? Při výměře do 10ha bych spíš řešil stav traktoru než typ. U nás jeden soukromník obhospodařuje 30ha a druhej 10ha se Zetorem 8011.
Není umění koupit 7745 za 250 000 přivést to domu, opravit motor za 30 000, přední nápravu za 30 000 a převodovku za 30 000, když to dobře dopadne.
U nás jezdila jedna 7245 , po 18 000mh se rozpadl motor(2000), odcestoval do AGROMOTORU a teď se všichni modlí ať se jim někdy nevrátí. Dnes má traktor cca 30 000mh, ale z venku to moc poznat není.
Jeden čas byli v módě přestavby vybíračů siláže ale to je už taky pasé ( možná ještě pár kousků). Je to šrot, nebo předražené.

Proto přeju hodně úspěchů, zázraky se dějí.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Vaše názory na traktory

Příspěvekod bold » 12 říj 2015 13:08

jeden vyběrač siláže mám doma, ale tohle už bude asi pasé. Je potřeba dodělat víko hydrauliky a šavle. Ještě je možnost koupit vyžínač příkop ty by ještě mohli být.
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Příspěvky: 477
Registrován: 24 dub 2015 10:30

Re: Vaše názory na traktory

Příspěvekod tonik » 12 říj 2015 13:27

bold píše:jeden vyběrač siláže mám doma, ale tohle už bude asi pasé. Je potřeba dodělat víko hydrauliky a šavle. Ještě je možnost koupit vyžínač příkop ty by ještě mohli být.


U nás už jsou to šroty, nebo to cestáři prodali do kovošrotu. A je to vše bez předku a SPZ.

Příspěvky: 120
Registrován: 12 zář 2011 13:49
Bydliště: Hradec Kralove

Re: Vaše názory na traktory

Příspěvekod konicek » 12 říj 2015 21:14

To Kovozem: plně chápu o co ti jde. Jsem na tom podobně, je to můj koníček. Jen pro tvou představu. 15ha orné, 2x zetor 5911 a 8045 + příslušenství. Udělej si rozpočet takovej, že alespon 50tis. si nech na případné opravy. Jsou o staré stroje a s opravami musíš počítat. Sousedovi už asi 10 let stojí na dvoře 7011 nebo 7711, teď nevím. Myslím, že by jí pustil, ale je to ten případ, kdy do ní budeš muset min. dalších 50 narvat.

Loni jsem za ušetřené love koupil E512. Lidi si klepali na čelo jakej krám jsem to zase dotáhnul :).
Je to prostě prima odreagování... teda abych to nezlehčoval, strhanej z toho někdy jsem, ale to k tomu patří :D .
Viděli jste ho jasně? Prohlédli ste si jeho tvář? Zahlédli ste ho v průvodu? Neřekl bych. Mohl jsem být kýmkoli.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Vaše názory na traktory

Příspěvekod bold » 13 říj 2015 07:46

nezáleží na penězích, hlavně když se nadřu :lol: :lol: :lol:
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Zpět na Všeobecná diskuze

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník