Laser Pilot

Uživatelský avatar
Příspěvky: 50
Registrován: 16 říj 2006 19:14
Bydliště: okolí Brna

Laser Pilot

Příspěvekod Michal » 19 říj 2006 20:51

Určitě s Laser pilotem někdo pracujete.Popište mi prosím vše o ovládíní a funkci při práci. Díky

Uživatelský avatar
Příspěvky: 516
Registrován: 29 pro 2005 17:04
Bydliště: Louny

Příspěvekod Polci » 20 říj 2006 10:12

Doufám, že myslíš Laserpilot Claas. Už to prý má i CNH ,ale tam bude funce asi podobná.
Nejdříve si ho musíš seřídit na plodinu, co sklízíš. Hlavně to děláme při přechodu obilí x řepka a obráceně. Seřizuješ jen část na liště, aby jsi to přesně rozpoznalo hranu porostu. Zajedeš do záběru, kde už máš něco odseknuto (musí to být trochu rovné :lol: ) a tam si to seřídíš. Na řepku se to pokud je vyšší ještě nastaví takovou trubkou. Část na stroji se většinou neseřizuje - pouze u typů do r. 2001 se musela občas seřídit na modulu citlivost a velikost odezvy kol. U novějších typů se to dělá v CEBISU. Pak už jen na souvrati otočíš, zapneš Lasera a frčí to samo. Musíš dávat pozor na skruže, ty nepozná a občas se třeba v ležáku chytne nějakého pořádně nevysekaného kousku, ale jinak parádní věc. Nejsi z toho stroje tolik unavený, jako když celý den kroutíš volantem. Vesele můžeš třeba svačit. Občas to ale svádí k tomu si schrupnout 8) . Myslím, že je to investice, která se fakt vyplatí. Už jsme si dovybavili 1 stroj, 2 už to měli při koupi a pokud zbydou nějaké peníze, dovybavíme tím i zbylé 2. Teď už pokud budu kupovat dalšího Lexiona, tak jedině s Laserem.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 50
Registrován: 16 říj 2006 19:14
Bydliště: okolí Brna

Příspěvekod Michal » 20 říj 2006 14:54

čau
Díky ,jo myslel sem Claas.Tak to je paráda 8) .Takže u toho nepoužíváš volant ? A u jakých mlátiček to máš ? :D

Uživatelský avatar
Příspěvky: 516
Registrován: 29 pro 2005 17:04
Bydliště: Louny

Příspěvekod Polci » 21 říj 2006 10:28

Volant používám akorát při otáčení na spuvrati nebo objíždění překážek :lol: . Jinak si to dává a upouští olej do válců řízení samo. Máme to na 2 ks 480 a 1 ks 460. Tady v okolí jsme to už domontovávali známým na 3 starší Lexiony a všichni si to strašně chválí.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 163
Registrován: 24 úno 2006 19:49
Bydliště: Kobylnice (okr. BRNO)

Příspěvekod Stepan » 21 říj 2006 20:12

U nás si to zatim nechválí, páč je sice Lex už 3roky starej, ale pilot neni furt naladěnej. :(

Uživatelský avatar
Příspěvky: 50
Registrován: 16 říj 2006 19:14
Bydliště: okolí Brna

Příspěvekod Michal » 21 říj 2006 20:19

Když sem toho Lexa viděl tak sem si říkal že jede a obsluha drží volant...
Pak sem se tu dozvěděl že volant nemusí držet ,ale dřív sem si myslel že jo a že řidiče ten Laser Pilot navádí na nějakým displeji :D

Uživatelský avatar
Příspěvky: 50
Registrován: 16 říj 2006 19:14
Bydliště: okolí Brna

Příspěvekod Michal » 21 říj 2006 20:20

Čau Štěpáne ,to bylo zrovna u té Tvarožné... :wink:

Uživatelský avatar
Příspěvky: 516
Registrován: 29 pro 2005 17:04
Bydliště: Louny

Příspěvekod Polci » 22 říj 2006 12:25

Stepan píše:U nás si to zatim nechválí, páč je sice Lex už 3roky starej, ale pilot neni furt naladěnej. :(

Jestli to tam je namontovaný už z fabriky, tak to naladění je záležitost 10 minut... Je to dobře popsané v návodu k obsluze. Podle toho to jde seřídit výborně. Pokud je to domontovávané, tak se jen koukněte, zda máte dobře zapojené hadice či nemáte daný modul na kukuřičného autopilota.
Je rozdíl, jestli je ten Lexion rok 2002 a vyšší nebo jste ho dotáhli zvenku už jetý... Jestli chceš, tak mi napiš na SZ ,co vám to dělá a já se pokusím poradit. Už jsem jich pár naladil. Je škoda, že teď už to nevyzkoušíš v poli.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 50
Registrován: 16 říj 2006 19:14
Bydliště: okolí Brna

Příspěvekod Michal » 22 říj 2006 12:43

Ahoj ,promiňte ,že odbočuju od Vaše tématu ,
ale chtěl sem se zeptat jestli teda Laser Pilot jede i bez satelitního navádění a co je na těchto mlátičkách taková tá špička co je na kabině ?
Stačí si teda Lasr Pilot naladit na plodinu ,najet do záběru ,zmáčknout tlačítko a mlátička už jede úplně sama ? Na konci porostu chytnout volant otočit se a zase to stejný ? :?:
Díky za odpověď 8)

Uživatelský avatar
Příspěvky: 806
Registrován: 17 lis 2005 10:49
Bydliště: Blansko

Příspěvekod Petrrrr » 22 říj 2006 13:46

Lase Pilot není nijak zavíslý na satelitním navádění. Ta špička na kabině to je právě přijímač signálu GPS. A s tím ježděním je to přesně jak říkáš najedeš do záběru zmáčkneš tlačítko ozve se ti zvukový signál a můžeš pustit volant. Na konci zase chytneš volant a on se ti automaticky vypne.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 50
Registrován: 16 říj 2006 19:14
Bydliště: okolí Brna

Příspěvekod Michal » 22 říj 2006 13:53

Tak teď už tomu naprosto chápu ,dík :wink:
Ty s ním máž asi nějaký zkušenosti... ? Mají ho v Krásensku na 460 že ?

Uživatelský avatar
Příspěvky: 806
Registrován: 17 lis 2005 10:49
Bydliště: Blansko

Příspěvekod Petrrrr » 22 říj 2006 22:10

Jo v Krásensku to je na Lexionu 460, ale nefakčí jim to. Jinak já to znám z Rostěnic, kde mají na 450ce Laser Pilota se sedmi metrovou lištou. Omlouvám se za OT.

Příspěvky: 147
Registrován: 23 lis 2005 13:23
Bydliště: Vých.čechy

Příspěvekod xslayer » 04 lis 2006 20:32

u nás se dost stává že se chytně pilot kolejáku a než položíš chleba ta seš už v prd... ale jinak super věc

Uživatelský avatar
Příspěvky: 50
Registrován: 16 říj 2006 19:14
Bydliště: okolí Brna

Příspěvekod Michal » 04 lis 2006 21:01

Tím chlebem myslíš lištu ? :wink: A na jakým Lexu Laser Pilota máte ?

Příspěvky: 147
Registrován: 23 lis 2005 13:23
Bydliště: Vých.čechy

Příspěvekod xslayer » 05 lis 2006 10:50

myslím svačinu :D jinak to máme na 550 ale je to dobrá věc.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 50
Registrován: 16 říj 2006 19:14
Bydliště: okolí Brna

Příspěvekod Michal » 05 lis 2006 21:17

Aha tak to promiň... :lol: :lol: :lol:
A máte ho jako v základu nebo ste si ho nechli namontovat potom ...
A ještě jestli můžu kolik takovej supr Pilot stojí ? Díky 8)

Příspěvky: 147
Registrován: 23 lis 2005 13:23
Bydliště: Vých.čechy

Příspěvekod xslayer » 06 lis 2006 18:18

máme ho v základu ale cenu ti neřeknu páč nemám tušení kolik ale někdo to určitě vědět bude :arrow:

Uživatelský avatar
Příspěvky: 516
Registrován: 29 pro 2005 17:04
Bydliště: Louny

Příspěvekod Polci » 07 lis 2006 14:38

Na novém stroji nevím, nové nebereme :lol: , ale asi před 6 lety to stálo na novém okolo 120 000. Pozdější domontování vyjde na cca 5000 Eur + 10 hod práce :cry: Nic levného to není, ale je to asi jediná věc, která řidiči odlehčí (když neberu GPS Pilot, ale prý funguje jen občas). Až bude o Claasu fungovat satelitní navádění tak jako třeba u JD, bude to další krok jak řidiči ulehčit. 8) 8) 8)

Příspěvky: 147
Registrován: 23 lis 2005 13:23
Bydliště: Vých.čechy

Příspěvekod xslayer » 07 lis 2006 16:51

za chvíli to bude o ničem ještě naučit pilota vysejpat a nemusíš tam ani bejt někdy je dobrý ale ale :?: :?: :?:

Uživatelský avatar
Příspěvky: 516
Registrován: 29 pro 2005 17:04
Bydliště: Louny

Příspěvekod Polci » 14 lis 2006 12:08

to xslayer: Jistě víš, co to je sedět třeba 14 hod v kombajnu a pořád držet kombajn na nějakých 10-15 cm od hrany ručně... třeba 20 dní po sobě. Nic moc. Postupně si dáváš rezervu 20,30,40 cm. To je pak produktivita, když projedeš na 10 záběrů třeba 4 m. Každá věc, která řidiči trochu ulehčí práci je myslím přínosem a můžeš se soustředit na jiné věci. Těmito systémy nikdo nikoho nevyhání z kabiny..... :) :lol: :wink: Po sezóně s Laserem bych už zpět na stroj bez něj nešel. A když jsem musel zaskočit, pořádně mi tam chyběl :P

Příspěvky: 592
Registrován: 04 bře 2006 22:09
Bydliště: Jižní Morava- Vysočina

Příspěvekod OŤAS » 14 lis 2006 18:20

Trochu se zastanu xslayer. Nikdy jsem nejel s pilotem a proto ho nemůžu ani hodnotit. Jsem už prakticky ze staré školy, ale to neznamená že se bráním novinkám. Já osobně bych měl strach z toho zapnout si pilota( v tu ranu bych usnul) , pokud si mašinu nepodržím v rukách tak nežiju a to soustředění na záběr jak píše Polci v tom bych problém neviděl, tomu se říká rutina. Teď sem si vzpomněl jel sem s pilotem v kukuřici (Lex 460 + Conspeed) moc dobrá věc když chceš pozorovat kde se to vlní divočákama. :D

Uživatelský avatar
Příspěvky: 516
Registrován: 29 pro 2005 17:04
Bydliště: Louny

Příspěvekod Polci » 15 lis 2006 10:20

S tím usínáním máš pravdu. Kukuřičný autopilot je trochu o něčem jiném, tam se jezdí na řádky trochu lépe než s normální lištou. Rutina to je a najel jsem pát tisíc hektarů bez něj, jde to, ale věř mi, že kdyby jsi si ho zkusil, už by jsi bez něj jezdit nechtěl. Třeba máš pak lepší přehled o tom, jestli třeba v ležáku nehrneš, jestli je před tebou kámen, můžeš se v klidu najíst při jízdě atd. Nikomu to necpu, ale kdo si to s nám zkusil a funguje mu tak si ho chválí.

Příspěvky: 82
Registrován: 14 lis 2005 18:59

Příspěvekod Zajíc » 20 lis 2006 21:50

Já bych chtěl na kombajnu jaké koliv zařízení které ti ulehčí jen trochu praci ať se jedná o navádění podle hrany porostu nebo pomocí GPS signálu, nebo regulace rychlosti pohle porostu nebo ztrát. To je hudba budoucnosti nej že to zvýšuje výkon, snižuje spotřebu a eliminuje chyby obsluhy. Nemá cenu zaměstnávat lidi jako řidiče když to stroje umí řídit lépe ale jako operatora který bude mit o stroji 100% přehled co se deje, bude moc si pohrat s nastavení a dostane tak z toho stroje maximum. Když mu skončí směna tak půjde domů relativně odpočatý, než kdyby celý den řídil a hned doma neusne na kanpy a bude se moc aktivně věnovat třeba manželce nebo přítelkyni
:twisted: :oops: :lol:

Uživatelský avatar
Příspěvky: 365
Registrován: 04 dub 2006 21:24
Bydliště: Ostrov (Karlovarsko)

Příspěvekod Martin x » 20 lis 2006 22:24

Zajíc to popsal teďko ouplně přesně. Od toho ten pokrok je, aby se ulehčila práce ne? Já tvrdim, že když sou finance tak je to určitě super věc, ulehčíš řidiči a taky stroji, protože ten si všechno udělá aby to bylo pro něj nejlepší. :D

Příspěvky: 147
Registrován: 23 lis 2005 13:23
Bydliště: Vých.čechy

Příspěvekod xslayer » 21 lis 2006 14:52

to je bezpochybu

Příspěvky: 83
Registrován: 20 říj 2006 19:11
Bydliště: Okrouhlice - Havlíčkobrodsko

Příspěvekod Kucirek Standa » 31 říj 2007 20:42

tak mám za sebou první sezonu na Lex 560 a musim říct že laserpilot je fakt super věcička, nemůžu si na něj ztěžovat.

Příspěvky: 41
Registrován: 29 bře 2008 17:09

Re: Laser Pilot

Příspěvekod mladej » 28 črc 2009 20:11

nekde na toho pilota kaslo nemontujouho ale kamarad mi rikal ze kdyzjezdil namrte dlouhym poli a sekal kukurici a neslo mu topeni tak dall AP a sel si sednout k motoru a u konce seskocil a sel do kabiny to otocit

Příspěvky: 592
Registrován: 04 bře 2006 22:09
Bydliště: Jižní Morava- Vysočina

Re: Laser Pilot

Příspěvekod OŤAS » 28 črc 2009 22:35

Nějaká doba už uplynula od mého posledního příspěvku zde v tomto vláknu a tu možnost vyzkoušet si Laser Pilota v akci jsem dostal (samozřejmě u CLAASe). Ano je to zajimavá hračka a určitě dokáže hodně ulehčit život obsluze. Jsou samozřejmě chvíle kdy se využít nedá a to je hlavně v případě ležáků, kde jak zde zmínil Polci ti hodně pomůže pro sledování lišty aby se nehrnulo, ale mě to nešlo (možná to chtělo lépe naladit). Samozřejmě já osobně kdybych si sestavoval specifikaci nového stroje, tak bych tuto výbavu volil až na jednom z posledních míst (podle toho jestli by jsme se vešli do rozpočtu), protože pořád zastávám názor že si mašinu musím držet v rukách. Ale co na tomto systému uznávám , tak se mi líbí že dokáže docela pěkně zarovnávat stěnu když jedete ve skupině za nějakým "LOJZOU", který před váma dělá slalom.A ještě mě mile překvapila jeho činnost když jsem prosekával a navedl jsem ho do kolejáku, tak mě bezchybně protáhl po celém poli. Uznávám tedy že něco do sebe to má , ale já osobně bych na něm ušetřil. Ještě mě mrzí že jsem zatím neměl možnost vyzkoušet tento systém na NH.
Každý člověk má právo na můj názor.

Zpět na Všeobecná diskuze o kombajnech a řezačkách

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků