Bakalářská práce - řezačky

Příspěvky: 14
Registrován: 24 bře 2012 12:24

Bakalářská práce - řezačky

Příspěvekod M!ld@ » 24 bře 2012 12:33

Zdravím, píšu bakalářku na téma Samojízdné sklízecí řezačky a vypadá že budu mít pár dotazů :)
Zatím jen tento: Řezačky Claas Jaguar se dle prospektů atd. dělí na dvě skupiny a to na první skupinu 980 - 930 a druhou 900 - 830. Proč toto dělení, je skupina 900 - 830 starší, nebo v čem je ten zásadní rozdíl tohoto dělení?

Příspěvky: 592
Registrován: 04 bře 2006 22:09
Bydliště: Jižní Morava- Vysočina

Re: Bakalářská práce - řezačky

Příspěvekod OŤAS » 24 bře 2012 13:17

Krásné téma, ale tak strašně obsáhlé, že by to chtělo být konkrétnější, čemu se chceš věnovat, jestli rozdílům ve vývojové třídě řezaček CLAAS 800 - 900, nebo to vzít všeobecně bez ohledu na značku, a nebo se věnovat historickému vývoji po dnešek. Možností je hodně :wink: . Na dotaz ohledně typové řady 800, ano ta je starší a začínala modelem 830 a končila modelem 900 a na tuto řadu v současné době navazuje řada 900, počínaje modelem 930 a konče 980. Dříve jim předcházela serie 600 od modelu 682 až po 695, všechno pod obchodní značkou JAGUAR. Do předcházející řady SF se raději pouštět nebudeme :oops: .
Každý člověk má právo na můj názor.

Příspěvky: 14
Registrován: 24 bře 2012 12:24

Re: Bakalářská práce - řezačky

Příspěvekod M!ld@ » 24 bře 2012 14:36

Ano téma se mě také líbí, ale jelikož nemůže být bakalářka opsána doslovně tak musím každou větu měnit což zrovna v technice jde někdy s těží, ale nějak se s tím poperu.
Teorii už skoro mám hotovou. Bakalářku udělám tak, že pod každé ústrojí, které jsem obecně popsal napíšu i jak je to u řezaček Claas, New Holland, John Deere a Krone vše jen zkráceně s tím, že se budu snažit popsat rozdíly.
Právě proto, že typů u všech mnou vybraných firem je mnoho, budu se věnovat popisu jen těch nejnovějších. Což i tak nebude jednoduché, například už teď, dá říct na začátku popisu jednotlivých značek sem oběvil nesrovnalosti v informacích o stejné řadě řezaček Claas kde se liší popis v PDF z agrall.cz a na jiných stránkách na netu. Jedná se naštěstí o detaily, ale pak se v tom má člověk vyznat:-)

Moc děkuji za odpověď a časem ještě asi další otázky přibydou :-)

Příspěvky: 554
Registrován: 08 črc 2009 20:06

Re: Bakalářská práce - řezačky

Příspěvekod miki » 24 bře 2012 19:38

Hele, klidně tam můžeš dávat i doslovné citace, ale pak je musíš označit jako použitou literaturu. To stejné u obrázků. Hele kdysi byla ještě firma Mengele, která dělala dobrý samochodky Mamut (jen tak pro zajímavost)
Překovejme meče v pluhy a naopak

Příspěvky: 14
Registrován: 24 bře 2012 12:24

Re: Bakalářská práce - řezačky

Příspěvekod M!ld@ » 24 bře 2012 20:19

No bylo mě řečeno od vedoucího práce i to tak vyplívá dle ČSN atd. že doslovně můžu opsat jen pár vět a musím je dát buď do uvozovek a nebo napsat: dle pana x je to takhle. A jestliže si text přečtu a pak ho pozměním tak i tak musím napsát nakonec zdroj ze kterýho sem vycházel. Mengele neznám a raději si to nebudu komplikovat :), ale dík za info.

Příspěvky: 14
Registrován: 24 bře 2012 12:24

Re: Bakalářská práce - řezačky

Příspěvekod M!ld@ » 29 bře 2012 12:23

Zdravím, tak mám další dotaz.
Jak to že se jednotlivé zdroje liší například zdroje:
1. http://www.pal.cz/upload.cs/d/d058ba94_0_nh_fr9000.pdf ............. strana 3
2. http://www.eagrotec.cz/obrazky-soubory/ ... .pdf?redir ..................strana 23

Například v 1. zdroji uvádí šířku řezacího bubnu 884 mm a zdroj 2. uvádí 900 mm. Stejně tak se liší i průměr drtících bubnů, počet zubů, otáčky. A asi i další věci. Nejde mě ani tak o to jaká je šířka bubný ale o to který zdroj je tedy pravdivý ??? a jak se může stát že se liší?

Příspěvky: 554
Registrován: 08 črc 2009 20:06

Re: Bakalářská práce - řezačky

Příspěvekod miki » 29 bře 2012 19:34

Žádný, v prospektech se celkem dost lže. Kdysi na to byl hezký článek v MZ (nebo MZ Speciál), kde se porovnávaly plochy sít u kombajnů. Pokud ti mohu radit, tak místo prospektů čerpej raději z článků zkušeben strojů nebo (jsi li študák z diplomek atd). Dealer ani fabrika se s tebou vůbec nebudou bavit. Prostě PR je PR a konkurenční boj je tvrdý. Hodně štěstí.
PS. Bude Techagro, nachystej si nesrovnalosti do tabulky, vem metr a obejdi si to sám. Budeš mít za den hotovo.
Překovejme meče v pluhy a naopak

Příspěvky: 14
Registrován: 24 bře 2012 12:24

Re: Bakalářská práce - řezačky

Příspěvekod M!ld@ » 30 bře 2012 10:51

Díky. Nevím kde bych vzal ty články zkušeben strojů a z diplomek raději moc čerpat nechcu ať alespoň vedoucí práce vidí, že sem to hledal někde jinde ne v diplomkách, navíc si myslím, že i v diplomkách čerpali pouze ze zdrojů jaký mají uvedé a nezkoumali jestli jsou správně nebo ne. Na techagro jdu takže se tam snad něco dozvím.

Ještě bych měl dotaz ohledně adaptéru: Například na http://www.agrall.cz/produkt/41/jaguar-980-930 u řezaček Jaguar 930 - 980 neuvádějí například adaptér pro sklizeň dřevin HS-2 a adaptér na sečení pícnin DISCO 8700, nebo že lze připojit lišty ze sklízecích mlátiček. Tyto tři adaptéry jsou uvedeny u řezaček Jaguar 830 - 900. Jak to, že nejsou uvedeny i u 930-980, znamenáto že se nedají použít? Stejně to mají i další výrobci, že u nejnovějších řad nejsou uvedeny všechny adaptéry.

Příspěvky: 554
Registrován: 08 črc 2009 20:06

Re: Bakalářská práce - řezačky

Příspěvekod miki » 30 bře 2012 12:31

No většinou jsou publikovány v odborných časopisech. A zkušebny (třeba německá DLG) mají svoje weby, na kterých se dá najít spousta informací.
V prospektech nebývají uvedeny všechny informace. Pokud má člověk zájem o konkrétní adaptér, který se moc často nedodává (což je třeba případ adapteru na biomasu atd), tak je to věšinou řešeno jenom jednolistovým propagačním materiálem. Ono je také možno pověsit na mašinu adaptery třetích stran.
Hele opravdu jdi na TechAgro a ptej se dodavatelů. A potom hoď do diplomky ještě tabulku, jak byl kdo ochotný ti tyto informace poskytnout (ono taky záleží na koho narazíš, zda na fandu nebo jen obchodníka, kterýmu je jedno zda prodává traktory nebo rohlíky)
Překovejme meče v pluhy a naopak

Příspěvky: 14
Registrován: 24 bře 2012 12:24

Re: Bakalářská práce - řezačky

Příspěvekod M!ld@ » 30 bře 2012 14:12

OK díky

Příspěvky: 14
Registrován: 24 bře 2012 12:24

Re: Bakalářská práce - řezačky

Příspěvekod M!ld@ » 05 dub 2012 09:48

Čaute, neznáte nějakej lepší zdroj ohledně řezaček John Deere než je web http://johndeeredistributor.cz/Zemedels ... ne-rezacky a prospekt kterej se dá stáhnout?
Aby tam bylo vše nebo alespoň nějaká část podrobněji, nemusí to být vyloženě odborný, ale hlavně aby se to týkalo částí řezačky John Deere.

Příspěvky: 14
Registrován: 24 bře 2012 12:24

Re: Bakalářská práce - řezačky

Příspěvekod M!ld@ » 06 dub 2012 16:01

Zdavím, nemáte typ kdy bych sehnel prodeje řezaček v ČR? Tím myslím počty prodaných ks za rok rozdělený na jednotlivé firmy .

Příspěvky: 14
Registrován: 24 bře 2012 12:24

Re: Bakalářská práce - řezačky

Příspěvekod M!ld@ » 06 dub 2012 19:27

Tak mam další dotaz chci porovnat výkony motorů. Abych je mohl porovnat tak musím mít udáje o výkonech dle jedné normy to se mi povedlo, ale potřebuji sjednotit výkon.
V nějakých prospektech píší jen ,,výkon,, jedná se o ,,maximální,, nebo o ,,jmenovitý,, výkon ?

Příspěvky: 11
Registrován: 19 zář 2008 18:42

Re: Bakalářská práce - řezačky

Příspěvekod aaron » 07 dub 2012 01:01


Příspěvky: 14
Registrován: 24 bře 2012 12:24

Re: Bakalářská práce - řezačky

Příspěvekod M!ld@ » 07 dub 2012 09:13

Dík moc, vypadá že mě to z části pomohlo :)
V tom tvým pdf je uveden maximální výkon, kterej byl stejnej jako v mých tabulkách takže sem u KRONE a u Claasu upravil ,,výkon,, na ,,max výkon,, Takže jestli to mají správně tak sem sjednotil výkony na max a můžu je porovnávat a se jmenovitým nic nedělat.

Snad maji ty max výkony dobře protože vypadá že se s tím moc nezabývaly, protože sem tam objevil jiný chyby:
1. Například maji uvedeny u některých typu ještě starý motor, který už se nepoužívá, ale používá se motor od jiný značky.
2. Nebo sem objevil jeden typ kterej dle prospektů neexistuje nevim jestli to mají špatně oni nebo já ale raději to nebudu zkoumat abych nemusel vše upravovat :-)
3. Další věc, která se liší je, že u Claasu je uvedeno ECE což dle popisu nahoře znamená ECE R 24 ale jsou tam čísla, který dle prospektu patří do ECE R 120 neboli ISO.
4. Další doufám chybou je že v prospektech John Deeru uvádí výkon v kW / hp a tady uvedly stejný čísla ale napsali k nim kW / k což je myslím rozdíl. Snad to chápu dobře, ale dočetl sem se že hp neboli koňská silá není to samé jako k neboli kůň. Chápu to dobře? :)

Příspěvky: 14
Registrován: 24 bře 2012 12:24

Re: Bakalářská práce - řezačky

Příspěvekod M!ld@ » 12 dub 2012 12:35

Doufám že to chápu dobře když je u řezačk řádkovej adaptér a je to ten stejný jako u mlátiček, tak je to vlastně očesávací, že jen očeše kukuřičné klasy s listeny a zbylá hmota se ,, rozšmelcuje,, pod adaptérem a nejde do řezacího popřípadě mlátícího ústrojí?
Nemáte nějakej námět jak porovnat motory například, aby to šlo dát do grafu, ideálně z lehce dostupných hodnot. Zatím mám jen v graf kde jsou motory řezaček dle výkonu.

Příspěvky: 554
Registrován: 08 črc 2009 20:06

Re: Bakalářská práce - řezačky

Příspěvekod miki » 12 dub 2012 12:52

Ne, to tak není. Řádkový adapter sklízí celou rostlinu.
Překovejme meče v pluhy a naopak

Příspěvky: 592
Registrován: 04 bře 2006 22:09
Bydliště: Jižní Morava- Vysočina

Re: Bakalářská práce - řezačky

Příspěvekod OŤAS » 12 dub 2012 20:17

Řádkové adaptéry,byly dvojí konstrukce. První řádkové adaptéry tzv. špičáky, které myslí kolega miki, sklízeli kukuřici celou, tím že stonek podřízly v určité výšce a dopravily většinou přímo ke vkládacímu kanálu. Tyto adaptéry masivně začaly nahrazovat předešlé adaptéry plošné tzv. lopaťáky. Jako příklad uvedu kukuřičný adaptér "lopaťák" ŽT 300, který se používal na řezačce SPS 420 z prostějovského Agrostroje. Po modernizaci řezačky na typ SPS 35 Toron, se používal mírně upravený lopaťák typu ŽKN -3,4. Ale souběžně s tím se již nabízel i řádkový adaptér "špičák" SKA -04. A teď se dostáváme k dalšímu adaptéru, který zase zmínil kolega M!ld, a to k adaptéru na sklizeň kukuřičných palic FKA -403, který se od toho kombajnového lišil pouze uchycením k řezačce a šířkou kanálu, a ten pouze odlamoval palice pro sklizeň kukuřičných palic metodou LKS. A posledním adaptérem který zmíním pouze pro doplnění , byl od typu řezačky SP 8-048 a dál plošný adaptér pro sklizeň celých kukuřičných rostlin ZUBR-300. Podobný trend se dá vysledovat i u jiných firem, např. CLAAS nabízel širokou paletu adatérů na sklizeň kukuřice i na sklizeň obilí ve voskové zralosti metodou GPS pomocí obilní lišty ze sklízecí mlátičky. O řezačkách by se daly napsat romány.
Každý člověk má právo na můj názor.

Příspěvky: 14
Registrován: 24 bře 2012 12:24

Re: Bakalářská práce - řezačky

Příspěvekod M!ld@ » 13 dub 2012 17:13

Díky za odpověď.
Myslel sem, že se dnes řádkové adaptéry, které sklízí celou rostlinu nepoužívají a jsou nahrazeny plošnými adaptéry. Ty píšeš že naopak. Tak jak to tedy je ? :-)

Příspěvky: 554
Registrován: 08 črc 2009 20:06

Re: Bakalářská práce - řezačky

Příspěvekod miki » 13 dub 2012 20:36

Oťas podal vyčerpávající odpověď. Je to odborník s mnoha zkušenostmi a znalostmi.
Překovejme meče v pluhy a naopak

Příspěvky: 14
Registrován: 24 bře 2012 12:24

Re: Bakalářská práce - řezačky

Příspěvekod M!ld@ » 13 dub 2012 23:08

Votom žádná:), jen mě to příjde nelogický. Proč je lepší řádkovej.

Příspěvky: 554
Registrován: 08 črc 2009 20:06

Re: Bakalářská práce - řezačky

Příspěvekod miki » 14 dub 2012 11:51

No ono jde o to, že ta první generace plošných adaptérů (lopaťáky) měla jen omezený záběr, byla pro nižší rychlosti a byly tam také velké ztráty (dříve se chodilo na tzv dosběr palic, dneska na polu neuvidíš pomale ztráty). U řádkového adapteru, ať u toho co sklízí celou rostlinu nebo je určen pro metodu LKS, musíš jezdit hlavně v řádcích, jinak ti stoupnou ztráty. Moderní sklopné plošné adaptery (system Kempr nebo Krone), jsou určeny pouze pro plošnou sklizeň celé rostliny a nejsou závislé na jízdě ve směru řádku.
Překovejme meče v pluhy a naopak

Příspěvky: 14
Registrován: 24 bře 2012 12:24

Re: Bakalářská práce - řezačky

Příspěvekod M!ld@ » 14 dub 2012 16:55

Nevíte, kde bych našel aktuální pořizovací ceny řezaček Claas, New Holland, John Deere a Krone?

Příspěvky: 11
Registrován: 19 zář 2008 18:42

Re: Bakalářská práce - řezačky

Příspěvekod aaron » 15 dub 2012 22:03

pýtaj sa predajcov. cena bude závislá od výbavy :wink:

Příspěvky: 554
Registrován: 08 črc 2009 20:06

Re: Bakalářská práce - řezačky

Příspěvekod miki » 16 dub 2012 09:38

A hlavně potom výsledná cena "po slevě" bude jiná.
Překovejme meče v pluhy a naopak

Příspěvky: 3
Registrován: 10 bře 2015 12:21

Re: Bakalářská práce - řezačky

Příspěvekod Davson12 » 28 říj 2015 13:56

No já teď musím předělává bakalářku... mám z toho nervy a vůbec nestíhám. Nevím jestli nezkusit z nouze cnost a nenechat si vypracovat bakalářkou práci od firmy. Na netu jsem na to narazil, když jsem hledal pomoc z mé beznaděje. Nechce se mě zase ztrácet rok života a nebo to nedodělat vůbec.

Zpět na Všeobecná diskuze o kombajnech a řezačkách

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků