Ozimý mák

Uživatelský avatar
Příspěvky: 135
Registrován: 01 kvě 2008 20:10
Bydliště: okres Klatovy

Ozimý mák

Příspěvekod Pavel Toman » 06 čer 2008 21:37

Má někdo zkušenosti s pěstováním ozimého máku?

Příspěvky: 111
Registrován: 13 led 2007 20:38
Bydliště: Kladensko

Re: Ozimý mák

Příspěvekod Lucky » 06 čer 2008 22:08

Viděl jsem pokusy ČZU v Červenym Újezdě, a říkaj že do teplejších oblastí by to mohlo jít , takže výrobní oblast kukuřičná a řepařská a ta jenom místama. Když to vyjde tak je dvojnásobnej výnos proti jarnímu, a je větší takže je problém když neni orba nebo hluboké zpracování půdy tak je velká pravděpodobnost že lehne. Nejvíc ohledně o týhle problematice a problematice máku ví Ing. Pavel Cihlář Ph.D cihlar@af.czu.cz zo je takovej "makovej guru" . Taky sem o tom přemejšlel to zkusit na pár hektarech co to udělá ale cena máku je dost vysoká ale zase výsevek je malej(takže nějaký 200-250kč za osivo) + nějaká ochrana (plevele mšice nebo něco ) a už je to celkem dost a jistota skoro nulová. Myslim že říkal že to sejeou někdy okolo konce září nebo pozdějš, ale je to těžký bude babí podzim a vyroste hodně a pak stačí i malej mrazik a je to v p....i , a když to budou jen děložní lístky ty sou odolný i trochu mrazu takže by to přečkat měli. Takže hnojit před setim je otázka, ale na jaře to nabouchat tak 70 kg N/ha asi ve dvouch až třech dávkách. a pak stříkat proti helmintosporioze a mšicim(ty ti nesměj utéct) to je asi nejdůležitěší.

Příspěvky: 85
Registrován: 04 kvě 2006 21:58
Bydliště: Praha

Re: Ozimý mák

Příspěvekod matthew » 08 čer 2008 14:11

S ozimym mákem mam hodně velký zkušenosti. V podstatě jarní už nepěstuji, jenom v případě že by vymrznul ozimý, tak ho na jaře přeseju jarním, což se ovšem ještě nikdy nestalo. Mrazuvzdornost má stejnou jako řepka, okolo mínus 16 stupňů. Loni jsem ho sel pozdě 29.9. a s mrazy které přišly brzo nebyl problém. Hnojení na podzim bych moc nedoporučoval a spíš začít hnojit brzo na jaře. Největší výhoda je v brzké sklizni a chycení ještě vysoké ceny. V naší oblasti máme často jarní přísušky a s jarním mákem je dost problém. Ozimý mák má kořeny dost hluboko a sucho přečká perfektně, viz loňská sezona, kdy tady nepršelo přes dva měsíce ( a pro ozimej mák asi nejdůležitější dva měsíce), byl výnos 1,3 t/ha a u jarního sem dosáhnul sotva 400kg/ha. V současný době mám ozimej mák již 3 týdny odkvetlej a počítám že sklízet se bude koncem června až začátkem července. Pokud nepřijdou kroupy nebo něco podobnýho, tak letos vidim výnos přes 1,5t /ha. S poleháním problém být může, v současnosti je mák vysoký cca 160cm.
Co se týče ceny osiva, tak je o něco vyšší než se zde uvádí. Loni stálo kilo 1000Kč a výsevek je lepší dávat o něco vyšší než u jarního, cca 1,8kg/ha. Po zasetí stačí ošetřit Callistem, brouky sem ještě nidky nestříkal. Loni byl jen problém v únoru s plísní, ale i přesto byl výnos slušnej. Letos plíseň nebyla vůbec.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 135
Registrován: 01 kvě 2008 20:10
Bydliště: okres Klatovy

Re: Ozimý mák

Příspěvekod Pavel Toman » 08 čer 2008 16:30

A to sejete ozimou odrůdu, nebo obyčejnou jarní?

Příspěvky: 85
Registrován: 04 kvě 2006 21:58
Bydliště: Praha

Re: Ozimý mák

Příspěvekod matthew » 08 čer 2008 18:12

Ozimou odrůdu Zeno a Zeno 2002. Každym rokem seju na podzim i kousek jarní odrůdy a poslední dva roky to v pohodě přečkalo také, ikdyž výnos je o malinko menší, nicméně oproti jarnímu výsevu zas dvojnásobný.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 135
Registrován: 01 kvě 2008 20:10
Bydliště: okres Klatovy

Re: Ozimý mák

Příspěvekod Pavel Toman » 08 čer 2008 19:12

Moc děkuji za informace :)

Příspěvky: 22
Registrován: 15 bře 2009 21:13

Re: Ozimý mák

Příspěvekod martin2 » 29 kvě 2009 13:24

Dobrá rostlina schopna vytvořit až 15 makovic. Letos ho budu sklízet po třetí. Pěstuji Zeno 2002. Doporučuji ho na extrémně těžké půdy s špatnými fyzikálními vlastnostmi, kde vás mile překvapí a jarní by tam vůbec neměl šanci. Nevýhody 1. Drahé sivo Kč/kg ( mírně vyšší výsevek ), 2. 10 - 30% rostlin napadeno Perenosporou ( plíseň maková). 3. Na pozemku se nesmí vyskytovat mák vlčí ! 4. Krytonosec kořenový nalétává ve stejnou dobu jak do řepky. Jinak je u něj vyšší jistota sklizně než u jarního, nemá tak vysoké ročníkové rozdíly ve výnosu. Velká výhoda je minimální napadení Helmintosporiozou , dozrává fiziologicky. Pokud bude mít někdo zájem můžu napsat celou pěstební technologii, kterou používám. Hodně zdaru.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 135
Registrován: 01 kvě 2008 20:10
Bydliště: okres Klatovy

Re: Ozimý mák

Příspěvekod Pavel Toman » 08 čer 2009 12:59

to martin2: Mohl bys to sem napsat, aspon zestručněně. mě by to celkem zajímalo.

Příspěvky: 103
Registrován: 19 lis 2007 18:26

Re: Ozimý mák

Příspěvekod ja.zeze » 08 čer 2009 21:22

Taky by mě to zajímalo, mák jsme nikdy nedělali. Ikdyž v okolí se seje. A zařazení v osevním postupu?

Uživatelský avatar
Příspěvky: 193
Registrován: 25 led 2007 22:46
Bydliště: HK

Re: Ozimý mák

Příspěvekod jaris » 08 čer 2009 23:31

Taky bych rád zkusil ozimej mák dělám jarní už asi 10let a chtěl bych zkusit i ozimej. Mám ale otázku je modrej nebo spíš šedivej? Jinak jak psal martin2 tak koukám že se na jaře musí stříknout isekticidem jako řepka. Je to tak?? Jak je to s hnojením a herbicidní ochranou??? dík

Příspěvky: 103
Registrován: 19 lis 2007 18:26

Re: Ozimý mák

Příspěvekod ja.zeze » 22 srp 2009 14:54

martin2 píše:Dobrá rostlina schopna vytvořit až 15 makovic. Letos ho budu sklízet po třetí. Pěstuji Zeno 2002. Doporučuji ho na extrémně těžké půdy s špatnými fyzikálními vlastnostmi, kde vás mile překvapí a jarní by tam vůbec neměl šanci. Nevýhody 1. Drahé sivo Kč/kg ( mírně vyšší výsevek ), 2. 10 - 30% rostlin napadeno Perenosporou ( plíseň maková). 3. Na pozemku se nesmí vyskytovat mák vlčí ! 4. Krytonosec kořenový nalétává ve stejnou dobu jak do řepky. Jinak je u něj vyšší jistota sklizně než u jarního, nemá tak vysoké ročníkové rozdíly ve výnosu. Velká výhoda je minimální napadení Helmintosporiozou , dozrává fiziologicky. Pokud bude mít někdo zájem můžu napsat celou pěstební technologii, kterou používám. Hodně zdaru.


mohl by jsi popsat jak na ozimý mák, osevní postup, ošetřování a přihnojení. díky

Uživatelský avatar
Příspěvky: 27
Registrován: 02 črc 2008 16:26

Re: Ozimý mák

Příspěvekod Still Alive » 14 led 2010 00:06

Jak je to u máku s výkupem? ZZN ho nevykupuje, že jo? Pokud ne, tak jak je těžký sehnat odběratele? :roll:
Ve vidlích je síla.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 142
Registrován: 17 srp 2011 13:00
Bydliště: Kutnohorsko, Polabí

Re: Ozimý mák

Příspěvekod Ladislav » 04 srp 2013 22:14

Ahoj. Je potřeba na sklizeň máku nějak upravovat kombajn E514? Používá se stejnej vál nebo speciální?
Ocelák a Konkor, nejlepší kámoši!

Příspěvky: 554
Registrován: 08 črc 2009 20:06

Re: Ozimý mák

Příspěvekod miki » 05 srp 2013 08:57

na mák se používají taková prodloužení prstů, pak se musí stáhnout vzduch a dát jiný síta. Pokud se sbírá makovina, tak se pod kombajn dávají prý takový plachty (ale to jsem jen slyšel)
Překovejme meče v pluhy a naopak

Uživatelský avatar
Příspěvky: 142
Registrován: 17 srp 2011 13:00
Bydliště: Kutnohorsko, Polabí

Re: Ozimý mák

Příspěvekod Ladislav » 06 srp 2013 12:32

Díky. Síta a vítr mi byly jasný. U starýho Claase jsme makový síto asi měli, bylo drobný s kulatýma dírkama. A měli jsme i nástavce na prsty, ale nikdo nevěděl, k čemu to je. To mi došlo až teď. Prodlužovalo to prst asi o 5cm. Vypadalo to jako zmenšenina zvedáku. Akorát si nejsem 100% jist, jakou to má při sekání máku funkci. Ale místy bych byl i u obilí radši, aby prst byl na žabkou vyšší jako při tom prodloužení. Občas při řidším porostu a otáčení na souvratích položené stéblo vypadne z válu a to je mi líto :P
Ocelák a Konkor, nejlepší kámoši!

Příspěvky: 192
Registrován: 11 čer 2008 15:30

Re: Ozimý mák

Příspěvekod tozer » 06 srp 2013 14:33

miki píše:na mák se používají taková prodloužení prstů, pak se musí stáhnout vzduch a dát jiný síta. Pokud se sbírá makovina, tak se pod kombajn dávají prý takový plachty (ale to jsem jen slyšel)

jestli se můžu zeptat jak to prodloužení prstů vypadá a jakou to má funkci? jinak mák seču E-514 4 roky, jen stáhnu vítr, uvolním koš co to jde, dám drobný sejto a stáhnu žaluziový sejto co to jde...pak hurá do porostu

Příspěvky: 554
Registrován: 08 črc 2009 20:06

Re: Ozimý mák

Příspěvekod miki » 06 srp 2013 19:00

To prodloužení prstů je dlouhé cca 30-40cm a jsou to taková cca 3-4cm široká účka (v podstatě plocháč) mezi kterýma je tak cca 2cm mezera (snižuje to v podstatě ztráty na liště).
Mak se seče ne hodně vysoký strniště (v posdtatě bereš nějakých 10-20cm) a tohle prodloužení způsobuje nepadání makovic z lišty.
Je to v podstatě něco v menším jak je lišta na slunečnicu http://www.claas.co.uk/cl-pw/en/products/combines/attachments/sunspeed/start,bpSite=51524,lang=en_UK.html , ale není to jednoúčelové.
Na netu jsem našel ještě tohle http://www.agroweb.cz/zemedelska...seteho-sklizeci-mlatickou__s46x8516.html
Kdysi to dělalo nějaké JZD v přidružené výrobě, bylo to aji vystaveno na Agrokomlpexu a otec to používal v kolchoze
Překovejme meče v pluhy a naopak

Příspěvky: 30
Registrován: 28 lis 2007 20:35
Bydliště: Vlašimsko

Re: Ozimý mák

Příspěvekod JJJirkaaa » 27 říj 2018 15:39

Zdravim pěstitele ozimého máku
Naposledy upravil JJJirkaaa dne 11 led 2019 14:19, celkově upraveno 1

Příspěvky: 30
Registrován: 28 lis 2007 20:35
Bydliště: Vlašimsko

Re: Ozimý mák

Příspěvekod JJJirkaaa » 11 led 2019 14:14

[quote="JJJirkaaa"]Zdravim pěstitele ozimého máku ,jak jste Loni dopadli s výnosama oz máku v porovnání s jarníma.Dále kdo má založené nové porosty ozimého máku jak vypadají .Na co jsi dát v jarním období pozor u ozimého máků -poradí zkušený pěstitel(i přes soukromé správy).

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Ozimý mák

Příspěvekod tele » 11 led 2019 17:45

JJJirkaaa píše:
JJJirkaaa píše:Zdravim pěstitele ozimého máku ,jak jste Loni dopadli s výnosama oz máku v porovnání s jarníma.Dále kdo má založené nové porosty ozimého máku jak vypadají .Na co jsi dát v jarním období pozor u ozimého máků -poradí zkušený pěstitel(i přes soukromé správy).

Jaký SZ, pište hezky sem :wink: Tak pěknej jako ty má málokdo.

Příspěvky: 96
Registrován: 22 pro 2014 15:14

Re: Ozimý mák

Příspěvekod pawell89 » 12 led 2019 12:08

JJJirkaaa píše:
JJJirkaaa píše:Zdravim pěstitele ozimého máku ,jak jste Loni dopadli s výnosama oz máku v porovnání s jarníma.Dále kdo má založené nové porosty ozimého máku jak vypadají .Na co jsi dát v jarním období pozor u ozimého máků -poradí zkušený pěstitel(i přes soukromé správy).

Dobry den,
chtěl bych se vas zeptat na agrotechniku ozimeho maku a jake s nim mate zkušenosti ? nikdy jsem ho nepěstoval a přemyslim že bych si ho zkusil přijde mi že by měl byt stabilnějsi než jarni . Děkuji za informace .

Příspěvky: 30
Registrován: 28 lis 2007 20:35
Bydliště: Vlašimsko

Re: Ozimý mák

Příspěvekod JJJirkaaa » 12 led 2019 12:12

tele píše:
JJJirkaaa píše:
JJJirkaaa píše:Zdravim pěstitele ozimého máku ,jak jste Loni dopadli s výnosama oz máku v porovnání s jarníma.Dále kdo má založené nové porosty ozimého máku jak vypadají .Na co jsi dát v jarním období pozor u ozimého máků -poradí zkušený pěstitel(i přes soukromé správy).

Jaký SZ, pište hezky sem :wink: Tak pěknej jako ty má málokdo.

Já čekám na odpovědi zkušenějších pěstitelů ozimého máku co na to pěstitelé Matthew a Martin 2(ještě neodepsali ani na SZ)

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Ozimý mák

Příspěvekod tele » 12 led 2019 12:47

pawell89 píše:
JJJirkaaa píše:
JJJirkaaa píše:Zdravim pěstitele ozimého máku ,jak jste Loni dopadli s výnosama oz máku v porovnání s jarníma.Dále kdo má založené nové porosty ozimého máku jak vypadají .Na co jsi dát v jarním období pozor u ozimého máků -poradí zkušený pěstitel(i přes soukromé správy).

Dobry den,
chtěl bych se vas zeptat na agrotechniku ozimeho maku a jake s nim mate zkušenosti ? nikdy jsem ho nepěstoval a přemyslim že bych si ho zkusil přijde mi že by měl byt stabilnějsi než jarni . Děkuji za informace .

Za sucha je výnosnější, problémem je kvalitní založení porostu, jeho vývoj za teplejších zim a plíseň maková.

Příspěvky: 873
Registrován: 29 srp 2013 17:47

Re: Ozimý mák

Příspěvekod skacel99 » 22 srp 2022 12:29

Zdravím. Tak dnes přijelo osivo a asi po 25 letech se bude zase zkoušet ozimý mák. Naposledy vymrznul a uteklo se k jarnímu. Letos jsme jarní vubec nezaseli vzhledem k dění ve světě a asi to bylo dobře. Cena je sice docela normální,ale vycházel na horší pozemky a díky asi největšímu suchu,co pamatuju by z něj stejně nic nebylo.

Jarního sejeme asi 1,8-2 kg. Ozimého teda trochu méně? Termín setí je zhruba polovina září,kdy seju pšenici. Zasít před ní,nebo po ní? Počítám, že Avenue začnu podle počasí kolem 15. září. Předplodina je jarní ječmen, který je spodmítaný. Stačí druhá podmítka na likvidaci výdrolu,nebo jít trochu hlouběji? Na jarní jdu v listopadu radličkami bez křídel na 20 cm a na jaře se to jenom přetáhne smykobránami

Příspěvky: 554
Registrován: 08 črc 2009 20:06

Re: Ozimý mák

Příspěvekod miki » 25 srp 2022 12:37

No letos jsme s ozimým mákem celkem pohořeli. Bylo to jak noty na buben.
Překovejme meče v pluhy a naopak

Příspěvky: 873
Registrován: 29 srp 2013 17:47

Re: Ozimý mák

Příspěvekod skacel99 » 24 čer 2023 09:44

Takže výsledek s ozimým makem je ten,že z 10 zasetých ha vydrželo do sklizně asi 2. Blbě zaseto,posléze mokro a sežrali ho slimáci. Kde byl vlivem špatného nastavení vyšší výsevek,je teď porost parádní.
Odrůda Titan,oproti jarnímu velice silný porost s velkými makovicemi. Jsem zvědavý na výnos. Sklizeň počítám tak za 14 dní-3 týdny. Nicméně jsem část asi likvidovat neměl. Pár rostlin,které přežily dvojí diskování jsou extrémně silné a mají přes 10 makovic. Takže 10 rostlin na m2 by asi za dobrých podmínek dalo rozumný výnos.
Z jarního máku není skoro nic. První výsev se nezadařil (utopeno novým secím strojem v kombinaci s chladným a mokrým začátkem jara) a druhý pokus už zase chytl sucho.
V září sejeme ozimý mák znovu,protože pokud se to podaří,je to nesrovnatelně hezčí porost,než jarní. I menší napadení plísní makovou

Příspěvky: 555
Registrován: 20 zář 2011 12:06

Re: Ozimý mák

Příspěvekod tomous » 25 čer 2023 10:20

No jsu zvědavej na výnos. Jarní mrazy nějaký chytil nebo ne? Já letošní jarní mák mám taky žádná sláva,ale doufám,že tunu dají...

Příspěvky: 873
Registrován: 29 srp 2013 17:47

Re: Ozimý mák

Příspěvekod skacel99 » 25 čer 2023 10:47

Myslím, že bylo nejvíc něco kolem -12. Jarní mák nám ale dlouhodobě vychází blbě. Buďto problém s jarním přísuškem,nebo když je pěkný,rozflákají to kroupy. Takže když to vezmu v průměru, bývá to kolem 8q/ha. Letos asi budeme set půlku ozimého a půlku jarního. Letos je novinka Olaf, který by měl mít lepší mrazuvzdornost. Ozimý se mi líbí víc i skrz erozi. Má brzo z jara zavřenou zem, drží si vláhu a prudší déšť není takový problém

Příspěvky: 345
Registrován: 22 lis 2015 23:55

Re: Ozimý mák

Příspěvekod aram » 13 črc 2023 15:36

Skaceli, dej prosím vědět teda letošní výsledky výnosů. Především toho ozimyho.

Mák je pro mě jedna z plodin, které bych možná zařadil do dalších let do oseváku a jestli ano, tak to vidím právě spíš na ozimou variantu.

Příspěvky: 873
Registrován: 29 srp 2013 17:47

Re: Ozimý mák

Příspěvekod skacel99 » 13 črc 2023 18:42

Minulý týden jsem myslel,že do něj zítra vyrazím,ale za týden to neudělalo skoro nic. Stále zelené stonky a místy listí. Ale 90% makovic je tvrdých a mák vybarvený,tak to po neděli změřím.
Jarní je totální průšvih,sucho ho většinu odepsalo

Další

Zpět na Olejniny

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků