Hloubka orby

Příspěvky: 33
Registrován: 05 led 2010 20:15

Hloubka orby

Příspěvekod Davegr » 10 pro 2012 21:26

Zdravím Vás, mam dotaz ohledně hloubky orby pod řepky, s otcem se stále dohaduji jak hluboko orat, on má pořad zažite že pod řepky se orá 18-20cm, ja si zase myslím že je lepší orat kolem 25 cm. K čemu by ste se vy přiklonili, nebo jak hluboko orat??

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Hloubka orby

Příspěvekod bold » 11 pro 2012 10:48

literatura neexistuje? :? nebo jen já kupuju literaturu :lol: :lol:
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Příspěvky: 10
Registrován: 28 bře 2009 13:08

Re: Hloubka orby

Příspěvekod Marthas » 11 pro 2012 11:25

pro řepku nevorat :D

ale sejde na předplodině,hnojení,stavu půdy a technice ....v zásadě by mělo 18cm stačit

já to midlím po máku/hráchu s diskama/podmítačkou a 18si myslím asi neudělám a řepka pohodička

Uživatelský avatar
Příspěvky: 317
Registrován: 19 čer 2012 10:31
Bydliště: Havlíčkobrodsko

Re: Hloubka orby

Příspěvekod Martis » 11 pro 2012 12:42

Absolutně nesouhlasím s tím ,že pod řepku neorat. Řepka klíčí ze vzdušné vlhkosti (rosa) a ideál pro rychlé klíčení je orba kolem 20cm, samozřejmě se také musí set do 1 dne od orby, aby vzdušná vlhkost nevyprchala. Na předplodině tolik nezáleží, spíše je problém zasít v termínu a proto se pod řepku nejčastěji seje oz. ječmen :wink:
Samí vole, ale stádo nikde ...

Příspěvky: 10
Registrován: 28 bře 2009 13:08

Re: Hloubka orby

Příspěvekod Marthas » 11 pro 2012 13:49

Martis píše:Absolutně nesouhlasím s tím ,že pod řepku neorat. Řepka klíčí ze vzdušné vlhkosti (rosa) a ideál pro rychlé klíčení je orba kolem 20cm, samozřejmě se také musí set do 1 dne od orby, aby vzdušná vlhkost nevyprchala. Na předplodině tolik nezáleží, spíše je problém zasít v termínu a proto se pod řepku nejčastěji seje oz. ječmen :wink:


no když myslíš,že to tak chodí :D :D ...brát ti to nebudu :lol:

Uživatelský avatar
Příspěvky: 317
Registrován: 19 čer 2012 10:31
Bydliště: Havlíčkobrodsko

Re: Hloubka orby

Příspěvekod Martis » 11 pro 2012 14:25

Netvrdím, že to jinak nejde, ale držím se těchto pravidel a zatím se to vyplácí :D
Samí vole, ale stádo nikde ...

Příspěvky: 10
Registrován: 28 bře 2009 13:08

Re: Hloubka orby

Příspěvekod Marthas » 11 pro 2012 15:26

a na kolika Ha hospodaříš ?

Uživatelský avatar
Příspěvky: 317
Registrován: 19 čer 2012 10:31
Bydliště: Havlíčkobrodsko

Re: Hloubka orby

Příspěvekod Martis » 15 pro 2012 14:10

Dělám na 25 ha, ale řepku nedělám. Ale beru zkušenosti ze družstva a hlavně, co jsem se naučil. Stačí, když někde seženeš (třeba na netu) podrobnou literaturu o řepce. Ale jak říkám, diskem jsem to nikdy nedělal, tudíž nevím jak to pak vypadá....
Samí vole, ale stádo nikde ...

Příspěvky: 33
Registrován: 05 led 2010 20:15

Re: Hloubka orby

Příspěvekod Davegr » 19 pro 2012 20:11

No tak jak již název napovída "Hloubka ORBY...." tak mě moc bezorebna technologie nezajíma a nenadchla, ikdyž jsem letos viděl značný rozdíl mezi řepkou pod kterou bylo poorano a pad kterou bylo 2x přejeto Terranem, ale i přesto jsem zastance orby. Literaturu čtu, ale chtěl jsem slyšet názor lidi z praxe

Příspěvky: 47
Registrován: 12 led 2007 22:26
Bydliště: Jižní Čechy

Re: Hloubka orby

Příspěvekod Vaclav01 » 04 led 2013 23:40

Mám vyzkoušeno orat hluboko a jak začnou brázdy trochu osychat rovnou do toho seju kombinací a rotačky tam pustim taky hluboko. Někdo řiká, že je to zbytečně spálená nafta, ale nemám problém z výdrolem, kořeny jdou krásně do země a řepka se rychle rozrůstá. Co sem se trochu porýpal u sousedů stejné pole jenom přes mez, 2x terrano a setí kombinací a ty kořeny bych řek, že byli dost zkrácený, jestli to tam tolik nepustili nebo to hloubš nedostali nevím.
Hodně bude taky záležet na druhu půdy, když bude těžší (těžká) půda tak ta moje metoda asi fungovat nebude. Když mám někde v poli těžší místo přejedu ho rotačkama na dvakrát a stejně to nejni úplně to pravý ořechový.

Zpět na Olejniny

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník