řepka ozimá

Příspěvky: 12
Registrován: 31 říj 2010 09:35

řepka ozimá

Příspěvekod Pavel12 » 10 lis 2014 19:33

Zdravím pánové.Jak uvás letos vypadají porosty.Nám víc jak 2/3 sežrali škudci.Nejprve řádil dřepčík,když se zdálo že je klid ,tak nesměla chybět květilka,pravděpodobně,rotože začátkem minulého týdne při přihnojování močovinou sem si všiml,že zbylý porost je nějaký divný,podívám se a ejhle kořenovy krček sežraný.Letos dvakrát nurelle.Ale celkově jsou porosty špatné,co sem jel z jižní moravy k nám(okolí Ostravy),tak pole vesměs minimálně z třetiny sežrané.

Příspěvky: 162
Registrován: 20 úno 2014 21:35

Re: řepka ozimá

Příspěvekod kas » 10 lis 2014 20:33

To insekticidní moření osiva asi mělo význam. Vysočina je na tom stejně.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 60
Registrován: 30 srp 2011 16:25
Bydliště: Krakonošovo

Re: řepka ozimá

Příspěvekod Agronom » 25 lis 2014 09:39

U nas (Podkrkonosi) repka zaseta kolem 20. 8. a po 5ti dnech plosne Sluxx (podle lapaku jsme cekali, ze bude se slimaky problem... Jinak delame jen okolky)... Zbytecne... Prselo prselo prselo, takze granule v prd... Vysledek? 2/3 porostu zaorano... Okolni zemedelci podobna bida... :-(

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: řepka ozimá

Příspěvekod bold » 25 lis 2014 11:52

příští rok bude řepka v ceně. :lol: :lol:
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Příspěvky: 162
Registrován: 20 úno 2014 21:35

Re: řepka ozimá

Příspěvekod kas » 25 lis 2014 15:49

Aktuální cena 9200,- To je o 1000,- Kč vyšší než po žních.

Příspěvky: 873
Registrován: 29 srp 2013 17:47

Re: řepka ozimá

Příspěvekod skacel99 » 02 úno 2015 15:43

Jsme na tom podobně. Zaseto 50 ha. Selo se kvůli počasí pozdě a navíc do mokra. Takže zapatláno,co vzešlo sežrali slimáci.Granule se okamžitě rozmočili. Zbylo 15 ha slabých porostů a čeká se,co se bude přesívat na jaře :roll:

Uživatelský avatar
Příspěvky: 636
Registrován: 24 bře 2011 12:18
Bydliště: Mrtník

Re: řepka ozimá

Příspěvekod Mr.Equable » 02 úno 2015 20:40

řepka bude v ceně a malo kdo bude mít slušnej výnos. :-D asi se domluvim, jestli si nechat zásoby z letoška :-D
Práce je to těžká, namáhavá a nikdy nekončící. Všichni jsme se pro ni rozhodli dobrovolně. Alespoň já jsem se rozhodl dobře. Do "fabriky" bych se nechtěl vrátit.

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: řepka ozimá

Příspěvekod tele » 02 úno 2015 21:28

Hoši, nešiřte paniku :mrgreen: ještě je kus cesty před náma a na odhady dost času. Příroda je mocná čarodějka 8)

Příspěvky: 873
Registrován: 29 srp 2013 17:47

Re: řepka ozimá

Příspěvekod skacel99 » 16 úno 2015 19:43

Dnes jsem se byl podívat na jednu z mála řepek,co zbyla a je to bída a utrpení. Málo urostlá,spasená od zvěře a porost dost děravý.20 metrů na souvrati nic. Pro příště asi zvolíme variantu než set blbě a pozdě,radši vůbec.

Příspěvky: 52
Registrován: 05 bře 2008 22:28

Re: řepka ozimá

Příspěvekod noulen » 25 bře 2015 00:27

Zdravím pánové jakým přípravkem se dá vyhubit rozrazil v řepce na jaře?

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: řepka ozimá

Příspěvekod tele » 25 bře 2015 00:53

Ničím. Likviduje se na podzim pree kombinací clomazon+metazachlor.

Příspěvky: 103
Registrován: 19 lis 2007 18:26

Re: řepka ozimá

Příspěvekod ja.zeze » 10 dub 2015 21:42

Dobrý večer, poněkud se nám oteplilo, tak jsem vyrazil na kontrolu řepky kvůli možnému náletu škůdců. Na žádného brouka jsem nenarazil pár rostlin jsem vyryl pro kontrolu kořene, vlásnění apod. Po rozříznutí kořene přes krček ok. Skoro spokojen jsem ulomil větev a vykoukla na mě bílá housenka(larva) u další větve taky. Není to na každé rostlině, ale pár jsem jich takhle našel. Může mi někdo prosím poradit co to je a čím to zlikvidovat? Díky za názory.

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: řepka ozimá

Příspěvekod tele » 10 dub 2015 22:20

ja.zeze píše:Dobrý večer, poněkud se nám oteplilo, tak jsem vyrazil na kontrolu řepky kvůli možnému náletu škůdců. Na žádného brouka jsem nenarazil pár rostlin jsem vyryl pro kontrolu kořene, vlásnění apod. Po rozříznutí kořene přes krček ok. Skoro spokojen jsem ulomil větev a vykoukla na mě bílá housenka(larva) u další větve taky. Není to na každé rostlině, ale pár jsem jich takhle našel. Může mi někdo prosím poradit co to je a čím to zlikvidovat? Díky za názory.

Přidej foto. S největší pravděpodobností se jedná o larvy dřepčíka olejkového. Dospělci se likvidují v létě a na podzim při náletu. Teď nemáš šanci, i když někteří obchodní (zás) tupci doporučují aplikaci neonikotinoidů, ale ty se v rostlině šíří pouze akropetálně. Jestli máš napadené všechny rostliny, velice bych zvažoval aplikaci Topsin 1,4 + CCC 1,5, abych zamezil následné druhotné houbové infekci.

Příspěvky: 103
Registrován: 19 lis 2007 18:26

Re: řepka ozimá

Příspěvekod ja.zeze » 10 dub 2015 22:57

Nechápu, na podzim byl zásah nurele. Na ty larvy mi doporučen systemový insekticid. To si člověk naplánuje aplikace a teď je to všechno naruby. Řepku mám pěknou, porost vyrovnaný, zítra jsem chtěl DAMovat 150 lt tím se dostanu na 190 kg N Mám to posunout a prvně aplikovat Topsin + CCC - jaké? co mix bor + hořká sůl? počkat?

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: řepka ozimá

Příspěvekod tele » 10 dub 2015 23:24

ja.zeze píše:Nechápu, na podzim byl zásah nurele. Na ty larvy mi doporučen systemový insekticid. To si člověk naplánuje aplikace a teď je to všechno naruby. Řepku mám pěknou, porost vyrovnaný, zítra jsem chtěl DAMovat 150 lt tím se dostanu na 190 kg N Mám to posunout a prvně aplikovat Topsin + CCC - jaké? co mix bor + hořká sůl? počkat?

Takže popořádku: na dřepčíka je lepší strategie 2-3x pyretroidem při každém vstupu na podzim, přesně o tomto doporučení jsem mluvil - systémový insekticid se rozvádí ve směru asimilačního toku, takže se k larvám nedostane :mrgreen: Dal bych nejdřív Dam + CCC + insekticid a až potom fungicid + B + HS. Ten fungicid vyber na základě skutečného poškození dřepčíkem.

Příspěvky: 22
Registrován: 17 bře 2014 19:58

Re: řepka ozimá

Příspěvekod farmarJD » 16 dub 2015 22:25

tele píše:
ja.zeze píše:Nechápu, na podzim byl zásah nurele. Na ty larvy mi doporučen systemový insekticid. To si člověk naplánuje aplikace a teď je to všechno naruby. Řepku mám pěknou, porost vyrovnaný, zítra jsem chtěl DAMovat 150 lt tím se dostanu na 190 kg N Mám to posunout a prvně aplikovat Topsin + CCC - jaké? co mix bor + hořká sůl? počkat?

Takže popořádku: na dřepčíka je lepší strategie 2-3x pyretroidem při každém vstupu na podzim, přesně o tomto doporučení jsem mluvil - systémový insekticid se rozvádí ve směru asimilačního toku, takže se k larvám nedostane :mrgreen: Dal bych nejdřív Dam + CCC + insekticid a až potom fungicid + B + HS. Ten fungicid vyber na základě skutečného poškození dřepčíkem.


Zdravím.: chystám se aplikovat do řepky Tilmor 0,8. Mohu k tomu přidat močovinu, v případě že ano v jaké koncetraci, a dále Zn - už nyní a nebo až před květem? Díky za odpověď.

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: řepka ozimá

Příspěvekod tele » 16 dub 2015 22:46

farmarJD píše:
tele píše:
ja.zeze píše:Nechápu, na podzim byl zásah nurele. Na ty larvy mi doporučen systemový insekticid. To si člověk naplánuje aplikace a teď je to všechno naruby. Řepku mám pěknou, porost vyrovnaný, zítra jsem chtěl DAMovat 150 lt tím se dostanu na 190 kg N Mám to posunout a prvně aplikovat Topsin + CCC - jaké? co mix bor + hořká sůl? počkat?

Takže popořádku: na dřepčíka je lepší strategie 2-3x pyretroidem při každém vstupu na podzim, přesně o tomto doporučení jsem mluvil - systémový insekticid se rozvádí ve směru asimilačního toku, takže se k larvám nedostane :mrgreen: Dal bych nejdřív Dam + CCC + insekticid a až potom fungicid + B + HS. Ten fungicid vyber na základě skutečného poškození dřepčíkem.


Zdravím.: chystám se aplikovat do řepky Tilmor 0,8. Mohu k tomu přidat močovinu, v případě že ano v jaké koncetraci, a dále Zn - už nyní a nebo až před květem? Díky za odpověď.

10%, před květem je teď :lol: , a to už jenom někde

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: řepka ozimá

Příspěvekod tele » 23 čer 2015 22:01

Tak jsem dneska prolezl pár stovek ha řepek ( kousek od kraje kolejákem ) :lol: a je docela průser v některých lokalitách se stonkovou formou hlízenky a někde je docela velký tlak plísně zelné. Jak to vypadá u Vás? Odrůda, fungicid, poškození.

Příspěvky: 136
Registrován: 07 bře 2010 22:48
Bydliště: Znojmo

Re: řepka ozimá

Příspěvekod zdeni » 26 čer 2015 21:16

tele píše:Tak jsem dneska prolezl pár stovek ha řepek ( kousek od kraje kolejákem ) :lol: a je docela průser v některých lokalitách se stonkovou formou hlízenky a někde je docela velký tlak plísně zelné. Jak to vypadá u Vás? Odrůda, fungicid, poškození.



to už asi nema cenu střikat za 14 dni se bude sekat
když to nejde vem kladivo

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: řepka ozimá

Příspěvekod tele » 26 čer 2015 21:48

zdeni píše:
tele píše:Tak jsem dneska prolezl pár stovek ha řepek ( kousek od kraje kolejákem ) :lol: a je docela průser v některých lokalitách se stonkovou formou hlízenky a někde je docela velký tlak plísně zelné. Jak to vypadá u Vás? Odrůda, fungicid, poškození.



to už asi nema cenu střikat za 14 dni se bude sekat

tvl :mrgreen:

Příspěvky: 161
Registrován: 28 zář 2007 17:43

Re: řepka ozimá

Příspěvekod chose » 27 čer 2015 00:40

tele píše:Tak jsem dneska prolezl pár stovek ha řepek ( kousek od kraje kolejákem ) :lol: a je docela průser v některých lokalitách se stonkovou formou hlízenky a někde je docela velký tlak plísně zelné. Jak to vypadá u Vás? Odrůda, fungicid, poškození.

Taky jsem pár rostlin s hlízenkou u sebe objevil, ale koukal jsem jen z kraje, protože jsem slyšel z tý řepky chrochtání prasat, tak jsem je nechtěl provokovat, řek bych že se tu a tam objevuje i ta plíseň zelná, ale to si nejsem úplně jistej. Jinak odrůdy DK Explicit, Marathon a Marcopolos. Ošetření Amistar xtra 1l . Sklizeň u nás minimálně za měsíc.

Příspěvky: 253
Registrován: 28 led 2015 20:24

Re: řepka ozimá

Příspěvekod rsv » 30 čer 2015 22:19

tele píše:Tak jsem dneska prolezl pár stovek ha řepek ( kousek od kraje kolejákem ) :lol: a je docela průser v některých lokalitách se stonkovou formou hlízenky a někde je docela velký tlak plísně zelné. Jak to vypadá u Vás? Odrůda, fungicid, poškození.

Je to fakt hodně lokální. Někdo, kdo netlačí řepku ob rok nebo každej třetí na pole, takový problémy s hlízenkou samo nemá, za to, kdo je ten první případ, tak se začíná objevovat i tam, kde se dával na můj vkus dobrej fungáč (Pictor). Odrůdy moc rozdíly nejsou, respektive nijak závratný zatim teda. A co jsem viděl úplnej extrém, tak tam figurovala kromě pšenice a řepky v OP ještě hořčice. Dobře mu tak! Jo počkej, prej OP... Spíš sled nebo jak to nazvat.

Příspěvky: 136
Registrován: 07 bře 2010 22:48
Bydliště: Znojmo

Re: řepka ozimá

Příspěvekod zdeni » 02 črc 2015 23:30

rsv píše:
tele píše:Tak jsem dneska prolezl pár stovek ha řepek ( kousek od kraje kolejákem ) :lol: a je docela průser v některých lokalitách se stonkovou formou hlízenky a někde je docela velký tlak plísně zelné. Jak to vypadá u Vás? Odrůda, fungicid, poškození.

Je to fakt hodně lokální. Někdo, kdo netlačí řepku ob rok nebo každej třetí na pole, takový problémy s hlízenkou samo nemá, za to, kdo je ten první případ, tak se začíná objevovat i tam, kde se dával na můj vkus dobrej fungáč (Pictor). Odrůdy moc rozdíly nejsou, respektive nijak závratný zatim teda. A co jsem viděl úplnej extrém, tak tam figurovala kromě pšenice a řepky v OP ještě hořčice. Dobře mu tak! Jo počkej, prej OP... Spíš sled nebo jak to nazvat.



je to tak ted mam řepku na poly kde ještě nikdy nebyla určitě 25 let a předtim se nepěstovala tolik :D
když to nejde vem kladivo

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: řepka ozimá

Příspěvekod tele » 03 črc 2015 07:36

zdeni píše:
rsv píše:
tele píše:Tak jsem dneska prolezl pár stovek ha řepek ( kousek od kraje kolejákem ) :lol: a je docela průser v některých lokalitách se stonkovou formou hlízenky a někde je docela velký tlak plísně zelné. Jak to vypadá u Vás? Odrůda, fungicid, poškození.

Je to fakt hodně lokální. Někdo, kdo netlačí řepku ob rok nebo každej třetí na pole, takový problémy s hlízenkou samo nemá, za to, kdo je ten první případ, tak se začíná objevovat i tam, kde se dával na můj vkus dobrej fungáč (Pictor). Odrůdy moc rozdíly nejsou, respektive nijak závratný zatim teda. A co jsem viděl úplnej extrém, tak tam figurovala kromě pšenice a řepky v OP ještě hořčice. Dobře mu tak! Jo počkej, prej OP... Spíš sled nebo jak to nazvat.



je to tak ted mam řepku na poly kde ještě nikdy nebyla určitě 25 let a předtim se nepěstovala tolik :D

To není zas tolik směroplatný. Hlízenka je polyfágní houba, má ráda brambory, slunečnici, jetel, hrách, mák a další. Takže je to spíš otázka podmínek v lokalitě, ale špatný OP to dokáže hodně zhoršit.

Příspěvky: 333
Registrován: 20 zář 2012 18:02

Re: řepka ozimá

Příspěvekod Buclík » 03 črc 2015 07:49

Včera jsem viděl 18ha množitelského porostu ozimé řepky DINO. Když kvetla, tak stála. Včera totálně polehlá, hrozný pohled. Máte s ní někdo nějaké zkušenosti. Žádná průtrž nebyla.naopak sucho, sousední řepky stojí.

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: řepka ozimá

Příspěvekod tele » 03 črc 2015 18:27

Buclík píše:Včera jsem viděl 18ha množitelského porostu ozimé řepky DINO. Když kvetla, tak stála. Včera totálně polehlá, hrozný pohled. Máte s ní někdo nějaké zkušenosti. Žádná průtrž nebyla.naopak sucho, sousední řepky stojí.

Na Dino ser, pěstuj něco z 20 velkých odrůd.

Příspěvky: 873
Registrován: 29 srp 2013 17:47

Re: řepka ozimá

Příspěvekod skacel99 » 03 črc 2015 18:39

Čemu to polehnutí vadí? (samozřejmě pokud neleží 10 cm nad zemí) Dozraje to tak jako tak a z pohledu kombajnéra to mám i radši,nemusí se řešit nic s naháňkama a pěkně to leze do kombajnu,jak je to zamotaný do sebe.Část nám lehne každý rok a nějak nezaznamenávám rozdíl ve výnosu,nebo dozrávání. Je teda pravda,že desikujeme

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: řepka ozimá

Příspěvekod tele » 03 črc 2015 21:11

skacel99 píše:Čemu to polehnutí vadí? (samozřejmě pokud neleží 10 cm nad zemí) Dozraje to tak jako tak a z pohledu kombajnéra to mám i radši,nemusí se řešit nic s naháňkama a pěkně to leze do kombajnu,jak je to zamotaný do sebe.Část nám lehne každý rok a nějak nezaznamenávám rozdíl ve výnosu,nebo dozrávání. Je teda pravda,že desikujeme

Občas se nestačím divit :( Co takhle zaškrcení cévních svazků a transport vody a živin, který je při dozrávání celkem důležitý? Vyzkoušej si někdy skutečně spočítat ztráty u polehlé řepky versus stojaté, budeš se divit. Je třeba pěstovat odrůdy uznané ÚKZUZem a ne nějaké bezejmené sračky z EU katalogu!!!
Naposledy upravil tele dne 04 črc 2015 12:20, celkově upraveno 1

Příspěvky: 333
Registrován: 20 zář 2012 18:02

Re: řepka ozimá

Příspěvekod Buclík » 03 črc 2015 21:29

Uf, to jsem si oddechl !!! Tele dík.

Příspěvky: 873
Registrován: 29 srp 2013 17:47

Re: řepka ozimá

Příspěvekod skacel99 » 04 črc 2015 08:37

Alespoň podle hrubých propočtů podle pozemků mi ty výnosy polehlé/nepolehlé pole přišly stejný.Dlouhodobě jsme dělali odrůdu Nektar
Ono je asi taky rozdíl ležák a ležák. Většinou jsme to měli ve fázi,že se z 1,5-2 m vysokého porostu stal porost metrový. Neleželo to na zemi,stonky rostlin se nezlomily,ale naklonily na jednu stranu a řepka se zamotala do sebe. úplný ležák byl vždycky maximálně v nějaké špici u stromů,kde se vyloženě točil vítr

Zpět na Olejniny

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků