setí koncem února začátek března

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: setí koncem února začátek března

Příspěvekod tele » 06 dub 2015 09:30

chose píše:
tele píše:
Rolník74 píše:Já seji vše na podzim.Nechávám každý rok cca 1ha kam dám 10aru brambor a zbytek doseju ječmenem pro králíkáře.U nás bylo měsíc bez deště,ale pořád zima,hlavně na brambory se mě to zdálo studený,no a teď to tam půjde nejdřív 16.4.!!Jinak řepka pohnojena dvakrát,luxusní porost,už výška 20-30cm a chtělo to dát něco na větvění,ale myslím,že to udělá tohle počasí.Vypadá to,že i nurrel veme dřepčíka i blýskáčka naráz.Pšenice pěkný,zatím nehnojeno,protože pouze damuji a na to bylo stále zima.Už jim začínala scházet vláha,tak teď budou mít dost.Akorát bude honička narvat tam těch 400l damu!

Do řepky si k insekticidu přidej cca 0,8 tebuconazolu a je to cajk. Stejně se tam nedostaneš dřív jak za týden. Taky si myslím, že se povede naráz sestřelit jak krytonosec, tak blýskáček. Z tý pšenice bych byl trochu nervózní, máme porosty, ve kterých je už dusík všechen.

To používáš nějaký stabilizovaný hnojiva, že už tam máš plnou dávku dusíku?

Ne, proč? Neumím je používat a nechce se mi platit o 20% vyšší cenu za ně :wink: Podzim 100-120 kg/ha, konec února 92 N + první dekáda březen 65 N + 33 S. Včera jsem projel část středních a jižních Čech a naprostá většina zemědělců se připravila o podstatnou část výnosu v řepce tím, že čeká na hnojení s N v DAMu na krytonosce. Porosty jsou 20-30 cm vysoké a jakmile se oteplí, tak řepka poroste možná o 10 cm denně a velice pravděpodobně se stane, že nestačí přenést N asimilačním tokem od kořenů k šešulím a může dojít k tomu, že N bude k dispozici pozdě a jenom prodlouží kvetení a rozhodí dokvétání ( zmlazení )

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: setí koncem února začátek března

Příspěvekod tele » 06 dub 2015 09:38

Rolník74 píše:Když vidím v okolí,jak klíčí ječmeny seté před měsícem,tak si myslím,že pokud vyjde předpověď,tak tam dám o víkendu ječmen taky a bude za týden venku a výnos bude lepší než u toho setého 5.3.!!Problém vidím už nyní u oz.pšenice,kde jsem měl jet koncem února alespoň s 50kg dusíku!!Bohužel poučení pro příští roky,že ta trocha investovaných peněz pokud přijde v niveč,tak mě nepoloží a pokud bude jaro jako letos,tak je to investi¨ce,která se bohatě vrátí!!Je to hlavně vidět na řepce,kde jsem zariskoval a naházel v granulých cca 150kg N plus S a Mg a mám zatím nejlepší porost snad v historii!!Samozřejmě tam bylo dáno i na podzim před setím.Takže nyní ještě doladím damem a zbytek je na přírodě(počasí) :wink:

Je dobře, že si to s tou pšenicí uvědomuješ :wink: K řepce Ti gratuluju, budeš mít pěknej bonus o žních. Ty jarní výsevy jsou téměř vždy problematické, člověk riskuje nedostatek nebo nadbytek vody a o mrazech a větru ani nemluvě. Určitě bude poškozená cukrovka od mrazu a mák od větru. Jeden kolega zamazal oves a jarní pšenici a myslím si, že ječmen nasetý na vedlejším pozemku o 10 dní déle za optimálních podmínek bude prospívat úplně jinak.

Příspěvky: 123
Registrován: 20 srp 2011 07:19

Re: setí koncem února začátek března

Příspěvekod larsen.l » 26 črc 2015 16:01

Zdravím, jarní ječmen jsem po 5ti letech sel poprvé, poněvadž jsem nestihl zasít ozimé ječmeny. Jarní ječmen tady u nás obyčejně zaschne a je malý výnos. Letos jsem sel kolem 20 března a k mému překvapení jsem na jednom poli výnos 80q z ha a na druhém 45q/ha, což jsem nikdy neměl. Vzhledem k tomu, že za měsíce květen, červen, červenec tady spadlo celkem 26 mm srážek, je to s podivem jak to dalo. Oves byl na svou výšku, asi jen 30 cm, celkem ucházející 18q/ha.

Příspěvky: 77
Registrován: 21 črc 2012 21:09

Re: setí koncem února začátek března

Příspěvekod houmi » 18 bře 2018 11:52

Tak jak je to letos u vás s ječmenem? Už jste se někdo dostal do pole? Já stále čekám a už teď je mi jasné, že je pozdě.. jsem v suché písčité oblasti a ječmeny většinou nedozrají, ale zasychají..

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: setí koncem února začátek března

Příspěvekod tele » 18 bře 2018 13:04

houmi píše:Tak jak je to letos u vás s ječmenem? Už jste se někdo dostal do pole? Já stále čekám a už teď je mi jasné, že je pozdě.. jsem v suché písčité oblasti a ječmeny většinou nedozrají, ale zasychají..

Doposud nebylo počasí, takže dnes za primrazku příprava, zítra výsev.

Příspěvky: 77
Registrován: 21 črc 2012 21:09

Re: setí koncem února začátek března

Příspěvekod houmi » 18 bře 2018 20:34

Odkud jsi? Tady má být v noci -7st. a na poli je pořád trocha sněhu..

Předchozí

Zpět na Setí obilí a řepky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků