květilka zelná

Příspěvky: 141
Registrován: 19 led 2012 22:12

květilka zelná

Příspěvekod karfík » 08 říj 2015 19:38

Včera jsem ze země vyrýpl několik rostlin řepky. Že je letos kořen extrémně dlouhý, to asi víte, ale já jsem na kořenu objevil larvičky květilky zelné, která si pěkně v klídku vyhlodává do kořene chodbičky. Napadené místo je zahnědlé. Bohužel to mám na obou honech řepky a po celém poli. Existuje nějaká účinná ochrana v tuto pokročilou dobu?

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: květilka zelná

Příspěvekod tele » 08 říj 2015 19:58

karfík píše:Včera jsem ze země vyrýpl několik rostlin řepky. Že je letos kořen extrémně dlouhý, to asi víte, ale já jsem na kořenu objevil larvičky květilky zelné, která si pěkně v klídku vyhlodává do kořene chodbičky. Napadené místo je zahnědlé. Bohužel to mám na obou honech řepky a po celém poli. Existuje nějaká účinná ochrana v tuto pokročilou dobu?

Napadení květilkou je každý rok, letos je to ale s odolností rostlin díky suchu horší. Z ochrany funguje pouze zálivka insekticidem k rostlinám, což logicky nelze :mrgreen:

Příspěvky: 141
Registrován: 19 led 2012 22:12

Re: květilka zelná

Příspěvekod karfík » 08 říj 2015 20:13

a do kdy tam ta potvora bude? Celou vegetaci, nebo jenom do jara...?

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: květilka zelná

Příspěvekod tele » 08 říj 2015 21:12

Během podzimu se zakuklí, ale do míst poškozených žírem se nastěhujou houby a některá rostlina to nerozdýchá. V SRN údajně na některých lokalitách letos kalamitní stav.

Příspěvky: 253
Registrován: 28 led 2015 20:24

Re: květilka zelná

Příspěvekod rsv » 08 říj 2015 22:00

tele píše:Během podzimu se zakuklí, ale do míst poškozených žírem se nastěhujou houby a některá rostlina to nerozdýchá. V SRN údajně na některých lokalitách letos kalamitní stav.

A zbytek ve světě je na tom jak? Teď myslim ty hlavní trhy, co mají vliv na vývoj ceny. Sucho? Škůdci? Nebo jiný problém? Nemá někdo info?

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: květilka zelná

Příspěvekod tele » 09 říj 2015 15:30

rsv píše:
tele píše:Během podzimu se zakuklí, ale do míst poškozených žírem se nastěhujou houby a některá rostlina to nerozdýchá. V SRN údajně na některých lokalitách letos kalamitní stav.

A zbytek ve světě je na tom jak? Teď myslim ty hlavní trhy, co mají vliv na vývoj ceny. Sucho? Škůdci? Nebo jiný problém? Nemá někdo info?

Skopčáci jsou na tom velice podobně jako my, vypadá to, že řepky příští rok přetlak nebude.

Příspěvky: 30
Registrován: 28 lis 2007 20:35
Bydliště: Vlašimsko

Re: květilka zelná

Příspěvekod JJJirkaaa » 17 říj 2015 08:41

dotaz-květilka.
Je smysluplné pokud se oteplí aplikovat ještě do porostu řepky nějaký systémový insekticid na květilku nebo kombinaci (taky nacházím u kořenů občas larva někde takové líznutí kůry kořene řepky.
děkuji za info hlavně od Martina :)

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: květilka zelná

Příspěvekod tele » 17 říj 2015 10:22

JJJirkaaa píše:dotaz-květilka.
Je smysluplné pokud se oteplí aplikovat ještě do porostu řepky nějaký systémový insekticid na květilku nebo kombinaci (taky nacházím u kořenů občas larva někde takové líznutí kůry kořene řepky.
děkuji za info hlavně od Martina :)

Už jsem to tady psal někdy zjara, když nějaký obchodní zás-tupec doporučoval aplikaci neonikotinoidu na larvy dřepčíka olejkového v hypokotylu. Žádný insekticid nepostupuje proti asimilačnímu toku zpět do kořenů. Jediné, co by mohlo fungovat, tak naaplikovat ráno za rosy se smáčedlem ve větším množství vody Nurelle, který by za optimálních podmínek stekl a zasákl do hloubky ke kořenům. Ale je to značně nejistý podnik :wink: Letos jsou místo slimáků problémy s květilkou, ale je to hodně lokální. Nenašel jsem letos napadení od žádných housenek, a loni byly porosty napadeny téměř likvidačně. Každý ročník má něco do sebe :mrgreen: Jirko měj se.

Zpět na Olejniny

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků