Hybrid Mercedes

Příspěvky: 873
Registrován: 29 srp 2013 17:47

Hybrid Mercedes

Příspěvekod skacel99 » 13 kvě 2016 17:08

Zdravím.Má tu někdo osobní zkušenost s odrůdou Mercedes? Dostal se nám do rukou katalog osiv a tenhle hybrid je podle něj určený pro těžké půdy,kterých máme převahu. Chtěli bychom ho na cca 20 ha letos vyzkoušet. Hybridy jsme doteď nedělali,dlouhodobě jedeme Nectar,který ale asi končí. Bude se to sít po ozimé pšenici,rozdrcená sláma,do podmítky,těžká půda. Jsme zvyklí na výsevek 4-5 kg,protože technologie zakládání porostů není optimální. Na co si dát u hybridů pozor? Budu vděčný za každý postřeh

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Hybrid Mercedes

Příspěvekod tele » 13 kvě 2016 18:04

skacel99 píše:Zdravím.Má tu někdo osobní zkušenost s odrůdou Mercedes? Dostal se nám do rukou katalog osiv a tenhle hybrid je podle něj určený pro těžké půdy,kterých máme převahu. Chtěli bychom ho na cca 20 ha letos vyzkoušet. Hybridy jsme doteď nedělali,dlouhodobě jedeme Nectar,který ale asi končí. Bude se to sít po ozimé pšenici,rozdrcená sláma,do podmítky,těžká půda. Jsme zvyklí na výsevek 4-5 kg,protože technologie zakládání porostů není optimální. Na co si dát u hybridů pozor? Budu vděčný za každý postřeh

S Mercedesem mám zkušenost od r. 2014. Snese opravdu hodně. Doporučuji sít na konci agrotechnického termínu, výsevek do 0,8 VJ. Má rychlý podzimní vývoj, potřebuje regulaci jak na podzim, tak na jaře ( ostatně jako každý hybrid ). Zdravotní stav je průměrný. To, že je určen do těžkých půd znamená, že se velice dobře vyrovná s horší strukturou a zvládne i menší deficit kyslíku v půdě, ale rozhodně ocení kvalitní zpracování bez utuženin, aby měl kde kořeny vytvořit. Je zařazován na ty nejtěžší pozemky a výnosově se pohybuje kolem průměru, což si myslím, že je dobrá vizitka této odrůdy. Hošíci od Rapoolu mu ale moc pozornosti nevěnují, je to pro ně okrajová záležitost :mrgreen:

Příspěvky: 873
Registrován: 29 srp 2013 17:47

Re: Hybrid Mercedes

Příspěvekod skacel99 » 13 kvě 2016 18:34

Máme právě problém s tím,že spoustu pozemků máme pro řepku vyloženě nevhodných s těžkou nepropustnou půdou. Takže se tam řepka ne vždy podaří dotáhnout až do žní a většinou se na jaře likviduje. Jak z důvodu řídkého porostu,tak vymrznutí,tak zahnití kořenů díky nepropustnosti půdy.Sejeme ji tam hlavně z důvodu narušení sledu pšenic.Bádáme proto v odrůdách,který by to mohly dát.
Orbu pod řepku nestíháme,takže se jede podmítka radličkami 10-15 cm,potom disky a seje se. Letos chci pod řepky něčím prorvat alespoň do 20 cm,ale zatím nemám nářadí,ani službu.
Pokud to při setí do podmítky na těžkém pozemku dá výnos větší,než 20q,budu to považovat za úspěch.

Na normální pozemky sejeme řepku po máku,pod který ořeme. Strniště teda pouze přehrkneme disky a sejeme mechanickou mašinou bez přípravy.Řepka z toho vychází velice pěkná.Když je dobrý rok,dává nám nektar kolem 45q/ha

2. rok ale máme secí mašinu s diskovou přípravou,proto se snažíme řepku zkoušet i tam,kde to běžně nejde. A díky loňskému suchému podzimku se zatím celkem daří.

Každopádně mockrát děkuju za poznatky

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Hybrid Mercedes

Příspěvekod tele » 13 kvě 2016 18:37

skacel99 píše:Máme právě problém s tím,že spoustu pozemků máme pro řepku vyloženě nevhodných s těžkou nepropustnou půdou. Takže se tam řepka ne vždy podaří dotáhnout až do žní a většinou se na jaře likviduje. Jak z důvodu řídkého porostu,tak vymrznutí,tak zahnití kořenů díky nepropustnosti půdy.Sejeme ji tam hlavně z důvodu narušení sledu pšenic.Bádáme proto v odrůdách,který by to mohly dát.
Orbu pod řepku nestíháme,takže se jede podmítka radličkami 10-15 cm,potom disky a seje se. Letos chci pod řepky něčím prorvat alespoň do 20 cm,ale zatím nemám nářadí,ani službu.
Pokud to při setí do podmítky na těžkém pozemku dá výnos větší,než 20q,budu to považovat za úspěch.

Na normální pozemky sejeme řepku po máku,pod který ořeme. Strniště teda pouze přehrkneme disky a sejeme mechanickou mašinou bez přípravy.Řepka z toho vychází velice pěkná.Když je dobrý rok,dává nám nektar kolem 45q/ha

2. rok ale máme secí mašinu s diskovou přípravou,proto se snažíme řepku zkoušet i tam,kde to běžně nejde. A díky loňskému suchému podzimku se zatím celkem daří.

Každopádně mockrát děkuju za poznatky

Tak hlavně by jsi měl přehodnotit osevní postup. Řepka po máku je jedna z největších úchyláren :(

Příspěvky: 873
Registrován: 29 srp 2013 17:47

Re: Hybrid Mercedes

Příspěvekod skacel99 » 13 kvě 2016 18:40

To vím. Dělalo se to z důvodu špatné technologie setí,kdy jsme nebyli schopni kloudně zasít do rozdrcené slámy. A v létě prostě neořeme. Doufám,že se toto vyřeší lepším setím
Nicméně řepka nám takto dlouhodobě funguje.

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Hybrid Mercedes

Příspěvekod tele » 13 kvě 2016 18:53

skacel99 píše:To vím. Dělalo se to z důvodu špatné technologie setí,kdy jsme nebyli schopni kloudně zasít do rozdrcené slámy. A v létě prostě neořeme. Doufám,že se toto vyřeší lepším setím
Nicméně řepka nám takto dlouhodobě funguje.

Můj poslední komentář k této problematice: cvičně si nastuduj něco o přenosu verticilia a sclerotinie, pak Ti možná dojde, co pácháš.

Příspěvky: 462
Registrován: 19 kvě 2013 07:21

Re: Hybrid Mercedes

Příspěvekod Rolník74 » 13 kvě 2016 19:06

Myslím,že Tele se ti snaží naznačit,že je to to samé jako pěstovat řepku po řepce.

Příspěvky: 873
Registrován: 29 srp 2013 17:47

Re: Hybrid Mercedes

Příspěvekod skacel99 » 13 kvě 2016 19:12

Vím,jak to myslel a že je to špatně.Napsal jsem i,proč se to takto řešilo.
Takto daleko skrz choroby do toho bohužel ještě nevidím. Jsem spíš traktorista,než agronom.Ve škole se člověk naučí prd a v provozu na to není moc času. Proto když je čas,chodím sem a snažím se něčemu přiučit

Příspěvky: 253
Registrován: 28 led 2015 20:24

Re: Hybrid Mercedes

Příspěvekod rsv » 13 kvě 2016 23:20

skacel99 píše:Vím,jak to myslel a že je to špatně.Napsal jsem i,proč se to takto řešilo.
Takto daleko skrz choroby do toho bohužel ještě nevidím. Jsem spíš traktorista,než agronom.Ve škole se člověk naučí prd a v provozu na to není moc času. Proto když je čas,chodím sem a snažím se něčemu přiučit

Nechci se tě nijak dotknout, ale tenhle alibismus nikam nevede. Jsem traktorista, ne agronom. Fajn, věnuj se traktoru, dělej to spolehlivě, buď zodpovědnej a najdi si kvalitního agronoma, aby dělal agronomii a nejezdil s traktorem. Tohle sezení na dvou židlích nikam nevede, to už zkoušelo hodně před tebou :-).

Příspěvky: 873
Registrován: 29 srp 2013 17:47

Re: Hybrid Mercedes

Příspěvekod skacel99 » 14 kvě 2016 00:04

Ok. Dotaz byl veden na odrůdu Mercedes,tam jsem odpověď dostal. Chápu kam míříte a nic vám nevyvracím.

Příspěvky: 118
Registrován: 27 bře 2015 12:48

Re: Hybrid Mercedes

Příspěvekod jozef1975 » 14 kvě 2016 12:46

rsv píše:
skacel99 píše:Vím,jak to myslel a že je to špatně.Napsal jsem i,proč se to takto řešilo.
Takto daleko skrz choroby do toho bohužel ještě nevidím. Jsem spíš traktorista,než agronom.Ve škole se člověk naučí prd a v provozu na to není moc času. Proto když je čas,chodím sem a snažím se něčemu přiučit

Nechci se tě nijak dotknout, ale tenhle alibismus nikam nevede. Jsem traktorista, ne agronom. Fajn, věnuj se traktoru, dělej to spolehlivě, buď zodpovědnej a najdi si kvalitního agronoma, aby dělal agronomii a nejezdil s traktorem. Tohle sezení na dvou židlích nikam nevede, to už zkoušelo hodně před tebou :-).


Myslim ze tych co sedia na dvoch stolickach je nas tu viac. Nieje myslitelne aby nejaka mala firma zivila agronoma. Ja sa tiez ucim a sem tam chodim pre rozumy aj sem. Az ked si neviem rady tak poziadam znameho agronoma. :D

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Hybrid Mercedes

Příspěvekod bold » 14 kvě 2016 12:54

rsv píše:
skacel99 píše:Vím,jak to myslel a že je to špatně.Napsal jsem i,proč se to takto řešilo.
Takto daleko skrz choroby do toho bohužel ještě nevidím. Jsem spíš traktorista,než agronom.Ve škole se člověk naučí prd a v provozu na to není moc času. Proto když je čas,chodím sem a snažím se něčemu přiučit

Nechci se tě nijak dotknout, ale tenhle alibismus nikam nevede. Jsem traktorista, ne agronom. Fajn, věnuj se traktoru, dělej to spolehlivě, buď zodpovědnej a najdi si kvalitního agronoma, aby dělal agronomii a nejezdil s traktorem. Tohle sezení na dvou židlích nikam nevede, to už zkoušelo hodně před tebou :-).

Bohužel tohle není možné u rodinných farem do 100ha. Tam toho chlapa prostě neuživíš. Tady se otvírá způsob podnikání. Velké celky jsou schopni uživit víc lidí, a pokud dělá agronom přes sto hektarů tak by se snad mohl vyplatit. Holt sedláci dělají všechno, ředitele, nákupčího, prodejce, agronoma,traktoristu,dílenského, i pohůnka na zametání dvora :lol:
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Příspěvky: 873
Registrován: 29 srp 2013 17:47

Re: Hybrid Mercedes

Příspěvekod skacel99 » 14 kvě 2016 16:45

bold píše:Holt sedláci dělají všechno, ředitele, nákupčího, prodejce, agronoma,traktoristu,dílenského, i pohůnka na zametání dvora :lol:

S tímto absolutně souhlasím.S taťkou jsme 2 na 220 ha a každý řeší to,co zrovna hoří,všichni dělají vše

Uživatelský avatar
Příspěvky: 636
Registrován: 24 bře 2011 12:18
Bydliště: Mrtník

Re: Hybrid Mercedes

Příspěvekod Mr.Equable » 14 kvě 2016 18:29

V dnešní době je spousta menších "farmářů" jak si moderně říkáme. A většina z nás dělá na polích sama. Což obnáší všechna povolání. Od traktoristy Přes, agronoma, opraváře, mechanika, meteorologa. Člověk se učí vše a za pochodu. Dneska jsem si například hrál na dřevorubce. :-D Zítra budu onen již jmenovaný pohunek, co bude křoviňákem sekat trávu. :-D
Práce je to těžká, namáhavá a nikdy nekončící. Všichni jsme se pro ni rozhodli dobrovolně. Alespoň já jsem se rozhodl dobře. Do "fabriky" bych se nechtěl vrátit.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 140
Registrován: 06 říj 2007 17:41

Re: Hybrid Mercedes

Příspěvekod venca43 » 14 kvě 2016 18:38

Dělat úplně vše farmě to zná asi hodně z nás, ale prostě to není argument pro to aby se to farmaření dělalo na hovno.
Naposledy upravil venca43 dne 15 kvě 2016 15:48, celkově upraveno 1

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Hybrid Mercedes

Příspěvekod bold » 15 kvě 2016 08:14

samozřejmě argument to není, ale taky není v silách jednoho člověka dělat vše na špičkové úrovni. Důležitý je najít si nějaký zlatý střed.
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Zpět na Olejniny

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků