je lepší připravovat...

A.Massey

je lepší připravovat...

Příspěvekod A.Massey » 26 lis 2006 22:49

odborníci ...je lepší připravovat pro brambory při klasickým sázení kultivátorem nebo kombinátorem.... vždy jsme to delal kultivátorem, ale mám stim problém, že vytahuje mokrý žvance ze země a musim to pak dělat třeba třirát abych ty morý žvance rozmlátil když uschnou. známej mi řikal že to dělá kombinátorem a ten prej při stejnej hloubce (18cm) nevytahuje žávdný žvance mokrý a po jednom jetí sází.... jak to vidíte,,,,mám kupit kombinátor nebo vostat u kulťase-jde hloub než kombinátor podle mě..

Příspěvky: 679
Registrován: 18 lis 2005 19:11

Příspěvekod Miro » 26 lis 2006 23:21

to máš jedno kultivátor alebo kombinátor. radlička s dlátom vždy narobí to čo píšeš, šípovitá už menej. A keď je to moc mokré tak ani drobiaci valec nepomôže, robievalo sa aj tak že sa u nás pripravovalo rotačnými bránami a bolo to fajn, len výkon malý a spotreba vysoká....... ale už zemiaky nie sú tak je po starosti.

Příspěvky: 1427
Registrován: 17 lis 2005 18:03
Bydliště: okolí Vyškova

Příspěvekod Jan Sedlák » 27 lis 2006 18:50

Záleží na tom jakou máte u vás půdu. Doma jsem to dělával kombinátorem ale nebylo to ono, při sázení tam bylo dost hrud. Poslední roky byl nejlepší rotavátor. Zem hezky nadrobil, nadělal vrstvu jemné hlíny která po dvou dnech byla prohřátá. Lepší i pak při vyorávání.

A.Massey

kombinátor

Příspěvekod A.Massey » 08 pro 2006 11:38

čau dá se chlapi narvat do země kombinátor tak aby připravil dobře pro brambory- nákejch těch 15-18cm, já si myslim že kombinátor na to nemá, že kultivátor jde do země líp zanořit....proto nevim esli začít delat pro brambory s kombinátorem- jedno mám jasný, že nedělá takový hroudy a nevytahuje morký žvance z půdy-nechává je v zemi a hnůj nechá taky v zemi.....proto přemejšlim o koupi kombinátoru 3,2m Beckera......dik za odbornou radu...

Příspěvky: 81
Registrován: 09 črc 2007 20:44
Bydliště: Košice-okolie

Příspěvekod turbo » 24 črc 2007 20:54

ak sa mozem opytat aky je rozdiel v konstrukcii medzi kombinatorom a kultivatorom? neviem cs cim to robim doma ale ide to jedna radost aj ked je mokrejsie dvakrat po tom istom a je to perfenktne pripravene:DD 8)

Příspěvky: 25
Registrován: 10 črc 2007 17:48
Bydliště: Rychnovsko

Příspěvekod Doška » 26 črc 2007 22:25

My to děláme kultivátorem a na jednom poli máme těžší půdu tak mám nějakej koňskej válec jsou na tom 3ks válců široký jsou asi metr a průměr 50cm za to na řetěz zapojím bidelec se smykem a 4 brány přejedu to tím hle pak kultivátorem a pak znova převálcuju s bránama a znova kultivátor a na konec ještě jednou válce s bránama a hroudy jsou fuč a pak je krása ty brambory českým 4řádkovým sazečem sázet. :D :wink:
Jsem malej zemědělec s 4ha polí a obdělávám to Zetorem 4611 a Škodou 30 z r.1947.

Příspěvky: 873
Registrován: 29 srp 2013 17:47

Re: je lepší připravovat...

Příspěvekod skacel99 » 13 bře 2014 19:42

Sice děláme brambory v malým měřítku,ale příprava je orba a pak 2x kultivátorem tak hluboko,jak to jde,což je cca 15 cm.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1826
Registrován: 04 úno 2009 21:07

Re: je lepší připravovat...

Příspěvekod poulm » 14 bře 2014 00:12

Každý tu vlastně mluvíte o svých dost rozdílných půdních podmínkách.
Tam kde jsou písky,tak je zbytečné jít do hloubky a tam kde jsou jíly, tak se to holt musí rozdrobit víc do hloubky.
U nás jsou těžké jílovité půdy,na brambory a jiné okopaniny víceméně nevhodné,ale placky taky chceme.Jediné co se mi na přípravu u nás osvědčilo byl rotavátor,ten to uměl rozmlátit na kaši 25cm,což ani kombinátor nebo kultivátor na 3x neuměl udělat.
Naopak co jsem viděl u kamaráda na Vysočině,kde jsou lehké a propustné půdy,tak tam mu stačí na přípravu 1-2x kombinátorem KON těch 15cm a už jede sazečem.
Takže jestli kultivátor nebo kombinátor nelze říct, záleží co za půdy máte za humny :roll:
V určitém okamžiku se z každého nářadí stává kladivo
Všechno lze udělat snáz s kladivem
Nevěř na zázraky,spoléhej na kladivo
Optimista je pesimista s kladivem
Když se věci nedaří, každá snaha o zlepšení vede ke kladivu
Jedno kladivo vydá za tunu nářadí

Příspěvky: 56
Registrován: 03 dub 2011 16:53

Re: je lepší připravovat...

Příspěvekod vendelín » 29 bře 2017 20:53

Chlapi, je pravda, že rotavátor ubíjí spodní vrstvu půdy? Jestli ano, napraví se to orbou, pokud je to teda ubité od jara do podzimu? Letos jsem to zkusil poprvé na zahradě a jedná se mě o to, jestli je to možné dělat každý rok.

Příspěvky: 873
Registrován: 29 srp 2013 17:47

Re: je lepší připravovat...

Příspěvekod skacel99 » 29 bře 2017 21:24

Mám poznatek taky jenom ze zahrady před x lety a to ten,že rotavátor absolutně rozbije půdní strukturu a půda má pak větší tendenci se slívat

Příspěvky: 56
Registrován: 03 dub 2011 16:53

Re: je lepší připravovat...

Příspěvekod vendelín » 29 bře 2017 21:36

Jo, já jsem ten tvůj příspěvek někde četl, když jsem hledal, jestli tu o tom něco není. Ale to není můj případ, mám těžkou zem a dělalo se to jen Vari, velké hrudy to rozbilo, ale ne na prach.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: je lepší připravovat...

Příspěvekod bold » 30 bře 2017 10:42

každá půda má svůj ideální stav ke zpracování, nic nejde uspěchat. Ideální je počkat na dobré podmínky a pak zpracovávat. Nic neuspěcháte. Nemá smysl honit lhůty, když je půda přemokřelá.
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Příspěvky: 873
Registrován: 29 srp 2013 17:47

Re: je lepší připravovat...

Příspěvekod skacel99 » 30 bře 2017 14:27

Nicméně někdy se stane,že člověk čeká na ideální stav,pak to prolije a je to ještě horší :D Tohle je dost o odhadu,sledování počasí a někdy i štěstí

Příspěvky: 56
Registrován: 03 dub 2011 16:53

Re: je lepší připravovat...

Příspěvekod vendelín » 30 bře 2017 15:11

Problém je s nářadím. Mám smykobrány, těma to nezpracuju do větší hloubky, jak potřebuju na brambory a zeleninu. Asi by to chtělo radličkový kypřič s drobícím válcem, sice se na tom pracuje, ale pořád je něco důležitější. Tak jsem zkusil ten rotavátor, konečně to mám připravené po chuti, ale nevím, jestli se to tak může dělat dlouhodobě.

Příspěvky: 873
Registrován: 29 srp 2013 17:47

Re: je lepší připravovat...

Příspěvekod skacel99 » 30 bře 2017 16:12

Nevím,jakou zeleninu děláš,ale my děláme zelí,brambory,v malé míře červenou řepu a dříve cibuli.
Pod všechno se samozřejmě oře,ale pak:
Na zelí se pozemek jednou usmykuje (smykobránami) na koso,pak přejezd kompaktorem na 5 cm
Pod brambory jsme to dělávali 2x roudnickým kultivátorem na maximální hloubku (asi 25 cm),letos to chci zkusit novým Syncrem na 30 cm
Pod řepu příprava stejná jako na zelí,ale kompaktor hlouběji
Pod cibuli jsme pouze 2x smykovali,jednou nakoso,pak po brázdě
Nicméně základ je na zeleninu vhodný pozemek. Nevím,kolik máš ha a zda si můžeš vybírat

Příspěvky: 56
Registrován: 03 dub 2011 16:53

Re: je lepší připravovat...

Příspěvekod vendelín » 30 bře 2017 17:06

Hektary nemám žádné, je to jen zahrada 30a, psal jsem to hned, abyste věděli, jestli se se mnou máte bavit. Je to těžká zem, a když čekám na vhodné podmínky, jak psal Bold, což dělám, tak vrch je tak oschlý, že po těch branách jsou tam hrudky jak ztvrdlý cement. Loni jsem to zkoušel upravovat nadvakrát, poprvé když oschl vrch - strhnout hrubou brázdu, a pak nahotovo asi za týden, nebo dva. Bylo to trochu lepší, ale nic moc.

Příspěvky: 873
Registrován: 29 srp 2013 17:47

Re: je lepší připravovat...

Příspěvekod skacel99 » 30 bře 2017 20:09

To jsem přehlídl,ale to asi ničemu nevadí. Já mám na zahradě středně těžkou půdu a používám rýč a hrábě :D
Máš tam ty tvrdý hroudy i letos,když byla pořádná zima a všechno pěkně promrzlo? Třeba u nás jsou i těžký půdy krásně promrzlý a oračka se krásně rozsýpá.

Příspěvky: 56
Registrován: 03 dub 2011 16:53

Re: je lepší připravovat...

Příspěvekod vendelín » 30 bře 2017 20:44

Jo, to je každý rok. Co je pod tím oschlým povrchem se rozpadá, ale po tom vršku kdybys šel ožralý, tak se zabiješ.

Zpět na Kompaktory a kultivátory

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků