Vedení porostu pšenice.

Příspěvky: 30
Registrován: 23 bře 2014 13:20

Re: Vedení porostu pšenice.

Příspěvekod KambaCZ » 29 dub 2019 22:06

Zdravím, možná to tu už někde bylo, ale nemohu to najít. Jak nejlépe a bezproblémově rozpouštíte močovinu? Rozpouštíte ji přímo v postřikovači a nebo prvně v nějaké externí nádobě? Prozatím hnojím všechno granulovanými hnojivy, jenže v tom suchu to je dost naprd :evil: A tak plánuji, že budu dávat alespoň nějaký dusík kapalně.

Příspěvky: 69
Registrován: 13 dub 2016 20:20

Re: Vedení porostu pšenice.

Příspěvekod jezevec » 30 dub 2019 06:16

tele píše:
jezevec píše:Zdravím,dnes ráno jsem naházel granulovanou močovinu,ale zatím spadlo 6 mm vody,předtím 6 týdnů ani kapka,bude tu k něčemu?

Dobře se alespoň rozpustila :wink:

Tak nakonec 15 mm

Příspěvky: 120
Registrován: 12 zář 2011 13:49
Bydliště: Hradec Kralove

Re: Vedení porostu pšenice.

Příspěvekod konicek » 30 dub 2019 09:26

Ahoj, v postřikovač je to na dlouho a musíš u toho být. Před dvemi lety jsem začal všechno rozpoustet v sudech s požadovaným množstvím mocoviny. To mě taky nebavilo a tak jsem loni koupil cisternu se snekem do které dám požadované množství vody, do toho nasypu celý vak (500kg) mocoviny najednou, rozpustím asi na 25% koncentraci, následně precerpu do IBC (ty jsou těsné). Poté podle potřeby z IBC natahnu koncentrát do postřikovače a ten pak doredim vodou na požadovanou koncentraci (začínám na 15% a pak snižuju). Přidám 3D a případně MicroTop a jedu. Stříkám zásadně večer, někdy i za tmy.

PS: mám málo hektarů, můžu si dovolit stím hrát a jet do toto i 5x...

KambaCZ píše:Zdravím, možná to tu už někde bylo,
ale nemohu to najít. Jak nejlépe a bezproblémově rozpouštíte močovinu? Rozpouštíte ji přímo v postřikovači a nebo prvně v nějaké externí nádobě? Prozatím hnojím všechno granulovanými hnojivy, jenže v tom suchu to je dost naprd :evil: A tak plánuji, že budu dávat alespoň nějaký dusík kapalně.
Viděli jste ho jasně? Prohlédli ste si jeho tvář? Zahlédli ste ho v průvodu? Neřekl bych. Mohl jsem být kýmkoli.

Příspěvky: 555
Registrován: 20 zář 2011 12:06

Re: Vedení porostu pšenice.

Příspěvekod tomous » 30 dub 2019 10:08

Mám udělanou nádrž z plastu na cca 3,5kubíku. Podle potřeby nasypu močovinu z vaku a napustím do něj vodu z fekálu a nebo studny. Menší množství(1q) do ekomixeru(Agrio Alka) a sežere to během chvilky při nasávání vody

Příspěvky: 30
Registrován: 23 bře 2014 13:20

Re: Vedení porostu pšenice.

Příspěvekod KambaCZ » 30 dub 2019 14:03

ok, díky za typy.. Myslel jsem si že to půjde jednoduše bez externích nádrží.. Mám 70ha, takže také malé množství. Zkusím teda něco na příští rok vymyslet :D

Uživatelský avatar
Příspěvky: 370
Registrován: 13 dub 2010 21:08

Re: Vedení porostu pšenice.

Příspěvekod winis » 30 dub 2019 22:56

Síťka v hrdle postřikovače na 5 kýblů, kýblema za současného napouštění, 28 kýblů (10% roztok)za 30 minut rozpuštěno, doplnim MgS, přípravky, zamíchám a jedu. cca 50 minut. Dělal sem takhle 200 ha výměru. Ročně nakýbluju několik tun. Lepší než posilovna.

Příspěvky: 58
Registrován: 23 úno 2016 22:58

Re: Vedení porostu pšenice.

Příspěvekod Baziliska1 » 01 kvě 2019 07:15

winis píše:Síťka v hrdle postřikovače na 5 kýblů, kýblema za současného napouštění, 28 kýblů (10% roztok)za 30 minut rozpuštěno, doplnim MgS, přípravky, zamíchám a jedu. cca 50 minut. Dělal sem takhle 200 ha výměru. Ročně nakýbluju několik tun. Lepší než posilovna.

Jojo pravdu diž. Ve zdravém těle zdravý duch při zdravé práci na zdravém vzduchu.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1662
Registrován: 11 čer 2007 23:17
Bydliště: Rokycany-Radnicko

Re: Vedení porostu pšenice.

Příspěvekod neznalek » 01 kvě 2019 19:32

nakyblovat do nerez nádrže , co se dřív převáželo mléko (100-200l objem), dopoustět vodu, míchat míchadlem na maltu, odsavat hladinu postrikovačem...4000l postřikovač mám do hodiny.... při 12kg močoviny /ha Mgs ,atd.

Příspěvky: 412
Registrován: 19 lis 2006 22:13

Re: Vedení porostu pšenice.

Příspěvekod medulin » 01 kvě 2019 21:19

Ja si nechal udělat plastovou nádrž na 5tis litrů osazenou bazenovým čerpadlem. Nasypu do ní vak močoviny, 2q HS, 1q amofosu pustim míchání a než se vrátím s prázdným postřikovačem mám připravený mix který čerpadlem natlačím do postřikovače (2500l) za 7min. Tohle zarizení posunulo aplikaci těhle sajrajtů a level víš.

Příspěvky: 477
Registrován: 24 dub 2015 10:30

Re: Vedení porostu pšenice.

Příspěvekod tonik » 01 kvě 2019 22:34

Čistou vodu saju čerpadlem postřikovače (AGRIO NAPA) z další nádrže nebo z HTS100 a hned po připojení hadice začnu do ekomixéru davat kořkou sůl a močovinu pak postřik a po vypláchnití ekomixéru přepnu jen na míchání a po doplnění požadovaného množství vody jedu stříkat. Jedu tak do 10kg na 200 litrů a 1 ha. Nikdy žádný problém.

Příspěvky: 210
Registrován: 23 kvě 2009 10:22
Bydliště: Východné Slovensko

Re: Vedení porostu pšenice.

Příspěvekod Bartuc » 01 kvě 2019 22:35

Ahojte, chcel by som sa poradiť / uistiť. Vzhľadom k priebehu počasia sme váhali a prešvihli EC 32 v pšenici na reguláciu, teraz sme s hlavným steblom odhadujem EC 33 - 34, klas má na hlavnom steble cca 1,8 cm. Pš. Genius, 150 m.n.m., aktuálne 110 kg N - cieľ 130 kg N, cca 600 klasov na štvorec. Je možné teraz aplikovať kombináciu moč. 10kg + apel 0,5 + atlas 0,1 + CCC 0,5 + TPE 0,1 ? A doplňujúca otázka, rozoberala sa tu veľká perióda okolo dĺžky klasu cca 1 cm (nevhodnosť akejkoľvek agresívnej aplikácie), kedy končí veľká perióda? Alebo trvá od dĺžky klasu 1 cm až po vyklasenie? Ospravedlňujem sa za blbý dotaz, ale literatúra je na toto veľmi skúpa... foto porastu prikladám:
Přílohy
5.jpg
4.jpg
3.jpg
2.jpg
1.jpg

Příspěvky: 345
Registrován: 22 lis 2015 23:55

Re: Vedení porostu pšenice.

Příspěvekod aram » 02 kvě 2019 17:22

Já nevím s tou velkou periodou .. jak říkáš v literatuře o tom víceméně nenajdeš ani slovo, někdo říká, že bacha, nesmíš nic a hlavně krátit, abys nepokrátil klas, ale část z nich pořádně taky neví, v jaké fázi/délce to je, polovina agronomů nějaku velkou periodu ani neřeší a nikdy o ní neslyšela. Jsem z toho taky blbé :D

Co se týče té močoviny přes list - letos jsem s tím začal a popravdě jsem koukal jak rychle to jde rozpouštět jen v tom sítku postřikovače. Měl jsem v plánu si udělat míchárnu v kubíkovce, prostě nasypat močovinu, napustit vodu, rozpustit a nasát postřikovačem, jenže jsem nevěděl, že mnohem více pomůže když ta voda přímo tou močovinou "protíká", takže dost možná upustím od "megalomanských" plánů. Dobré bylo, že když jsem dával 10 kg na ha tak jsem to vklidu rozpustil a ještě polovinu vody musel nechat napustit a chystal si postřiky. Na 20 kg už to takový komfort nebyl, naštěstí jsme byli 2 takže to šlo rychle, ale dorozpouštěli jsme a postřikovač byl skoro plný. Takže akorát holt počítat s tím, že když bude větší dávka, tak mi plnění zabije trochu více času než "čisté napouštění vody", ale na těch 30 (od podzimu snad 40) ha to není problém :D

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Vedení porostu pšenice.

Příspěvekod tele » 02 kvě 2019 20:49

Tak uvádí se, že konec velké periody je konečná délka klasu. Já aplikují od délky 4 cm, ovšem za ideálních podmínek se dá šetrně krátit i v periodě.

Příspěvky: 69
Registrován: 16 lis 2012 23:56
Bydliště: Opavsko

Re: Vedení porostu pšenice.

Příspěvekod georget91 » 02 kvě 2019 22:33

Mám problém s přemnožením myší. V nejhorší části pole téměř nelze najít m2, kde by nebyly rozkousaná stébla. Dá se s tím něco dělat v pšenici před metáním, kdy už to nejde ručně obcházet a sypat jed do děr? Napadá mě pouze malým rozmetadlem na meziplodiny rozházet granulovaný jed, ale netuším, kolik to vyjde na kč/ha s jakou účinností. Případně zda sypat každou 2. kolej s tím, že si myši k tomu přijdou?
Naposledy upravil georget91 dne 03 kvě 2019 16:33, celkově upraveno 1

Příspěvky: 161
Registrován: 28 zář 2007 17:43

Re: Vedení porostu pšenice.

Příspěvekod chose » 03 kvě 2019 10:52

Já močovinu rozpouštím v nerezové nádrži na mléko o obsahu 5000l. Dávám tam 500kg vaky. Nádrž má vlastní míchání a při rozpouštění pomáhám ještě kalovým čerpadlem. Do půl hodiny mám zhruba 10% roztok a podle potřeby buď doředím a nebo když potřebuju větší koncentraci, tak rozpouštím v menším objemu vody.

Příspěvky: 69
Registrován: 03 kvě 2016 20:01

Re: Vedení porostu pšenice.

Příspěvekod Duke » 03 kvě 2019 15:01

My michame v nerez cisterne drive na mleko na 8.000 L. Motorove kalove cerpadlo a premixer Eddy. 12q mocoviny (2x bigbag 600 kg) manipulatorem do cisterny, dopoustime vodou, pak do obehu kalovkou, rozpusteno do pul hodinky. Vse pod strechou v hale, stabilni provoz. Na pole se vozi uz hotovy postrik.

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Vedení porostu pšenice.

Příspěvekod tele » 03 kvě 2019 16:59

georget91 píše:Mám problém s přemnožením myší. V nejhorší části pole téměř nelze najít m2, kde by nebyly rozkousaná stébla. Dá se s tím něco dělat v pšenici před metáním, kdy už to nejde ručně obcházet a sypat jed do děr? Napadá mě pouze malým rozmetadlem na meziplodiny rozházet granulovaný jed, ale netuším, kolik to vyjde na kč/ha s jakou účinností. Případně zda sypat každou 2. kolej s tím, že si myši k tomu přijdou?

http://eagri.cz/public/app/eagriapp/POR ... 6895141897
Zapomeň na aplikaci rozmetadlem a zjisti si, jak je to přesně s ohlášením aplikace - ÚKZÚZ, myslivci.

Příspěvky: 146
Registrován: 03 dub 2009 14:13

Re: Vedení porostu pšenice.

Příspěvekod w690i » 04 kvě 2019 18:59

Víte někdo jaký je důvod, že se nesmí používat Skeleton do množitelských porostu?

Příspěvky: 77
Registrován: 21 črc 2012 21:09

Re: Vedení porostu pšenice.

Příspěvekod houmi » 15 kvě 2019 12:30

Tak jak u vás vypadají pšenice? Můj porost je k pláči.. Odrůda Pannonia a Viriato vedle sebe, všechny obnože odházené a pouze hlavní stéblo s mizerným klasem. Porost metá, takže i kdyby dnes přišla voda jak rosničky předpovídají, tak už je pozdě. Výživu jsem jim dopřál excelentní. Hold bez vody to nejde, ani pomocí listovek..

Příspěvky: 345
Registrován: 22 lis 2015 23:55

Re: Vedení porostu pšenice.

Příspěvekod aram » 15 kvě 2019 15:02

houmi píše:Tak jak u vás vypadají pšenice? Můj porost je k pláči.. Odrůda Pannonia a Viriato vedle sebe, všechny obnože odházené a pouze hlavní stéblo s mizerným klasem. Porost metá, takže i kdyby dnes přišla voda jak rosničky předpovídají, tak už je pozdě. Výživu jsem jim dopřál excelentní. Hold bez vody to nejde, ani pomocí listovek..

Můžu se zeptat na lokalitu ? :(
Nám se počasí naštěstí trochu spravilo, něco prchlo a hlavně teď nejsou vedra, která byla minulý rok a půda vysychala úplně jinak.
Viriato praporec, Frisky + Rebell ještě ne. Chystám se s fungicidem .. chtěl bych letos jet jen na 1 fungicid, proto se rovnou zeptám: je lepší/má smysl chvilku počkat, aby to bralo i praporec i klas nebo mám jet raději ihned, aby byl chráněn hlavně praporec a klas trochu "ošidit" ? :D Nebo když se prostě nepostříká klas azolem, tak je riziko fusarii mnohem vyšší, byť první fungicid dám někdy teď ? :)
Podotýkám, pěstuji sice potraviny, ale při dnešních cenách mi je jedno, zda potravina vyjde nebo ne, kvalitativní hnojení asi dávat ani nebudu, přemýšlel jsem že to teď hodím cca 20 max 30 kg N, ale asi ne, protože to pak vyjde na krmnou a nějaké dusíky jsou mi k hovnu :D Trošku močoviny dohromady s fungicidem v plánu mám + 0,1 3D. Mohl bych se zeptat, je hutton dobrý fungicid na praporec ?

Příspěvky: 47
Registrován: 08 led 2008 13:32
Bydliště: Lanškroun

Re: Vedení porostu pšenice.

Příspěvekod michal.vavra1 » 15 kvě 2019 20:23

Ahoj mam dotaz, znamy chce pohnojit ozimou psenici, jeste tam nic nedaval ani pred setim. Ma to jeste nejakou cenu, davat ledek nebo dam popripade jakou davkou. Psenice asi 3 kolinka. Dik.

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Vedení porostu pšenice.

Příspěvekod tele » 16 kvě 2019 10:08

w690i píše:Víte někdo jaký je důvod, že se nesmí používat Skeleton do množitelských porostu?

Netuším

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Vedení porostu pšenice.

Příspěvekod tele » 16 kvě 2019 10:10

w690i píše:Víte někdo jaký je důvod, že se nesmí používat Skeleton do množitelských porostu?

Netuším

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Vedení porostu pšenice.

Příspěvekod tele » 16 kvě 2019 10:11

michal.vavra1 píše:Ahoj mam dotaz, znamy chce pohnojit ozimou psenici, jeste tam nic nedaval ani pred setim. Ma to jeste nejakou cenu, davat ledek nebo dam popripade jakou davkou. Psenice asi 3 kolinka. Dik.

Močovinu před deštěm, ale tady je pozdě.

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Vedení porostu pšenice.

Příspěvekod tele » 16 kvě 2019 10:14

aram píše:
houmi píše:Tak jak u vás vypadají pšenice? Můj porost je k pláči.. Odrůda Pannonia a Viriato vedle sebe, všechny obnože odházené a pouze hlavní stéblo s mizerným klasem. Porost metá, takže i kdyby dnes přišla voda jak rosničky předpovídají, tak už je pozdě. Výživu jsem jim dopřál excelentní. Hold bez vody to nejde, ani pomocí listovek..

Můžu se zeptat na lokalitu ? :(
Nám se počasí naštěstí trochu spravilo, něco prchlo a hlavně teď nejsou vedra, která byla minulý rok a půda vysychala úplně jinak.
Viriato praporec, Frisky + Rebell ještě ne. Chystám se s fungicidem .. chtěl bych letos jet jen na 1 fungicid, proto se rovnou zeptám: je lepší/má smysl chvilku počkat, aby to bralo i praporec i klas nebo mám jet raději ihned, aby byl chráněn hlavně praporec a klas trochu "ošidit" ? :D Nebo když se prostě nepostříká klas azolem, tak je riziko fusarii mnohem vyšší, byť první fungicid dám někdy teď ? :)
Podotýkám, pěstuji sice potraviny, ale při dnešních cenách mi je jedno, zda potravina vyjde nebo ne, kvalitativní hnojení asi dávat ani nebudu, přemýšlel jsem že to teď hodím cca 20 max 30 kg N, ale asi ne, protože to pak vyjde na krmnou a nějaké dusíky jsou mi k hovnu :D Trošku močoviny dohromady s fungicidem v plánu mám + 0,1 3D. Mohl bych se zeptat, je hutton dobrý fungicid na praporec ?

S Huttonem opatrně, pálí. Strategie dobrá, pokud bude vlhko, do žní to 1 fungicid neudrží.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1662
Registrován: 11 čer 2007 23:17
Bydliště: Rokycany-Radnicko

Re: Vedení porostu pšenice.

Příspěvekod neznalek » 16 kvě 2019 11:57

Přátelé, mám dotaz, pšenice odrud FRISKY, KWS Eternity, BENCHMARK... na to sucho vcelku pěkné hodně nízské porosty. Nahnojeno dosud 165 kg N/ha. Vesměs všechny hodně napadené padlím na stonku , ale poradce mi říká, ať to neřeším ( zatím aplikován FAXER, ale to bylo ještě před napadením). Co myslíte, řešit / neřešit? Taky mám letos hodně žír od kohoutka, v takovém měřítku jsem se s tím ještě nesetkal, muže za to sucho? Do nynějších deštů tu napadlo od prosince 65mm.

Příspěvky: 47
Registrován: 08 led 2008 13:32
Bydliště: Lanškroun

Re: Vedení porostu pšenice.

Příspěvekod michal.vavra1 » 16 kvě 2019 12:16

tele píše:
michal.vavra1 píše:Ahoj mam dotaz, znamy chce pohnojit ozimou psenici, jeste tam nic nedaval ani pred setim. Ma to jeste nejakou cenu, davat ledek nebo dam popripade jakou davkou. Psenice asi 3 kolinka. Dik.

Močovinu před deštěm, ale tady je pozdě.


To jsem mu rikal, ze je pozde. Jakou davku, aby to melo smysl? 150kg nebo vic?

Příspěvky: 69
Registrován: 03 kvě 2016 20:01

Re: Vedení porostu pšenice.

Příspěvekod Duke » 16 kvě 2019 17:11

S Huttonem opatrně, pálí. Strategie dobrá, pokud bude vlhko, do žní to 1 fungicid neudrží.[/quote]

Take zvazuji jakou strategii ve fungicidnim osetreni zvolim. Aktualne se priklanim k reseni bez strobilurinu (sucho stale hrozi) a spise levnejsi varianta s tim, ze kdyz bude vlhko stejne pojedu jeste na klas... Takze: Leander 0.6 L + Epoxiconazol 0.7 L na praporec...

Příspěvky: 103
Registrován: 19 lis 2007 18:26

Re: Vedení porostu pšenice.

Příspěvekod ja.zeze » 16 kvě 2019 20:51

Dobrý večer, tak nám konečně napršelo a každý řeší jak na to.
Já nejsem vyjímka. Proto dotaz:
Hybery, celkem pěkný porost, nahnojeno asi na 160 kg N zatím bez aplikace. Stonek napaden padlím již před deštěm. Mám v plánu Hutton(zbyl z loňska) + 3D + Quantum complet + močovina. Asi bych chtěl ten fungicid ještě něčím omastit na to padlí. Máte někdo tip, nebo mám jet jak jsem napsal? Děkuji.

Příspěvky: 61
Registrován: 21 kvě 2008 22:10

Re: Vedení porostu pšenice.

Příspěvekod caryfuk » 17 kvě 2019 10:12

Ahoj, prosím o radu, je možné ještě v této růstové fázi krátit ethephonem ? Jedná se o pšenici Viriato a Elly. Porosty doposud nekráceny. Hnojeno 160 kg/N. Jde mi hlavně o Elly, ta je náchylnější k polehání. V předchozích letech jsem vždy krátil trinexapacethylem, ale letos díky počasí jsem tuto aplikaci vynechal. Děkuji.
https://mhospodar.rajce.idnes.cz/psenice_17.5.2019

PředchozíDalší

Zpět na Obilniny

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník