Vedení porostů jarního ječmene

Příspěvky: 345
Registrován: 22 lis 2015 23:55

Re: Vedení porostů jarního ječmene

Příspěvekod aram » 07 lis 2019 20:07

Chlapi, moc díky za info. Problém s vykoupením Bojosu by problém být neměl, takže půjdu do něj. Říkám si, že by mohl být i levnější než ty novější odrůdy.
Každopádně teda počítám se Systivou na moření plus nějaké "normální" mořidlo. Chtěl jsem na podzim na moření pšence vyzkoušet Germin od Energenu, ale na to nedošlo, takže sem to asi rvát taky nebudu, když to nemám vyzkoušené, pokud to teda vyloženě někdo nedoporučí, krom samotných prodejců :mrgreen:
Před setím tedy dám 100 kg N v močovině a zapravím, předpokládám, že to je všechen dusík, který tam půjde a že stačí obyč granulovaná močovina, že nemusí být nějaka stabilizovaná .. :?:
Vedení porostu bude sranda každopádně, já dojíždím, takže většinu aplikací v pšenicích a řepce probírám s kamošem na dálku a pak jedu když je trochu čas :D Suffleťak mi ale řekl, že v ceně je i "poradce" na pomoc při vedení porostu, tak snad to nějak domluvím a pomůže při vedení alespoň ten první rok. Budu si muset dávat bacha, co mi ordinuje za srajdy, abych tam nelil tisíce k ničemu .. předpokládám herbicid, regulace, 2.regulace si myslím, že nebude potřeba, fungicid případně 2, to jsem ochoten. Na jejich nějaké sračičky stimulátory apod. kašlu :mrgreen:
Jen se ještě zeptám .. co výsevek ? Předpoklad je poměrně brzké setí, na jaře příprava jeden přejezd jokerem a po naschnutí rozhoz močoviny a setí prontem, možná to hnojivo hodím ty 1-2 týdny před setím ..

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Vedení porostů jarního ječmene

Příspěvekod tele » 12 lis 2019 14:40

aram píše:Chlapi, moc díky za info. Problém s vykoupením Bojosu by problém být neměl, takže půjdu do něj. Říkám si, že by mohl být i levnější než ty novější odrůdy.
Každopádně teda počítám se Systivou na moření plus nějaké "normální" mořidlo. Chtěl jsem na podzim na moření pšence vyzkoušet Germin od Energenu, ale na to nedošlo, takže sem to asi rvát taky nebudu, když to nemám vyzkoušené, pokud to teda vyloženě někdo nedoporučí, krom samotných prodejců :mrgreen:
Před setím tedy dám 100 kg N v močovině a zapravím, předpokládám, že to je všechen dusík, který tam půjde a že stačí obyč granulovaná močovina, že nemusí být nějaka stabilizovaná .. :?:
Vedení porostu bude sranda každopádně, já dojíždím, takže většinu aplikací v pšenicích a řepce probírám s kamošem na dálku a pak jedu když je trochu čas :D Suffleťak mi ale řekl, že v ceně je i "poradce" na pomoc při vedení porostu, tak snad to nějak domluvím a pomůže při vedení alespoň ten první rok. Budu si muset dávat bacha, co mi ordinuje za srajdy, abych tam nelil tisíce k ničemu .. předpokládám herbicid, regulace, 2.regulace si myslím, že nebude potřeba, fungicid případně 2, to jsem ochoten. Na jejich nějaké sračičky stimulátory apod. kašlu :mrgreen:
Jen se ještě zeptám .. co výsevek ? Předpoklad je poměrně brzké setí, na jaře příprava jeden přejezd jokerem a po naschnutí rozhoz močoviny a setí prontem, možná to hnojivo hodím ty 1-2 týdny před setím ..

Moření Germin+Fulhum funguje. Obyčejná močovina určitě stačí. Ohlídej si regulaci, určitě CCC v EC 25 společně s Taliusem 0,1 a něco tvrdšího v EC 32 podle vody, někdy je potřeba dokrátit na praporec. Fungicid si nech do osin, bude stačit jeden azol+strobilurin. Nezapomeň na kohoutky, letos to byl velký problém. Výsevek 4-5 MKS dle kvality pozemku.

Příspěvky: 345
Registrován: 22 lis 2015 23:55

Re: Vedení porostů jarního ječmene

Příspěvekod aram » 12 lis 2019 21:30

Na kohoutky si pozor dám, pyretroid 1-2x na jaře taky dávám. No ohledně toho Fulhumu+germinu bys to vyloženě doporučil nebo je to nadstandardní věc pro zkušeného agronoma, který fakt hrotí výnosy ? :D Nebo obecně pomůže v horších podmínkách pro vzcházení ? Pozemek je jeden z nejlepších na katastru, takže to vidím tak na 4,5 MKS pro jistotu kvůli suchu.
A jen ještě co herbicid ? Může být Mustang či Sekator OD ? Do jařin předpokládám, že nejsou preemergentní herbicidy kvůli teplotám půdy...

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Vedení porostů jarního ječmene

Příspěvekod tele » 13 lis 2019 20:16

aram píše:Na kohoutky si pozor dám, pyretroid 1-2x na jaře taky dávám. No ohledně toho Fulhumu+germinu bys to vyloženě doporučil nebo je to nadstandardní věc pro zkušeného agronoma, který fakt hrotí výnosy ? :D Nebo obecně pomůže v horších podmínkách pro vzcházení ? Pozemek je jeden z nejlepších na katastru, takže to vidím tak na 4,5 MKS pro jistotu kvůli suchu.
A jen ještě co herbicid ? Může být Mustang či Sekator OD ? Do jařin předpokládám, že nejsou preemergentní herbicidy kvůli teplotám půdy...

Pro mě již standard agrotechniky přimoření stimulátorem. Herbicid granstar nebo biplay+staran v EC 32.

Příspěvky: 345
Registrován: 22 lis 2015 23:55

Re: Vedení porostů jarního ječmene

Příspěvekod aram » 20 led 2020 11:37

Ještě se pro jistotu jednou zeptám, není hloupost pod ten Bojos rvát přes setím 100 kg N v močovině ? Nestačilo by 50 kg N ? To mě do slaďáku doporučuje kámoš, ale je fakt, že mají o dost lepší půdy :mrgreen: Jinak, je hloupost to dávat před setím v DAMU ? Nebo ten potřebuje vyšší teploty a není v březnu ideální ? :)

Příspěvky: 345
Registrován: 22 lis 2015 23:55

Re: Vedení porostů jarního ječmene

Příspěvekod aram » 27 úno 2020 23:40

Mohu se připomenout s posledním dotazem .. začíná to být aktuální :mrgreen:

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Vedení porostů jarního ječmene

Příspěvekod tele » 28 úno 2020 18:16

aram píše:Mohu se připomenout s posledním dotazem .. začíná to být aktuální :mrgreen:

Každý máme nějakou strategii. Já aplikuji 200 kg močoviny před setím.

Příspěvky: 345
Registrován: 22 lis 2015 23:55

Re: Vedení porostů jarního ječmene

Příspěvekod aram » 29 úno 2020 11:56

Ok, a ten DAM před setím je hloupost nebo ne ? Je pro mě totiž mnohem snazší zajet postřikovačem pro trochu DAMU než pro granulovanou močovinu, ač se to zdá jako blbost :mrgreen:

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Vedení porostů jarního ječmene

Příspěvekod tele » 29 úno 2020 16:54

aram píše:Ok, a ten DAM před setím je hloupost nebo ne ? Je pro mě totiž mnohem snazší zajet postřikovačem pro trochu DAMU než pro granulovanou močovinu, ač se to zdá jako blbost :mrgreen:

Pro mě je DAM riziko stejně jako ledek. Pod ječmen klidně prilovanou močovinu.

Příspěvky: 345
Registrován: 22 lis 2015 23:55

Re: Vedení porostů jarního ječmene

Příspěvekod aram » 04 bře 2020 21:17

Ok díky a na kolik metrů to jde házet ? Rozhodí to rozmetadlo aspoň 12 metrů ? Normálně hážu 18, ale před setím by to samozřejmě nevadilo.

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Vedení porostů jarního ječmene

Příspěvekod tele » 05 bře 2020 20:59

aram píše:Ok díky a na kolik metrů to jde házet ? Rozhodí to rozmetadlo aspoň 12 metrů ? Normálně hážu 18, ale před setím by to samozřejmě nevadilo.

Koukni do tabulek :mrgreen:

Příspěvky: 345
Registrován: 22 lis 2015 23:55

Re: Vedení porostů jarního ječmene

Příspěvekod aram » 05 bře 2020 22:17

Já myslel jakože jaký to má dolet .. tabulky mě bohužel nerozlišují prilovanou a granulovanou :twisted: :mrgreen:

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Vedení porostů jarního ječmene

Příspěvekod tele » 06 bře 2020 22:12

aram píše:Já myslel jakože jaký to má dolet .. tabulky mě bohužel nerozlišují prilovanou a granulovanou :twisted: :mrgreen:

Holt si to budeš muset dohledat, záleží na rozmetadle a lopatkách atd.

Příspěvky: 69
Registrován: 03 kvě 2016 20:01

Re: Vedení porostů jarního ječmene

Příspěvekod Duke » 07 bře 2020 11:14

aram píše:Já myslel jakože jaký to má dolet .. tabulky mě bohužel nerozlišují prilovanou a granulovanou :twisted: :mrgreen:


Tak to rozmichej a strikni postrikovacem... 25% koncentraci udelas. Ale pomalu, at Ti to nezmrzne! :D

Příspěvky: 6
Registrován: 11 lis 2018 18:29

Re: Vedení porostů jarního ječmene

Příspěvekod amater1 » 25 bře 2020 09:29

Dobrý den,
mám dotaz zřejmě na tele nebo někoho znalého.
Mám zasetý ječmen Bojos namořený systivou.
Je vhodné použít Tailus proti padlí nebo to systiva podrží.
Díky za odpovědi.

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Vedení porostů jarního ječmene

Příspěvekod tele » 25 bře 2020 21:33

Používám Talius i při moření Systivou na přidržení odnoží pokud je ohrožena jejich stabilita za sucha.

Příspěvky: 345
Registrován: 22 lis 2015 23:55

Re: Vedení porostů jarního ječmene

Příspěvekod aram » 25 bře 2020 23:07

Jsem začátečník s ječmenem a jsem na tom stejně, Bojos+Systiva, takže půjdu podle tvého doporučení Tele .. v odnožování tam pošlu CCC, 0,1 Talius, močovinu + nejspíš Fulhum, podle stavu porostu.
Hlavní regulaci zatím plánuji 0,1 trinexapac+0,5 CCC + trochu boru, může být ? Samozřejmě podle průběhu počasí, ovšem jsme suchá lokalita, takže cílem bude mít rezervu v počtu stébel na m2. Výsevek 4,5 mil. budu se to snažit dotáhnout k 1000 stéblům. Je Bojos poléhavý ?
Plevele Biplay+Starane řešíš ještě před regulací nebo až po ? A mohu se jen zeptat, proč ne třeba Mustang Forte ? Celkově mám pocit, že zde na fóru o něm moc neslýchám, přitom jsem s ním v pšenicích spokojenej :D Jinak toho Biplay i Starane dáváš jaké dávky ? Plné asi ne, když je to dohromady že ? :)

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Vedení porostů jarního ječmene

Příspěvekod tele » 28 bře 2020 08:28

aram píše:Jsem začátečník s ječmenem a jsem na tom stejně, Bojos+Systiva, takže půjdu podle tvého doporučení Tele .. v odnožování tam pošlu CCC, 0,1 Talius, močovinu + nejspíš Fulhum, podle stavu porostu.
Hlavní regulaci zatím plánuji 0,1 trinexapac+0,5 CCC + trochu boru, může být ? Samozřejmě podle průběhu počasí, ovšem jsme suchá lokalita, takže cílem bude mít rezervu v počtu stébel na m2. Výsevek 4,5 mil. budu se to snažit dotáhnout k 1000 stéblům. Je Bojos poléhavý ?
Plevele Biplay+Starane řešíš ještě před regulací nebo až po ? A mohu se jen zeptat, proč ne třeba Mustang Forte ? Celkově mám pocit, že zde na fóru o něm moc neslýchám, přitom jsem s ním v pšenicích spokojenej :D Jinak toho Biplay i Starane dáváš jaké dávky ? Plné asi ne, když je to dohromady že ? :)

Na plánování regulace je dost brzy. Poléhavý je každý ječmen za vlhka. Ve forte je aminopiralid, je problém s následnými plodinami. Dávka od 35 g a 0,3 l dle zaplevelení.

Příspěvky: 210
Registrován: 23 kvě 2009 10:22
Bydliště: Východné Slovensko

Re: Vedení porostů jarního ječmene

Příspěvekod Bartuc » 28 bře 2020 22:00

Aký je problém s následnými plodinami po aminopiralide?

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Vedení porostů jarního ječmene

Příspěvekod tele » 28 bře 2020 22:10

Bartuc píše:Aký je problém s následnými plodinami po aminopiralide?

Přečti si etiketu - vikvovité odstup

Příspěvky: 210
Registrován: 23 kvě 2009 10:22
Bydliště: Východné Slovensko

Re: Vedení porostů jarního ječmene

Příspěvekod Bartuc » 28 bře 2020 22:33

Tele máte pravdu, píše to tam. Nejak som to za tie roky prehliadal, to by ale mohlo vysvetliť prepad sóje na 3 ha v uplynulom roku... pravdepodobne to funguje...

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Vedení porostů jarního ječmene

Příspěvekod tele » 29 bře 2020 18:23

Bartuc píše:Tele máte pravdu, píše to tam. Nejak som to za tie roky prehliadal, to by ale mohlo vysvetliť prepad sóje na 3 ha v uplynulom roku... pravdepodobne to funguje...

Aminopiralid má údajně rezidua i po 600 dnech. Mě to vytrestalo za sucha na kamenitém poli v ozimém hrachu :mrgreen:

Příspěvky: 345
Registrován: 22 lis 2015 23:55

Re: Vedení porostů jarního ječmene

Příspěvekod aram » 30 bře 2020 22:11

tele píše:Na plánování regulace je dost brzy. Poléhavý je každý ječmen za vlhka. Ve forte je aminopiralid, je problém s následnými plodinami. Dávka od 35 g a 0,3 l dle zaplevelení.

To je jasný, já to myslel jako co plánuji za sajrajty. :mrgreen: Vzhledem k tomu, že už teď je sucho, budu rád, když aspoň nějakej ječmen vyleze. Klíčky už jsou venku, ale pořád jen v hlíně schované, takže to snad nezmrzne přes noci. A dík za dávky :)

Příspěvky: 146
Registrován: 03 dub 2009 14:13

Re: Vedení porostů jarního ječmene

Příspěvekod w690i » 19 dub 2020 21:35

Bojos se mi blíží do čtvrtého listu. Mám v plánu aplikaci (před deštěm, snad příští víkend) 0,6 CCC, Talius 0,125l, Mantrac 0,2l a Krista MgS 3kg/ha. Co myslíte? :)

Příspěvky: 345
Registrován: 22 lis 2015 23:55

Re: Vedení porostů jarního ječmene

Příspěvekod aram » 19 dub 2020 22:43

Štěstíčko se na nás usmálo a dnes napršelo 12 mm, takže teď ječmen povalí jak blbej .. mám ho ve 2-3 listech a plánoval jsem v odnožování také nějakou výživu podobně jak ty, ale teď když prchlo a nemá být ani nějaké vedro, tak přemýšlím, že ještě počkám právě až bude zase sucho. Přecejen ta výživa tomu trochu pomůže, když to trpí suchem. Uvidím jak to bude dělat odnože. Sel jsem 4 MKS, kolik ty ?

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Vedení porostů jarního ječmene

Příspěvekod tele » 20 dub 2020 20:31

w690i píše:Bojos se mi blíží do čtvrtého listu. Mám v plánu aplikaci (před deštěm, snad příští víkend) 0,6 CCC, Talius 0,125l, Mantrac 0,2l a Krista MgS 3kg/ha. Co myslíte? :)

Taliuse stačí 0,1

Příspěvky: 146
Registrován: 03 dub 2009 14:13

Re: Vedení porostů jarního ječmene

Příspěvekod w690i » 20 dub 2020 22:59

Mám 16 ha a 2l. :roll: Nechci zbytky. :D

Příspěvky: 146
Registrován: 03 dub 2009 14:13

Re: Vedení porostů jarního ječmene

Příspěvekod w690i » 02 kvě 2020 18:13

aram píše:Štěstíčko se na nás usmálo a dnes napršelo 12 mm, takže teď ječmen povalí jak blbej .. mám ho ve 2-3 listech a plánoval jsem v odnožování také nějakou výživu podobně jak ty, ale teď když prchlo a nemá být ani nějaké vedro, tak přemýšlím, že ještě počkám právě až bude zase sucho. Přecejen ta výživa tomu trochu pomůže, když to trpí suchem. Uvidím jak to bude dělat odnože. Sel jsem 4 MKS, kolik ty ?


Taky jsem sel 4 MKS, po cca 5 mm deště se mírně vzpamatoval, ale nevidím to letos růžově. Naaplikoval jsem 0,6 CCC, Talius, Mantrac, hořkou sůl a 5% močoviny, tak uvidíme.

Příspěvky: 345
Registrován: 22 lis 2015 23:55

Re: Vedení porostů jarního ječmene

Příspěvekod aram » 03 kvě 2020 10:12

Můžu k aplikaci CCC (asi 0,5 L), Fulhumu 0,5 L přidat i výživu v podobě MKP Krista 2-3 kg/ha či mikroprvky (mám B, Mn, Cu) nebo je to zbytečné ? Močovinu se mě dávat moc nechce, když mám dost nahnojeno (otázka je jestli je to nyní přístupné :? ). Ječmen Bojos, porost má 1-2 odnože. Jinak herbicid jsem ještě neřešil, mám totiž půlku bezorebně a půlku orbou, po bezorebce by to už sneslo ošetření, ale po orbě to teprve leze. Takže buď udělám herbicid a po 4 dnech stimulaci nebo je lepší naopak ? Osobně bych radši prvně podpořil růst a potom dal herbicid, aby ta stimulace nezregenerovala plevele :) Od aplikace si slibuji trochu podpoření v suchu a hlavně srovnání odnoží. Trpíme tu každý rok přísušky, takže musím udělat rezervu v počtu stébel na m2, takže bych chtěl mít alespoň 1200 klasů, když by to 1/3 odházelo, aby se to pořád ještě dalo ...

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Vedení porostů jarního ječmene

Příspěvekod tele » 04 kvě 2020 20:32

aram píše:Můžu k aplikaci CCC (asi 0,5 L), Fulhumu 0,5 L přidat i výživu v podobě MKP Krista 2-3 kg/ha či mikroprvky (mám B, Mn, Cu) nebo je to zbytečné ? Močovinu se mě dávat moc nechce, když mám dost nahnojeno (otázka je jestli je to nyní přístupné :? ). Ječmen Bojos, porost má 1-2 odnože. Jinak herbicid jsem ještě neřešil, mám totiž půlku bezorebně a půlku orbou, po bezorebce by to už sneslo ošetření, ale po orbě to teprve leze. Takže buď udělám herbicid a po 4 dnech stimulaci nebo je lepší naopak ? Osobně bych radši prvně podpořil růst a potom dal herbicid, aby ta stimulace nezregenerovala plevele :) Od aplikace si slibuji trochu podpoření v suchu a hlavně srovnání odnoží. Trpíme tu každý rok přísušky, takže musím udělat rezervu v počtu stébel na m2, takže bych chtěl mít alespoň 1200 klasů, když by to 1/3 odházelo, aby se to pořád ještě dalo ...

Můžeš, hlavně Mn a Talius na odnože. Jinak Ok.

PředchozíDalší

Zpět na Obilniny

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků