Mák

Příspěvky: 873
Registrován: 29 srp 2013 17:47

Re: Mák

Příspěvekod skacel99 » 11 led 2019 00:52

No zaset by to šlo nejspíš na koso,jako podsev ve vojtěšce,ale otázka je efekt. Erozní vyhlášku jsem ještě nestudoval,chystám se na to. Letos nám právě vchází mák na kopcovitá pole

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Mák

Příspěvekod tele » 11 led 2019 17:58

skacel99 píše:Zdravím. Narazil jsem na zajímavý článek,kde byl jarní mák vysetý společně s pomocnou plodinou ječmenem. Seto ob řádek,50 kg/ha. Máte s tím někdo zkušenosti? Z hlediska eroze asi zajímavá varianta. Otázka zní,jestli se dostaví podobný efekt při "setí naširoko" rozmetadlem,nebo bude ječmen máku zbytečně konkurovat? https://www.bednar-machinery.com/cz/aktuality/detail/3773/aktualne-z-terenu-mak-s-pomocnou-plodinou

Jinak jak vám dopadl loňský mák? Naštěstí jsme nic nezlikvidovali a v průměru to vyšlo díky ceně tak nějak standardně. Na 20 ha jsme dohromady namlátili to,co na posledních 5 ha u potoka,tam to díky vysoké spodní vodě dalo 15 q/ha (hrubého)

Já jsem již k výsledkům firem poněkud nedůvěřivý. Notabene jeden Demo podnik dobře znám. Staří agronomové měli pravdu, když říkali, že hlavní plodina má být na poli sama. Určitě je lepší použít klasické protierozní opatření než tento systém. Další možnost je mít více OP v rámci firmy a na erozně ohrožených polích hospodařit konzervativně i za cenu horších výnosů. Docela mě překvapuje, že soukromník jako ty řeší erozní ohroženost podle nějaké vyhlášky. Já nemám problém udělat biopás i na pozemku MEO, protože tu zerodovanou půdu už nikdy nikdo zpátky nevrátí :(

Příspěvky: 873
Registrován: 29 srp 2013 17:47

Re: Mák

Příspěvekod skacel99 » 11 led 2019 18:10

Aktuální erozi 2019 jsem právě letmo četl a šlo mi hlavně o to,jestli mák nebude zařazen do erozně ohrožených plodin. Není tam o něm vůbec zmínka,takže se nic nezměnilo.
SEO pozemek nemáme ani jeden. Letos má být mák na pozemku MEO,tak řeším jak to nejlépe udělat. Začalo se tím,že se neoralo,aby zůstaly nějaké posklizňové zbytky na povrchu. Podmítáno to bylo na koso ke kopci. Set se to bude stejným směrem. Úplně po vrstevnici to nejde z důvodu různé expozice. Pás se tam dělat určitě bude,s tím počítám + nejspíš obsetí spodní souvratě. Otázka je,jak široký ten průsek dělat,aby to mělo efekt? Stačí 12 metrů? Pro upřesnění,písčitá,kamenitá půda,délka kopce cca 300 m

To s tím ječmenem se mi právě zamlouvalo z toho důvodu,že ječmen zachytí mnohem víc vody,než maličkej mák. Proto se ptám,jestli s tím má někdo zkušenost,jestli při rozhozu rozmetadlem neudělám víc škody,než užitku.

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Mák

Příspěvekod tele » 11 led 2019 18:23

skacel99 píše:Aktuální erozi 2019 jsem právě letmo četl a šlo mi hlavně o to,jestli mák nebude zařazen do erozně ohrožených plodin. Není tam o něm vůbec zmínka,takže se nic nezměnilo.
SEO pozemek nemáme ani jeden. Letos má být mák na pozemku MEO,tak řeším jak to nejlépe udělat. Začalo se tím,že se neoralo,aby zůstaly nějaké posklizňové zbytky na povrchu. Podmítáno to bylo na koso ke kopci. Set se to bude stejným směrem. Úplně po vrstevnici to nejde z důvodu různé expozice. Pás se tam dělat určitě bude,s tím počítám + nejspíš obsetí spodní souvratě. Otázka je,jak široký ten průsek dělat,aby to mělo efekt? Stačí 12 metrů? Pro upřesnění,písčitá,kamenitá půda,délka kopce cca 300 m

Tak to je správný přístup. Já dělám pásy na záběr postřikovače = 5 seček. Pokud se pozemek o průměrném sklonu do 3° obdělává po vrstevnici, tak z něj vyteče jenom čistá voda. Mák zakládám se zvednutými zavlačovači bez válení po zasetí, to má taky velký vliv na zasakování. Souvrať bych dal do souvratě nebo nektarodárného úhoru, stejně budeš po máku sít pšenici.

Příspěvky: 873
Registrován: 29 srp 2013 17:47

Re: Mák

Příspěvekod skacel99 » 11 led 2019 18:41

Zavlačovače nepoužíváme,neválíme. Letos to chci alespoň na části zaset naprudko bez předchozí přípravy kvůli ušetření vláhy na vzcházení. Po té podmítce je to relativně rovný a přece jenom v tom písku se to na jaře rozsype.
Doteď byla technologie orba,2x smykování,setí malou mechanickou mašinou bez přípravy. Tam byl ale problém v kolejích po setí. I když se to selo lehkým traktorem (Z6711),tak díky malému záběru secí mašiny to bylo kolej na koleji a voda pak letí. Větší mašina má přípravu,takže eliminuju koleje a při vhodným nastavení to snad neutopím (malá mašina má nožové botky,velká dvoudisk).
Předloni se selo do podmítky + 1x smyk a porost byl pěknej (kdyby klasicky neprošly kroupy),ale to bylo na rovině. V kopci se bojím tu podmítku utáhnout smykem.

24 na postřikovač vyjde asi líp. Když se tam dá ječmen,ještě z toho i něco bude,stejně tak souvrať. Chci ten průsek zasít dřív,aby to pokud možno vylezlo,než se zaseje mák,ale to asi neklapne.

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Mák

Příspěvekod tele » 11 led 2019 19:20

Pod mák je třeba co nejméně přejezdů, ovšem málokdy je to na jaře vyzrálé tak, aby to šlo frknout napřímo. Mák vyleze i ze 3 cm.

Příspěvky: 873
Registrován: 29 srp 2013 17:47

Re: Mák

Příspěvekod skacel99 » 11 led 2019 19:33

Ještě se zeptám na nastavení mašiny při dvoudiskových botkách - přítlak na minimum? Zamačkávací kolečka nechat,aby držela hloubku,nebo demontovat?

Příspěvky: 118
Registrován: 27 bře 2015 12:48

Re: Mák

Příspěvekod jozef1975 » 11 led 2019 19:55

Zdravim, sorry ze sa sem votrem.
Skusali ste niekto zasiat mak vaderstad rapidom?
Sejem uz par sezon pottingerom vitasem a porasty su vacsinou velmi pekne len to dlho trva. Na horny vysev je tam predpisana rychlost max.8km a spolu s 3m zaberom to je otrava. Postup mam: orba nasledne hned potom kombinator a na jar uz sejba priamo vitasemom s rotackami.

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Mák

Příspěvekod tele » 11 led 2019 22:08

skacel99 píše:Ještě se zeptám na nastavení mašiny při dvoudiskových botkách - přítlak na minimum? Zamačkávací kolečka nechat,aby držela hloubku,nebo demontovat?

Přítlak tak, aby kolečka držela stejnou hloubku a neposkakovala při rychlosti setí 10 km/hod max. Takže cca 20%. Zamačkávací kolečko ti udělá pěknou drážku a mák je chráněn před větrem a poletujícím pískem

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Mák

Příspěvekod tele » 11 led 2019 22:11

jozef1975 píše:Zdravim, sorry ze sa sem votrem.
Skusali ste niekto zasiat mak vaderstad rapidom?
Sejem uz par sezon pottingerom vitasem a porasty su vacsinou velmi pekne len to dlho trva. Na horny vysev je tam predpisana rychlost max.8km a spolu s 3m zaberom to je otrava. Postup mam: orba nasledne hned potom kombinator a na jar uz sejba priamo vitasemom s rotackami.

Zkoušel, je to peklo. Netrefíš hloubku. Zakládal jsem ho Rapidem 4,5 m 2x a není to pro agronoma vůbec konfortní. Určitě to neměň, decentně zahloubenýma rotačkama se to blíží optimu.

Příspěvky: 873
Registrován: 29 srp 2013 17:47

Re: Mák

Příspěvekod skacel99 » 12 led 2019 10:19

A úplně ideální varianta je jaká? Po orbě a kompaktoru se to většinou slilo

Příspěvky: 118
Registrován: 27 bře 2015 12:48

Re: Mák

Příspěvekod jozef1975 » 12 led 2019 14:02

Diky. Aj som myslel ze to nebude sranda. Ja som sa skor bal zadneho pechu, ked to zadupem bez zavlacovacov ci to vobec vzide. Za dalsie male rastlinky by neboli chranene drazkou.
Uvidim kolko bude na jar casu , mozno skusim 5ha aspon to porovnam.

Příspěvky: 240
Registrován: 07 úno 2007 08:13

Re: Mák

Příspěvekod zemědělec » 08 kvě 2019 12:24

Zdravím a chci se zeptat. Po zasetí máku jsem PRE aplikoval 1l chlortoluronu + clomazone. Nyní porost ve čtyřech listech, silný výskyt konopice a po okrajích ojediněle pcháč.Mám v plánu okraj objet Laudisem+Tomahawk. Na ostatní Calisto 480 . Bude samotné calisto na tu konopici stačit? Nebo mám přidat taky tomahawk, který na konopici asi velký účinek nemá a v kombinaci s calistem prý mák poškozuje? Nebo to vzít celé Laudisem + tomahawk. Calisto a tomahawk mám, laudis bych musel dokoupit.

Příspěvky: 77
Registrován: 21 črc 2012 21:09

Re: Mák

Příspěvekod houmi » 01 srp 2019 16:12

Tak mák téměř sklizen, vypadá to na výnos cca 2-3q. A jaký byl na jaře pěkný. Mělnicko - vše, krom ozimých ječmenů se tu upeklo.

Příspěvky: 96
Registrován: 22 pro 2014 15:14

Re: Mák

Příspěvekod pawell89 » 03 kvě 2020 20:51

Měl bych dotaz na pěstitele maku letos ho mam poprve na 9ha odruda Ms Harlekyn ,vysevek 1,5kg. porost vzchazel nerovnoměrně skoro měsic. nyni napršelo 25mm vody .Mak je řidky a nepravidelně vzešli , chtěl bych ho podpořit vyživou .Nahnojeno mám na 100kg N. Ma u maku vyznam aplikace močoviny hořske soly , kombiphosu ,boru a zinku ? Rad bych mu dopřal vyživu aby nasadil dostaten makovic. Herbicid byl lentipul+command. Mam připraveny laudis a starane. Pole je čiste,ale vylezlo mi tam misty dost vydrolu žita . Z fungicidu počitam s carambou a amistar.

Příspěvky: 873
Registrován: 29 srp 2013 17:47

Re: Mák

Příspěvekod skacel99 » 03 kvě 2020 21:08

Kéž bych měl tyto starosti. Zaseto před 6 týdny 40 ha. První voda před 3 dny 6+2+2 mm. Drtivá většina leží v zemi tak,jak se zasela. Byl strach set to za vlhka před příchodem mrazů a vymstilo se to. Minimálně půlku asi zlikvidujeme.

Příspěvky: 96
Registrován: 22 pro 2014 15:14

Re: Mák

Příspěvekod pawell89 » 03 kvě 2020 21:25

skacel99 píše:Kéž bych měl tyto starosti. Zaseto před 6 týdny 40 ha. První voda před 3 dny 6+2+2 mm. Drtivá většina leží v zemi tak,jak se zasela. Byl strach set to za vlhka před příchodem mrazů a vymstilo se to. Minimálně půlku asi zlikvidujeme.


Ja sel taky přes 6 tydny až po mrazech do suche hliny ,nebo spiš do pisku mam ho zasety v lehkych pudach . Před dvěma tydny mi spadlo 15mm a nyni během
4dni tak 25mm jen si mysim že to bude na dlouho posledni voda.

Příspěvky: 873
Registrován: 29 srp 2013 17:47

Re: Mák

Příspěvekod skacel99 » 03 kvě 2020 21:47

Taktéž kopečky a lehké půdy. To,co vzešlo z prvotní vláhy ještě potrápil mráz. O těchto dávkách vody si můžeme nechat leda zdát. Navíc tomu začínají utíkat plevele. I když to ten porost přežije,bude to problém.

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Mák

Příspěvekod tele » 03 kvě 2020 22:15

pawell89 píše:Měl bych dotaz na pěstitele maku letos ho mam poprve na 9ha odruda Ms Harlekyn ,vysevek 1,5kg. porost vzchazel nerovnoměrně skoro měsic. nyni napršelo 25mm vody .Mak je řidky a nepravidelně vzešli , chtěl bych ho podpořit vyživou .Nahnojeno mám na 100kg N. Ma u maku vyznam aplikace močoviny hořske soly , kombiphosu ,boru a zinku ? Rad bych mu dopřal vyživu aby nasadil dostaten makovic. Herbicid byl lentipul+command. Mam připraveny laudis a starane. Pole je čiste,ale vylezlo mi tam misty dost vydrolu žita . Z fungicidu počitam s carambou a amistar.

Má. Na výdrol graminicid.

Příspěvky: 118
Registrován: 27 bře 2015 12:48

Re: Mák

Příspěvekod jozef1975 » 04 kvě 2020 19:27

S makom su tento rok problemy. Vela pestovatelov na okoli ho uz vyhodilo a dali kukuricu. Mna caka tiez 40ha ktore som pokaslal lebo som sa ponahlal a zasial ho do prilis mokrej zeme. Spravila sa kôra a nemal sancu, tak som to pobehal kompaktorom a zasial znova no odvtedy to lezi v prachu bez vody a nemam nervy cakat.95ha co som stihol pred dazdami vo februari vyzera dobre s ohladom na sucasne zrazky cize nijake.

Příspěvky: 96
Registrován: 22 pro 2014 15:14

Re: Mák

Příspěvekod pawell89 » 01 čer 2020 21:07

Tak jak vypadaji vaše porosty maku . Jak už jsem zde psal mam ho poprve , tak jsem ve čtyřech listech aplikoval Dithane a dneska při vyšce cca 20 cm šla Caramba zinek,fosfor a bor. Za tyden mam v planu jet molybden a ostatni prvky ve snižene davce.Zatim nevim jaky fungicid na začatku květu ? Na skladě mam Tilmor,Acanto nebo Apel, ale přemyslel jsem použit spiše Propulce. Jake fungicidy použivate vy ?

Příspěvky: 873
Registrován: 29 srp 2013 17:47

Re: Mák

Příspěvekod skacel99 » 01 čer 2020 21:35

Nám se porosty docela zatáhly,ale jsou silně nevyrovnané. Nakonec se to risklo,že bude normální průběh počasí,malé rostliny se dotáhnou a nic se nezlikvidovalo. Stále ale bojujeme s plevely,v rámci ochrany malých rostlin se to řešilo poměrně pozdě a účinnost je slabší.
Do kvetení máme velmi daleko. Na plíseň proběhl Dithane,mikroprvky neřešíme. Máme ho od 2 listů do výšky cca 10 cm

Příspěvky: 96
Registrován: 22 pro 2014 15:14

Re: Mák

Příspěvekod pawell89 » 01 čer 2020 21:51

skacel99 píše:Nám se porosty docela zatáhly,ale jsou silně nevyrovnané. Nakonec se to risklo,že bude normální průběh počasí,malé rostliny se dotáhnou a nic se nezlikvidovalo. Stále ale bojujeme s plevely,v rámci ochrany malých rostlin se to řešilo poměrně pozdě a účinnost je slabší.
Do kvetení máme velmi daleko. Na plíseň proběhl Dithane,mikroprvky neřešíme. Máme ho od 2 listů do výšky cca 10 cm


Ja ho mam od 6 listu do 20cm. Pole je bez plevelu , už i vydrol řepky odchazi. Plevele se řešili 3x . Lentipul +command. Pak gramicid a nakonec Laudis +Starane tato kombinace šla před 10 dny .Pole je čiste

Příspěvky: 873
Registrován: 29 srp 2013 17:47

Re: Mák

Příspěvekod skacel99 » 02 čer 2020 06:34

To je v plánu dnes večer. Výdrol řepky i ostatní plevele ustupují,ale je třeba je dorazit

Příspěvky: 77
Registrován: 21 črc 2012 21:09

Re: Mák

Příspěvekod houmi » 02 čer 2020 08:16

S propulsem do květu opatrně, je třeba dodržet ochranou lhůtu téměř dva měsíce... Víte jak to bylo s Acantem. Tak ať nemáme problém i s Propulsem..

Příspěvky: 555
Registrován: 20 zář 2011 12:06

Re: Mák

Příspěvekod tomous » 02 čer 2020 20:35

Já dám zase Mirador Xtra nebo Agrozol Xtra

Příspěvky: 45
Registrován: 01 úno 2018 15:55

Re: Mák

Příspěvekod Joe45 » 24 čer 2020 22:36

Ahoj, nevíte jaká je cena máku, či výhled letošní ceny? Zda se mi že letos jsou máky všude pěkný, tak soudím, že cena asi nic moc, díky

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Mák

Příspěvekod tele » 25 čer 2020 10:28

Joe45 píše:Ahoj, nevíte jaká je cena máku, či výhled letošní ceny? Zda se mi že letos jsou máky všude pěkný, tak soudím, že cena asi nic moc, díky

Letos jsem v jižních, středních, západních ani severních Čechách neviděl porost, ze kterého by mi spadli trenky. Jelikož ho u žádného zemědělce nemám, tak aktuální cenu nesleduji.

Příspěvky: 96
Registrován: 22 pro 2014 15:14

Re: Mák

Příspěvekod pawell89 » 25 čer 2020 13:55

tele píše:
Joe45 píše:Ahoj, nevíte jaká je cena máku, či výhled letošní ceny? Zda se mi že letos jsou máky všude pěkný, tak soudím, že cena asi nic moc, díky

Letos jsem v jižních, středních, západních ani severních Čechách neviděl porost, ze kterého by mi spadli trenky. Jelikož ho u žádného zemědělce nemám, tak aktuální cenu nesleduji.


Cena máku sleduji a z lonske sklizně se necha zopchodovat za cca 70kč a na novou sklizen se uzaviraji smlouvy kolem 50 kč . Takže si myslim že po žnich bude cena někde v rozmeni 50-70kč. Letos mam mák poprvně .Ale nynějsi dešt co spadl mi misty mam uplně utloukl ,tak uvidim co z toho bude .Jinak mák začina kvect. Pole je čiste a krom souvrati je porost kompletni Tak jsem na něj zvědavy .

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Mák

Příspěvekod tele » 25 čer 2020 19:45

pawell89 píše:
tele píše:
Joe45 píše:Ahoj, nevíte jaká je cena máku, či výhled letošní ceny? Zda se mi že letos jsou máky všude pěkný, tak soudím, že cena asi nic moc, díky

Letos jsem v jižních, středních, západních ani severních Čechách neviděl porost, ze kterého by mi spadli trenky. Jelikož ho u žádného zemědělce nemám, tak aktuální cenu nesleduji.


Cena máku sleduji a z lonske sklizně se necha zopchodovat za cca 70kč a na novou sklizen se uzaviraji smlouvy kolem 50 kč . Takže si myslim že po žnich bude cena někde v rozmeni 50-70kč. Letos mam mák poprvně .Ale nynějsi dešt co spadl mi misty mam uplně utloukl ,tak uvidim co z toho bude .Jinak mák začina kvect. Pole je čiste a krom souvrati je porost kompletni Tak jsem na něj zvědavy .

Takže cena optimální.

PředchozíDalší

Zpět na Olejniny

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník