Vedení porostů ozimé řepky

Příspěvky: 77
Registrován: 21 črc 2012 21:09

Re: Vedení porostů ozimé řepky

Příspěvekod houmi » 27 úno 2021 22:30

Korvetto určitě samostatně.. Nejsem si jist, jestli regulator použít, nebo ne.. Jestli sjednocovat, nebo pouze trochu zaléčit bez regulace a nechat růst svým životem.. Řepka mi tu nikdy nepolehla, tak si nejsem jist, jestli jarni regulace není kontraproduktivní..

Příspěvky: 345
Registrován: 22 lis 2015 23:55

Re: Vedení porostů ozimé řepky

Příspěvekod aram » 28 úno 2021 19:47

Tak kontraproduktivní by byla kdybys měl ten porost už takhle dost hustý a další větve by byly právě kontraproduktivní. Jinak nejspíš ne. Já popravdě do řepky nedával nikdy "jen regulátor" nebo "jen fungicid". Vždycky buď azol nebo caryx nebo na jaře jednou efilor. To vše jak reguluje, tak je proti houbám .. Takže asi neporadím. Ale osobně bych to asi nechal žít tak jak to je. :D Myslím, že ještě relativně krátkej den by to mohl srovnat sám a do prodlužovacího růstu by to mohlo být vyrovnanější.

Příspěvky: 77
Registrován: 21 črc 2012 21:09

Re: Vedení porostů ozimé řepky

Příspěvekod houmi » 02 bře 2021 20:15

No však tak jsem to myslel.. Jestli použít azol ktery hodně morforeguluje a zároveň léčí, jako treba tebukonazol, metconazol a nebo spíš fungicid bez regulace jako difenoconazol, topsin atd..?

Uživatelský avatar
Příspěvky: 214
Registrován: 24 úno 2016 10:23

Re: Vedení porostů ozimé řepky

Příspěvekod Knightjiri » 06 bře 2021 13:02

Tak se opět ozývám, nakonec sem nezaoral.
aktuálně je v porostu v patek 26.2. nahazeno 200 kilo močoviny a v neděli 28. 240kg síranu vápenatého. Přikládám fotky z 3.3. kdy se močovina již rozpustila 27. pršelo ale síran stále na v granulkách.Z pohledu porovnání fotek bych řekl že se docela porost pohnul.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Obrázek

Příspěvky: 345
Registrován: 22 lis 2015 23:55

Re: Vedení porostů ozimé řepky

Příspěvekod aram » 10 bře 2021 17:05

houmi píše:No však tak jsem to myslel.. Jestli použít azol ktery hodně morforeguluje a zároveň léčí, jako treba tebukonazol, metconazol a nebo spíš fungicid bez regulace jako difenoconazol, topsin atd..?

Já jsem objednal čistej metconazole. Plánuju dávat Metkon (60g metc.) cca 0,8 L/ha. Podle počtu rostlin (až to pořádně projdu) to dám buď ve 20 cm na větší navětvení, nebo až později spíš na regulaci. Na houby je to myslím si plně dostačující. :) Sám uvidím, jestli do té doby bude nějaký přejezd s močovinou, P, B příp. insekticidem. Zatím to vypadá, že budu mít problém do konce března stihnout všechno hnojení. :?

Příspěvky: 210
Registrován: 23 kvě 2009 10:22
Bydliště: Východné Slovensko

Re: Vedení porostů ozimé řepky

Příspěvekod Bartuc » 14 bře 2021 20:28

ahoj, fotky zatiaľ nepridávam, nakoľko od posledného fotenia sa zatiaľ veľa neudialo - porast sa pomaly prebúdza. My už máme od stredy nahnojené na 90% z celkovej dávky N. Ako prvý fungi rozmýšľam Corinth (160g tebu, 80g protiocon) v dávke 0,8, avšak ešte skôr pravdepodobne pôjdeme insekticíd na krytonosy - dnes som ich už pár objavil.
Knightjiri: sám som zvedavý - držím prsty :wink:

Příspěvky: 345
Registrován: 22 lis 2015 23:55

Re: Vedení porostů ozimé řepky

Příspěvekod aram » 15 bře 2021 15:45

Tak pokud pojedeš s insekticidem, tak bych se nebál přidat močovinu a fosfor.
A jinak s tím fungicidem bych si potom dával trochu bacha, kdy to tam budeš dávat. Protože když třeba ve 20 cm, tak porost dost ještě navětví a jestli ho máš hustej už teď (podle vysetejch rostlin), tak si tím trochu uškodíš. :)
Jinak snad tento týden taky pohnojím druhou a hlavní dávkou DASOU. Na konci března přijde ještě dohnojení v ledku.

Příspěvky: 210
Registrován: 23 kvě 2009 10:22
Bydliště: Východné Slovensko

Re: Vedení porostů ozimé řepky

Příspěvekod Bartuc » 15 bře 2021 21:45

Močovinu určite :wink: Fosfor ešte nemám vybraný, ale zato cukor už je na sklade :mrgreen: Jo na tu reguláciu dávam pozor - ono my ešte nemáme cenníky, tak trochu tápem...

Příspěvky: 345
Registrován: 22 lis 2015 23:55

Re: Vedení porostů ozimé řepky

Příspěvekod aram » 17 bře 2021 02:29

Já ceník taky pořád nemám. Ten cukr máš už vyzkoušený ? Porovnával sis to někdy ? Tohle by mě hodně zajímalo. Já o něm tedy zatím neuvažuju, protože porosty nějak vyloženě špatné nemám, ale spíš do budoucna. Fosfor jsem letos koupil se skřípěním zubů od našeho milého premiéra - PK Sol od Lovochemie. Rozpouštět MKP Krista mě loni fakt sralo. :mrgreen:

Příspěvky: 210
Registrován: 23 kvě 2009 10:22
Bydliště: Východné Slovensko

Re: Vedení porostů ozimé řepky

Příspěvekod Bartuc » 18 bře 2021 09:06

Presne nameraný výsledok s cukrom nemáme. Minulý rok sme ho dali do arabely prvý krát v podstate na odporučenie Jardu M. Po Vianociach som ho kúpil na brutálnu akciu v reťazci, tak ho teraz s prvým vjazdom do repky dám. Plánujem insekti + 15 moč + 2 kg cukru + B + P (PowerPhos). Aký počet rastlín na štvorec beriete ako hranicu na vstup s fungi?

Příspěvky: 4
Registrován: 03 bře 2021 17:29

Re: Vedení porostů ozimé řepky

Příspěvekod Esac » 20 bře 2021 19:00

aram píše:Já ceník taky pořád nemám. Ten cukr máš už vyzkoušený ? Porovnával sis to někdy ? Tohle by mě hodně zajímalo. Já o něm tedy zatím neuvažuju, protože porosty nějak vyloženě špatné nemám, ale spíš do budoucna. Fosfor jsem letos koupil se skřípěním zubů od našeho milého premiéra - PK Sol od Lovochemie. Rozpouštět MKP Krista mě loni fakt sralo. :mrgreen:


Jen odbočím, co jsi měl za problém s tou Yarou ? Špatně se rozpouštěla ? Ptám se protože jsem chtěl do budoucna také zkusit nějaké pevné od nich, zatím mám kušenost jen s kapalným Borem. Tady jeden zemědělec už yaru prý nechce ani vidět, že se mu to i sráželo, ale co všechno namíchal to už nevím :mrgreen:

Příspěvky: 345
Registrován: 22 lis 2015 23:55

Re: Vedení porostů ozimé řepky

Příspěvekod aram » 21 bře 2021 14:51

Že by se mi to sráželo, to ne. Obecně na yaru nenechám dopustit, co se týče pevných hnojiv do rozmetadla. Nicméně ta MKP Krista se tak strašně dlouho rozpouštěla, že jsem u toho zešedivěl. Naprosto nesrovnatelné třeba s močovinou. Takže jsem letos fosfor nakoupil v tekutym, toť vše. :) Já dojíždím, takže potřebuji přijet, při napouštění vody rozpustit prášek v sítku, nalít srajdy a valit stříkat. Ne se drbat s rozpuštěním. :mrgreen:

Jinak u mě proběhla za poslední 2 týdny poměrně razantní změna ve stavu řepek. Jak bylo pořád v noci pod nulou a přes den nad, tak rostliny přišly o dost nadzemní hmoty, takže do stimulačního postřiku močovina, fosfor, bór, hodlám přidat právě i cukr. Je mi to doporučováno už kde kým. :mrgreen: Kořeny jsou naštěstí docela slušné, na to, jaké byly podmínky na podzim a přes zimu - mokro, a jdou i pěkně do hloubky, byť jsem přípravu měl jen na nějakých 18 cm terranem. Porosty mám ale především vyrovnané, takže doufám, že to má pořád slušný potenciál i na 4 tuny. Po okolí je dost porostů, které jsou takhle na oko určitě na zaorání. Už jsem zaregistroval i přesívku někde. Tyhle nejhorší porosty jsou především ty, které byly váleny po setí se mě zdá. Kdo válel, tak zplakal nad výdělkem. Já jen jedno pole ale před setím naštěstí. :D Špatné vzcházení bylo nejspíš i tam, kde se snažili připravit půdu "na zahrádku". Vzduch v půdě holt loni rozhodoval a nyní se to s těmi porosty pořád táhne ..
Každopádně 19.3. proběhlo hlavní hnojení: DASA, dávka 300 - 350 kg (podle pole a předchozího hnojení), takže v řepkách mám nyní cca 40 kg N na podzim a zatím 140 kg N na jaře. Ještě mám v plánu cca 30 kg N v ledku za 2-3 týdny.

Dovolím si ještě nadhodit jiné téma: uvažujete někdo o smlouvě na prodej řepky dopředu ? Ceny jsou více než lákavé. Nemám s tím zkušenosti totiž, tak nevím, ale dost o tom přemýšlím, protože jsem měl stejně v plánu řepku po žních co nejdříve prodat. Poslední týden šla cena dost dolů zase, ale pořád je to řekněme na 11 000/tunu.

Příspěvky: 162
Registrován: 20 úno 2014 21:35

Re: Vedení porostů ozimé řepky

Příspěvekod kas » 21 bře 2021 18:56

Ceny jsou stále TOP, minulý týden se dalo podepsat novou sklizeň 2021 i za 11700,-/t

Odkaz na burzu Matif:

https://www.kaack-terminhandel.de/en/ma ... eseed.html

Příspěvky: 345
Registrován: 22 lis 2015 23:55

Re: Vedení porostů ozimé řepky

Příspěvekod aram » 06 dub 2021 22:41

Tak co, už jste stříkali krytonosca ? Já byl v řepce s postřikovačem minulé pondělí, ale jen se stimulací, v miskách skoro nic nebylo a lepší insekticid se mě dávat ještě nechtělo. :mrgreen: Zkoušel jsem na dvou blocích nějakou tu stimulaci, aplikováno: 10 kg močovina, 4 L PK Sol (cca 1,3 kg P2O5 a K2O), 2 L bóru, 3 kg cukru, 0,22 Fulhum.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 370
Registrován: 13 dub 2010 21:08

Re: Vedení porostů ozimé řepky

Příspěvekod winis » 07 dub 2021 10:10

Tady okolo prahy se jezdilo uz v pulce brezna a minuly tyden i druhe osetreni. Ja jel mospilan+rapid+15%ureaS+kristalon+kristamgs+fulhum+bor ve 220 litrech vody.

Příspěvky: 161
Registrován: 28 zář 2007 17:43

Re: Vedení porostů ozimé řepky

Příspěvekod chose » 07 dub 2021 10:32

Jo, minulý pondělí jsem ho stříknul.
Kdy jsi dával misky? Jestli jsi je nedal kolem 24.2., tak jsi asi hlavní nálet propásl a teď už jsou v porostu.
Já měl letos největší nálet koncem února. Tři misky jsem dal 23.2. dopoledne okolo pole a večer už bylo ve dvou přes padesát a v jedný jen pět.
24.2. ráno misky vyčištěný a večer už bylo ve dvou přes stovku a v jedný okolo padesáti, 25. 2. přibližně ty samý počty, 26.2. se už trochu ochladilo a nelítali. Teď jak se oteplilo byl nálet malý cca do deseti na misku. Lokalita Z.Č. cca 520 m.

Příspěvky: 345
Registrován: 22 lis 2015 23:55

Re: Vedení porostů ozimé řepky

Příspěvekod aram » 07 dub 2021 22:45

Misky jsem měl daný někdy od čtvrtka předminulý týden, ještě před tím oteplením. A minulé pondělí jen pár brouků a jen v jedné misce, tak jsem lepší insekticid pošetřil a pyretroid jsem si říkal, že nemá moc smysl. Ale je pravda, že je to trochu výše (400-420 m n.m.) a obecně je tam chladněji a tlak chorob i škůdců není tak strašný. Na tu tvoji nadmořskou výšku teda koukám, že jsi měl nálety už v únoru. :shock: No, uvidím o víkendu, vypadá to, že už budou teploty na nějaké ošetření, tak mám v plánu dát rovnou něco lepšího, co to podrží déle + opět močovinu fosfor a bór a někde i cukr. Řepkám tohle počasí teda vůbec nesvědčí, kór těm co byly pomalu na zaorání ..

Příspěvky: 161
Registrován: 28 zář 2007 17:43

Re: Vedení porostů ozimé řepky

Příspěvekod chose » 08 dub 2021 11:51

Max. teplota ve stínu byla podle meteostanice 23.2. 18,3°C, 24.2. 19,6°C , 25.2. 20,3°C takže bylo na únor dost teplo a broukům to stačilo. Pro lepší účinnost pyretroidů doporučují kyselou jíchu, takže jsem jí okyselil P a fungicid, bor plus MgS jsem jel zvlášť.

Příspěvky: 345
Registrován: 22 lis 2015 23:55

Re: Vedení porostů ozimé řepky

Příspěvekod aram » 09 dub 2021 10:52

Aha. Jo v tom únoru, jak byly ty teplé dny, tak to u nás nálet nebyl naštěstí no.
Pyretroid dávat nehodlám, dám rovnou něco lepšího. Jen teď tápu, jestli můžu dát ten insekticid, sníženou dávku fungicidu (někde Efilor, někde čistej metconazole) a k tomu přidat klasiku výživu - P, K, močovinu, B. :?: Nebo je to už hodně ? Poradil by někdo ?

Příspěvky: 161
Registrován: 28 zář 2007 17:43

Re: Vedení porostů ozimé řepky

Příspěvekod chose » 09 dub 2021 13:22

A to jsi zjistil jak, že u vás v únoru nebyl nálet? Já nemít misky na poli, tak oněm taky nevím.
Jestli jsi to už někdy stříkal, tak bych se toho nebál, ale je to na tobě. Já jsem dřív ph moc u insekticidů neřešil, když byl Nurelle tak ten to bral dobře. Letos prvně na doporučení při objednávce u distributora jsem to rozdělil, protože jsem okyseloval fosforem a ten se nemá rád s MgS.

Příspěvky: 345
Registrován: 22 lis 2015 23:55

Re: Vedení porostů ozimé řepky

Příspěvekod aram » 09 dub 2021 18:31

Misky měl sousední podnik, zjišťoval jsem.
Ok, dík za info. Nestříkal jsem toho tolik ještě nikdy, ale asi to zkusím. :mrgreen: Ten insekticid + fungicid + bór jsem už dával, to bylo v pohodě, teď tam bude navíc ta močovina a PK.

Příspěvky: 345
Registrován: 22 lis 2015 23:55

Re: Vedení porostů ozimé řepky

Příspěvekod aram » 22 kvě 2021 14:38

Zdar chlapi, už jste někdo stříkali hlízenku ? Může to být v plném květu nebo je lepší pozděc ? Chci dávat strobilurin+tebuconazol. Plus insekticid. Samozřejmě večer. :mrgreen:

Příspěvky: 162
Registrován: 20 úno 2014 21:35

Re: Vedení porostů ozimé řepky

Příspěvekod kas » 22 kvě 2021 19:18

aram píše:Zdar chlapi, už jste někdo stříkali hlízenku ? Může to být v plném květu nebo je lepší pozděc ? Chci dávat strobilurin+tebuconazol. Plus insekticid. Samozřejmě večer. :mrgreen:


Ahoj, se strobilurinem bych moc nečekal, abys to neměl zelený ješte na konci srpna.
Já jsem to letos rozdělil na dvě aplikace: na počátku květu strobilurin + insekticid a teď na konci květu dám prothiokonazol + tebukonazol + insekticid + nitrofenol na zpevnění šešulí.

Příspěvky: 345
Registrován: 22 lis 2015 23:55

Re: Vedení porostů ozimé řepky

Příspěvekod aram » 24 kvě 2021 21:46

Tak to jsi intenzitou trochu jinde :lol: Já právě plánuju už jen jeden přejezd a tudíž všechny 3 věci dohromady. Pokud bude počasí, tak právě někdy o víkendu bych chtěl. Řepce začínají odkvítat vrchní patra. Do minulého víkendu bylo dost sucho, takže fungicid potřeba nebyl, choroby se rozjedou až teďka, před týdnem 66 mm konečně. Ještě jednu takovou srážku v červnu a letos to bude hodně nadějny.

Příspěvky: 162
Registrován: 20 úno 2014 21:35

Re: Vedení porostů ozimé řepky

Příspěvekod kas » 25 kvě 2021 06:40

Udělal jsem to v reakci na vývoj počasí, myslím, že letos bude hlízenkovej rok, při současný ceně řepky se vyplatí do pěknejch porostů investovat.

Příspěvky: 345
Registrován: 22 lis 2015 23:55

Re: Vedení porostů ozimé řepky

Příspěvekod aram » 25 kvě 2021 17:32

Jojo, to každopádně. Taky bych řekl, že hlízenka letos povalí. Minimálně tam, kde jsou porosty vyloženě zavřený. Ale vídám teda spíše porosty, který bych řekl, že víc jak 2 tuny dát nemůžou ..

Příspěvky: 345
Registrován: 22 lis 2015 23:55

Re: Vedení porostů ozimé řepky

Příspěvekod aram » 07 črc 2021 22:56

Tak jak jste na tom ? Já letos vidím řepku nejdřív na konci července (poslední roky bývala tak v půlce). Je trochu přilehlá, bylo dost bouřek a navíc obsypaná šešulema a rostliny to holt vše neunesou (přitom kráceno i na jaře někdy ve 20-25 cm). Jedno pole neskutečně zarostlo heřmánkem. Všude jsem dával na podzim Butisan complet, ale tady nezabral, asi jak je tam těžší půda a bylo více hrud nebo nevim. Máte někdo nějakou osvědčenou kombinaci herbicidů na podzim, které nejsou tak drahé ? Přemýšlím, že dám možná jen pree samotný Command a budu počítat i s Korvettem na jaře.

Příspěvky: 162
Registrován: 20 úno 2014 21:35

Re: Vedení porostů ozimé řepky

Příspěvekod kas » 08 črc 2021 06:59

Dělám roky na podzim Metazachlor + Galera Podzim (dá se poskládat z přípravků i v souběhu) a funguje to velmi dobře, heřmánky nemám, ale je to drahé ošetření. Korveto je to další varianta, ale za mě vždy odplevelit na podzim a na jaře řešit jenom problémy.

Příspěvky: 345
Registrován: 22 lis 2015 23:55

Re: Vedení porostů ozimé řepky

Příspěvekod aram » 08 črc 2021 12:05

To právě je moje taktika - odplevelit na podzim a na jaře maximálně opravy - jenže poslední 2 roky bylo potřeba opravovat každý rok. :D Tak si říkám, jestli tam toho na podzim neliju zbytečně moc, jestli není lepší to rozdělit. Letos jsem chtěl opravit, jenže dokud to šlo, tak byla taková zima, že by herbicid byly vyhozeny peníze a když byly teploty, tak měla řepka 50 cm a bylo to zavřeny. :mrgreen:

Příspěvky: 141
Registrován: 19 led 2012 22:12

Re: Vedení porostů ozimé řepky

Příspěvekod karfík » 08 črc 2021 20:21

aram píše:To právě je moje taktika - odplevelit na podzim a na jaře maximálně opravy - jenže poslední 2 roky bylo potřeba opravovat každý rok. :D Tak si říkám, jestli tam toho na podzim neliju zbytečně moc, jestli není lepší to rozdělit. Letos jsem chtěl opravit, jenže dokud to šlo, tak byla taková zima, že by herbicid byly vyhozeny peníze a když byly teploty, tak měla řepka 50 cm a bylo to zavřeny. :mrgreen:

Kdysi jsem používal Butisan Star, ale měl jsem pořád problémy s penízky anebo kokoškou, jelikož příbuzný druh řepce.
Následně jsem začal používat kombinaci Brasan+Teridox a pole nádherně čisté až do sklizně. Základ je mít vždy čisto v předplodině a nečekat následné zázraky, že to vyčistím v řepce.

PředchozíDalší

Zpět na Olejniny

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník