Podryvaky

Příspěvky: 462
Registrován: 19 kvě 2013 07:21

Podryvaky

Příspěvekod Rolník74 » 05 led 2018 18:02

Chci se zeptat jestli máte někdo zkušenost s podryvakem Opall agri Hektor3.Našel jsem na bazosi inzerát,ze tim nabízí službu.Neni to daaleko ode mě,ale zaráží mě cena-1800kc/ha plus nafta.Ja si nechávám dělat teralandem sedm radlic do hloubky 50cm a chtějí 700kc/ha plus nafta.U toho opallu jsem vyčetl hloubku max 40cm,takže můžete nekdo srovnat tyhle dvě mašiny,hlavně rozdil v kvalitě a účelu práce?

Příspěvky: 70
Registrován: 01 pro 2012 23:53

Re: Podryvaky

Příspěvekod MartinT » 05 led 2018 18:47

Je potřeba si uvědomit co člověk chce a potřebuje pro své pole. Terraland má za úkol jak odstranit utužené vrstvy a zpracovávat pod hloubku orby tak ale i míchat a zadělávat rostlinné zbytky a tím v ideálních podmínkách připravit půdu k setí s minimem dalších operací. Hektor je "pouze" obyčejný podrývák který má za úkol odstranit utužené vrstvy a nijak nemíchá, takže je nutné další zpracování a někdy po přejetí takovým klasickým podrývakem se může zdát jako by se na poli ani nic nedělalo. Takže koncepčně jsou to dva odlišné stroje.
Ale i tak se mi těch 1800 moc nezdá. Pro příklad třeba tady někdo nabízí podrývání simbou st bar+x press (kombinace podrýváku a disků) za nějakých 1200/ha: http://www.farmarajchart.wbs.cz/Sluzby.html

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Podryvaky

Příspěvekod tele » 05 led 2018 19:42

Rolník74 píše:Chci se zeptat jestli máte někdo zkušenost s podryvakem Opall agri Hektor3.Našel jsem na bazosi inzerát,ze tim nabízí službu.Neni to daaleko ode mě,ale zaráží mě cena-1800kc/ha plus nafta.Ja si nechávám dělat teralandem sedm radlic do hloubky 50cm a chtějí 700kc/ha plus nafta.U toho opallu jsem vyčetl hloubku max 40cm,takže můžete nekdo srovnat tyhle dvě mašiny,hlavně rozdil v kvalitě a účelu práce?

To je super cena, za 700 ha to nemůže být rentabilní 8)

Příspěvky: 554
Registrován: 08 črc 2009 20:06

Re: Podryvaky

Příspěvekod miki » 06 led 2018 14:45

Ono obecně téma utužení půdy spojené s jejím zamokřováním a zhoršeným průsakem je celkem zajímavé.
http://www.vurv.cz/files/Publications/ISBN978-80-87011-57-7.pdf
Z pohledu zamokřování je ovšem vhodné zpracovávat půdu v rozmezí hloubek 65-90 cm, což je hodně energeticky náročná a hlavně na to není mnoho strojů. Stajně tak se mi jako kontraproduktivní jeví používání podrýváků či rygolovacích pluhů ve spojení s velice těžkými soupravami buldozerů.
Překovejme meče v pluhy a naopak

Příspěvky: 462
Registrován: 19 kvě 2013 07:21

Re: Podryvaky

Příspěvekod Rolník74 » 06 led 2018 16:16

MartinT píše:Je potřeba si uvědomit co člověk chce a potřebuje pro své pole. Terraland má za úkol jak odstranit utužené vrstvy a zpracovávat pod hloubku orby tak ale i míchat a zadělávat rostlinné zbytky a tím v ideálních podmínkách připravit půdu k setí s minimem dalších operací. Hektor je "pouze" obyčejný podrývák který má za úkol odstranit utužené vrstvy a nijak nemíchá, takže je nutné další zpracování a někdy po přejetí takovým klasickým podrývakem se může zdát jako by se na poli ani nic nedělalo. Takže koncepčně jsou to dva odlišné stroje.
Ale i tak se mi těch 1800 moc nezdá. Pro příklad třeba tady někdo nabízí podrývání simbou st bar+x press (kombinace podrýváku a disků) za nějakých 1200/ha: http://www.farmarajchart.wbs.cz/Sluzby.html

No to je právě ono,že ja po sklizni provedu podmitko-orbu na hloubku cca15-18cm a potom pozvu terraland a ten udělá krasnou pracie a ja potom pouze prejedu jednou betakompaktem a seju...ekonomicky me to vychází absolutně nejlépe v poměru co s polem udělám.

Příspěvky: 70
Registrován: 01 pro 2012 23:53

Re: Podryvaky

Příspěvekod MartinT » 06 led 2018 17:49

To vypadá celkem zajímavě tahle technologie. Něco podobného jsem viděl u Chrudimi, ale tam bych to tipoval na přípravu na jaro pro cukrovku. Na podzim tam zaorali hnůj, asi za měsíc, měsíc a půl tam jezdil traktor s neseným radličkovým podmítačem a nakonec někdy v půlce prosince tam jezdili Terralandem, když jsem jel kolem tak se akorát otáčel a válečky měl celkem vysoko, odhadoval bych to na hloubku okolo 40-50 cm. Ono hodně záleží na konkrétních podmínkách, co může fungovat jednomu nemusí fungovat jinému. U nás se až tolik nepodrývá i když jsou u nás těžké jílovité půdy, co vím tak v okolí je 1 6m Terraland, 1 Digger od Farmetu 3m a asi 2 nebo 3 klasické podrýváky. Jednou místní družstevníci zkoušeli Farmet Krtek ( http://farmweb.cz/index.php?page=view_gallery&gal=46721) a ty tím jezdili na jaře, což je na naše podmínky docela odvaha, ani už si nevzpomínám co s tím pak vyváděli, tuším že tam rajtovali Swifterdiscem a možná i bránama.

Příspěvky: 69
Registrován: 16 lis 2012 23:56
Bydliště: Opavsko

Re: Podryvaky

Příspěvekod georget91 » 20 říj 2021 10:42

Uvažuji, že bych si za Zetor 6320 udělal nějaký nesený bezorebný kypřič s co nejmenším záběrem – tj. 180 cm šířka traktoru. Chtěl bych ho tahat v hloubce 20 cm, max 25 cm. Něco po vzoru Terrana (radličky 5x30 nebo 6x30, něco na zarovnání, asi talíře + pěch).
Půdu mám asi střední, v současnosti tahám Pluh Roudničák 3*35 cm, který hravě zvládá na 2jku.
Doufám v to, že pro kypření nebude potřeba vysoká pracovní rychlost, neboť tu bych nezvládnul.

Setkal jsem se také s názorem, že pokud se jeden rok jen kypří, tak další rok se to hůř oře. Předpokládám, že je to nesmysl, pokud se pracuje ve stejné hloubce.

Máte někdo s zkušenost s kypřičem za podobnými Zetory? Popř. jste o tom uvažovali?

Příspěvky: 873
Registrován: 29 srp 2013 17:47

Re: Podryvaky

Příspěvekod skacel99 » 21 pro 2021 18:17

Za šedesátkou tahat záběr 180 cm ve 20-25 cm nějakou normální rychlostí není reálný ,pokud jsi před tím už nedělal nějakou jinou operaci.
Další věc je ta,že v dnešních cenách železa to nevyrobíš za lepší peníze,než koupíš něco staršího na inzerci.

Příspěvky: 69
Registrován: 16 lis 2012 23:56
Bydliště: Opavsko

Re: Podryvaky

Příspěvekod georget91 » 22 pro 2021 12:00

Za ten měsíc jsem se dostal trochu do obrazu s cenou úchytu radlic apod., takže zatím to nechám být. Jedině, že bych objevil nějaký starší rám/stroj.
Můj plán byl takový, že podmítnu (cca 8 cm podmiťákem 220cm záběr)
1. kypření cca 15 cm rychle
2. kypření do 25 cm pomalu
Vím, že u těch kypřičů pro dobrou práci je potřeba rychlost. Nicméně dokážete říct co se stane při pomalejší jízdě? Více hrud a horší mísitelnost?
Hrud jsem se chtěl zbavit následnou přípravou před setím.
Z kypřičů mám osobní zkušenost s doma dělaným podmiťákem (radlice Kromexim), který právě dělá lepší práci při pomalé jízdě. Při zrychlení nechává drážky.

Příspěvky: 873
Registrován: 29 srp 2013 17:47

Re: Podryvaky

Příspěvekod skacel99 » 22 pro 2021 17:50

Menší pracovní rychlost= horší míchání organické hmoty a horší drobené. Práci uděláš,ale není to ideální. Jde o to,co je u tebe rychle a pomalu. Jsou to dost relativní pojmy.
Na podzim jsem část výměry místo orby bral Syncrem 3030 na 25 cm 1 přejezdem. Předchozí operace byla podmítka po sklizni. Tahal jsem to za 16245,rychlost kolem 6 km/h,což je u mě pomalu. Rychle beru 10 km/h a víc.
Udělej si obrázek v poměru výkon/záběr,jak by jsi asi jezdil rychle.

Příspěvky: 345
Registrován: 22 lis 2015 23:55

Re: Podryvaky

Příspěvekod aram » 24 pro 2021 18:29

Z mého pohledu, pokud není při kypření správná rychlost, tak naděláš víc škody jak užitku. Radši to zvorat a klasicky nachystat. Když se jede pomalu, nejen že vznikají hroudy, ale prakticky to nezamíchá zbytky nebo hodně špatně a vytvoří to nerovnosti za radlicí, když není proud zeminy tak jak má být. Nějaké minimum bych považoval 7-8 km/h, což takhle jezdím, když kypřím na zimu - hroudy jsou mě jedno. Pod ozimy se snažím pod 10 nejít (raději vymělčím), ale ideálka 12. Samozřejmě pokud máš lehčí půdy, tak to bude něco jiného. Jsou střední a střední.

Příspěvky: 75
Registrován: 22 led 2009 17:38

Re: Podryvaky

Příspěvekod miso243 » 24 pro 2021 21:04

Na meter záberu 3-radového kypriča na 25-30 cm hĺbku aj v ľahších pôdach potrebuješ min. 50 PS (skôr viac) aby si mal potrebnú rýchlosť tak si to spočítaj. Okrem toho nesený s účinným valcom je dosť dlhý, takže veľká páka na hydrauliku. Ak by si rezignoval na premiešavanie a stačilo by ti kyprenie hlbších vrstiev možno by si potiahol niečo s 3-mi úzkymi radlicami s krídelkami s rozstupom na 50 - 60 cm. Alebo do boku zahnuté radlice niečo ako parapluh.

Příspěvky: 873
Registrován: 29 srp 2013 17:47

Re: Podryvaky

Příspěvekod skacel99 » 25 pro 2021 10:10

Někdy zbytky nevadí. Chystám s tím pod mák,kde po bezorebce je na jaře rovnoměrnější vysychání a díky slámě není taková tendence na tvorbu škraloupu a utíkání vody. Na jaře přetáhnout smykobránama a seje se. Bavím se tu o rozumných středních až lehčích půdách,v těžkých je to blbost

Příspěvky: 69
Registrován: 16 lis 2012 23:56
Bydliště: Opavsko

Re: Podryvaky

Příspěvekod georget91 » 25 pro 2021 13:21

Kypření jsem měl v plánu hlavně po zmulčované řepce, kde mi přijde škoda orat, když tam není sláma. Nicméně rád bych to použil i do ozimů, dle toho, jak bych s tím byl spokojený.
Rychlosti mám v traktoru 1. 6,42 km/h; 2. 8,99; 3. 11,7 km/h - tudíž na 3jku nepojedu na plný plyn, něco kolem 10-11 km/h.
Každopádně děkuji za vaše podněty. Zatím mi z toho vychází, že kdybych se do toho v budoucnu odhodlal, tak si udělám rám na 6 slupic a v případě kypření okolo 25 cm si 2 krajní slupice sundám a budu mít 4x30 = 120 cm záběr. Tady ale zase narážím na to, zda dělat 3 řady nebo to nahustit na 2 řady (rozestup slupic 60 cm).
Těžkého pěchu se taky trochu bojím - jeho páky. Kdysi jsem dělal takový projekt kypřiče za 6911, měla slabou hydrauliku, tak proto tažený. To jsem si myslel, že to nepoužiji, ale představa bezorebky se mi jaksi začíná líbit...zvlášť po té řepce. Pár fotek pro inpiraci:
https://postimg.cc/gallery/7H93XV6

Příspěvky: 873
Registrován: 29 srp 2013 17:47

Re: Podryvaky

Příspěvekod skacel99 » 25 pro 2021 16:17

Víc řad je lepší pro procházení materiálu a menší tahový odpor,nehrneš tolik hmoty směrem dopředu. Zas ale víc materiuálu v rámu,takže těžší a delší konstrukce. Vše má svoje pro a proti.
Pokud budeš opravdu něco stavět,dobře si rozmysli zadní válec. Ten ve výsledku dělá půlku práce celého stroje.

Příspěvky: 75
Registrován: 22 led 2009 17:38

Re: Podryvaky

Příspěvekod miso243 » 25 pro 2021 17:27

Nechcem ti brať ilúzie, ale ak sa do toho v budúcnosti skutočne dáš, v prvom rade začni silnejším traktorom. (Mimochodom rýchlosti čo uvádzaš sú len teoretické, neberú do úvahy preklz. A to že nepôjdeš na plný plyn - nebudeš mať plný výkon motora.) Ťahaný stroj je oveľa ťažší ako nesený, podstatne ti stúpne valivý odpor. A čo so záberom 120 cm, budeš si šlapať po už spracovanej pôde. To nie je pluh , potrebuješ prekryť min. šírku traktora. Tá 3D vizualizácia je pekná. Len máš problém v urovnácacích diskoch. Normálne vždy dvojica zakrýva ryhu po radlici v poslednom rade, takže tie vnútorné majú byť otočené dovnútra.

Příspěvky: 873
Registrován: 29 srp 2013 17:47

Re: Podryvaky

Příspěvekod skacel99 » 25 pro 2021 17:54

Je pravda,že cca 220 cm je asi minimální možný záběr stroje,aby to krylo traktor. Což je tak za stovku traktor...
Nicméně,pokud jde hlavně o přípravu pod pšenici po řepce,sežeň si kloudný disky a ty zavalíš 15 cm do země taky a nemusíš řešit žádný mulčování. Dělají se kolikrát i 2m záběru.Ale zas je to o výkonu,aby jsi to urval.
Se 60 koňma moc parády prostě neuděláš

Příspěvky: 187
Registrován: 24 led 2012 20:10

Re: Podryvaky

Příspěvekod citrusek » 27 pro 2021 08:34

Nechci ti brát iluze, ale s tímto traktorem ve dvou metrech a ve 20 cm nic neutáhneš, ať to má radlic kolik chce. Dřív jsem tahal se 7745 2 metrový Kromexin, který má 5 radlic a nad 10 cm to nedávala. Teď tahám 3 m Terrano s JD 6210R. Druhá podmítka ve 12 cm jede 15 km/h a jel by i víc. V 15 cm a první podmítce už to taková sláva není. Pak jsem zkoušel bez křídel na 30 cm a to jsem se táhnul okolo 7 km/h.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 370
Registrován: 13 dub 2010 21:08

Re: Podryvaky

Příspěvekod winis » 27 pro 2021 19:41

citrusek píše:Nechci ti brát iluze, ale s tímto traktorem ve dvou metrech a ve 20 cm nic neutáhneš, ať to má radlic kolik chce. Dřív jsem tahal se 7745 2 metrový Kromexin, který má 5 radlic a nad 10 cm to nedávala. Teď tahám 3 m Terrano s JD 6210R. Druhá podmítka ve 12 cm jede 15 km/h a jel by i víc. V 15 cm a první podmítce už to taková sláva není. Pak jsem zkoušel bez křídel na 30 cm a to jsem se táhnul okolo 7 km/h.


Strašně záleží na podmínkách. Já třeba tahám Terrano 3FX po řepce první přejezd i na 25 cm s JD 7530 cca 11 kmh.
Kamarád si pořídil Farmet duolent DX300N za 16145 a a na traktoru se začaly projevovat závady spojené s tahem, ten traktor už na to neměl.

Příspěvky: 69
Registrován: 16 lis 2012 23:56
Bydliště: Opavsko

Re: Podryvaky

Příspěvekod georget91 » 26 úno 2023 10:41

Přidám zde odkaz na galerii, která se týkala posledních pár příspěvků.
Za mě to zatím splnilo cíl, kterého jsem chtěl dosáhnout.
https://www.farmweb.cz/index.php?page=view_gallery&gal=62294

Zpět na Pluhy a podrýváky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků